Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 10:57

Po chwili byliśmy już prawie w Orvieto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całe miasto leży na odrębnych od reszty wzgórza skałach.

Obrazek

Obrazek

Słynna orvietańska Duomo 8O

Obrazek

Obrazek

No dobra... skoro jesteśmy tak blisko, przyglądnijmy się Orvieto. Zwiedzić go już nie zwiedzimy, ale może poszukamy miejsca na pozostawienie auta na jutro? :wink: . Jechaliśmy, jechaliśmy... aż nieopatrznie wjechaliśmy do ZTL :wink: .

Nie będę opisywał stresu jaki towarzyszył nam podczas kluczenia po wąziuteńkich i miejscami mocno stromych kamiennych uliczkach starego Orvieto :roll: . Nie wiadomo którędy, nie wiadomo jak, nie wiadomo co będzie za rogiem...

Obrazek

Uff, udało się, wyjechaliśmy przez jakąś potężną bramę :) .To kolejne włoskie miasto które składa się wyłącznie ze starówki której na dodatek nie da się objechać naokoło, z obu stron ostatecznie wjeżdża się pomiędzy wąskie uliczki. Teraz już bardziej uważnie podjechaliśmy z drugiej strony, tam gdzie jest górna stacja kolejki z Orvieto-Scalo. Za wiele miejsc parkingowych to tu nie ma :wink: ale jakoś sobie jutro przecież na pewno poradzimy :idea:

Teraz musieliśmy sobie jeszcze tylko znaleźć miejsce na nocleg, najlepiej jak najbliżej Orvieto, bo to właśnie tu postanowiliśmy spędzić ostatnie godziny naszego włoskiego urlopu.

Obrazek

Obrazek

No i udało się, trafiliśmy w taki zaciszny kącik nieopodal torów kolejowych z widokiem na autostradę :wink: . Było to bardzo dobre miejsce, odludne i nieuczęszczane, polna dróżka za chwilę kończyła się wjazdem na pole właśnie. Było jeszcze dość wcześnie, więc mieliśmy sporo czasu by przygotować się na jutrzejsze ostatnie już zwiedzanie i odpocząć trochę po dzisiejszym męczącym dniu. No i oczywiście ugotować sobie dobre jedzonko :) . Powoli mogliśmy też zacząć podsumowywać ten kończący się już wyjazd, kolejny wspólny, spędzony na dziko. Jak wypadło podsumowanie, o tym na zakończenie relacji.

Mapka na dziś :)

Obrazek

A – nocleg gdzieś na skraju Toskanii :wink:
B – Sovana
C – Pitigliano
D – Bolsena
E – Bagnoregio
F – Orvieto
G – nocleg gdzieś na skraju Umbrii :)

c.d.n.
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 29.08.2013 10:59

Rzeczywiście fantastyczne miejsce.
Super.
:hut:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.08.2013 11:03

kulka53 napisał(a):
Słynna orvietańska Duomo 8O

Obrazek



Zapisane :P ,
rozrzut w tych wszystkich miejcach (od Tonego też zapisuję :oops: ) mam spory :roll: :wink: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.08.2013 11:07

Bagnoregio fantastyczne!!
Uwielbiam takie maleństwa na wzgórzach - dla mnie to prawdziwa esencja Italii :)

kulka53 napisał(a):
Słynna orvietańska Duomo 8O


Przepiękny obiekt, wygląda z każdej strony (z bliska) tak jakby miał kilkadziesiąt lat a nie kilkaset, a to bogactwo w środku!!


kulka53 napisał(a): Jechaliśmy, jechaliśmy... aż nieopatrznie wjechaliśmy do ZTL :wink: .

Nie będę opisywał stresu jaki towarzyszył nam podczas kluczenia po wąziuteńkich i miejscami mocno stromych kamiennych uliczkach starego Orvieto :roll: . Nie wiadomo którędy, nie wiadomo jak, nie wiadomo co będzie za rogiem...


hihihi, ZTL :) czasem trzeba mieć dużo szczęścia, żeby sprzęgła nie spalić :)


Mycha Poczekaj, aż zobaczysz katedre od frontu - oczy Ci wyjdą na wierzch

No, tutaj Kulki mnie wyprzedziły ;)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.08.2013 11:43

.
Niezłe
kulka53 napisał(a):Bagno...
:D

I ani jednego auta :!:

łączka super :roll:

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 19:05

kaszubskiexpress napisał(a):Rzeczywiście fantastyczne miejsce.

W ani jednym z przewodników które mieliśmy nie było i nim ani słowa :)
Ale i tak turystów było dość dużo.
Myślę, że warto je zobaczyć :idea:

mysza73 napisał(a):rozrzut w tych wszystkich miejcach (od Tonego też zapisuję :oops: ) mam spory :roll: :wink: .

W tym miejscu to akurat się na moment zjedziemy... szykując się do powrotów :cool:
Ale co tam rozrzut... 2 miesiące wakacji i po sprawie :wink:

tony montana napisał(a):Uwielbiam takie maleństwa na wzgórzach

Maleństwa są fajne, ale to akurat naprawdę było wyjątkowe... zdjęcia z dolinami pełnymi mgieł mnie zauroczyły. Podobne pamiętam kiedyś przed laty zrobiliśmy w Boce Kotorskiej tej wysepce z cyprysami naprzeciwko Perastu :) . Tym razem się nie udało, ale i tak jesteśmy zadowoleni :)
tony montana napisał(a):czasem trzeba mieć dużo szczęścia, żeby sprzęgła nie spalić :)

Noooo, fakt:) . Akurat tu najbardziej obawiałem się o lakier :?
Sprzęgło na Milos sobie podpaliłem nieźle... jeszcze na drugi dzień było czuć :?
tony montana napisał(a):No, tutaj Kulki mnie wyprzedziły ;)

Bardzo mi zależało właśnie na Orvieto, stąd ten pośpiech :)
No i na tym by zakończyć tę relację przed wrześniem też :wink:
I dlatego nie za bardzo odzywam się w innych wątkach... ale śledzę pilnie, Alberobello, te sprawy...

longtom napisał(a):I ani jednego auta :!:

Motorki tylko się pojawiały. Ale podjechać tym mostem na samym końcu nie było im łatwo, widziałem :)
longtom napisał(a):łączka super :roll:

Tradycyjnie zasługa Małgosi :)
Droga była wąska, stanąłem jednym kołem na trawie a i tak tylko czekałem czy mnie coś z tyłu nie rąbnie. Trochę to trwało, a jak ruszyliśmy to po chwili wyprzedzili nas Carabinieri :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.08.2013 19:20

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):rozrzut w tych wszystkich miejcach (od Tonego też zapisuję :oops: ) mam spory :roll: :wink: .

W tym miejscu to akurat się na moment zjedziemy... szykując się do powrotów :cool:
Ale co tam rozrzut... 2 miesiące wakacji i po sprawie :wink:


Ze mną nie ma problemu :wink: ,
gorzej z moim osobistym księgowym :( .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.08.2013 19:34

Spoko z ta moja relacja jak wrocicie jeszcze bedzie w toku :)

Anyway zycze wspanialej podrozy po Griechenland !!! :)

Mycha Ty nie wiesz jak chlopa przekonac? ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 29.08.2013 19:40

tony montana napisał(a):Mycha Ty nie wiesz jak chlopa przekonac? ;)


Oj tam, to nie chodzi o przekonanie go :roll: :evil: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:14

mysza73 napisał(a):Ze mną nie ma problemu :wink: ,
gorzej z moim osobistym księgowym :( .

Trzeba mu tam jedno zero dopisać na koncie jak będzie spał :wink:

tony montana napisał(a):Spoko z ta moja relacja jak wrocicie jeszcze bedzie w toku :)

Nie spiesz się żebyśmy za dużo nadrabiać nie musieli :)
Ale to będzie priorytet :idea:
Swoją drogą świeżo nabyty opasły przewodnik po Włoszech spakowany... będzie co czytać na plażach Hellady :cool:

tony montana napisał(a):Anyway zycze wspanialej podrozy po Griechenland !!! :)

Griechenland jutro, do tego czasu pomęczymy Was jeszcze końcówką naszej relacji :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:43

11 maja, sobota

To, że na sam koniec włoskiego urlopu zawitamy do Orvieto wymyśliłem jeszcze na Monte Argentario. Po co mamy się cały dzień, tę ostatnią sobotę, wlec i trząść na nie całkiem bardzo dobrych włoskich zwykłych drogach, skoro możemy pozwiedzać jeszcze jedno miejsce a potem szybko (jak na skodowe możliwości :wink: ) i wygodnie ( :wink: ) - choć nie za darmo - przemieścić się na północ włoską autostradą. Wybraliśmy więc wariant nieco obciążający kieszeń, ale za to lepiej wykorzystujący ten ostatni włoski dzień.

Wczesnym rankiem trochę się jednak obawiałem że z tych planów nic nie będzie... wstał kolejny paskudnie wilgotny, chłodny dzień z lekką mżawką :? . Na szczęście mżawka nie przerodziła się w ulewę, trwała nie tak długo... Orvieto będzie nasze :)

A to też nasze miejsce noclegowe :) tuż przed jego opuszczeniem.

Obrazek

Do autostrady było dość daleko.

Obrazek

Do linii kolejowej za to całkiem blisko.

Obrazek

Po drodze nabieram tyle paliwa by starczyło już do samej granicy i niedługo docieramy do upatrzonego wczoraj wieczorem miejsca, jedynego w którym będziemy mogli za darmo zostawić auto. Wcisnąłem się pomiędzy rosnące przy ulicy drzewa :) i idziemy „na miasto”.

Orvieto w całości położone jest na wulkanicznym tufowym płaskowyżu, można powiedzieć że to miasto na skale. Nie jest małe, liczy ponad 2 km długości i ponad 1 km szerokości, najciekawsza i najładniejsza jest część zachodnia. Jako, że od XIII wieku miasto wraz z okolicą należało do Państwa Kościelnego, było siedzibą papieży, takim ówczesnym Castel Gandolfo.

W kilka minut jesteśmy przed najważniejszą miejską bramą – Porta Maggiore

Obrazek

Obrazek

Wchodzimy :)

Via della Cava

Obrazek

Zaułki...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kamienne miasto...

Obrazek

Obrazek

Dziedziniec Palazzo Petrangeli

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:44

San Giovenale, kościół zbudowany na początku drugiego tysiąclecia, najstarsza świątynia Orvieto.

Obrazek

Podobno wnętrze jest bardzo ładne, ozdobione freskami, ale o tej porannej porze było po prostu zamknięte.

Jako że Giovenale stoi na skraju płaskowyżu zajętego przez miasto, to zamiast fresków pooglądaliśmy sobie widoki :)

Obrazek

Obrazek

Tuż obok znajduje się kościół i klasztor Sant'Agostino, też zamknięty ale jak stwierdziliśmy, wyraźnie wykorzystywany obecnie przez jakieś muzeum czy jako sala koncertowa.

Obrazek

Kawałek dalej, po północnej stronie płaskowyżu znów można sobie wyglądnąć na dół i zobaczyć Crocifisso del Tufo - etruskie grobowce z V wieku p.n.e.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy na Piazza della Repubblica. Ratusz Orvieto, budynek jest z XIII wieku ale jak widać później postanowiono trochę go „upiększyć” .

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:45

Pod ratuszem natknęliśmy się na mapkę :wink: . Gdy ją pilnie studiowałem i już już jak zwykle miałem zrobić zdjęcie :) , podszedł do mnie znienacka pan Carabinier 8O i WRĘCZYŁ MI MAPKĘ z informacjami o zabytkach i różnymi innymi przydatnymi turyście szczegółami. Byliśmy zaskoczeni... pierwszy raz coś takiego się nam przytrafiło, ale było bardzo miłe :D .

Fotkę mapki i tak zrobiłem, specjalnie dla Was :)

Obrazek

Teraz już na pewno wiemy że to jest kościół Sant'Andrea :cool: z dwunastoboczną kampanilą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W środku... faaajny :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:46

Wciąż jeszcze puste Corso Cavour i Torre del Moro, 47-metrowa wieża z końca XIII wieku.

Obrazek

Ciekawie wyglądający budynek, to Palazzo del Poppolo z XII wieku, obecnie centrum konferencyjne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na otaczającym go Piazza del Poppolo właśnie rozpoczynał się sobotni targ, głównie chińszczyzną i używanymi ciuchami :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wędrujemy dalej po północnych obrzeżach Orvieto.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:47

Osobliwie wyglądający kościół San Domenico

Obrazek

Wewnątrz też dość osobliwie wyglądał... trudno powiedzieć czy to efekt zniszczeń po jakimś trzęsieniu ziemi, czy może niedokończonej przebudowy :roll:

Obrazek

Obrazek

Grobowiec kardynała de Braye z XIII wieku, arcydzieło sztuki romańskiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze parę obrazków z wnętrza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drewniany krucyfiks, który podobno :wink: przemówił do św Tomasza z Akwinu.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 98
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone