Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże niebałkańskie podróże :-)

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:48

Po Orvieto można by tak sobie chodzić i chodzić... chcieliśmy pójść jeszcze na wschodni kraniec miasta, na Piazza Cahen gdzie znajduje się twierdza Albornoz i głęboka na ponad 60 m studnia św Patryka z 1527 roku, arcydzieło ówczesnej inżynierii. Ale czas nie jest z gumy... płynął zbyt szybko, dlatego odpuściliśmy sobie te rejony by pójść już prosto do słynnej orvietańskiej Duomo.

Najważniejszy zabytek miasta, dla którego zagląda tu wielu turystów przyciągnął tu i nas. Rok temu widzieliśmy katedrę w Sienie, ogromną, przepiękną budowlę która zrobiła na nas niesamowite wrażenie mimo że nie udało się nam wejść do środka. Oba te kościoły są porównywane i oceniane jako jedne z najwspanialszych w Italii. Duomo w Orvieto zaczęto budować w 1290 roku jako dziękczynienie za cud bolseński i miejsce w którym będzie przechowywana relikwia Bożego Ciała – poplamiona krwią z hostii chusta. Budowa ciągnęła się aż przez 300 lat a w efekcie powstała świątynia w przejściowym, romańsko-gotyckim stylu.

Jesteśmy w Umbrii, a paski jak w Toskanii :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słynna fasada... na razie z boku :wink:

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:49

No i z przodu 8O

Ilość i różnorodność ornamentów, płaskorzeźb i kolorowych obrazków naprawdę robi wrażenie... będzie sporo zdjęć :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:49

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie tylko nam się podobało :wink:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.08.2013 21:50

Szczerze mówiąc to całość orvietańskiej katedry nie zrobiła na nas aż tak ogromnego wrażenia jak sieneńska. Może dlatego że tamtą widzieliśmy jako pierwszą? Chyba nie, myślę że raczej dlatego, że orvietańska jest mniejsza i oprócz imponującej, przepięknie odnowionej fasady nie jest tak ozdobiona detalami. A sama fasada :roll: , trochę jakby „przyklejona” z przodu, mi przynajmniej wydała się nieco zbyt kolorowa, troszkę „kiczowata” :roll: .

Co prawda przewodniki ostrzegały, że wnętrze nie jest tak piękne jak fasada, ale rzecz jasna weszliśmy do środka. A tu niespodzianka, wejście jest płatne – 3 euro od osoby. Skoro trzeba, zapłacimy :) .

No i rzeczywiście, przewodniki tym razem się wiele nie pomyliły, przestronne wnętrze Duomo nie jest złe, ale raczej „takie sobie” . Na dodatek nie wolno tu robić zdjęć, czego nie pilnuje jak w Asyżu jakiś znudzony gość z mikrofonem, ale licznie porozmieszczane na ścianach i kolumnach kamerki :cool: .

Obrazek

Obrazek

W Cappella del Corporale powinien znajdować się obiekt, dla którego zbudowano katedrę, czyli poplamiony krwią korporał... ale się nie znajdował 8O . W związku z rocznicą cudu bolseńskiego, okrągłą bo 750-tą wystawiono go na widok publiczny za głównym ołtarzem... zdjęcie udało mi się zrobić, ale za dobrze nie wyszło :?

Obrazek

Natomiast w drugiej kaplicy, Cappella di San Brizio, po przeciwnej stronie ołtarza można oglądać arcydzieło malarstwa przełomu wieków XV i XVI, cykl fresków „Sąd Ostateczny”, których głównym autorem jest Luka Signorelli pochodzący z Cortony. Podobno na tych właśnie freskach wzorował się Michał Anioł malując Kaplicę Sykstyńską.

O dziwo w kaplicy kamer nie było, tak więc wzorem wielu innych turystów coś tam uwieczniliśmy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sporo czasu spędziliśmy wewnątrz, na tyle dużo, że gdy wyszliśmy, zobaczyliśmy słońce :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 29.08.2013 22:03

Bagnoregio super, łaka z makami rewelacja!

Bolsenie proponowałbym nawiązanie partnerskich stosunków ze Świebodzinem,
w celu wymiany doświadczeń z dużymi pomnikami.

Boże Ciało - historia Kościoła i tego co z nim związane
wpisana jest w Italię jak w żadne inne panstwo

Orvietto - taki klasyk na liście do zobaczenia.
Na Waszej już nie. :-)

Nurtuje mnie pytanie:
jak czułaby się zebra przed taką katedrą w paski? 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2013 08:35

DarCro napisał(a):Bagnoregio super, łaka z makami rewelacja!

Dzięki... czyli warto tam było pojechać :)

DarCro napisał(a):Bolsenie proponowałbym nawiązanie partnerskich stosunków ze Świebodzinem,
w celu wymiany doświadczeń z dużymi pomnikami.

:lol:
DarCro napisał(a):Orvietto - taki klasyk na liście do zobaczenia.
Na Waszej już nie. :-)

Trochę klasyków już faktycznie mamy za sobą, ale ich włoska lista jest dłuuuuuga :) , parę jeszcze zaliczyc trzeba
Same "hity" to nie to co tak do końca nas interesuje, w zeszłym roku jako nowicjusze siłą rzeczy bardziej się na nie nastawiliśmy, w tym starałem się wpleść w trasę także i mniej hitowo-tłumne cele.

DarCro napisał(a):Nurtuje mnie pytanie:
jak czułaby się zebra przed taką katedrą w paski? 8O

Jak przed lustrem powiększającym? 8O

:D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.08.2013 09:01

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ze mną nie ma problemu :wink: ,
gorzej z moim osobistym księgowym :( .

Trzeba mu tam jedno zero dopisać na koncie jak będzie spał :wink:


To nie o to chodzi, to zero to pikuś :wink: ,
chodzi o długość urlopu :roll: ,
w tym roku był 2 tygodnie i jak wrócił, jeździł do biura w niedzielę i święto :evil: ,
no ale jak się te zera dopiszą jakoś, to rzuci tę robotę zupełnie i wtedy poszalejemy :wink: .

kulka53 napisał(a):
Obrazek


8O 8O 8O
Tony miał rację, suuuuuuuper :P ,
dopisałam kilka wykrzykników :!: :oczko_usmiech: .
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.08.2013 09:04

Orvietto - niesamowite.


Pozdrawiam
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2013 09:34

mysza73 napisał(a):chodzi o długość urlopu :roll: ,
w tym roku był 2 tygodnie i jak wrócił, jeździł do biura w niedzielę i święto :evil: ,
no ale jak się te zera dopiszą jakoś, to rzuci tę robotę zupełnie i wtedy poszalejemy :wink: .

Aaaa to ten problem :?
OK, ale widzę że mój pomysł najgorszy nie był :cool:
Bo ten, żeby zmienić księgowego to jak sądzę odpada :wink:

mysza73 napisał(a):Tony miał rację, suuuuuuuper :P ,
dopisałam kilka wykrzykników :!: :oczko_usmiech: .

Tony to często ma rację :)
Też w tym że w przewodnikach czasem głupoty wypisują :? , np takie, że Orvieto na odludziu Umbrii leży :lol:
A tuż obok autostrada A1 jak marzenie :cool:

Jacek S napisał(a):Orvietto - niesamowite.

Czyli też widzę, że warto było pojechać i pokazać :)
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 30.08.2013 09:45

A mnie się wewnętrze Katedry bardzo podobało, fasada zresztą też - po prostu jeszcze tej sieneńskiej nie widziałem :( :oops: 8O
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2013 09:54

tony montana napisał(a):A mnie się wewnętrze Katedry bardzo podobało, fasada zresztą też - po prostu jeszcze tej sieneńskiej nie widziałem :( :oops: 8O

Nam też się podobało :)
Sieneńska była po prostu trochę ładniejsza :cool:
Zresztą Siena też, jako całość to wspólnie z Asyżem chyba najwspanialsze włoskie miasta (z tych większych) jakie do tej pory widziałem. Ale tylko trochę wyprzedzają np Gubbio, Weronę, Spoleto czy Urbino. No, jeszcze Piza była niezła :wink:
A może to tak jest, że co widzi się pierwsze, bardziej się podoba? :roll:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 30.08.2013 10:05

kulka53 napisał(a):
mysza73 napisał(a):chodzi o długość urlopu :roll: ,
w tym roku był 2 tygodnie i jak wrócił, jeździł do biura w niedzielę i święto :evil: ,
no ale jak się te zera dopiszą jakoś, to rzuci tę robotę zupełnie i wtedy poszalejemy :wink: .

Aaaa to ten problem :?
OK, ale widzę że mój pomysł najgorszy nie był :cool:
Bo ten, żeby zmienić księgowego to jak sądzę odpada :wink:


Zmiana księgowego zdecydowanie odpada 8O :oczko_usmiech:
więc trzeba nad tymi zerami popracować :oczko_usmiech: :papa: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2013 10:30

11 maja, sobota c.d.

Zbliżało się południe. Jeszcze chwilę czasu mieliśmy przed zaplanowaną godziną ostatecznego wyjazdu... skoro do studni Pozzo di San Patrizio nie dotarliśmy (a miałem wielką ochotę ją zwiedzić), spróbujmy zwiedzić coś innego :) . Orvieto Underground, czyli podziemne miasto, system wydrążonych w miękkiej tufowej skale korytarzy powstałych w starożytności i przez wieki rozbudowywanych....poszliśmy do biura IT i w nim dowiedzieliśmy się, że anglojęzyczne wejście z przewodnikiem będzie za około pół godziny :) . Cena – 6 euro.

Zanim weszliśmy do podziemi jeszcze kilka fotek popełniliśmy :)

Obrazek

Kościół i klasztor San Francesco

Obrazek

Obrazek

Jakiś inny kościół :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze jeden :)

Obrazek
Ostatnio edytowano 30.08.2013 10:45 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2013 10:31

W tym czasie zebrała się całkiem spora grupa, około 30 osób chętnych. Sympatyczna przewodniczka zabrała nas do wejścia gdzie okazało się, że oczywiście nie zwiedzimy całości skalnego labiryntu, a jedynie fragment, który jest w posiadaniu miasta. Wszystkie inne korytarze wiodące w głąb skały od każdej :idea: orvietańskiej kamienicy są prywatne i wciąż wykorzystywane.

Abbazia dei San Severo i San Martirio. Dobrze było ją widać sprzed wejścia do podziemi a wczoraj przejeżdżaliśmy obok. Dobrze że nie chcieliśmy zwiedzić, okazało się, że obecnie jest to luksusowy hotel :wink:

Obrazek

A to już jeden z korytarzy.

Obrazek

Miejsce i urządzenia do tłoczenia oliwy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Uczestnicy wycieczki pochylają się nad głęboooooką etruską studnią.

Obrazek

O, taką głęboką :)

Obrazek

Poglądowy obrazek geologiczny orvietańskiego płaskowyżu

Obrazek

Pani przewodniczka zadała grupie pytanie, do czego służyły te nieduże otwory?

Obrazek

Obrazek

Okazało się, że mieszkańcy, którzy mieli swoje pomieszczenia na brzegach skały, z łatwym dostępem do świata zewnętrznego hodowali w nich gołębie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem oglądnęliśmy jeszcze pomieszczenia wykorzystywane w czasie wojny jako polowy szpital i to był już właściwie koniec około 45-cio minutowej wycieczki. Średnio ciekawej tak szczerze mówiąc, spodziewałem się że będzie więcej do pooglądania. Duży plus dla pani przewodniczki która dużo i ciekawie opowiadała o podziemiach, ich jeszcze etruskiej historii i znaczeniu dla miasta i jego mieszkańców. Co prawda po angielsku, więc nie zawsze wszystko zrozumiałem :? , ale to i tak lepiej niż by to miało być po włosku :wink: , tak jak w jaskiniach Frasassi.
Ostatnio edytowano 30.08.2013 10:46 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże niebałkańskie podróże :-) "Słoneczna"Italia

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.08.2013 10:31

Wracamy na Piazza del Duomo, fasada raz jeszcze :cool:

Obrazek

Na tle nieba prezentuje się całkiem nieźle :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Torre del Moro

Obrazek

Wieża fajna, ale jaka pogoda 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można było wejść na samą górę, ale nie mieliśmy już czasu.... ceny nie pamiętam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Małe i duże niebałkańskie podróże :-) - strona 99
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone