Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże bałkańskie podróże :-)

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2010 19:13

Obrazek

Obrazek
Cerkiew św Michała

Obrazek
Most Ahmeta Kurt Paszy z 1780 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:06 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2010 19:15

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kościół św. Teodora z XVI w........

Obrazek
.......i jego nietypowe okno

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:07 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2010 19:17

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
:wink: :lol:

I na koniec wizyty w twierdzy 3 panoramki, dwie na jej zabudowania i jedna z widokiem na masyw Tomorri i Berat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:10 przez kulka53, łącznie edytowano 2 razy
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2010 19:24

Spędzamy tu całkiem sporo czasu, teren jest dosyć rozległy i jest gdzie się pokręcić, poza tym jest tak gorąco, że ruszamy się dość ospale :wink:. Naprawdę bardzo nam się tu podoba, aż żal stąd odchodzić. No ale trzeba, mamy w planie na dziś jeszcze jedną atrakcję, sądzimy, że może uda się do niej zdążyć. Nie udało się :? . Schodzimy do samochodu, ale jeszcze nie odjeżdżamy. Idziemy nad rzekę popatrzeć na twierdzę i dwie stare dzielnice Beratu z dołu. U podnóża twierdzy leży Mangalem, po drugiej stronie rzeki Osum leży Gorica a łączący je most, który widzieliśmy z góry, pochodzi z 1780 r. No ale oprócz mostu jest też kładka dla pieszych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:11 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2010 19:26

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Cerkiew św. Michała widziana z dołu

Obrazek

Obrazek
Meczet Kawalerów z 1828 w dzielnicy Mangalem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Upalnym popołudniem ulice miasta są prawie całkiem wyludnione. Turystów wciąż nie zauważamy, trudno się więc dziwić, że nie ma tu zbyt wielu sklepów czy stoisk z pamiątkami. No i nie udało się nam w Beracie nic kupić :roll: . Odjeżdżamy mimo to w poczuciu, że czas tu spędzony z całą pewnością nie był czasem straconym :idea: .
Ostatnio edytowano 20.02.2012 12:12 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.10.2010 19:30

W drodze powrotnej zatrzymujemy się dwukrotnie. Najpierw na opuszczonej stacji benzynowej urządzamy sobie popołudniowe mycie :wink: , potem nabieramy sobie wody do opustoszałych butelek z ujęcia przy jakiejś restauracji. Bardzo nas cieszy ten fakt dość łatwej dostępności wody, obawialiśmy się przed wyjazdem czy i jak będziemy mogli sobie uzupełniać jej zapasy. Okazuje się, że nie jest to specjalnie trudne, ale też to akurat miejsce było dość zaskakujące. Ale na pewno bardzo popularne, cały czas zatrzymywały się samochody i ludzie z butelkami podchodzili by nabrać sobie wody. Niekiedy od razu ją pili, jednak my już woleliśmy nie ryzykować :roll: .

No tak, my tu urządzamy sobie postoje a czas leci :roll: . Wychodzi na to, że nie zdążymy już do ostatniego zaplanowanego na dziś miejsca., ruin antycznej Apolonii.... Dlatego jadąc boczną drogą w kierunku Fier (dziurawą i wyboistą, a jakże) wymyślamy sobie plan awaryjny :D . Bez zatrzymywania mijamy nieciekawe na pierwszy rzut oka miasto, kawałek dalej mijamy też elegancko oznaczony skręt do antycznego miasta. Jedziemy prosto, jedziemy w kierunku morza :D

Na naszej mapie nie ma żadnej drogi która prowadziłaby do samego morza. Mimo to śmiało jedziemy całkiem dobrą, nowiutką asfaltówką. Cóż mnie tak ośmieliło? Ano to, że w centrum Fier widziałem dwa drogowskazy z napisami Plazh....." i z nazwami, których nie pamiętam. I odległość, kilkanaście km, czyli nie ma siły, gdzieś dojechać musimy :D . Droga prowadzi nas nieco na południe, mijamy chyba ze trzy wsie, mijamy łąki i pola usiane bunkrami. Ale ostatnia wieś leży już na skraju piniowego lasu a tuż za nią kończy się asfalt przechodząc w ugnieciony, wilgotny piach. Jeszcze kawałek dalej i trochę w prawo, mijamy jakieś pozamykane plażowe bary, mijamy pełno ogrodzonych działek z letnimi domkami i wreszcie wyjeżdżamy na brzeg morza. Piach wciąż jest wilgotny i twardy, więc bez obaw jadę jeszcze kawałek i w końcu zatrzymuję się. Jest pusto, oprócz nas nie ma kompletnie nikogo 8O dwa plażowe bary w pobliżu są zamknięte. No, może prawie nikogo, jeszcze dalej na wydmach stoi kolejny letni domek i tam widać jakichś ludzi. Ale nie ma to żadnego znaczenia, tu spędzimy noc :D .

Szybko łapiemy ręczniki i już po chwili, pozbywszy się niepotrzebnych ubrań, zanurzamy się w ciepłych falach albańskiego Adriatyku. Po trudach na zboczach Maglica, po stresie na bośniackich szutrach, po upale dzisiejszego dnia taka kąpiel jest czystą rozkoszą :D . I nic to, że żołądki puste, nic to, że powoli zaczyna robić się ciemno, nic to, że wieje dość silny wiatr a niebo przykryło się chmurami...... jest rewelacyjnie :D .

W końcu wychodzimy. Powycierani do sucha ręcznikami nie musimy już płukać się w słodkiej wodzie. Ale zjeść coś jednak musimy :roll: . Ponieważ silnie wieje wymyślam fajny sposób na gotowanie, wyjmujemy część rzeczy z bagażnika i tam ustawiamy naszą butlę. Teraz jest praktycznie nie narażona na podmuchy od morza i dlatego już niedługo zajadamy nasz wieczorny obiadek. Nie ma co, takie wakacje bardzo się nam podobają :D .

-------------------------------------------

Na zakończenie dzisiejszego dnia 2 mapki, jedna pokazuje przejechany dziś odcinek, druga dojazd z Fier do plaży.

Obrazek

Obrazek


c.d.n.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.10.2010 19:42

kulka53 napisał(a):W jej wnętrzu jest sporo zamieszkałych domów. Można pochodzić sobie po wąskich, brukowanych uliczkach wśród starych domostw otoczonych kamiennymi murkami, ukwieconych i obrośniętych winoroślą. Ponownie sporym zaskoczeniem jest brak turystów.... to naprawdę ładne miejsce, jedno z najciekawszych w Albanii .....


Doskonały odcinek/odcinki/dzień ! ...

Miasteczko, cerkiew, minaret ...

Przeczytałem, obejrzałem ...potem jeszcze raz ...i jeszcze raz ...

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.10.2010 20:04

Prawie każde zdjęcie, to procedura prawoklik + pokaż obraz. ;)
Ale warto było. :) Berat to prawdziwy rarytas...

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.10.2010 20:19

Można powiedzieć, że dzięki Wam, dzień obecny mogę uważać za podwójnie udany.
Raz, że miałem okazję obejrzeć piękne miejsca i zdjęcia,
dwa że miałem, bez problemu okazje obejrzeć piękne miejsca i zdjęcia.

Dzięki :D
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 28.10.2010 21:10

Ładnie, bardzo ładnie :)

Nie zazdrość Francuzom. Oni nie pogawędzili z albańskimi dziećmi :)

Przecież macie ( mieliście ) pamiątkę z Berat - litr smokvovego dżemu :D

Kąpiel na koniec dnia - esencja urlopu 8)
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 29.10.2010 10:20

...piękna sprawa taka wieczorna kąpiel i nocleg na plaży :D :!:
Dobrze, że tym razem samochodu nie zakopałeś :wink: :lol:
Ze zdjęciami to jakieś dziwactwo jest :? w domu otwierają mi się wszystkie bez problemu, a teraz w pracy co najmniej połowa się nie otworzyła... :(

pozdr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.10.2010 11:36

Cieszę się, że i Wam spodobał się Berat :D

Jeżeli jedzie się do Albanii głównie zwiedzać atrakcje "przewodnikowe" , jak w dużej mierze nam to przypadło w udziale, to miejsce jest obowiązkowe :idea:

plavac napisał(a):Nie zazdrość Francuzom

Nie zazdroszczę.....
A już na pewno nie, od czasu, gdy poczytałem w Wojtkowej Rumunii o ich zorganizowanych "ekologicznych" wakacjach i równie "ekologicznych" pamiątkach :lol:

plavac napisał(a):Przecież macie ( mieliście ) pamiątkę z Berat - litr smokvovego dżemu :D

Wciąż ją mamy :D . Z wyglądu przypomina chorwackie dżemy "od suhe smokve" , choć może nie jest aż tak zupełnie pozbawiony wody :wink:
janusz.w. napisał(a):...piękna sprawa taka wieczorna kąpiel i nocleg na plaży :D :!:
Dobrze, że tym razem samochodu nie zakopałeś :wink: :lol:

Nie ma to jak doświadczenie :cool:
To był pierwszy z wielu plażowych noclegów :wink: :D ........ i wieczornych kąpieli też :D

PS Zdjęcia do następnej części będą mniejsze i trochę gorszej jakości. Jeżeli to nie pomoże, następne powędrują na fmix :roll: .
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.10.2010 14:20

Ja też z Wami wędruję. I mnie twierdza Berat się b. spodobała. "Komin cegielni" z muezinem na górze super :!:

Odzywam się głównie po to aby zdać raport z prędkości ładowania zdjęć.
Piątek 14.20 zdjęcia otwierają się porównywalnie do innych relacji na forum. Na tej stronie 3 były spikselowane.

pzdr
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 29.10.2010 19:52

Dzięki Tomku za zdanie relacji z otwierania fotek. Usuwam ponad 1/3 żeby się identyczne kadry nie powtarzały ale też staram się pokazać te miejsca, które widzieliśmy. Sama lubię gdy zdjęć jest więcej niż za mało. Bo lubię czuć w relacji jakbym z kimś spacerowała.

Berat jest najciekawiej położonym miastem w całej Albanii, jest najładniejszym obiektem turystycznym.

Na wieżę - pozostałość po tureckim minarecie prowadzą bardzo wąskie zniszczone schody i dziewczyna - turystka z Niemiec która właśnie zeszła z ze szczytu dała mi do zrozumienia, że mogłoby mi być za ciasno :cry: :wink: Tak myślę, że z powodu wielkiego plecaka :wink:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 29.10.2010 20:21

Witajcie po dłuższej przerwie :D


Jak zobaczyłam szkoderski meczet, o którym napisaliście, że to jeden z największych - dopiero doceniłam "jakość" Błękitnego Meczetu ze Stambułu.


Kulka napisał(a):No i oczywiście, w 90% przypadków, z węża nieprzerwanie, bez celu, leje się woda.........
czyli to taka mało ekologiczna autopromocja :wink:


Kulka napisał(a): Nie wiedziałem o tym i nie zauważyłem też drogowskazu, jeżeli w ogóle taki był (w drodze powrotnej okazało się, że tak
Eeee, nie tylko nie macie czego żałować, ale przede wszystkim, to nawet lepiej, że poszliście piechotą, bo uliczki, po których się wspinaliście, klimatycznie się prezentują, no i nie poznalibyście dziecięcego spojrzenia na rzeczywistość :D


Obrazek
Co Oni mają na tym dachu 8O To cysterny z wodą ?



pozdrawiam serdecznie
:D



p.s. Dobrze, że poruszyliście temet otwierania Waszych zdjęć, bo już myślałam, że nasz komputer ciągle strajkuje, bo tylko w Waszej relacji zdjęcia mi się nie otwierały. Co więcej, jeszcze zauważyłam, że jak mi się zdjęcia nie otwierały w google chrome, to w mozilli było bez problemu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Małe i duże bałkańskie podróże :-) - strona 70
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone