Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Macedonia - Sveti Naum, Ochryda

Macedonia jest 12 razy mniejszy od Polski. Najwyższym szczytem w Macedonii jest Korab. Ma on wysokość 2753 m nad poziomem morza. Mieszkańcy Macedonii palą papierosy właściwie w każdym miejscu, robią to między innymi w restauracjach, autobusach, pociągach, czy nawet sklepach. W Macedonii jest bardzo niewiele lotnisk, bo aż zaledwie 10 lotnisk i tylko 8 z nich ma utwardzoną nawierzchnię.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.01.2013 16:43

kurush napisał(a):...Wydaje mi się, że pośpieszyłem się z tymi moimi obietnicami publikacji relacji z Albanii AD 1995. Choćbym nie wiem jak się starał, to ciężko mi wykrzesać czas potrzebny na przepisanie tej relacji z albumu i przeskanowanie zdjęć. To, co wydawało się proste na fali powakacyjnego entuzjazmu, urasta już teraz do rozmiarów Korabu...

Zgadza się - napisanie relacji wymaga sporo czasu, którego na ogół brak.
Mam nadzieję, że wcześniej czy później i Tobie się uda go wygospodarować.

Pozdrawiam,
Wojtek
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 15.09.2013 14:21

Całe szczęście, że sam dbasz o spis treści, wtedy mam możliwość trafić na wszystkie Twoje relacje. Gratuluję! No i czekam na c.d.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.09.2013 15:45

MWN napisał(a):Całe szczęście, że sam dbasz o spis treści, wtedy mam możliwość trafić na wszystkie Twoje relacje.

Muszę tylko zaprowadzić w tym wszystkim jakiś porządek.

MWN napisał(a):Gratuluję! No i czekam na c.d.

W tym przypadku - to chyba dopiero na początek. ;)
Może być - jak wrócę. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 24.12.2013 16:22

Jak czegoś nie wiesz, poszperaj u Franza (w relacjach oczywiście) :D

Interesuję się górą Golem w masywie Korab i w związku z tym mam parę pytań:

a/ jaki jest czas wejścia na górę dla osoby sprawnej na +3 :?:
b/ czy da się tą wędrówkę połączyć logistycznie z wodospadem Korab :?:
c/ rozpoczynać wędrówkę od : strażnicy czy pozostałościach po bazie wojskowej (nie wiem czy wjadę osobówką) ?
Pozdrawiam serdecznie i wyczekuję odp !
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.12.2013 22:22

Torac napisał(a):Interesuję się górą Golem w masywie Korab i w związku z tym mam parę pytań:

a/ jaki jest czas wejścia na górę dla osoby sprawnej na +3 :?:
b/ czy da się tą wędrówkę połączyć logistycznie z wodospadem Korab :?:
c/ rozpoczynać wędrówkę od : strażnicy czy pozostałościach po bazie wojskowej (nie wiem czy wjadę osobówką) ?

a/ Mnie to zajęło prawie osiem godzin. Nie szarżowałem, gdyż szedłem z grupą Czechów. Myślę, że wystarczy być przygotowanym na dziewięć godzin.
b/ Nie wiem, nie byłem. Mam nadzieję, że przy kolejnej wizycie tam dotrę. :)
c/ O ile droga nie uległa pogorszeniu, powinieneś dojechać bez problemów. Warto, bo w przeciwnym wypadku trasa się w istotny sposób wydłuża.

Pozdrawiam,
Wojtek
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 25.12.2013 22:31

Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.12.2013 23:54

Torac napisał(a):To ta dziewczyna to cyborg biegająca po górach :?:

Sorry, kłania mi się czytanie ze zrozumieniem. ;)
Ty pytałeś o drogę na szczyt, a ja Ci podałem całość trasy - w obie strony.

Pozdrawiam,
Wojtek
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 26.12.2013 00:27

Dzięki za pomoc ! podoba mi się tam, jeszcze gdybym to połączył z wodospadem...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.12.2013 01:06

Torac napisał(a):podoba mi się tam, jeszcze gdybym to połączył z wodospadem...

Też już dojrzałem do powrotu do Macedonii.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.01.2014 15:12

Prolog

Na początku był… falstart.

Nie dlatego, że na termin wybrałem maj, chociaż Macedończycy sugerowali czerwiec. To tylko miało zaowocować brnięciem w śniegu tu i ówdzie. Prognozy pogody wskazywały, że od wtorku ma być w tym niedużym kraju pogodnie przez co najmniej kilka dni. Żeby zatem we wtorek rozpocząć dzień godnie i wcześnie, powinienem z domu wyjechać w niedzielne popołudnie. W związku z tym na zakupy wiktuałów do marketu wyruszam w niedzielę rano. I tu… niespodzianka! Market zamknięty. Ale mi się przytrafiło! Akurat dzisiaj. Trudno, pojadę do innego. Już po chwili się okazuje, że jakaś zaraza się szerzy – ten również nieczynny! Co jest?! Czytam wywieszkę na drzwiach – „w dniu dzisiejszym”… itd.
Poczułem się lekko nieswojo, ale nic to – jadę do największego marketu w mieście (wszystkie nazwy własne pomijam, by nie zostać posądzony o kryptoantyreklamę). Co mnie oczekuje? Można się już domyślać – to samo, co wszędzie. Kataklizm jakiś, czy co?! UFO wylądowało lub jest w drodze?.. Łapię języka, szwendającego się w pobliżu.

- Zielone Świątki – oznajmia.

Zielone? Czyli jednak UFO. Ale żeby zaraz świątki z nich robić?
Coś mi zaczyna świtać – zdaje się, że to jeden z tych dni w roku, w których za cholerę zakupów zrobić się nie da. Wracam zrezygnowany do domu – bez jedzenia, napojów nie wyruszę w drogę.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 14.01.2014 20:09

Franz napisał(a):Prolog

Na początku był… falstart.


:?
. . . a kiedyś wmawiano mi że wodór :roll: :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.01.2014 01:47

piotrf napisał(a): . . . a kiedyś wmawiano mi że wodór :roll: :wink:

Ja czytałem, że chaos. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 15.01.2014 01:59

Franz napisał(a):Ja czytałem, że chaos. ;)



Z tym jestem skłony się zgodzić :? Wszak dążymy ( ponoć ) do początku :wink:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.01.2014 15:47

piotrf napisał(a):Z tym jestem skłony się zgodzić :? Wszak dążymy ( ponoć ) do początku :wink:

Albo wciąż w nim tkwimy. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Macedonia

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.01.2014 23:36

W poniedziałek rano robię to, co miałem zaplanowane na niedzielę i z jednodniowym opóźnieniem ruszam w drogę: Żylina, Ziar nad Hronom, nawet szukam objazdu krótkiego kawałka ekspresówki do Zvolenia, ale bezskutecznie. Potem Budapeszt – zaskoczeniem jest autostrada M0, którą po raz pierwszy objeżdżam stolicę Węgier dookoła. Na koniec nieporozumienie, przez które ląduję na autostradzie M5 – krótki odcinek nielegalnego przejazdu kończę na pierwszej możliwości zjazdu i odnajduję zwykłą „piątkę”. Przed granicą serbską jestem już tak wyczulony na symbol winietki, że ignoruję właściwy drogowskaz, żeby tylko ponownie nie wpaść na autostradę. Po chwili muszę zawrócić ze ślepej drogi, w którą się z tego powodu zapchałem i jednak skorzystać z autostrady; wtedy też zauważam, że winietka jest, ale dla większych od mojego pojazdów. Tiaa…

Przejazd przez granicę w Roszke szybki i bez problemów. Na pytanie, serbskiego celnika czy mam coś do oclenia, odpowiadam, że nic, bo przecież chyba nie podpada pod ten paragraf 18 butelek mineralni, ani 45 puszek piwa. Serbia wita mnie zachodem słońca. Na początku serbskiej autostrady migające kogutki blokują na nią wjazd – na szosie leży motocykl, opodal kształt ciała przykryty ciemnym kocem. A kilka dni wcześniej widziałem w TV motocyklistów protestujących przeciw określaniu ich jako dawców narządów. Ot, życie…

Policja kieruje ruch na Suboticę; na wlocie do miasta skręt na Novi Sad - lecę za Słoweńcem, w którymś momencie chłopcy radarowy wyłapują wóz jadący na przedzie, a Słoweniec i ja przemykamy dalej. Wreszcie drogowskaz na autoput, jedne bramki 330 dinarów, następne 240 – resztę wydają dokładnie. Tuż przed Belgradem zjeżdżam w boczną drogę i o jedenastej kładę się spać.
Budzik dzwoni o 5:15, więc Belgrad przejeżdżam o szóstej bez problemów, podziwiając autostradę, przy której są przystanki autobusowe, a blisko brzegu jeżdżą ludzie na rowerach. Na kolejne bramki wciąż jeszcze wystarczają dinary, które mi zostały po wyprawie do Turcji; tankuję trochę drożej, niż się spodziewałem, bo prawie po 120 za litr benzyny i wreszcie ląduję na granicy. Stawiają mi kolejny stempel w paszporcie, po raz pierwszy muszę okazać zieloną kartę i dowód rejestracyjny, po czym mogę wjechać.

Witaj, Macedonio!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Macedonia Północna - Северна Македонија



cron
Macedonia - Sveti Naum, Ochryda - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone