Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kornaty motorówka

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020
Kornaty motorówka

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 16.05.2021 23:24

Witam

Jak wygląda kwestia zwiedzania parku Kormati pływając wynajętą motorówką?
Czy na teren parku można swobodnie wpłynąć czy są jakieś ograniczenia (licencje itp., nie mówię tu oczywiście o patencie).

Kusi mnie popływać pomiędzy tymi wysepkami. Jeśli jest możliwość swobodnego pływania to jak radzilibyście zaplanować taką „imprezę”. Gdzie najlepiej wynająć łódź itp. Zakładam, taką opcję, że w okolice bym podjechał dzień wcześniej, nocleg, cały dzień na łodzi, nocleg i dalej w trase.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 17.05.2021 00:23

Skimir napisał(a):Witam

Jak wygląda kwestia zwiedzania parku Kormati pływając wynajętą motorówką?
Czy na teren parku można swobodnie wpłynąć czy są jakieś ograniczenia (licencje itp., nie mówię tu oczywiście o patencie).

Wymóg jest jeden i zasadniczy: Musisz za to zapłacić, w Chorwacji nie ma nic za darmo!
A tu masz cennik biletów wstępu do Parku Narodowego Kornaty: http://www.np-kornati.hr/images/uvodne/ ... r_2021.pdf
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 17.05.2021 14:07

OK, bilet na wpłynięcie trzeba kupić.

Może ktoś ma jakaś sprawdzoną opcję. Skąd by najlepiej wypłynąć aby możliwie nie robić bez sensu km na wodzie tylko popływać tam gdzie najładniej.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 17.05.2021 15:39

Uważam, że Kornaty są trochę przereklamowane i nie warte żądanych pieniędzy (może poza mariną Piskera), ale być może dlatego, że byłem tam już wielokrotnie.
Mnie bardziej od Kornatów podoba się np. Telascica, ale ona wymaga osobnego biletu wstępu.
Najbliżej to by było wystartować z Biogradu, przepłynąć przez cieśninę pomiędzy Pasmanem, a Ugljanem i wpłynąć do cieśniny pomiędzy Dugim Otokiem, a Kornatem, gdzie podejmiesz decyzje odnośnie dalszej drogi.
Możesz wpłynąć do Zat. Telascica i jeśli nie rzucisz kotwicy ani nie zacumujesz, to masz szanse zwiedzić ją za darmo jeśli będziesz wystarczająco asertywny ;).
Jeśli popłyniesz w lewo, w kierunku Kornat, to na dobry początek zafunduj sobie kąpiel w tej zatoce:

Kąpielisko na Kornatach.jpg


W tej zatoce jest czysta i ciepła woda, ale może być tłok, bo często tam stają "fish-picnicki" z jednodniowymi turystami, którzy przypływają tam w tym samym celu.
A potem płyń w kierunku Mariny Piskera, gdzie spędzisz noc.

PS:
Przed chwila odkryłem, że mój pomysł z kąpielą w zatoce na Kornatach ma jedną dość poważna wadę, a mianowicie jeśli inkasenci Parku Narodowego dopadną Cię na kotwicy, to będą się domagali opłaty za bilet do Parku, gdyż opłata za Marinę Piskera zawiera w sobie bilet do Parku, ale tylko w ramach czasowych: od momentu zacumowania w marinie, do godz 19-tej dnia następnego!
Nie pamiętałem o tym pisząc swojego posta, gdyż przez ostatnie 2 lata nie spotkałem tych inkasentów ani razu, chociaż za każdym razem przepływałem jachtem przez całą długość Kornatów.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 07.09.2021 11:11

Chris_M napisał(a):
Skimir napisał(a):Witam

Jak wygląda kwestia zwiedzania parku Kormati pływając wynajętą motorówką?
Czy na teren parku można swobodnie wpłynąć czy są jakieś ograniczenia (licencje itp., nie mówię tu oczywiście o patencie).

Wymóg jest jeden i zasadniczy: Musisz za to zapłacić, w Chorwacji nie ma nic za darmo!
A tu masz cennik biletów wstępu do Parku Narodowego Kornaty: http://www.np-kornati.hr/images/uvodne/ ... r_2021.pdf

Trochę późno ta odpowiedź, ale dopiero teraz zobaczyłem wątek, więc wyprowadzę z błędu jego czytelników .
PRZY PRZEPŁYWANIU PRZEZ KORNATY NIE JEST POTRZEBNY ŻADEN BILET.
Bilety kupujemy tylko wtedy, kiedy chcemy gdzieś zacumować na kotwicy , bojce lub "opuszczonym" pomoście - pomijając cumowanie przy konobach (tylko przy pomostach), wtedy jest za free, ale musimy coś zamówić w konobie.
Od lat tak jest i nic się nie zmieniło.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 07.09.2021 11:28

baunty napisał(a):
Chris_M napisał(a):
Skimir napisał(a):Witam

Jak wygląda kwestia zwiedzania parku Kormati pływając wynajętą motorówką?
Czy na teren parku można swobodnie wpłynąć czy są jakieś ograniczenia (licencje itp., nie mówię tu oczywiście o patencie).

Wymóg jest jeden i zasadniczy: Musisz za to zapłacić, w Chorwacji nie ma nic za darmo!
A tu masz cennik biletów wstępu do Parku Narodowego Kornaty: http://www.np-kornati.hr/images/uvodne/ ... r_2021.pdf

Trochę późno ta odpowiedź, ale dopiero teraz zobaczyłem wątek, więc wyprowadzę z błędu jego czytelników .
PRZY PRZEPŁYWANIU PRZEZ KORNATY NIE JEST POTRZEBNY ŻADEN BILET.

Owszem, bez biletu masz prawo PRZEPŁYNĄĆ przez Kornaty (sam tak kilkakrotnie robiłem), ale jak tam już wpłyniesz, to czy nie będziesz chciał się wykąpać w idealnie czystej wodzie?
Ale jeśli rzucisz kotwicę żeby się wykąpać, to wtedy już nie wybronisz się przed zapłaceniem za bilet wstępu do Parku Narodowego. A bilet u inkasentów na RIB-ie jest 2 razy droższy niż kupiony z wyprzedzeniem przez internet.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 07.09.2021 12:10

Chris_M napisał(a):
baunty napisał(a):
Chris_M napisał(a):
Skimir napisał(a):Witam

Jak wygląda kwestia zwiedzania parku Kormati pływając wynajętą motorówką?
Czy na teren parku można swobodnie wpłynąć czy są jakieś ograniczenia (licencje itp., nie mówię tu oczywiście o patencie).

Wymóg jest jeden i zasadniczy: Musisz za to zapłacić, w Chorwacji nie ma nic za darmo!
A tu masz cennik biletów wstępu do Parku Narodowego Kornaty: http://www.np-kornati.hr/images/uvodne/ ... r_2021.pdf

Trochę późno ta odpowiedź, ale dopiero teraz zobaczyłem wątek, więc wyprowadzę z błędu jego czytelników .
PRZY PRZEPŁYWANIU PRZEZ KORNATY NIE JEST POTRZEBNY ŻADEN BILET.

Owszem, bez biletu masz prawo PRZEPŁYNĄĆ przez Kornaty (sam tak kilkakrotnie robiłem), ale jak tam już wpłyniesz, to czy nie będziesz chciał się wykąpać w idealnie czystej wodzie?
Ale jeśli rzucisz kotwicę żeby się wykąpać, to wtedy już nie wybronisz się przed zapłaceniem za bilet wstępu do Parku Narodowego. A bilet u inkasentów na RIB-ie jest 2 razy droższy niż kupiony z wyprzedzeniem przez internet.

Wiem ile kosztuje bilet, bo pływam tam bardzo często od 10 lat ( a od czterech nawet tam spędzam/śpię po kilka dni - a zdażyło się też 8 jednego roku).
Co do atrakcyjności jedynie Piskery na Kornatach.... ciekawa opinia, ale moim zdaniem bardzo błędna.
Owszem, jest tam ładnie, wiele razy spałem przy konobie Jadra.
Można sobie wejść na górkę przy marinie, ale jest wiele innych , równie lub bardziej urokliwych miejsc, tylko trzeba tam trochę czasu spędzić aby je poznać.
Jeśli Skimir chciał tam przypłynąć wypożyczoną motorówką, to najprawdopodobniej bez kabiny, więc "spanie" nie było brane pod uwagę.
Samo spanie w marinie....na Kornatach są dziesiątki miejsc, gdzie można zatrzymać się na noc, ja tam nie po to pływam, aby wbijać się na noc do mariny.
Można tam też wynająć apartman ( w przynajmniej dwóch miejscach - już o tym pisałem kilka lat temu), są też przynajmniej dwa sklepy spożywcze, gdzie można kupić podstawowe produkty.

Kornaty to nie tylko marina, warto tam zostać kilka dni, aby je choć trochę "poczuć".
W samej Piskerze najlepiej jest od czwartku do niedzieli - najmniej czarterów.

Bilet..wcale nie musi być droższy jeśli nie jest kupowany z wyprzedzeniem, ale to zapewne wiesz gdzie go kupić, aby nie był droższy kupowany już na miejscu ( nie mówię tu o marinie Piskera).

Co do Telascicy, mam niestety inne zdanie.
Byłem tam chyba 4-5 razy, więc niewiele, a nad jeziorko tylko raz się pofatygowałem, ale ilość turystów wycieczkowych w ciągu dnia ....no wręcz powala.
Nocą za to jest duże ryzyko na to, że zacumują "rozbawieni czarterowcy " - a głos tam się niestety niesie.
Aczkolwiek miejsce warte odwiedzenia.
Ostatnio edytowano 07.09.2021 12:30 przez baunty, łącznie edytowano 1 raz
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4914
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.09.2021 12:13

Może i pytanie wyda się durne, ale pytam całkiem serio... kotwica/cumowanie.
Co z kąpielą z łódki/pontonu bez kotwiczenia, cumowania, dobijania do brzegu?
Bezwietrzna/bezprądowa (w miarę) zatoczka, -esiąt/-set metrów od brzegu i plums...
(często tak właśnie praktykujemy)
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 07.09.2021 12:39

boboo napisał(a):Może i pytanie wyda się durne, ale pytam całkiem serio... kotwica/cumowanie.
Co z kąpielą z łódki/pontonu bez kotwiczenia, cumowania, dobijania do brzegu?
Bezwietrzna/bezprądowa (w miarę) zatoczka, -esiąt/-set metrów od brzegu i plums...
(często tak właśnie praktykujemy)


Chyba loteria i kwestia humoru ewentualnych kontrolujących.
Nie praktykowałem tego - kotwiczenie bez biletu już tak :)
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 07.09.2021 13:20

baunty napisał(a):Co do atrakcyjności jedynie Piskery na Kornatach.... ciekawa opinia, ale moim zdaniem bardzo błędna.
Owszem, jest tam ładnie, wiele razy spałem przy konobie Jadra.
Można sobie wejść na górkę przy marinie, ale jest wiele innych , równie lub bardziej urokliwych miejsc, tylko trzeba tam trochę czasu spędzić aby je poznać.
Jeśli Skimir chciał tam przypłynąć wypożyczoną motorówką, to najprawdopodobniej bez kabiny, więc "spanie" nie było brane pod uwagę.
Samo spanie w marinie....na Kornatach są dziesiątki miejsc, gdzie można zatrzymać się na noc, ja tam nie po to pływam, aby wbijać się na noc do mariny.

Do mariny płynę co drugi lub trzeci dzień po to, żeby doładować akumulatory, zatankować wody i skorzystać z sanitariatów.
Ale jeśli bilet wstępu na Kornaty kosztuje 1800/900 HRK, a postój w marinie (z wodą, energią elektryczną, sanitariatami i biletem wstępu do PN) kosztuje niecałe 800 HRK, to wybór dla mnie jest oczywisty :)

baunty napisał(a):Kornaty to nie tylko marina, warto tam zostać kilka dni, aby je choć trochę "poczuć".

Jeśli biorę jacht na tydzień (a w praktyce, to tylko na 5,5 dnia!), to żal by mi było spędzić połowę tego czasu tylko w jednym miejscu.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4914
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.09.2021 14:50

baunty napisał(a):Chyba loteria i kwestia humoru ewentualnych kontrolujących.
W sumie moje pytanie sprowadza się bardziej do definicji "przepłynięcia przez"...
baunty napisał(a):PRZY PRZEPŁYWANIU PRZEZ KORNATY NIE JEST POTRZEBNY ŻADEN BILET
Czy "dryfowanie" (i kąpiel wokół łódki) jest "przepływaniem przez" czy może jest "stacjonowaniem"?
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 07.09.2021 15:09

Na jachcie masz jednak trochę inne prędkości, trzeba bardziej planować trasę.
Zawsze w czarterze jest tak, że odbierasz jacht w sobotę po południu, a w piątek musisz być w porcie macierzystym?
Sprawdzanie kadłuba jest zawsze w piątek?
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 07.09.2021 16:03

baunty napisał(a): Zawsze w czarterze jest tak, że odbierasz jacht w sobotę po południu, a w piątek musisz być w porcie macierzystym?

Tak.

Sprawdzanie kadłuba jest zawsze w piątek?

Prawie zawsze.

Ty pływasz na własnej łódce?
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 07.09.2021 16:19

boboo napisał(a):
baunty napisał(a):PRZY PRZEPŁYWANIU PRZEZ KORNATY NIE JEST POTRZEBNY ŻADEN BILET

Czy "dryfowanie" (i kąpiel wokół łódki) jest "przepływaniem przez" czy może jest "stacjonowaniem"?

To zależy od Twoich zdolności negocjacyjnych ;)
Sądzę, że jakiś banknot nominowany w EUR może ich skłonić, by jako "innocent passage" potraktować nawet kilkugodzinny postój na kotwicy ;)

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone