Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kolejny raz Alpy ( tym razem szwajcarskie)

Szwajcaria nie ma tradycyjnej stolicy, funkcję tą pełni Berno z racji znajdującej się w tym mieście siedzibie rządu. Na terenie Szwajcarii znajdują się 24 górskie szczyty o wysokości ponad 4 tysiące metrów. Państwo to jest uznawane za najbardziej górzyste na świecie. Są na świecie dwa kraje posiadające kwadratową flagę, jednym z nich jest Szwajcaria, a drugim Watykan. W wyniku referendum 70% Szwajcarów opowiedziało się przeciwko wiązaniu Szwajcarii z Unią Europejską.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 11.11.2008 22:26

Dzięki. Jak jeszcze coś przyjdzie mi do glowy, to się będę odzywal...
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 11.11.2008 23:06

Kolejny dzień 3 lipca - dzisiaj wyprawa do "lodowcowej wioski" czyli Grindelwald, a stamtąd wyjazd kolejką kabinową na Pfingstegg - 1391 m npm. Wszystkie przejazdy są oczywiście zawarte w cenie karty Jungfraubahnen Pass.

Obrazek

Z Pfingstegg kierujemy się na wschód, aby błękitnym szlakiem przez las dotrzeć do Oberer Gletscher, czyli Górnego Lodowca. Po drodze spotykamy przedstawicieli szwajcarskiej fauny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przejściu pewnego odcinka krótki odpoczynek

Obrazek

aby nabrać sił przed wejściem na górę pod jęzor lodowca. Do pokonania mamy 890 stopni z drewnianych bali.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na górę dotarliśmy całą rodzinką. Czekał tam na nas Bar lodowcowy.

Obrazek

Pobyt w nim skończył się nie dla wszystkich jednakowo.

Obrazek

Obrazek

To jeszcze nie koniec, teraz trzeba przejść pod jęzor lodowca, ale przed nami kolejna atrakcja. Most wiszący 60 m ponad przepaścią. Chwila zastanowienia się i wchodzimy :

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jesteśmy przed samym lodowcem, którego niestety coraz bardziej z roku na rok ubywa.

Obrazek

Obrazek

cdn. :D
Ostatnio edytowano 04.04.2009 18:11 przez Ewa Zuber, łącznie edytowano 3 razy
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 16.11.2008 23:43

Wracając z Grindelwald postanawiamy wysiąść w malowniczej, zabudowanej drewnianymi domami wiosce Wilderswil. Stąd odjeżdża zabytkowy pociąg na Schynige Platte (1967 m npm.), słynący zarówno z alpejskiego ogrodu botanicznego jak i wspaniałych widoków.

Obrazek

Obrazek

Pan konduktor, zresztą jak wszyscy szwajcarscy konduktorzy, był dla nas bardzo miły.

Obrazek

Przedziały w wagonie usytuowane są poprzecznie

Obrazek

Pnąc się powoli w górę pojawia się widok na jezioro Brienz oraz leżącą nad nim wschodnią część Interlaken.

Obrazek

Od zachodu Interlaken ciągnie sie jezioro Thun.

Obrazek


Z Schynige Platte mamy piękny widok na Eiger, Mnicha i Dziewicę.

Obrazek

Widoki z północnej strony też nie są gorsze.

Obrazek

Obrazek

Dalsza część naszej wycieczki to zwiedzanie ogrodu alpejskiego ( wstęp bezpłatny)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zanim opuścimy to piękne miejsce Jungfrau przykryją chmury...

Obrazek

:(
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14780
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.11.2008 00:32

Ewo, zdjęcia po prostu zapierają dech w piersiach! :D Słów brakuje ...
:papa:
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 17.11.2008 00:55

Ja również jestem pod ooogrooomnym wrażeniem!!
I czekam na dalszy ciąg :)
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 17.11.2008 17:36

Zostało mi jeszcze kilka miejsc do opisania. Mam nadzieję, że wieczorem pociągnę swoją relację dalej. :D
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 17.11.2008 22:24

W dalszej wędrówce po Szwajcarii zapraszam do miejsc, które ze względu na położenie i swój urok na długo pozostaną w mojej pamięci.

1. Stacja przesiadkowa na Jungfraujoch, czyli Kleine Scheidegg. Jest to skupisko kilku budynków u stóp północnej ściany Eigeru. Dominują tu : dwa wiekowe hotele: Bellevue z 1882 roku i Des Alpes z 1896 roku oraz budynek stacji kolejowej. Z Kleine Scheidegg można wyruszyć na wiele nieskomplikowanych szlaków min. do lodowca Eiger, do Wengernalp lub na Lauberhorn.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Kleine Scheidegg można nieskończenie patrzeć na przełęcz Jungfraujoch. To miejsce po prostu przykuwa ludzki wzrok.
8O 8O 8O

Obrazek

2. Położona ponad Lauterbrunnen wolna od ruchu kołowego miejscowość Murren. Chociaż od położonego po drugiej stronie Wengen rozdziela go dolina, obie te miejscowości wymienia się jednym tchem jako bliźniacze. Podróż do Murren jest dwuetapowa : najpierw kolejką -wagonem na 100 osób docieramy do Winteregg, stamtąd wzdłuż zbocza góry jedziemy trasą panoramiczną do "centrum" miejscowości. W Murren mieszka na stałe 320 mieszkańców. Zimą jest doskonałą bazą dla narciarzy.

Obrazek

Obrazek

W Murren jak zwykle są atrakcje dla dzieci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Murren prowadzi kolejka na słynny Schilthorn, szczyt sięgający 2970 m npm, z którego rozciąga się spektakularny widok na Alpy. Przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Mont Blanc. Na szczycie znajduje się obrotowa restauracja Piz Gloria, gdzie w latach 1968/1969 nakręcono kilka scen filmu pt. W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości z Jamesem Bondem ( w tej roli Rooger Moore ). Restauracja ta napędzana jest energia słoneczną, a pełny obrót robi w ciągu 55 minut.
Niestety nasz bilet nie obejmował tego wyjazdu, a kosztowałoby nas to 89 CHF/osobę tj. około 180 zł. Może następnym razem.... Jedynie pozostało mi to zdjęcie, ale niezbyt dobrej jakości , bo zrobione z daleka.

Obrazek
:D
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 17.11.2008 22:51

Świetne zdjęcia :!: z niecierpliwością czekam na ciąg dlaszy...
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 22.11.2008 22:41

Zanim opuścimy Region Jungfrau i Interlaken wybierzemy się na ostatnią wycieczkę w góry. Będzie to wyjazd z Grindelwald na First skąd można przejść grzbietami do górskiego, niewielkiego jeziorka Bachalpsee

Obrazek

Obrazek

albo iść trasą panoramiczną przez dolinę świstaków do przełęczy Grosse Scheidegg

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Z Grosse Scheidegg położonej na wysokości 1961 metrów zjeżdżamy Post Busem do Grindelwald.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 23.11.2008 10:23

Są piękne miejsca jeszcze na planecie Ziemia 8O

podziwiam wycieczkę, podziwiam zdjęcia, podziwiam góry :!:

Pozdrav :papa:
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 23.11.2008 11:11

Dzisiaj rano na kanale "Travel Channel" emitowano kolejny odcinek z serii "Podróże szwajcarskimi kolejami". Film pokazywał wyprawę na Jungfraujoch. Jakże cudowne było to, że mogłam po raz kolejny uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie.
Dziekuję wszystkim, którzy przeczytali moją relację i zachęcam do odwiedzenia tego niewątpliwie pięknego miejsca na ziemi. :D

Ale na tym nie koniec .....
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.11.2008 11:13

Ewa Zuber napisał(a):Dzisiaj rano na kanale "Travel Channel" emitowano kolejny odcinek z serii "Podróże szwajcarskimi kolejami". Film pokazywał wyprawę na Jungfraujoch. Jakże cudowne było to, że mogłam po raz kolejny uczestniczyć w tej wspaniałej przygodzie.
Dziekuję wszystkim, którzy przeczytali moją relację i zachęcam do odwiedzenia tego niewątpliwie pięknego miejsca na ziemi. :D

Ale na tym nie koniec .....

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa. Przespałem!!!!!!!!!!!! :?
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 23.11.2008 21:11

Zanim opuścimy Szwajcarię zapraszam forumowiczów do odwiedzenia dwóch miast.
Zanim dotarliśmy do stolicy zatrzymaliśmy się w w małej miejscowości Oberhofen nad jeziorem Thun i obejrzeliśmy najeżony wieżyczkami romantyczny zamek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Droga do stolicy - Berna zajęła nam niecałą godzinkę. Jest to miasto bardzo kameralne, spokojne, które zachowało w sobie wiele prowincjonalnego uroku.
Berno jest jedną z najmniejszych stolic w Europie, liczy zaledwie 128 tys. mieszkańców.. Tłumaczy się je jako "miasto niedźwiedzi".
Berneńska starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO ma znakomicie zachowany średniowieczny układ ulic i placów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ulubionym miejscem spotkań berneńczyków jest słynna Wieża Zegarowa - Zeitglockentrum. Swoją nazwę zawdzięcza zegarowi z 1530 roku, wskazującemu nie tylko godziny, ale też dni, pory roku i fazy Księżyca. Cztery minuty przed każdą pełną godziną ukazuje się procesja figurek odgrywających kilkuminutowe przedstawienie. Stary mechanizm wciąż dobrze funkcjonuje, zegar spóźnia się tylko 3 minuty na rok.

Obrazek

Obrazek

Podążyliśmy również śladami Alberta Einsteina. Spacer śladami uczonego doprowadził nas do
Einstein - House przy Kramgasse 49, gdzie przyszły noblista mieszkał w latach 1903 - 1905. Tu właśnie w 1905 roku wymyślił teorię względności.

Obrazek[/b]


Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy w Szwajcarii było Stein Am Rhein, miasteczko nad Renem, niczym żywcem przeniesione ze średniowiecza. Malowane fasady domów, wieże, mury miejskie sprawiają, że odwiedza je i fotografuje wielu turystów. Na nas to miejsce też zrobiło ogromne wrażenie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

8O :D

Żegnając się ze Szwajcarią podążyliśmy w kierunku nieznanej nam Alzacji :?:
klopot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 22.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) klopot » 23.11.2008 21:26

Odwiedzając Szwajcarię, dzięki Twojej relacji, przypomniałem sobie jak kilka lat temu tam byłem.
Moja Szwajcaria troszkę mnie zawiodła, Twoja jest niesamowita, górska i odkrywana na nowo. Oglądane zdjęcia są: śnieżne, kolejowe, czyste i czasami zabawne.
Pozdrawiam
Rafał
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 23.11.2008 21:30

Dziękuję za miłe słowa, a zarazem widzę w Tobie Rafale pokrewną duszę, więc przenoszę się do Twojej relacji :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szwajcaria - Svizra



cron
Kolejny raz Alpy ( tym razem szwajcarskie) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone