Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Koko, koko, Hvar jest spoko. Snoorkowania sezon III

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.09.2010 16:55

Transalp napisał(a):
longtom napisał(a):
W ostatnim miesiącu pisałem posty po ... francusku, ...turecku, ...węgiersku i ...chorwacku.


Longtom, dobrze byłoby mieć Ciebie na pokładzie w następnych podróżach. Z takimi umiejętnościami nigdzie nie zginiesz.

Pozdrawiam

Tomek


Żeby to jeszcze nie był googlo...francuski itd. to by był powód do dumy :wink: :wink: :wink:

pzdr

tomek
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 07.09.2010 09:23

Się nieco wyedukowałam, o rozgwiazdach i ich żarłocznym życiu :) I oczywiście, mimo że milcząco nadal z Wami podróżuję :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.09.2010 13:39

Aldonka napisał(a):Się nieco wyedukowałam, o rozgwiazdach i ich żarłocznym życiu :) I oczywiście, mimo że milcząco nadal z Wami podróżuję :)

cześć Aldonka
Fajnie, że jesteś. Szykuj się powoli na wycieczkę do Vrbnika. Będziemy degustować Zlahtinę
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 07.09.2010 17:48

Wiedza dziś nabyta.:wink:

Po raz kolejny się okazuje, że na naszym forum można znaleźć wszystko.

Obrazek

Te białe grzybki to Acetabularia mediteranea.

"...Acetabularia - gigantycznych rozmiarów rodzaj jednokomórkowych i jednojądrzastych glonów morskich należący do zielenic. Charakterystyczny jest parasolowaty kształt z wąską nóżką (długości 0,5 to 10cm) i stożkowatym wywiniętym na zewnątrz kapeluszem z radialnymi prążkami. U podstawy nóżki znajduje sie duże jądro komórkowe. Sama podstawa zwana jest rhizoidem. Roślina bardzo łatwo regeneruje się z rhizoidu i posiada skomplikowany cykl życiowy.

W 1953 poprzez transplantowanie części roślin pomiędzy A. mediterranea i A. crenulata Joachim Hammerling udowodnił że organizmy komórkowe zawieraja informacje genetyczna w jądrze komórkowym. Zobacz: http://www.accessexcellence.org/RC/VL/G ... ing_s.html

Acetabularia (głównie A.acetabulum) jest modelowym organizmem w badaniach m.in. nad relacjami pomiędzy jądrem a cytoplazmą, organizacją cytoszkieletu oraz rytmami dobowymi.
..."

Po angielsku mermaid's wine glass czyli kieliszki syren.

pzdr
ozyrys760
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 174
Dołączył(a): 04.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ozyrys760 » 08.09.2010 14:53

PODWODNE ZDJĘCIA KLĘKAJCIE NARODY :D NAPRAWDĘ SUPER
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 08.09.2010 15:05

longtom napisał(a):
Aldonka napisał(a):Się nieco wyedukowałam, o rozgwiazdach i ich żarłocznym życiu :) I oczywiście, mimo że milcząco nadal z Wami podróżuję :)

cześć Aldonka
Fajnie, że jesteś. Szykuj się powoli na wycieczkę do Vrbnika. Będziemy degustować Zlahtinę

To ja już nie mogę się doczekać :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.09.2010 18:08

ozyrys760 napisał(a):PODWODNE ZDJĘCIA KLĘKAJCIE NARODY :D NAPRAWDĘ SUPER

cześć ozyrys
czuję się wyróżniony :oops: , chyba jako jedyny dostałem od ciebie niestandardowego posta :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 08.09.2010 18:11

Aldonka napisał(a):
longtom napisał(a):
Aldonka napisał(a):Fajnie, że jesteś. Szykuj się powoli na wycieczkę do Vrbnika. Będziemy degustować Zlahtinę

To ja już nie mogę się doczekać :)


cześć Aldonka

Na szczęście jest dużo innych, fajnych relacji i fotoreportarzy, jest co czytać i oglądac :!:
pozdrowienia :wink:
viggen_wawa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 16.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) viggen_wawa » 09.09.2010 08:48

longtom napisał(a):
ozyrys760 napisał(a):PODWODNE ZDJĘCIA KLĘKAJCIE NARODY :D NAPRAWDĘ SUPER

cześć ozyrys
czuję się wyróżniony :oops: , chyba jako jedyny dostałem od ciebie niestandardowego posta :wink:


Widzisz, oczarowałeś Ozyrysa :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.09.2010 13:11

viggen_wawa napisał(a):
Widzisz, oczarowałeś Ozyrysa :wink:


Żebym chociaż miał jakieś zdjęcie z piramidą, to bym zrozumiał :wink: :wink: :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.09.2010 18:49

piątek 16 lipca

Ranek, jak to ranek. W namiocie temperatura zaczęła szybko rosnąć, zdjąć już nie bardzo było co. :lol: Trzeba było wstać :cry:

Prysznic, śniadanko, ładujemy tobołki do pontonu i nad wodę.
W wodzie, jak to w wodzie, ryby pływają.
Np crnej.

Obrazek

Przy samym brzegu widać je rzadko, lubią mieć kilka metrów wody nad sobą. Występują na wschodnim Atlantyku, od Portugalii aż do Zatoki Gwinejskiej i oczywiście w całym basenie Morza Śródziemnego. Niezbyt duże, przeważnie do 20cm, smaczne. Ze względu na nieduże rozmiary rzadko łowione. Używane jako przynęta przy połowie muren i węgorzy.

Charakterystyczny dla nich jest pas złoto błyszczących łusek.

Obrazek

A oto usata, i studium jej ogona.

Obrazek

Inne nazwy chorwackie dla tej ryby to: oćada, crnorep, češalj, mrkulja, ukuljata, ušatka, ušetka, usata, čarnorep, crnošiljac, črnorep, osata, ukuljat, hlamina i ušati crnorep. Usata jest drapieżnikiem, lubi czystą wodę i występuje w całym Adriatyku, dorasta do 30cm.

Trudno ją sfotografować w pojedynkę, przeważnie pływa w ławicach po kilkaset sztuk.

Obrazek

Okazuje się, że człowiek to też zwierzę stadne. Mieliśmy lenia, za daleko nie popłynęliśmy i mieliśmy okazję się o tym przekonać.

Obrazek

Kilka godzin poudawaliśmy, że jest fajnie, ale nam się znudziło. Wróciliśmy na camp, zjedliśmy tradycyjne musli z jogurtem i ruszyliśmy do Vrbnika. Daleko nie było, około 30 km.

Oto i on na tle velebickiego pogórza. Nad miasteczkiem góruje, wybudowany na 50 m skale, kościół św. Jana Chrzciciela.

Obrazek

Końcowy fragment drogi do Vrbnika wiedzie wśród winnic. Kilka serpentyn i wjeżdżamy do miasteczka. Parking i parkomaty już na nas czekają :wink: Natomiast pan, który ma turystom rozmieniać pieniądze na drobne do parkomatów, wedle informacji okolicznych sklepikarzy właśnie "udał się" na plażę. Sklepikarze są zgodni w jeszcze jednej sprawie, nie mają drobnych i moich 50 kun nie rozmienią. W koncu znalazłem jednego, który się wyłamał :wink: .

Obrazek

Vrbnik to prawdziwy labirynt urokliwych uliczek i zaułków.

Obrazek

I wszystko stare, albo bardzo stare, z wyjątkiem śmieci oczywiście :wink: .

Obrazek

We Vrbniku jest najwęższa uliczka Europy . Myśmy się o niej dowiedzieli troszkę za późno :wink: .

Kościelna wieża jest dobrym drogowskazem.

Obrazek

A w kościelnej bibliotece są b. bogate zbiory ksiąg pisanych głagolicą.

Obrazek

Przyjemnie się włóczy po vrbnickiej starówce. Portowa zatoczka również urokliwa. Ale samo nabrzeże nieciekawe, stary socjalistyczny beton.

Obrazek

Wygląd miasteczka psują również, położone przy samym nabrzeżu, zakłady winiarskie. Duma miasteczka, w winiarni przedwojenne dyplomy. Ale odrapane hale kryte omszałym eternitem wyglądają b. nieciekawie.
Nawet nie zrobiłem zdjęcia. Ale wystarczy się odwrócić i znów jest pięknie.

Obrazek

Zakłady winiarskie ozdobą miasteczka na pewno nie są, ale ich produkcja znana jest w całej Chorwacji. I poza jej granicami też :wink:

Obrazek

Vrbnicka Zlahtina, produkcja przemysłowa.

Obrazek

I Vrbnicka Zlahtina, produkcja domowa, piwniczka na starówce

Obrazek.

Ale na kolacyjkę wróciliśmy jednak do Baski, wreszcie mogłem zdegustować swoje dzisiejsze zakupy :!: :wink: :wink: :wink:

Obrazek

Laku noć

Obrazek

Nastavak sljedeći tjedan :wink:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 09.09.2010 19:21

Noo - ja tu chciałam już kilka razy zgłaszać prośbę o nowy odcinek, ale stwierdziłam, że chyba za dużo marudzę :lol: A tu proszę - niespodzianka :D

Najpierw pomyślałam, że ładny ten Vrbnik, a potem, że ja to chyba jakoś słabo ten Krk zwiedziłam :wink: bo kilka ładnych miejsc, które Ty pokazujesz, jest dl mnie nowych - miedzy innymi Vrbnik (o rybkach to ja już nie wspomnę :lol: )

pozdrawiam
:D
Jolanda
Cromaniak
Posty: 3553
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanda » 09.09.2010 19:42

longtom
naprawdę się nie domyślasz co to ten mixer :wink:
a gdzie Twoje piramida lne poczucie humoru :lol:

Pozdrawiam Jola
Jolanda
Cromaniak
Posty: 3553
Dołączył(a): 11.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanda » 09.09.2010 19:43

Jolanda napisał(a):longtom
naprawdę się nie domyślasz co to ten mixer :wink:
a gdzie Twoje piramidalne poczucie humoru :lol:

Pozdrawiam Jola
Transalp
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 269
Dołączył(a): 22.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Transalp » 10.09.2010 09:23

Longtom, a te zakupy ? Smaczne czy mocne? A może jedno i drugie?

Pozdrawiam

Tomek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Koko, koko, Hvar jest spoko. Snoorkowania sezon III - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone