Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2187
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 25.07.2023 11:49

kaeres napisał(a):Tam się nie wybierałem ale w Stuvid owszem.
Nie trzeba nic rezerwować. Stajesz i prosisz o ostrygi i mule.
Ostrygi można na miejscu w ekstremalnie swojskim miejscu opędzlować. Widzisz jak je wyciąga albo z łodzi albo z siatki/z wody. Poda chlebek, cytrynkę, swojskie winko...


Popieram - chyba najlepsze ostrygi na półwyspie, a i widoki zacne.

Z jednym zastrzeżeniem - ten bar nazywa się SUTVID (nie Stuvid).
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10906
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.07.2023 12:29

kaeres napisał(a):Tam się nie wybierałem ale w Stuvid owszem.
Nie trzeba nic rezerwować. Stajesz i prosisz o ostrygi i mule.
Ostrygi można na miejscu w ekstremalnie swojskim miejscu opędzlować. Widzisz jak je wyciąga albo z łodzi albo z siatki/z wody. Poda chlebek, cytrynkę, swojskie winko...


O takie miejsce mi chodzi, mam namierzone :papa:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2928
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 25.07.2023 13:35

marekkowalak napisał(a):
kaeres napisał(a):Tam się nie wybierałem ale w Stuvid owszem.
Nie trzeba nic rezerwować. Stajesz i prosisz o ostrygi i mule.
Ostrygi można na miejscu w ekstremalnie swojskim miejscu opędzlować. Widzisz jak je wyciąga albo z łodzi albo z siatki/z wody. Poda chlebek, cytrynkę, swojskie winko...


Popieram - chyba najlepsze ostrygi na półwyspie, a i widoki zacne.

Z jednym zastrzeżeniem - ten bar nazywa się SUTVID (nie Stuvid).


Polecam jeszcze ostrygi w Kapetanovej Kuči w Małym Stonie.
Nie wiem, które lepsze przyznam szczerze....a było taniej :)
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 25.07.2023 13:58

kaeres napisał(a):Tam się nie wybierałem ale w Stuvid owszem.
Nie trzeba nic rezerwować. Stajesz i prosisz o ostrygi i mule.
Ostrygi można na miejscu w ekstremalnie swojskim miejscu opędzlować. Widzisz jak je wyciąga albo z łodzi albo z siatki/z wody. Poda chlebek, cytrynkę, swojskie winko...

W oczekiwaniu na ostrygi na miejscu...
Załącznik IMG_20230719_155150.jpg nie jest już dostępny

to chyba nie jest zdjęcie z Sutvid, tylko z tych 'muszli i ostryg' kawałek dalej w stronę Drace - na początku też tam jeździłem, faktycznie jest bardziej kameralnie, ale w Sutvid widok też ładny, a ostrygi tańsze - gdzieś na forum już była dyskusja o tym. i obsługa moim zdaniem mniej sympatyczna niż w Sutvidzie. ale najlepiej sprawdzić obie miejscówki i wybrać co komu pasuje :)
Załączniki:
Screenshot_20230725-135604.png
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2928
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 25.07.2023 14:10

Dziwnie google pokazuje. Nie raz sprawdzałem to właśnie "Muszle i Ostrygi" były nazywane SUTVID.
Tak na prawdę to ta droga jest tak nazywana.
W tej knajpce nie byłem, a ciekawie to wygląda.
Ja dokonałem świadomego wyboru. Prosto od rybaka. Taki klimat po prostu :)
hzag
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 05.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) hzag » 25.07.2023 18:37

Muszle i ostrygi - było pusto i ciut drożej.
Sutvid - nieco taniej, ale o 13 lokal był pełny i bez rezerwacji trzeba było poczekać tak z pół h. Ale warto, świeże i pyszne i w przystępnej cenie.
Przy Apartmani Marijano kupowaliśmy mule prosto z wody i przyrządzaliśmy sami, pyszunia. W zeszłym roku bodajże 15KN/kg.
user12345678
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 12.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) user12345678 » 09.08.2023 21:43

Mam wrażenie, że w tym sezonie jakby ciszej w tym wątku, czyżby mniej turystów czy piękna pogoda nie zachęca do zasiadania przed monitor?

Czy w tym sezonie sprawdzone miejsca są dalej polecane? Mam na myśli konoby: Hrid, Panorama, Antunović, Mašklin? A może ktoś zarekomenduje nowe miejsca?
A miłośnicy wina: czy w tym roku ktoś może coś szczególnie polecić? W zeszłym roku ten wątek aż huczał od winiarskich porad.

Ja startuję za nieco ponad 2 tygodnie. Pozdrawiam
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10906
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 10.08.2023 02:52

Sporo Peljeskich tematów pojawiło się w bieżącym wątku @kaeresa:
plan-wakacji-2023-peljesac-t57269.html
Może to jest powód.
kiepuczi
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 30.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) kiepuczi » 10.08.2023 10:29

user12345678 napisał(a):zarekomenduje nowe miejsca?
A miłośnicy wina: czy w tym roku ktoś może coś szczególnie polecić? W zeszłym roku ten wątek aż huczał od winiarskich porad.

Ja startuję za nieco ponad 2 tygodnie. Pozdrawiam


witam, byłem jak zawsze kosztowałem większość znanych win regionu , nie ma w sumie większych niespodzianek, jest kilka nowości , wszyscy trzymają poziom
Rukatac - najlepszy kosztowałem w winiarni Spaleta. To premiera tego wina spod reki Ivo Spaleta i bardzo udana. Super wino, mocno mineralne , orzeźwiające, nasycone aromatami ziół i owoców. Warto pojechać do Kuna i odwiedzić tą winiarnię. Godne polecenia od razu z tej winiarni to beczkowany Plavac Mali Selekcija 2019.
Dingać- najlepszy jak zawsze od Kiridzija i Nico Bura z Potomje. Obecnie w sprzedaży młode roczniki 2020 więc wino do raczej do przechowania, ale potencjał ogromny.
Rose- najlepsze Rose ponownie od Ivana Miloś z Ponikve
Plavac Mali - Plavac oferują wszystkie te znakomite wymienione winiarnie. Plavac i Dingać to ten sam szczep tylko inna apelacja i położenie winnego yardu. Beczkowany Plavac od tego z kadzi stalowych różni się nie tylko rocznikiem ale nazwą. Ten beczkowany nazywa się często Selekcija, czy np Plavac Mali Elegance jak w winiarni Skaramuca. Digac od kiedy nazwa przestała być zastrzeżona dla regionu jest mocno podrabiany i teraz wiele winiarni ma Dingać w swojej ofercie a prawda jest taka że niejeden beczkowany Plavac Mali jest po stokroć lepszy niż taki Dingać.

A jak ktoś wybiera się samochodem na Korculę to miejsca które koniecznie trzeba odwiedzić to Lumbarda Grk od np winiarni Popić, Vitis lub Cebalo. Po Pošip jedziemy w głąb wyspy w rejony Cara i Smokvica na nawet na drugą stronę do Zavalitica. Moje ulubione miejsca na zakupy to Pošip Marco Polo ( PZ Cara ), Pošip Intrada od Winery Krajančić, winiarnia Merga Victa.
Pošip to wino bardzo aromatyczne, doskonałe do spożycia na miejscu ale i jako pamiątka z wakacji bo będzie przypominał nam te cudowne chwile minionego lata. Uprawia się go na całej wyspie. Grk z kolei to wino które ma power i jest uprawiane tylko na terenie Lumbardy. To mocno mineralne, cytrusowe lekko słonawe na języku. To jest kwintesencja win Korculi

Pojawiło się jednak tez dużo bardzo słabych win i nawet podróbek. Winiarnie wyrastają jak grzyby po deszczu. Bo jak nazwać Grk sadzony w Potomje oferowany przez winiarnię z Potomje. On nawet nie stał koło Grk z Lumbardy. Dużo słabych win oferowanych jest na straganach na cyklicznych wieczorach winnych. Posip tam oferowany często niewiele różni się od stołowego wina z Lidla.

Z winnic których nie odwiedziałem w tym roku a bardzo żałuję bo zabrakło czasu to winiarnia Vukas ( naprzeciwko winiarni Ivan Milos z Ponikve). Może wam się uda.

Życzę powodzenia o odkrywania nowych smaków i winnic
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 21.08.2023 17:30

majeczka napisał(a):
kaeres napisał(a):
rocker napisał(a):3lata temu byłem (śladami R. Makłowicza) w Konobie Portum, zamówiliśmy wtedy steka oraz mule - oba dania urwały, wiadomo co :) tu link do tego miejsca: https://goo.gl/maps/N2Qc9yE4m2j2UTwq7

Jadłem tego steka i ośmiornice.
Ta knajpa to jest jakieś mistrzostwo świata. Miałem przysięgam, pierwszy raz w życiu gęsią skórkę jak spróbowałem ośmiornicy.

PS. w cenie była rozmowa z RM i zdjęcie :)
Taki farcik ;)


...również gorąco i zdecydowanie polecamy tę konobę, tarasy kaskadowe wyglądają świetnie, a jedzonko jest naprawdę extra.

... :D


W Portunie jedliśmy w tym roku trzy dni z rzędu, w ostatni dzień Roko nas wkręcił, że nie ma wolnych stolików i niezły miał ubaw widząc mój żal w oczach :D Ech, wróciliśmy w niedzielę, tak ciężko się pozbierać :roll:
holonomic7
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 23.08.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) holonomic7 » 23.08.2023 10:48

Hej,
Jakieś polecajki na miejsca z dobrym i tanim stolno vino? Mamy swoje ulubione winnice na półwyspie, jeżeli chodzi o wino butelkowe, które zabieramy do PL, ale wino lane do plastikowej butelki na wieczór też by się przydało :D

I może ktoś wie jak w tym roku cenowo pozmieniało się w Braenovic w Dingacu? Jeszcze rodacy nie dodali zdjęć menu z tego roku na google mapach ;)
lamwoj
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 27
Dołączył(a): 28.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) lamwoj » 23.08.2023 11:01

Hej a ja mam pytanko z innej beczki.
Czy ktoś zna dobrą miejscówkę - Orebic okolice gdzie mozna kupić dobra domową nie filtrowaną oliwę , suszone figi i inne domowe "wytwory"???
Byłem tam z 15 lat temu i pewnie dużo sie pozmieniało.
Pzdr
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 23.08.2023 11:34

holonomic7 napisał(a):Hej,
Jakieś polecajki na miejsca z dobrym i tanim stolno vino? Mamy swoje ulubione winnice na półwyspie, jeżeli chodzi o wino butelkowe, które zabieramy do PL, ale wino lane do plastikowej butelki na wieczór też by się przydało :D

I może ktoś wie jak w tym roku cenowo pozmieniało się w Braenovic w Dingacu? Jeszcze rodacy nie dodali zdjęć menu z tego roku na google mapach ;)


Przyjmij sobie wzrost cen rok do roku na poziomie 10-15% w konobach - nie będziesz zaskoczony.
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 23.08.2023 15:12

lamwoj napisał(a):Hej a ja mam pytanko z innej beczki.
Czy ktoś zna dobrą miejscówkę - Orebic okolice gdzie mozna kupić dobra domową nie filtrowaną oliwę , suszone figi i inne domowe "wytwory"???
Byłem tam z 15 lat temu i pewnie dużo sie pozmieniało.
Pzdr

Polecam zakup win w Janjina, jadąc w kierunku Orebic ostatni dom po lewej stronie tuż za boiskiem - można parkować na podwórku.
Zawsze się tam zaopatruję w wina oraz travaricę - NAJLEPSZĄ w całej Chorwacji :)
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 25.08.2023 10:06

wojstar napisał(a):Polecam zakup win w Janjina, jadąc w kierunku Orebic ostatni dom po lewej stronie tuż za boiskiem - można parkować na podwórku.
Zawsze się tam zaopatruję w wina oraz travaricę - NAJLEPSZĄ w całej Chorwacji :)


wrzuć tu pinezkę dla tych mniej ogarniętych :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 489
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone