Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
corrina
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 09.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) corrina » 09.06.2022 21:12

DeJaVu napisał(a):
Tomek W napisał(a):Cześć, przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Po 7 latach wracam na Peljeszca (poprzednio Trstenik). Tym razem do Loviste. Czy na miejscu kupię świeżą rybkę z burty? Gdzie najbliżej jakiś rybny targ? Jakieś wskazówki dla wybierającego się tam po raz pierwszy?
Pozdrawiam!


Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.


Jest jeszcze mini targ w Żuljanie, tam codziennie stoi facet z rybami. Wybór maleńki ale zawsze coś... :wink:
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 09.06.2022 21:16

DeJaVu napisał(a):
Tomek W napisał(a):Cześć, przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Po 7 latach wracam na Peljeszca (poprzednio Trstenik). Tym razem do Loviste. Czy na miejscu kupię świeżą rybkę z burty? Gdzie najbliżej jakiś rybny targ? Jakieś wskazówki dla wybierającego się tam po raz pierwszy?
Pozdrawiam!


Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.


Jeżeli chodzi o Orebic to świeże rybki można kupić w Ribola, ale trzeba bardzo wcześnie iść na zakupy. Ryby są z porannej dostawy, a że leżą w lodzie to chyba dobrze? - nie zepsują się w tych temperaturach letnich :)
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 09.06.2022 21:18

DeJaVu napisał(a):
wojstar napisał(a):Mam pytanie: czy ktoś z Was wchodził na sv.Ilija od strony Nakovanj? Jeżeli tak to jak wygląda trasa - może jakiś krótki opis? Wejście od Samostanu jest udokumentowane m.in. na YT.


Wojstar.
W ten sposób mogę pomóc.
Ja osobiście jeszcze nie wchodziłem ale nasz przyjaciel 68-letni zdobył Sv.Ilija od strony Nakovany.
Z jego przekazów wygląda to tak.
Po pierwsze parkujesz auto na początku Nakowany od strony Orebića lub inaczej za punktem widokowym po prawej stronie przy szlabanie i zaczynasz szutrową drogą za rzeczonym szlabanem.
Kolega zaczął marsz o 7.00 a wrócił do Loviśte ok.16.30.
Droga spokojna z delikatną wspinaczką. Obowiązkowo buty,nakrycie głowy i najlepiej karku i możliwie duuuużo wody do picia.
Kolega targał 4,5 litra :). No i naładowany telefon.
68-letni facet dał radę czyli jeśli ktoś nie ma problemów zdrowotnych i czuję że da radę w upał i się do tego dobrze przygotuję to według kolegi warto. :D

Dziękuję za informację. O to właśnie mi chodziło :)
Nie pozostaje nic innego jak wykonać zadanie, które sobie wymyśliłem. Tak więc w tym roku czas na Sv.Iliję.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 09.06.2022 22:56

viltob08 napisał(a):
rocker napisał(a):troszkę tu nabałaganię, ale czy możecie polecić mi sprawdzony nocleg w Slunj. Idealnie by było gdyby obiekt serwował też śniadanie. Z półwyspu będę jechał w dzień, w planach mam noclego w Slunj na drugi dzień zwiedzić wodospady i wyjechać wieczorem, dlatego też chciałbym aby gospodarz nie liczył ekstra kasy na kolejną dobę.

Od kilku lat w tym samym miejscu :-)
Vučeta Ivan, Rastoke 21, Slunj
mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://slunj-rastoke.hr/en/properties/r ... an-vuceta/
https://www.apartmani-hrvatska.com/osobnapl.asp?BR=3343

dooopy może nie urywa, ale śpi się nad wodospadem, a rano przepyszne śniadanie zjadane w pięknych okolicznościach przyrody.

dzięki za pomoc już się odzywam :)
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 09.06.2022 22:58

DeJaVu napisał(a):
Tomek W napisał(a):Cześć, przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Po 7 latach wracam na Peljeszca (poprzednio Trstenik). Tym razem do Loviste. Czy na miejscu kupię świeżą rybkę z burty? Gdzie najbliżej jakiś rybny targ? Jakieś wskazówki dla wybierającego się tam po raz pierwszy?
Pozdrawiam!


Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.


Pozdrav z samego Loviste!
Jeszcze dodam, że w Orebiciu przy Konzumie (ten mniejszy przy głównej przelotowej) jest Ribarnica. Ceny dorady i okonia morskiego w przedziale 60-90kun/kg. Dzielą ryby na klasy (chyba od wielkości to zależy).
Tomek W
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek W » 10.06.2022 12:58

rocker napisał(a):
DeJaVu napisał(a):
Tomek W napisał(a):Cześć, przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Po 7 latach wracam na Peljeszca (poprzednio Trstenik). Tym razem do Loviste. Czy na miejscu kupię świeżą rybkę z burty? Gdzie najbliżej jakiś rybny targ? Jakieś wskazówki dla wybierającego się tam po raz pierwszy?
Pozdrawiam!


Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.


Pozdrav z samego Loviste!
Jeszcze dodam, że w Orebiciu przy Konzumie (ten mniejszy przy głównej przelotowej) jest Ribarnica. Ceny dorady i okonia morskiego w przedziale 60-90kun/kg. Dzielą ryby na klasy (chyba od wielkości to zależy).


A w samym Loviste nic nie ma w tym sezonie?

wojstar napisał(a):
DeJaVu napisał(a):
Tomek W napisał(a):Cześć, przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Po 7 latach wracam na Peljeszca (poprzednio Trstenik). Tym razem do Loviste. Czy na miejscu kupię świeżą rybkę z burty? Gdzie najbliżej jakiś rybny targ? Jakieś wskazówki dla wybierającego się tam po raz pierwszy?
Pozdrawiam!


Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.


Jeżeli chodzi o Orebic to świeże rybki można kupić w Ribola, ale trzeba bardzo wcześnie iść na zakupy. Ryby są z porannej dostawy, a że leżą w lodzie to chyba dobrze? - nie zepsują się w tych temperaturach letnich :)


Oni łowią w dzień, wrzucają w lód i na drugi dzień sprzedają
griby
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 06.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) griby » 10.06.2022 19:35

Mam zamiar zaatakować z tej strony biegowo któregoś ranka.


Ja wchodziłem tą trasą. Jest łatwiejsza niż trasa od klasztoru franciszkanów. Mniej stroma ale też bez pięknych widoków na morze i Korculę, które towarzyszą tej drugiej. No ale jak biegowo, to rozumiem bardziej o wyczyn chodzi niż o widoki.
Wchodziłem na Ilję trzy razy i niezależnie którą trasą, wędrówkę zaczynałem około 5 rano, tak żeby wrócić mniej więcej do południa.
Szczerze mówiąc wyczyn 68 latka wydaje mi się mało prawdopodobny, a jeśli już to wręcz szalony. Ja mam 20 lat mniej, dość dobrą kondycję, ale za żadne skarby nie spędziłbym na tej trasie tyle godzin i w tym przedziale czasowym. No chyba, że wyczyn miał miejsce zimową porą.
Relacje Januszów wspinaczki z Youtuba trzeba weryfikować, bo na przykład według jednego z nich 0,25 godziny równa się 25 minut (tak opisał drogowskaz stojący po drodze na Ilję, tuż przed szczytem).
user12345678
Turysta
Posty: 10
Dołączył(a): 12.06.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) user12345678 » 12.06.2022 11:30

LUKASQ napisał(a):
rocker napisał(a):mam pytanie do stałych bywalców i tych okazjonalnych, którzy płynęli promem na Peljesac z Ploce. Otóż zajadę do Ploce wczesnym rankiem w niedzielę, może zdążę na ten prom o 5:30 i zastanawiam się czy kupować bilet online czy w sklepie (od której jest otwarty bo na necie nie ma informacji)? Druga sprawa czy jak kupię online na 5:30 i jak się nie wyrobię na ten prom czy ten sam bilet będzie obowiązywał na kolejny prom?


Nie wiem czy już jechałeś, ale jak pojedziesz lądem przez cały Półwysep to bankowo nie będziesz żałował bo widoczki są kapitalne.
W ostatnich dniach lipca planowo otwarty będzie most. A jeżeli pojedziesz końcem sierpnia, to z drzew przy drodze nazbierasz tyle figów że starczy Wam na cały pobyt :mrgreen:


Cześć, witam wszystkich Forumowiczów :-) czy mógłbyś wskazać w okolicach których miejscowości/na którym odcinku trasy szukać tych drzew figowych?
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 12.06.2022 19:21

user12345678 napisał(a):
LUKASQ napisał(a):
rocker napisał(a):mam pytanie do stałych bywalców i tych okazjonalnych, którzy płynęli promem na Peljesac z Ploce. Otóż zajadę do Ploce wczesnym rankiem w niedzielę, może zdążę na ten prom o 5:30 i zastanawiam się czy kupować bilet online czy w sklepie (od której jest otwarty bo na necie nie ma informacji)? Druga sprawa czy jak kupię online na 5:30 i jak się nie wyrobię na ten prom czy ten sam bilet będzie obowiązywał na kolejny prom?


Nie wiem czy już jechałeś, ale jak pojedziesz lądem przez cały Półwysep to bankowo nie będziesz żałował bo widoczki są kapitalne.
W ostatnich dniach lipca planowo otwarty będzie most. A jeżeli pojedziesz końcem sierpnia, to z drzew przy drodze nazbierasz tyle figów że starczy Wam na cały pobyt :mrgreen:


Cześć, witam wszystkich Forumowiczów :-) czy mógłbyś wskazać w okolicach których miejscowości/na którym odcinku trasy szukać tych drzew figowych?


Wszędzie, tak jak u nas mirabelki. Jednak nie spodziewaj się, że znajdziesz dziką plantację figowców (raczej to pojedyncze drzewa/krzaki). Dziel na dwa takie bajki.
bigum
Odkrywca
Posty: 88
Dołączył(a): 18.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bigum » 12.06.2022 20:48

Witam.
Mam prośbę.
Czy podpowiecie mi gdzie w Orebiću można kupić dobrą, domową rakiję?
Hvala :)
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 12.06.2022 22:14

bigum napisał(a):Witam.
Mam prośbę.
Czy podpowiecie mi gdzie w Orebiću można kupić dobrą, domową rakiję?
Hvala :)

Dobrą domową rakiję zwaną travarica od 13 lat kupuję w Janjina (jadąć od strony Stone ostatni dom po lewej stronie za wysuszonym boiskiem, a jadąc od strony Orebić pierwszy po prawej - wszystko sami robią ze swoich zbiorów). Można tam również kupić różne nalewki i białe oraz czerwone wino robione przez właścicieli.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 12.06.2022 23:02

wojstar napisał(a):
bigum napisał(a):Witam.
Mam prośbę.
Czy podpowiecie mi gdzie w Orebiću można kupić dobrą, domową rakiję?
Hvala :)

Dobrą domową rakiję zwaną travarica od 13 lat kupuję w Janjina (jadąć od strony Stone ostatni dom po lewej stronie za wysuszonym boiskiem, a jadąc od strony Orebić pierwszy po prawej - wszystko sami robią ze swoich zbiorów). Można tam również kupić różne nalewki i białe oraz czerwone wino robione przez właścicieli.



... kilka razy przy okazji zakupów w Janjinie, kupowaliśmy właśnie tam wyśmienite wino, polecam
wojstar
Croentuzjasta
Posty: 482
Dołączył(a): 14.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojstar » 12.06.2022 23:08

majeczka napisał(a):
wojstar napisał(a):
bigum napisał(a):Witam.
Mam prośbę.
Czy podpowiecie mi gdzie w Orebiću można kupić dobrą, domową rakiję?
Hvala :)

Dobrą domową rakiję zwaną travarica od 13 lat kupuję w Janjina (jadąć od strony Stone ostatni dom po lewej stronie za wysuszonym boiskiem, a jadąc od strony Orebić pierwszy po prawej - wszystko sami robią ze swoich zbiorów). Można tam również kupić różne nalewki i białe oraz czerwone wino robione przez właścicieli.



... kilka razy przy okazji zakupów w Janjinie, kupowaliśmy właśnie tam wyśmienite wino, polecam

:D
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 12.06.2022 23:12

majeczka napisał(a):
wojstar napisał(a):
bigum napisał(a):Witam.
Mam prośbę.
Czy podpowiecie mi gdzie w Orebiću można kupić dobrą, domową rakiję?
Hvala :)

Dobrą domową rakiję zwaną travarica od 13 lat kupuję w Janjina (jadąć od strony Stone ostatni dom po lewej stronie za wysuszonym boiskiem, a jadąc od strony Orebić pierwszy po prawej - wszystko sami robią ze swoich zbiorów). Można tam również kupić różne nalewki i białe oraz czerwone wino robione przez właścicieli.



... kilka razy przy okazji zakupów w Janjinie, kupowaliśmy właśnie tam wyśmienite wino, polecam

również mogę polecić wino stamtąd jak najbardziej :)
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 12.06.2022 23:24

...oprócz rakiji, oczywiście :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 465
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone