Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Klub Miłośników Półwyspu Pelješac

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
zablo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 31.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) zablo » 03.06.2022 15:02

rocker napisał(a): figów Ci u mnie pod dostatkiem :) ja już na miejscu, niestety w tym roku nie załapię się na przejazd mostem, co do przejazdu od roku wybieram prom, całkiem miła odskocznie od auta i można naprawdę wypocząć i nabrać sił na dalszą drogę. Porównując ekonomię trasy to jadąć lądem robisz ok 80km więcej i "tracisz" 2,5godz, koszt jakieś 30-40% wartości przepłynięcia. Prom właściwie tracisz czas jedynie płynąc ale suma sumarum, szybciej niż jadąc i tracąc czas na granicy.
Przyznam widokiem półwyspu piękne, zawsze też się zatrzymywałem w Stonie po małże. Ceny paliwa w Bośnie też już nie są konkurencyjne, więc nie przekonuje mnie jazda wokół (jechałem już tam kilka razy).


coś chyba coś naginasz...

opcja PROM
- czas płynięcia to: 1 godzina (ale czasem w sezonie to nawet 1:30 godz. w zależności od warunków atmosferycznych, ilości aut zjeżdzajacych i wjeżdzających na niego itp.)
- koszt: dorosły 40kn, dzieci do 12 l. 20kn, auto do 5m 154kn = ok. 130zł (1 os dorosła + 1 dziecko + 1 auto)
- odpływa o konkretnych godzinach - jak się spóźnisz to twoja prodóż potrwa 3 godziny (tam/powrót/tam już z tobą na pokładzie): w lipcu/sierpniu z Ploce: 5:00, 7:30, 10:20, 13:15, 16:00, 18:30, 20:50,
- zdarzają sie kursy, że wyjątkowo źle obliczyli auta na góny pokład wchodzi ok. 100, nie otworzyli dolnego pokładu i na przystani zostało z 10 aut! Zonk!
- odpoczywasz, płyniesz sobie spokojnie podziwiając widoki.

opcja AUTO
- czas jazdy: około 1:30 godz. (ale czasem sa korki na granicy i może sie podróż wydłużyć do 2 godzin lub dłużej, zalezy od sytuacji, ale jest też tak że jedziesz prawie bez zatrzymania na granicy)
koszt: 100km jazdy głownie ze stałą predkoscią 70km/h, więc przy zakłądanym spalaniu 10ltr./100km dla uproszczenia rachunków = ok. 80zł
- jedziesz kiedy chcesz dzień/noc, nie oglądasz się na zegarek, z ciekawymi widokami - Ploce, BiH, Ston, waściwie większą część półwyspu.
- musisz uważać, być skoncentrowanym i wymaga to więcej wysiłku psyhiczno-fizycznego.

Polecam w jedną stronę jechać w drugą płynąć! Nie generalizować i najobiektywniej przedstawiać sytuację.
rocker
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 514
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rocker » 04.06.2022 16:20

coś chyba coś naginasz...

opcja PROM
- czas płynięcia to: 1 godzina (ale czasem w sezonie to nawet 1:30 godz. w zależności od warunków atmosferycznych, ilości aut zjeżdzajacych i wjeżdzających na niego itp.)
- koszt: dorosły 40kn, dzieci do 12 l. 20kn, auto do 5m 154kn = ok. 130zł (1 os dorosła + 1 dziecko + 1 auto)
- odpływa o konkretnych godzinach - jak się spóźnisz to twoja prodóż potrwa 3 godziny (tam/powrót/tam już z tobą na pokładzie): w lipcu/sierpniu z Ploce: 5:00, 7:30, 10:20, 13:15, 16:00, 18:30, 20:50,
- zdarzają sie kursy, że wyjątkowo źle obliczyli auta na góny pokład wchodzi ok. 100, nie otworzyli dolnego pokładu i na przystani zostało z 10 aut! Zonk!
- odpoczywasz, płyniesz sobie spokojnie podziwiając widoki.

opcja AUTO
- czas jazdy: około 1:30 godz. (ale czasem sa korki na granicy i może sie podróż wydłużyć do 2 godzin lub dłużej, zalezy od sytuacji, ale jest też tak że jedziesz prawie bez zatrzymania na granicy)
koszt: 100km jazdy głownie ze stałą predkoscią 70km/h, więc przy zakłądanym spalaniu 10ltr./100km dla uproszczenia rachunków = ok. 80zł
- jedziesz kiedy chcesz dzień/noc, nie oglądasz się na zegarek, z ciekawymi widokami - Ploce, BiH, Ston, waściwie większą część półwyspu.
- musisz uważać, być skoncentrowanym i wymaga to więcej wysiłku psyhiczno-fizycznego.

Polecam w jedną stronę jechać w drugą płynąć! Nie generalizować i najobiektywniej przedstawiać sytuację.[/quote]


jak chcesz najobiektywniej przedstawić sytuację to nie przedstawiaj opcji z promem w czarnym scenariuszu. Powyższa moja relacja nie jest obiektywna tylko przedstawia MOJĄ sytuację, za prom zapłaciłem w sumie 200 kun. Ja jechałem na prom nie patrząc się na zegarek bo wyjechałem dużo wcześniej, na tyle że byłem godzinę przed promem i na spokojnie wypiłem kawkę w porcie przed promem. Nie ważne, niech każdy jedzie jak mu wygodniej w tym wszystkim to jest najpiękniejsze i tego jeszcze nam nikt nie zabrał wolności/pola do eksperymentów.... POZDRAV!
griby
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 06.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) griby » 05.06.2022 01:26

Moje spostrzeżenia z przejazdów na Peljesać są takie:
1. Na prom z Ploće do Trpanj trzeba umieć trafić. To nie jest trasa "wokół komina" tylko ponad 1,5 kkm z Polski (no chyba, że ktoś ma "międzylądowanie" w CRO). Trudno wycelować w odpowiedni czas kiedy odpływa prom. Kilka lat temu niby załapaliśmy się na prom ale okazało się w końcu, po 30 minutach czekania w kolejce, że jednak brakło miejsc. Byliśmy w pierwszym rzędzie, na którym obsługa promu postawiła granicę. Na pocieszenie powiedzieli nam, że możemy iść po zwrot pieniędzy...
2. Przy założeniu, że naszym miejscem docelowym jest np. Orebić, trzeba przyjąć, że od Trpanj (port przybycia promu) do Orebića jest jakieś 40 minut drogi(!!!). Droga jest kręta, miejscami niebezpieczna, do tego dochodzi sznurek kamperów, przyczep, TIRów - głównie tych wyjeżdżających z tego samego promu, którym przypłynęliśmy - no nie pogonisz za bardzo. Zwłaszcza nocną porą.
Generalnie: Prom płynie z Ploće do Trpanj jakieś 45 minut, do tego dodać czas na rozładowanie z 10 minut. Plus 40 minut drogi z Trpanj do Orebića, to daje około półtorej godziny. Warto?
3. Trasa przez BiH to jakieś 1,5 do 2 godziny drogi, jest bardzo malownicza, szczególnie dolina Neretwy czy Ston. Oczywiście odtwarzam sytuację przed oddaniem do użytku mostu peljeskiego. Po jego otwarciu, który zapowiadają na połowę lipca, mój wpis straci sens :D . Dodatkowo, nie wiem jak w tym roku, ale paliwo w BiH mieli najtańsze ze wszystkich krajów tranzytowych i opłaca((ło) się tam dotankować. Czas przejazdu chyba około 2 godziny.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 05.06.2022 09:28

griby napisał(a):3. Trasa przez BiH to jakieś 1,5 do 2 godziny drogi, jest bardzo malownicza, szczególnie dolina Neretwy czy Ston. Oczywiście odtwarzam sytuację przed oddaniem do użytku mostu peljeskiego. Po jego otwarciu, który zapowiadają na połowę lipca, mój wpis straci sens :D . Dodatkowo, nie wiem jak w tym roku, ale paliwo w BiH mieli najtańsze ze wszystkich krajów tranzytowych i opłaca((ło) się tam dotankować. Czas przejazdu chyba około 2 godziny.



Most Pelješki ma być oddany pod koniec lipca - o ile nie będzie opóźnień. Przez cały lipiec będziemy jeszcze jeździć naokoło lub promem.

Paliwo w Neum tańsze, ale trzeba trochę pokombinować, żeby na tą Inę wjechać i żeby z niej wyjechać - wjazd i wyjazd w lewo jest niezgodny z przepisami i tam policja lubi mandaty wręczać (bo jednak wiele osób próbuje)..
Violette
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 407
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Violette » 06.06.2022 19:44

Czy ktoś z was potrafi mi pomóc.
Nie mogę sobie przypomnieć, czy w Bistro Ankora w Zuljanie można płacić kartą, czy tylko gotówką?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 06.06.2022 20:09

Violette napisał(a):(...) Bistro Ankora w Zuljanie (...) Czy ktoś z was potrafi mi pomóc (...)
Tylko w ten sposób:
+385 20 756 135
To ich telefon. Zadzwoń i zapytaj.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 06.06.2022 20:58

boboo napisał(a):
Violette napisał(a):(...) Bistro Ankora w Zuljanie (...) Czy ktoś z was potrafi mi pomóc (...)
Tylko w ten sposób:
+385 20 756 135
To ich telefon. Zadzwoń i zapytaj.

No niekoniecznie, mają też fejsa - można napisać
Violette
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 407
Dołączył(a): 08.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Violette » 06.06.2022 21:08

boboo napisał(a):
Violette napisał(a):(...) Bistro Ankora w Zuljanie (...) Czy ktoś z was potrafi mi pomóc (...)
Tylko w ten sposób:
+385 20 756 135
To ich telefon. Zadzwoń i zapytaj.

niuniek napisał(a):
boboo napisał(a):
Violette napisał(a):(...) Bistro Ankora w Zuljanie (...) Czy ktoś z was potrafi mi pomóc (...)
Tylko w ten sposób:
+385 20 756 135
To ich telefon. Zadzwoń i zapytaj.

No niekoniecznie, mają też fejsa - można napisać

Sorry, ale nie pytałam o kontakt do knajpy :roll: .
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 06.06.2022 21:35

Jak zapewne zauważyły(li)ście (albo i nie :roll: ), odpowiedziałem na zacytowane pytanie:
"Czy ktoś z was potrafi mi pomóc."
Odpowiedź brzmiała: "tylko w ten sposób" (mogę pomóc, podając numer telefonu)
Wędka, nie ryba
Dawniej były przypadki, że ot tak sobie zadzwoniłem w obcej mi sprawie i podzieliłem się informacją z obcą mi osobą.
Dawniej.
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 06.06.2022 22:01

Violette napisał(a):Sorry, ale nie pytałam o kontakt do knajpy :roll: .

Widzisz boboo, było się nam odzywać...?
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 06.06.2022 22:44

boboo napisał(a):Jak zapewne zauważyły(li)ście (albo i nie :roll: ), odpowiedziałem na zacytowane pytanie:
"Czy ktoś z was potrafi mi pomóc."
Odpowiedź brzmiała: "tylko w ten sposób" (mogę pomóc, podając numer telefonu)
Wędka, nie ryba
Dawniej były przypadki, że ot tak sobie zadzwoniłem w obcej mi sprawie i podzieliłem się informacją z obcą mi osobą.
Dawniej.
Niektórzy nie potrafią docenić wędki. Ich strata.
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 09.06.2022 17:52

rocker napisał(a):troszkę tu nabałaganię, ale czy możecie polecić mi sprawdzony nocleg w Slunj. Idealnie by było gdyby obiekt serwował też śniadanie. Z półwyspu będę jechał w dzień, w planach mam noclego w Slunj na drugi dzień zwiedzić wodospady i wyjechać wieczorem, dlatego też chciałbym aby gospodarz nie liczył ekstra kasy na kolejną dobę.

Od kilku lat w tym samym miejscu :-)
Vučeta Ivan, Rastoke 21, Slunj
mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
http://slunj-rastoke.hr/en/properties/r ... an-vuceta/
https://www.apartmani-hrvatska.com/osobnapl.asp?BR=3343

dooopy może nie urywa, ale śpi się nad wodospadem, a rano przepyszne śniadanie zjadane w pięknych okolicznościach przyrody.
DeJaVu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 26.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) DeJaVu » 09.06.2022 20:00

Tomek W napisał(a):Cześć, przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi.
Po 7 latach wracam na Peljeszca (poprzednio Trstenik). Tym razem do Loviste. Czy na miejscu kupię świeżą rybkę z burty? Gdzie najbliżej jakiś rybny targ? Jakieś wskazówki dla wybierającego się tam po raz pierwszy?
Pozdrawiam!


Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.
DeJaVu
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 90
Dołączył(a): 26.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) DeJaVu » 09.06.2022 20:25

wojstar napisał(a):Mam pytanie: czy ktoś z Was wchodził na sv.Ilija od strony Nakovanj? Jeżeli tak to jak wygląda trasa - może jakiś krótki opis? Wejście od Samostanu jest udokumentowane m.in. na YT.


Wojstar.
W ten sposób mogę pomóc.
Ja osobiście jeszcze nie wchodziłem ale nasz przyjaciel 68-letni zdobył Sv.Ilija od strony Nakovany.
Z jego przekazów wygląda to tak.
Po pierwsze parkujesz auto na początku Nakowany od strony Orebića lub inaczej za punktem widokowym po prawej stronie przy szlabanie i zaczynasz szutrową drogą za rzeczonym szlabanem.
Kolega zaczął marsz o 7.00 a wrócił do Loviśte ok.16.30.
Droga spokojna z delikatną wspinaczką. Obowiązkowo buty,nakrycie głowy i najlepiej karku i możliwie duuuużo wody do picia.
Kolega targał 4,5 litra :). No i naładowany telefon.
68-letni facet dał radę czyli jeśli ktoś nie ma problemów zdrowotnych i czuję że da radę w upał i się do tego dobrze przygotuję to według kolegi warto. :D
Tomek W
Odkrywca
Posty: 74
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomek W » 09.06.2022 21:07

DeJaVu napisał(a):Rybę kupisz a białego auta które najczęściej ok.9.00. "cumuję" obok Studenaca a potem obok Campingu.
Z burty jak piszesz marne szanse :(
Targu rybnego także nie ma :(
Ale zostaje za to Konzum albo Ribola w Orebiću. Niestety tam tylko chłodzone rybki.

Thx, będę baczył na biały bolid.

DeJaVu napisał(a):
wojstar napisał(a):Mam pytanie: czy ktoś z Was wchodził na sv.Ilija od strony Nakovanj? Jeżeli tak to jak wygląda trasa - może jakiś krótki opis? Wejście od Samostanu jest udokumentowane m.in. na YT.


Wojstar.
W ten sposób mogę pomóc.
Ja osobiście jeszcze nie wchodziłem ale nasz przyjaciel 68-letni zdobył Sv.Ilija od strony Nakovany.
Z jego przekazów wygląda to tak.
Po pierwsze parkujesz auto na początku Nakowany od strony Orebića lub inaczej za punktem widokowym po prawej stronie przy szlabanie i zaczynasz szutrową drogą za rzeczonym szlabanem.
Kolega zaczął marsz o 7.00 a wrócił do Loviśte ok.16.30.
Droga spokojna z delikatną wspinaczką. Obowiązkowo buty,nakrycie głowy i najlepiej karku i możliwie duuuużo wody do picia.
Kolega targał 4,5 litra :). No i naładowany telefon.
68-letni facet dał radę czyli jeśli ktoś nie ma problemów zdrowotnych i czuję że da radę w upał i się do tego dobrze przygotuję to według kolegi warto. :D


Mam zamiar zaatakować z tej strony biegowo któregoś ranka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Klub Miłośników Półwyspu Pelješac - strona 464
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone