Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kilka słów o Turcji

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.05.2010 21:39

Italiano napisał(a): jak najraniej się da 03.06 (Boże Ciało) tniemy jak najdalej się da . Mam nadzieję dojechać przynajmniej za Belgrad...

Jak wcześnie wyjedziesz z Rzeszowa (tak +/- 4 rano) to powinieneś bez przeszkód dojechać aż za Sofię.
My jadąc o takim czasie w ub. roku na granicy SRB/BG byliśmy ok 20 (nie spieszyłem się na autostradzie, jazda na spokojnie)
Italiano napisał(a):Odpuściłem sobie Stambuł i za Edirne chcę pojechać na Canakkle i znaleźć nocleg w okolicach Edermit, Ayvalik. Następny nocleg w okolicach Efezu....

Jakbym mógł coś doradzić - jeżeli między Canakkale a Efezem nie masz zamiaru nic robić poza tranzytem to weź nocleg w Canakkale.
W Edremit i w Ayvaliku stracisz duzo czasu na szukanie a i droga do tych miasteczek jest upierdliwa (często sie korkuje)
Jak przyjedziesz wieczorem to cena za nocleg może dziwnie skoczyć w górę :wink:
Do Canakkale dojedziesz z BG na spokojnie i jeszcze wieczorem będziecie mieli czas na wypad na miasto.
Troje możecie zrobić w drodze do Efezu (godzina max na zwiedzenie wystarczy)
Italiano napisał(a):nigdy nie widziałem południowej Tracji i Salonik

Obstawiam w ciemno, że Saloniki Cie rozczarują :wink:
Sama Tracja jest ładna widokowo.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 12.05.2010 22:14

Ja planuję Turcję w te wakacje. Tzn. Macedonię, Grecję i kawałek Turcji jako że cierpię na turystyczne ADHD ;)

Pozdrawiam
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 13.05.2010 21:53

Dzięki Piotrek :D
Powiem tak: chciałby dojechać w okolice Ayvalik bo zaplanowałem tam właściwie pierwszy dzień w Turcji tzn;następnego dnia (05.06) chciałbym zrobić małą pętlę (ok 180km) i pojechać do Seytan Sofrasi-Melene-Atarneus-Pergamon-Cytonium-Trarium-Perperene-Pyrrha i jak damy radę to jeszcze-Theby i Aureliane :D jak damy radę :D
Pytanko: jak myślicie lepiej kupić przed wyjazdem Euro( coś w Lublinie dziś drogie bo po 4,05), czy dolary( po 3,20) wiem, że przy wymianie na YTL lub zapłacie za nocleg pewnie się "zrówna", pytam ponieważ w Egipcie przy płaceniu "tubylcom" było im prawie wszystko jedno czy dostają 5 Euro czy 5 dolarów :D
Pozdrawiam
Ps. Troję odpuszczam ( bo poza legendą Iliady jest mało spektakularna w porównaniu do innych zabytków Turcji :D )może jedynie chciałbym zobaczyć równinę i "oraz morze ciemne niczym wino" jak chyba kiedyś napisł Homer :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.05.2010 22:16

Italiano napisał(a):chciałbym zrobić małą pętlę (ok 180km) i pojechać do Seytan Sofrasi-Melene-Atarneus-Pergamon-Cytonium-Trarium-Perperene-Pyrrha i jak damy radę to jeszcze-Theby i Aureliane :D jak damy radę :D

Ale chyba nie w jeden dzień to chcecie zobaczyć ?
Bo jak w jeden to wycieczka w stylu japoński "tu byłem" - zobaczycie wszystko i nic :lol:
Ja w ub. roku przejeżdzałem koło Pergamonu - mielismy zamiar wpaść i go zobaczyć w całości.
Czas jaki mogliśmy przeznaczyć to max 3 godziny - odpuściliśmy na następny raz bo nie miało to sensu.
Italiano napisał(a):Pytanko: jak myślicie lepiej kupić przed wyjazdem Euro czy dolary

Nie ma żadnych różnic przy wymianie: coś taniej kupisz w Polsce (dolary) - mniej YTL dostaniesz na miejscu. Nic na tym nie zyskacie.
Zupełnie obojetne jest co masz w portfelu i czy np. za wizy zapłacisz w USD czy EUR.
Za nocleg płacisz tym co masz. Przy czym Turcy nie traktuja łan euro= łan dolar :lol: tylko przeliczą Ci to co do grosza :wink:
Ponieważ noclegi miałem zarezerwowane przed wyjazdem i cenę ustalona w EUR to tyle EUR miałem przy sobie żeby nie kombinować z przelicznikami na liry, które w hotelach lubią być nieciekawe w porównaniu z kantorami.
Spokojnie możesz ciągnąć liry ze ściany (nazwa banku obsługującego bankomat nie ma znaczenia) - od 2 lat to robie w Turcji i mimo prowizji, rozliczenie było na poziomie kantorowym.
W EUR/USD płać tylko za hotel (łatwiej się cene ustala i nie musisz przeliczać YTL na EUR a EUR na PLN)- reszta w walucie miejscowej a gdzie się da kartą.
Oczywiście w knajpie też zapłacisz w euro tylko po kursie z sufitu :lol:
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 14.05.2010 13:27

Chcę zwiedzić ten obszar na spokojnie (wstępny plan 2 dni) dlatego zaplanowałem nocleg w okolicy Ayvalik ponieważ wspomniane miejsca leżą w okolicy, a Ayvalik jest tam jednym z większych ośrodków. Dlatego chciałbym w 2 dni dojechać właśnie w te okolice. Najważniejszy jest Pergamon reszta to małe obiekty ale planowałem zawsze trochę ponad normę zwiedzenia ( a nóż się uda) Zresztą, niekoniecznie potrzebujemy kwatery w samym Ayvalik. W Chorwacji mieszkaliśmy z żona zazwyczaj pod ich miasteczkami z niemal wówczas "prywatną" plażą dla siebie i było fajnie. :D . Dzięki za rady z walutą czyli jest tak jak myślałem tańszy dolar niewiele pomoże, może tylko czasami :D . Ech gdzie te czasy gdy Euro było po 3,20 i wyjazd do Chorwacji w całości kosztował 1,5 - 2 tys. za dwa tygodnie we wrześniu-październiku :D :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.05.2010 20:32

Italiano napisał(a):Chcę zwiedzić ten obszar na spokojnie (wstępny plan 2 dni) dlatego zaplanowałem nocleg w okolicy Ayvalik ponieważ wspomniane miejsca leżą w okolicy.....

A to w takim razie honor zwracam 8)
Italiano napisał(a):.....Zresztą, niekoniecznie potrzebujemy kwatery w samym Ayvalik

Nie wiem czy jedziecie w ciemno czy coś rezerwujecie na trasie.
Wprawdzie z noclegami nie mam tam żadnych problemów, nawet w szczycie sezonu ale jakbyś coś potrzebował to zobacz coś takiego: www.yalipansiyon.com - Dikili, mała mieścinka położona vis a vis Bergamy (Pergamonu)
Lokal na plaży, w czerwcu chcą ok. 12 EUR/osoba ze śniadaniem - idzie to spokojnie zbić do 10 lub lepiej bo nie sądzę, żeby o tym czasie co Wy będziecie był ruch turystyczny.
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 15.05.2010 07:30

Jedziemy w ciemno(jak zwykle zresztą :D)bez rezerwacji, ale mamy jakieś adresy :D .Planujemy zawsze wypady "mniej więcej" i ciężko byłoby zaplanować noclegi bo właściwie nigdy nie przejechaliśmy zaplanowanej trasy 100% zgodnie z planami czynionymi w Polsce i zgodnie z założonymi terminami:D (ważny jest jedynie termin powrotu :( )

Ale mam pytanko dotyczące Canakale i przeprawy promowej. cenę mniej więcej znam, ale nigdy jeszcze nie płynęło moje auto promem, więc moze jakieś bliższe informacje o tej przeprawie. mniej więcej w jakim miejscu Canakale trzeba się "zamusztrować" na ten prom, gdzie kupujemy bilety na prom, czy sami ustawiamy samochód na promie, czy prom jest jeden o danej godzinie, czy cały czas coś tam kursuje?
Italiano
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 24.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Italiano » 15.05.2010 07:50

Dzieki za namiar na Yali Pansion, widzę że ceny maja na poziomie 30-25 YTL co pewnie daje około jak napisałeś 12 Euro czyli do stargowania myślę na 8-9 Euro :D Standard, cena, lokalizacja jest taka z jakiej zazwyczaj korzystamy( przypomina mi Rogoźnicę w Chorwacji :D ). Byłbym wdzięczny za namiary czegoś podobnego w okolicach Kusadasi, Pamukalle, Manavgat( to na południowym wybrzeżu), Kemer, Fethiye
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.05.2010 08:34

Italiano napisał(a):mniej więcej w jakim miejscu Canakale trzeba się "zamusztrować" na ten prom, gdzie kupujemy bilety na prom, czy sami ustawiamy samochód na promie, czy prom jest jeden o danej godzinie, czy cały czas coś tam kursuje?

Nic się nie martw takimi detalami 8)
Jadąc od BG kierujesz sie na Canakkale i tuż przed miastem będziesz mial drogowskazy LIMAN/FERRY, poprowadzą Cię pod samą budke z biletami.
Prom kursuje wahadłowo (ok. 40 minut rejsu), obsługa pokazuje Ci gdzie masz sie ustawić na promie a po rejsie kieruje ruchem przy zjażdzaniu z promu - zero stresu :lol:

Italiano napisał(a):Byłbym wdzięczny za namiary czegoś podobnego w okolicach Kusadasi, Pamukalle, Manavgat( to na południowym wybrzeżu), Kemer, Fethiye

Sprawdzone na sobie namiary w Kusadasi i Pamukkale masz w mojej relacji. Z Kemeru i Fethiye nie mam nic bo tam nie planowałem noclegu.
W Fethiye, jak mnie pamięć nie myli, spał w ub. roku Jacky_z_DG z jego opisu wynikało że lokal jest OK: www.hotelpelin.com.tr/
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 16.05.2010 19:44

Italiano napisał(a):Dzieki za namiar na Yali Pansion, widzę że ceny maja na poziomie 30-25 YTL co pewnie daje około jak napisałeś 12 Euro czyli do stargowania myślę na 8-9 Euro :D Standard, cena, lokalizacja jest taka z jakiej zazwyczaj korzystamy( przypomina mi Rogoźnicę w Chorwacji :D ). Byłbym wdzięczny za namiary czegoś podobnego w okolicach Kusadasi, Pamukalle, Manavgat( to na południowym wybrzeżu), Kemer, Fethiye


Okolice Kusadasi to oczywiscie camping i motel w Pamucaku.
W pammukale jest znaczna nadpodaz miejsc noclegowych. Hotel/motel sam Cie znajdzie.
Jeżeli chodzi o Fethiye to w samym miescie nie noscowałem. zatrzymałem sie w Oludeniz w Sugar Beach.

Pieniadz, jak wspominał Piotrek, w Turcji bierzesz ze sciany. Z tego co pamietam prowizja banku za operacje była mniejsza niz koszt zakupu euro a potem lirów. Turcy przekonali sie do swojej waluty i jak Ci wygodniej to za wszystko zaplacisz lirami. Oczywiscie troche waluty warto wziac bo np w Serbii karta moze odmowic wspolpracy.
Jezeli bedziesz sie spieszyl to pamietaj o granicy BG/SRB. Chyba o 19 (uwaga na zmiane czas) jest wymiana obsady pogranicznikow. Co oznacza ze co najmniej od 18.00 przestaja odprawiac podroznych. Nie ma co sie stresowac, tylko nalezy poczekac. Co najwyzej mamy darmowe widowisko. czyli oblapianie co ladniejszych celniczek przez ich kolegow. bawia sie jak dzieciaki ganiajac po calym przejsciu granicznym.
Ostatnio edytowano 16.05.2010 19:59 przez piotrmks, łącznie edytowano 1 raz
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 16.05.2010 19:52

Italiano napisał(a):Może ktoś w w/w okresie również wybiera się w Tureckie okolice? :D


Niestety play mam na sierpień. I tym razem nie ciagniemy wózka z Polski. Tylko lot z kraju. Potem 1 tyg w jakims hoteliku/pensionie na wybrzezu miedzy marmaris a antalia i 1 lub 2 tygodnie podrozowania.
Mam w zwiazku z tym pytanie do obiezyswiatów. czy ktos probował takiej opcji.: tydzień pobytu ale powrot samolotem nie po tygodniu ale po trzech? czy jest to jakis problem dla biura podrozy. Wiem, zawsze mozna zadzwonic ale pomysl padl podczas wczorajszego ogniska a dzisiaj jest niedziela :-).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.05.2010 20:41

piotrmks napisał(a):Mam w zwiazku z tym pytanie do obiezyswiatów. czy ktos probował takiej opcji.: tydzień pobytu ale powrot samolotem nie po tygodniu ale po trzech? czy jest to jakis problem dla biura podrozy.

Wprawdzie żaden ze mnie obieżyświat ale..... :lol:
Z tego co mi wiadomo to idzie w biurach podróży dogadać się na taki wariant.
Ale po co nabijać komus kasę jak możecie sami wykupić sobie lot.
Oczywiście, żeby było przyzwoicie cenowo to wylot nie z RP a z Berlina.
Ceny na wyloty z RP są chore - Berlin często sprzedaje taki sam bilet za 1/2 polskiej ceny.
Przez zime trochę nad taryfami "pracowałem".
Jeżeli taka opcja Cię interesuje to poszukaj np:
http://www.flypgs.com/en
http://www.fly.de
http://www.tuifly.com/de/index.html?spl ... nocampaign

choć z drugiej strony jest już nieco za późno na bilety na sierpień w dobrej cenie ale nie jest to sytuacja beznadziejna :wink:
piotrmks
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 02.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrmks » 16.05.2010 21:15

Piotrek_B napisał(a):
piotrmks napisał(a):Mam w zwiazku z tym pytanie do obiezyswiatów. czy ktos probował takiej opcji.: tydzień pobytu ale powrot samolotem nie po tygodniu ale po trzech? czy jest to jakis problem dla biura podrozy.

Wprawdzie żaden ze mnie obieżyświat ale..... :lol:
Z tego co mi wiadomo to idzie w biurach podróży dogadać się na taki wariant.
Ale po co nabijać komus kasę jak możecie sami wykupić sobie lot.
Oczywiście, żeby było przyzwoicie cenowo to wylot nie z RP a z Berlina.
Ceny na wyloty z RP są chore - Berlin często sprzedaje taki sam bilet za 1/2 polskiej ceny.
Przez zime trochę nad taryfami "pracowałem".
Jeżeli taka opcja Cię interesuje to poszukaj np:
http://www.flypgs.com/en
http://www.fly.de
http://www.tuifly.com/de/index.html?spl ... nocampaign

choć z drugiej strony jest już nieco za późno na bilety na sierpień w dobrej cenie ale nie jest to sytuacja beznadziejna :wink:


Bilet do Dalaman w dwie strony z Berlina to ok 250juro ze wszystkimi opłatami. Plus 9h godzin dojazdu do Berlina. Bilet PKP IC. 200-300zł.
Bardziej opłaca mi się lecieć z W-wy wykupujac jakis last minut za 1500zł-2000zł/ tydzień.
jacky z DG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 959
Dołączył(a): 18.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacky z DG » 16.05.2010 21:52

Piotrek_B napisał(a):W Fethiye, jak mnie pamięć nie myli, spał w ub. roku Jacky_z_DG z jego opisu wynikało że lokal jest OK: www.hotelpelin.com.tr/


maciupkie sprostowanko...
w "pelinie" byłem na wczasach AD 2008...
natomiast w 2009 byczyłem się w www.seastarapart.net
jakby co to podam linka do swojej relacji na innym forum, tamże są i fotosiki...
dzielnica Fethiye - Calis - położona prawie na samym końcu pięknej plaży jest znakomitym punktem wypadowym do Oludeniz... długo by wymieniać...
pozdrav...
:lol: :lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.05.2010 22:28

piotrmks napisał(a):czy ktos probował takiej opcji.: tydzień pobytu ale powrot samolotem nie po tygodniu ale po trzech? czy jest to jakis problem dla biura podrozy.

Dwukrotnie próbowałem załatwić rozszerzenie o tydzień terminów wylotu i przylotu. Raz mi się to udało, a raz nie.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye



cron
Kilka słów o Turcji - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone