Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
yarko2000
Cromaniak
Posty: 714
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 08.06.2021 21:29

Oczywista sprawa - jest miejsce to zapas must have :), dodatkowo warto sprawdzić i dopompować przed wyjazdem. Sam nie zaglądałem tam latami i dopiero przed takim wyjazdem do CRO dopompowałem. Cisinienie było 0,5 bara. Można sie zdziwić w razie potrzeby :)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 08.06.2021 22:40

przepol napisał(a):Dorzucił bym latarkę

najlepiej typu "dynamo"...działającej bez baterii...po zakręceniu korbką...
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 08.06.2021 23:49

Ja również zawsze zabieram ze sobą pełen zapas (nie dojazdówkę ani żadne spraye) z tego względu, że jeżdżę na noc. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której w środku nocy strzeli mi opona i będę musiał jechać do rana autostradami 80 km/h (bo tyle dopuszcza dojazdówka). Rolę zapasu pełni u mnie jedno z kół zimowych.

yarko2000 napisał(a):. Co do innych wymagań typu koło zapasowe, klucz, żarówki (...) to chyba przesada.


Słowacka policja uważa inaczej - i zapas żarówek (i bezpieczników) musisz mieć. Nawet gdyby ich wymiana wymagała rozebrania połowy przodu auta lub wezwania serwisu.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 09.06.2021 19:34

marekkowalak napisał(a):Słowacka policja uważa inaczej - i zapas żarówek (i bezpieczników) musisz mieć. Nawet gdyby ich wymiana wymagała rozebrania połowy przodu auta lub wezwania serwisu.


Czy jeśli w aucie nie mam żarówek to powinienem mieć zapasowe żarówki? Czy powinienem wziąć dowolną żarówkę np. z żyrandola z salonu? Może cały zapasowy reflektor LED przedni za 15 tys. PLN? Albo tylny za kolejne kilka tys.? A może być ze szrotu? Kamerę od świateł też mam wziąć? Jak się zepsuje to ciężko będzie ze światłami (automat, automatyczne długie/krótkie).
Co na to konwencja wiedeńska?
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 09.06.2021 19:43

yooshky napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Słowacka policja uważa inaczej - i zapas żarówek (i bezpieczników) musisz mieć. Nawet gdyby ich wymiana wymagała rozebrania połowy przodu auta lub wezwania serwisu.


Czy jeśli w aucie nie mam żarówek to powinienem mieć zapasowe żarówki? Czy powinienem wziąć dowolną żarówkę np. z żyrandola z salonu? Może cały zapasowy reflektor LED przedni za 15 tys. PLN? Albo tylny za kolejne kilka tys.? A może być ze szrotu? Kamerę od świateł też mam wziąć? Jak się zepsuje to ciężko będzie ze światłami (automat, automatyczne długie/krótkie).
Co na to konwencja wiedeńska?


Konwencja Wiedeńska sobie a policjant słowacki czy węgierski sobie. Życzę dużo samozaparcia i cierpliwości w dyskusji z takowymi. Szczególnie z węgierskim Rendorsegiem można sobie fajnie powymieniać poglądy :lol: :lol:

Pozdrowienia.;)
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 09.06.2021 19:50

Gonzales napisał(a):Konwencja Wiedeńska sobie a policjant słowacki czy węgierski sobie.

Co gdy odmówię przyjęcia mandatu?
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 09.06.2021 20:07

yooshky napisał(a):
Gonzales napisał(a):Konwencja Wiedeńska sobie a policjant słowacki czy węgierski sobie.

Co gdy odmówię przyjęcia mandatu?


Dużo nieprzyjemności. Na początek na pewno wizyta na komisariacie. Nie wiem czy to się opłaci.

Policja wychodzi z założenia, że obcokrajowiec powinien zapłacić od razu. O ile w kraju dyskutowanie z policjantem może przynieść jakiś efekt, o tyle poza granicami to jedynie strata czasu, zwłaszcza gdy nie posługujemy się biegle językiem, w którym on mówi.
Odmowa przyjęcia mandatu to również kiepski pomysł. Sprawa zostanie wtedy skierowana do sądu, a nasze auto może zostać zabezpieczone (to oznacza, że nigdzie dalej nie pojedziemy). Sąd zaś może nas skazać na dużo wyższą karę niż pierwotnie wystawiony mandat. Pół biedy, jeśli w sądzie poradzimy sobie sami, gorzej, gdy będziemy potrzebowali pomocy prawnika, bo to oznacza kolejne wydatki (niemałe zresztą).


Pozdrowienia.;)
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 09.06.2021 21:22

Za brak żarówki zapasowej do auta w którym nie ma żarówek, choć jestem chroniony konwencją wiedeńską, mogą mi zabrać auto :D
Skoro nie chroni mnie konwencja wiedeńska to znaczy, że mogą mnie również ukarać za brak prawa jazdy czeskiego, słowackiego itd.; za brak badań technicznych czeskich, słowackich itd. To ta sama konwencja. Myślałem, że takie rzeczy tylko w Azji...

Rozumiem, że można mieć nieprzyjemności jeśli łamie się przepisy ruchu drogowego i w sumie słusznie.
Ktoś z forumowiczów doświadczył takich problemów (z wyposażeniem, nie mandatem za łamanie przepisów ruchu drogowego)?

The vehicle must meet all technical requirements to be legal for road use in the country of registration. Any conflicting technical requirements (e.g., right-hand-drive or left-hand-drive) in the signatory country where the vehicle is being driven do not apply.

The convention also addresses minimum mechanical and safety equipment needed to be on board and defines an identification mark (Annex 4) to identify the origin of the vehicle.


-> https://en.wikipedia.org/wiki/Vienna_Co ... ad_Traffic

Aspekty praktyczne działania Konwencji
Jednym z praktycznych aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce – kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.

Należy zauważyć, że w Polsce, biorąc pod uwagę stan prawny na dzień 10 kwietnia 2008 r.[4], w przypadku kolizji przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym i Konwencji wiedeńskiej, pierwszeństwo mają przepisy zawarte w Konwencji. Zdarzają się jednak przypadki karania przez policję kierujących za zachowania sprzeczne z ustawą Prawo o ruchu drogowym, choć prawidłowe w świetle Konwencji.

-> https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja ... u_drogowym
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 09.06.2021 21:45

yooshky, przez żarówki za parę peelenów będziesz się użerał po nocy z policją ...i jeszcze włóczył po komisariatach, w nadziei że trafisz na mądrzejszego niż ten który się do Ciebie przyczepił?
A oświetlenie pojazdu masz mieć sprawne, i nawet w kraju dostaniesz mandat a nawet mogą zatrzymać dowód za nie manie świateł.
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 09.06.2021 21:58

fly napisał(a):yooshky, przez żarówki za parę peelenów będziesz się użerał po nocy z policją ...

Nie chcę się użerać. Absolutnie. Po prostu przez tyle lat się nie przejmowałem wyposażeniem (poza obowiązującym w PL + kamizelki) i nigdy nikt za granicą nie sprawdzał wyposażenia pojazdu. Ale dla spokoju wykręcę jakąś żarówkę z salonu lub sypialni i zabiorę w podróż ;) Zwyczajnie, nie mam pomysłu jak ma wyglądać kpl. żarówek zapasowych do auta bez żarówek ;)
A przepraszam... Oświetlenie tylnej tablicy ma "żarówki" LED. Zabiorę zatem 2 szt... Muszę też pamiętać o apteczce która powinna zawierać:
opakowanie plastrów 10x6 cm – 8 szt.
plaster o długości 5 m i szerokości 2,5 cm – 1 szt.
opatrunek indywidualny typ G – 1 szt.
opatrunek indywidualny typ M – 3 szt.
opaska elastyczna 6 cm – 1 szt.
opaska elastyczna 8 cm – 3 szt.
chusta opatrunkowa 60x80 cm – 1 szt.
chusta opatrunkowa 40x60 cm – 2 szt.
chusta trójkątna,
nożyce 14,5 cm,
koc ratunkowy 160x210 cm,
środek dezynfekujący,
ustnik do sztucznego oddychania,
lateksowe rękawiczki,
instrukcja udzielania pierwszej pomocy,
trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka ostrzegawcza.

Macie taką?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1968
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 09.06.2021 22:13

Gonzales napisał(a):
yooshky napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Słowacka policja uważa inaczej - i zapas żarówek (i bezpieczników) musisz mieć. Nawet gdyby ich wymiana wymagała rozebrania połowy przodu auta lub wezwania serwisu.


Czy jeśli w aucie nie mam żarówek to powinienem mieć zapasowe żarówki? Czy powinienem wziąć dowolną żarówkę np. z żyrandola z salonu? Może cały zapasowy reflektor LED przedni za 15 tys. PLN? Albo tylny za kolejne kilka tys.? A może być ze szrotu? Kamerę od świateł też mam wziąć? Jak się zepsuje to ciężko będzie ze światłami (automat, automatyczne długie/krótkie).
Co na to konwencja wiedeńska?


Konwencja Wiedeńska sobie a policjant słowacki czy węgierski sobie. Życzę dużo samozaparcia i cierpliwości w dyskusji z takowymi. Szczególnie z węgierskim Rendorsegiem można sobie fajnie powymieniać poglądy :lol: :lol:

Pozdrowienia.;)


Ja mam w aucie wydruk w kilku językach (PL, EN, SK, HU, HR, CZ) o takiej treści:
PL
"Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym – międzynarodowy traktat określający ogólne zasady ruchu drogowego obowiązujące w krajach będących jego sygnatariuszami.

Konwencja ta została sporządzona 8 listopada 1968 roku w Wiedniu."
"Artykuł 3
Obowiązki Umawiających się Stron"
"3. Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w załączniku 1 do niniejszej konwencji Umawiające się
Strony są obowiązane dopuścić do ruchu międzynarodowego na swoich terytoriach pojazdy
samochodowe i przyczepy odpowiadające warunkom określonym w rozdziale III niniejszej konwencji,
którymi kierujący spełniają warunki określone w rozdziale IV; są one również zobowiązane do uznawania
dowodów rejestracyjnych, wydanych zgodnie z przepisami rozdziału III, za zaświadczające, do chwili
przedstawienia dowodu przeciwnego, że pojazdy, których one dotyczą, odpowiadają warunkom
określonym w wymienionym rozdziale III."

Jeszcze nie miałem okazji przetestować więc nie wiem czy pomoże. Żarówki i bezpieczniki i tak mam na wyposażeniu ;)
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 09.06.2021 22:18

yooshky napisał(a):
fly napisał(a):yooshky, przez żarówki za parę peelenów będziesz się użerał po nocy z policją ...

Nie chcę się użerać. Absolutnie. Po prostu przez tyle lat się nie przejmowałem wyposażeniem (poza obowiązującym w PL + kamizelki) i nigdy nikt za granicą nie sprawdzał wyposażenia pojazdu. Ale dla spokoju wykręcę jakąś żarówkę z salonu lub sypialni i zabiorę w podróż ;) Zwyczajnie, nie mam pomysłu jak ma wyglądać kpl. żarówek zapasowych do auta bez żarówek ;)
A przepraszam... Oświetlenie tylnej tablicy ma "żarówki" LED. Zabiorę zatem 2 szt... Muszę też pamiętać o apteczce która powinna zawierać:
opakowanie plastrów 10x6 cm – 8 szt.
plaster o długości 5 m i szerokości 2,5 cm – 1 szt.
opatrunek indywidualny typ G – 1 szt.
opatrunek indywidualny typ M – 3 szt.
opaska elastyczna 6 cm – 1 szt.
opaska elastyczna 8 cm – 3 szt.
chusta opatrunkowa 60x80 cm – 1 szt.
chusta opatrunkowa 40x60 cm – 2 szt.
chusta trójkątna,
nożyce 14,5 cm,
koc ratunkowy 160x210 cm,
środek dezynfekujący,
ustnik do sztucznego oddychania,
lateksowe rękawiczki,
instrukcja udzielania pierwszej pomocy,
trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka ostrzegawcza.

Macie taką?

raczej "każdy" kupuje DIN13164...
yooshky
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 24.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yooshky » 09.06.2021 22:24

Sol-Wagon napisał(a):raczej "każdy" kupuje DIN13164...

Tak to właśnie apteczka wg normy DIN13164, masz taką apteczkę?
Ostatnio edytowano 09.06.2021 23:02 przez yooshky, łącznie edytowano 1 raz
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 09.06.2021 22:28

zawsze taką miałem...
mieszkam 40 km od Słowacji...:p
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 09.06.2021 22:33

yooshky napisał(a):
marekkowalak napisał(a):Słowacka policja uważa inaczej - i zapas żarówek (i bezpieczników) musisz mieć. Nawet gdyby ich wymiana wymagała rozebrania połowy przodu auta lub wezwania serwisu.


Czy jeśli w aucie nie mam żarówek to powinienem mieć zapasowe żarówki? Czy powinienem wziąć dowolną żarówkę np. z żyrandola z salonu? Może cały zapasowy reflektor LED przedni za 15 tys. PLN? Albo tylny za kolejne kilka tys.? A może być ze szrotu? Kamerę od świateł też mam wziąć? Jak się zepsuje to ciężko będzie ze światłami (automat, automatyczne długie/krótkie).
Co na to konwencja wiedeńska?

"...Przepisy te nie dotyczą aut z reflektorami ksenonowymi oraz samochodów z lampami wykonanymi w technologii LED..."
https://www.pzmtravel.com.pl/pzminfo/wy ... u,274.html
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ... - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone