Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pegazik1
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 23.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) pegazik1 » 26.07.2022 06:47

Z ksenonami ostatnio sobie poradziłem w ten sposób, że po wymianie zostawiłem stare i wożę je sobie jako zapas dla upierdliwych gliniarzy.
discoshaker90
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 01.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) discoshaker90 » 28.07.2022 13:07

Czytałem na różnych stronach że w Czechach wymagane jest koło zapasowe. Co jeśli moje auto nie ma koła zapasowego a jest fabryczny zestaw naprawczy? Serio muszę kupować koło zapasowe żeby jechać przez Czechy? Jechałem 2 razy do CRO przez Czechy ale poprzednie auto było starsze i miało koło zapasowe. W obecnym jest tylko zestaw naprawczy.
Bartolski
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 22.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartolski » 28.07.2022 13:50

Skoro czeski producent sprzedaje nowe Skody bez kół zapasowych, to musi być to w zgodzie z czeskim prawem, a prawo to w przypadku braku koła zapasowego wraz z lewarkiem zobowiązuje do posiadania zestawu naprawczego. Nigdy jednak policjant w Czechcach nie kazał mi pokazywać koła zapasowego, czasami tylko zapasowe żarówki, a zawsze sprawdzali kamizelki. Kontroli tam miałem już kilka, w różnych rejonach kraju i nigdy nie trafiłem na złośliwca.
discoshaker90
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 01.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) discoshaker90 » 29.07.2022 07:46

Ja jadąc dwa razy przez Czechy nigdy nie trafiłem na kontrolę ale zawsze lepiej być przygotowanym niż potem dyskutować lub zapłacić mandat. Kamizelki i żarówki mam także bez problemu. Zastanawiało mnie tylko czy honorują zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego bo nigdzie o tym informacji nie ma ale wydaje mi się że powinno być tak jak piszesz. Skoro sprzedają nowe auta z zestawem naprawczym to policja nie powinna robić z tym problemów.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 29.07.2022 08:42

discoshaker90 napisał(a):Zastanawiało mnie tylko czy honorują zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego bo nigdzie o tym informacji nie ma

Piszo, piszo :D

http://ftp.aspi.cz/opispdf/2018/103-2018.pdf?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=cs&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

Koło zapasowe i akcesoria niezbędne do jego wymiany
1. Rozumie się koło zapasowe i akcesoria niezbędne do jego wymiany
a) koło zapasowe, tj. obręcz z oponą, która jest wystarczająco zamocowana w uchwycie, tak aby siła przy wyjmowaniu koła z uchwytu lub wkładaniu go do uchwytu nie przekraczała 490 N; w przypadku, gdy w pojeździe zastosowano różne rozmiary kół, koło zapasowe musi nadawać się do wszystkich tych rozmiarów lub pojazd musi być wyposażony w koła zapasowe dla wszystkich rozmiarów,
b) klucz do nakrętek lub śrub kół pojazdów a
c) podnośnik ręczny o nośności równej co najmniej największej technicznie dopuszczalnej masie najbardziej obciążonej osi pojazdu lub zestawu pojazdu lub równej masie unoszonej części
pojazd od największej technicznie dopuszczalnej masy pojazdu przy podnoszeniu tej części w sposób określony przez producenta dla użycia podnośnika.
2. Pojazd kategorii M, N, O lub R musi być wyposażony w koło zapasowe i akcesoria niezbędne do jego wymiany, z wyjątkiem
a) pojazdy posiadające wszystkie koła wyposażone w opony o specjalnej konstrukcji umożliwiającej jazdę awaryjną po przebiciu ze wskazaniem przebicia którejkolwiek z opon,
b) pojazdy wyposażone w środki do naprawy uszkodzonej opony bez demontażu, umożliwiające awaryjny dostęp,
c) pojazdów z odpowiednim stosunkiem umownym, na podstawie którego naprawa uszkodzonych opon będzie zapewniona w sposób ciągły na terenie całej Republiki Czeskiej,
d) autobus miejski, wóz strażacki, pojazd komunalny eksploatowany na ograniczonym obszarze w zasięgu działania służb jego przewoźnika, przyczepa kategorii O1 lub R1, przyczepa strażacka lub przyczepa kategorii R który działa na ograniczonym obszarze w zasięgu operacyjnym usług usługowych swojego operatora, lub
e) pojazdy w zestawie samochodowym, jeżeli inny pojazd w tym zestawie samochodowym jest wyposażony w koło zapasowe o tej samej wielkości i konstrukcji oraz akcesoria niezbędne do jego wymiany.
Zbiór Ustaw Nr 206 / 2018 Strona 3348 Kwota 103


Nieśmiało tylko nadmienię, że nie wystarczy koło naprawić trzeba także mieć czym go napompować.

Co do żarówek, uprzejmości policji, konwencji genewskiej i że nikt się nie spotkał itd...

Otóż ja się spotkałem. Jakiś czas temu chyba w Grecji albo w Czarnogórze. Chyba to drugie.
Pan Policjant mnie zatrzymał, skierował na parking i poinformował, że jedna żarówek się nie pali. I że przepisy zabraniają dalszej jazdy bez wymiany żarówki.
Żarówkę miałem po kilku minutach było po sprawie. A że rodzina skorzystała z okazji i na chwilę się oddaliła podziwiać widoki uciąłem sobie krótką pogwarkę z Panem Policjantem. Zapytałem go mianowicie co gdybym nie miał żarówki albo nie mógł wymienić. Pan Policjant poinformował mnie, że nie muszę mieć żarówki, ale jechać bez świateł dalej nie mogę. A on w głębi swej uprzejmości i życzliwości dla turystów:
a. zawezwałby taksówkę celem zakupu żarówki,
lub/i
b. zawezwałby lawetę, która odwiezie mnie do do najbliższego warsztatu.
Oczywiście wszystko na mój koszt. :mrgreen:
Miał rację czy nie to nie wiem. Ale jak ktoś lubi psuć sobie urlop to polecam dyskusję o konwencji wiedeńskiej na rozgrzanym do białości asfalcie. :mrgreen:
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 29.07.2022 08:46

Kiepura napisał(a):
Nieśmiało tylko nadmienię, że nie wystarczy koło naprawić trzeba także mieć czym go napompować.

Co do żarówek, uprzejmości policji, konwencji genewskiej i że nikt się nie spotkał itd...

Otóż ja się spotkałem. Jakiś czas temu chyba w Grecji albo w Czarnogórze. Chyba to drugie.
Pan Policjant mnie zatrzymał, skierował na parking i poinformował, że jedna żarówek się nie pali. I że przepisy zabraniają dalszej jazdy bez wymiany żarówki.
Żarówkę miałem po kilku minutach było po sprawie. A że rodzina skorzystała z okazji i na chwilę się oddaliła podziwiać widoki uciąłem sobie krótką pogwarkę z Panem Policjantem. Zapytałem go mianowicie co gdybym nie miał żarówki albo nie mógł wymienić. Pan Policjant poinformował mnie, że nie muszę mieć żarówki, ale jechać bez świateł dalej nie mogę. A on w głębi swej uprzejmości i życzliwości dla turystów:
a. zawezwałby taksówkę celem zakupu żarówki,
lub/i
b. zawezwałby lawetę, która odwiezie mnie do do najbliższego warsztatu.
Oczywiście wszystko na mój koszt. :mrgreen:
Miał rację czy nie to nie wiem. Ale jak ktoś lubi psuć sobie urlop to polecam dyskusję o konwencji wiedeńskiej na rozgrzanym do białości asfalcie. :mrgreen:

Bardziej o konwencję wiedeńską chodzi :wink:
Co do żarówek to oczywiście mieć ich nie trzeba, ale jadąc z przepaloną policjant może zachować się tak jak opisałeś i to nie tylko w Grecji :papa:
opet
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 03.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) opet » 29.07.2022 09:00

I dlatego prawie każdy ma assistance. I po to on jest. I po to za niego płacimy.
Swoją drogą w moim samochodzie to może oświetlenie tablicy da się naprawić samodzielnie I stosunkowo szybko.
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 29.07.2022 12:27

dids76 napisał(a):
Kiepura napisał(a):
Co do żarówek, uprzejmości policji, konwencji genewskiej i że nikt się nie spotkał itd...


Bardziej o konwencję wiedeńską chodzi :wink:

No tak :?
Ale z drugiej strony jakbym nie miał tej żarówki to stałbym się czymś na kształt jeńca tego policjanta. :roll:
No a wtedy konwencja genewska byłaby jak znalazł :lool:
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 17.11.2022 08:15

Dla przypomnienia: do 15 kwietnia obowiązkowo jeździmy na oponach zimowych.
ACandrzej
Cromaniak
Posty: 1401
Dołączył(a): 17.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ACandrzej » 17.11.2022 11:41

W Polsce nie ma obowiązku stosowania opon zimowych./
yarko2000
Cromaniak
Posty: 693
Dołączył(a): 24.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yarko2000 » 17.11.2022 14:06

Bidon napisał(a):Dla przypomnienia: do 15 kwietnia obowiązkowo jeździmy na oponach zimowych.

Ale gdzie jeździmy? Rozumiem odcinki w Austrii, ale nie w PL
Bidon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 21.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bidon » 18.11.2022 18:43

W Chorwacji.
gucio1955
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 08.02.2013
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) gucio1955 » 03.05.2023 08:59

Słowacja,Węgry i Chorwacja. Na co policja w tych krajach kontrolując zwraca szczególną uwagę. Mam na myśli gdy zatrzymują do kontroli a nie za złamanie przepisów.
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 03.05.2023 09:20

gucio1955 napisał(a):Słowacja,Węgry i Chorwacja. Na co policja w tych krajach kontrolując zwraca szczególną uwagę. Mam na myśli gdy zatrzymują do kontroli a nie za złamanie przepisów.

Prędkość, prędkość, prędkość...
Ewentualnie jak w aucie masz 4 osoby o śniadej cerze z długimi brodami to masz kontrolę, jak masz żonę z dziećmi jedziesz dalej.
Za co mają cię zatrzymać jak nie łamiesz przepisów drogowych, nie te zwyczaje pisane cyrylicą.
gucio1955
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 46
Dołączył(a): 08.02.2013
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) gucio1955 » 03.05.2023 10:39

wielbiciel napisał(a):Prędkość, prędkość, prędkość...
Ewentualnie jak w aucie masz 4 osoby o śniadej cerze z długimi brodami to masz kontrolę, jak masz żonę z dziećmi jedziesz dalej.
Za co mają cię zatrzymać jak nie łamiesz przepisów drogowych, nie te zwyczaje pisane cyrylicą.


Już dokładnie kiedy to było to nie pamiętam ale chyba z 10 lat temu w Czechach podczas kontroli pytali mnie czy mam zapasowe bezpieczniki i żarówki. Żarówkę miałem /przepaloną/ bo zapomniałem wyrzucić ale kazali mi zaraz podjechać do najbliższej stacji i kupić bezpieczniki. To było zaraz za Cieszynem.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ... - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone