Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 03.05.2023 11:51

gucio1955 napisał(a):Słowacja,Węgry i Chorwacja. Na co policja w tych krajach kontrolując zwraca szczególną uwagę. Mam na myśli gdy zatrzymują do kontroli a nie za złamanie przepisów.


Dawniej słowacka policja lubiła sprawdzać Polaków pod względem wyposażenia samochodu (głównie apteczka zgodna z unijną normą i żarówki). W ostatnich latach chyba ktoś ich zapoznał z Konwencją Genewską, bo raczej nie słychać o takich kontrolach. Aczkolwiek dobrze wyposażona apteczka unijna kosztuje w Auchan ok. 50zł, a warto ją mieć nie tylko na Słowacji.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.05.2023 12:02

Dla mnie to standard, że w długie trasy (a nawet na co dzień, bo zostaje) są w samochodzie żarówki, bezpieczniki, apteczka z dodatkowym wyposażenie co nam się przydaje (np igła, pęsetka na kolce jeżowca), kamizelek tyle ile osób w samochodzie. Wolę mieć niż się prosić czy szukać na miejscu.
Ostatnio edytowano 03.05.2023 15:04 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
wielbiciel
Cromaniak
Posty: 1209
Dołączył(a): 16.03.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wielbiciel » 03.05.2023 14:11

piekara114 napisał(a):Dla mnie to standard, że w długie trasy (a nawet na codzień, bo zostaje) są w samochodzie żarówki, bezpieczniki, apteczka z dodatkowym wyposażenie co nam się przydaje (np igla, pęsetka na kole jeżowca), kamizelek tyle ile osób w samochodzie. Wolę mieć niż się prosić czy szukać na miejscu.

Dokładnie, lepiej więcej niż w całe.
Ja nawet po wymianie żarników xenon na nowe, stare wrzuciłem do schowka w bagażniku. Nie wyobrażam sobie trasy 2000-3000 km z jedną sprawną lampą.
wasky77
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.01.2023
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wasky77 » 03.05.2023 14:48

To raz w dwa jak na Węgrzech z linką holownicza? Wymagane czy raczej opcja dodatkowa?
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 03.05.2023 15:12

wasky77 napisał(a):To raz w dwa jak na Węgrzech z linką holownicza? Wymagane czy raczej opcja dodatkowa?

Dla mnie linka holownicza jest podstawowym wyposażeniem i zawsze ją wożę ze sobą, gdyż przy wyjazdach narciarskich (i nie tylko) zawsze może się przydać.
Jednak nigdy nie słyszałem aby gdziekolwiek była wymagana, zwłaszcza jeśli na autostradach holowanie pojazdów jest zabronione lub ewentualnie dozwolone tylko do najbliższego zjazdu.
wasky77
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.01.2023
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wasky77 » 03.05.2023 15:17

No ja nie mam bo mam assistance więc to bez sensu tak jak piszesz. Bezpieczniki, żarówki, kamizelki i apteczka powinna starczyć
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 03.05.2023 19:49

Te żarówki to jakiś fetysz czy co? Wiem, przepisy… Mam skrzyneczkę w samochodzie - bezpieczniki, żarówki (nawet zapasowy ksenon i zaplonnik) - ale co z tego jak do wymiany ksenonu muszę wyjąć reflektor a aby to zrobić trzeba zderzak odkręcić o odsunąć… Tak więc…
Zrobię to sam, bo nawet mam podstawowe narzędzia w samochodzie ale kwestia czasu i miejsca.
wasky77
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.01.2023
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wasky77 » 03.05.2023 19:57

Fetysz nie fetysz ale kaze Ci pałkarz wymienić to co? Ja muszę tylko lampę wyjąć nie ma tragedi
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 03.05.2023 21:31

Skimir napisał(a):Te żarówki to jakiś fetysz czy co? Wiem, przepisy… Mam skrzyneczkę w samochodzie - bezpieczniki, żarówki (nawet zapasowy ksenon i zaplonnik) - ale co z tego jak do wymiany ksenonu muszę wyjąć reflektor a aby to zrobić trzeba zderzak odkręcić o odsunąć… Tak więc…

Ale jeśli kupiłeś sobie auto z ksenonami, to jest Twój problem, a nie policjanta :mrgreen:
Zresztą w przypadku ksenonów posiadanie zapasu tym bardziej jest konieczne, gdyż w przypadkowej stacji paliw na trasie raczej go nie kupisz.
A odnośnie kontroli zapasowych żarówek na trasie, to słyszałem o przypadku jak poniżej.

Znajomy Syna jechał przez Słowację z jedną spaloną żarówką.
Słowacki policjant zatrzymał go za brak światła, więc Polak mówi, że on ma zapasową żarówkę i zaraz ją wymieni, co niezwłocznie uczynił. A wówczas policjant zażądał okazania, że kierowca ma jeszcze wymaganą przepisami zapasową żarówkę, po czym za jej brak ukarał kierowce mandatem.

Istotny tutaj jest fakt, że to wydarzenie miało miejsce wkrótce po głośnym wypadku, gdy trzech polskich kierowców przekonanych o swojej bezkarności urządziło sobie tam szaleńczą jazdę trzema szybkimi brykami, łamiąc wszelkie przepisy oraz ograniczenia prędkości, w rezultacie doprowadzając do czołowego zderzenia, w którym zginął całkowicie niewinny i poprawnie jadący słowacki kierowca.
Po tym wydarzeniu słowacka policja otrzymała wytyczne, by szybko i skutecznie przekonać polskich kierowców, że ich także przepisy dotyczą, a ofiarą tej akcji padł znajomy mojego Syna.
wasky77
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.01.2023
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wasky77 » 03.05.2023 21:50

Chris_M napisał(a):
Skimir napisał(a):Te żarówki to jakiś fetysz czy co? Wiem, przepisy… Mam skrzyneczkę w samochodzie - bezpieczniki, żarówki (nawet zapasowy ksenon i zaplonnik) - ale co z tego jak do wymiany ksenonu muszę wyjąć reflektor a aby to zrobić trzeba zderzak odkręcić o odsunąć… Tak więc…

Ale jeśli kupiłeś sobie auto z ksenonami, to jest Twój problem, a nie policjanta :mrgreen:
Zresztą w przypadku ksenonów posiadanie zapasu tym bardziej jest konieczne, gdyż w przypadkowej stacji paliw na trasie raczej go nie kupisz.
A odnośnie kontroli zapasowych żarówek na trasie, to słyszałem o przypadku jak poniżej.

Znajomy Syna jechał przez Słowację z jedną spaloną żarówką.
Słowacki policjant zatrzymał go za brak światła, więc Polak mówi, że on ma zapasową żarówkę i zaraz ją wymieni, co niezwłocznie uczynił. A wówczas policjant zażądał okazania, że kierowca ma jeszcze wymaganą przepisami zapasową żarówkę, po czym za jej brak ukarał kierowce mandatem.

Istotny tutaj jest fakt, że to wydarzenie miało miejsce wkrótce po głośnym wypadku, gdy trzech polskich kierowców przekonanych o swojej bezkarności urządziło sobie tam szaleńczą jazdę trzema szybkimi brykami, łamiąc wszelkie przepisy oraz ograniczenia prędkości, w rezultacie doprowadzając do czołowego zderzenia, w którym zginął całkowicie niewinny i poprawnie jadący słowacki kierowca.
Po tym wydarzeniu słowacka policja otrzymała wytyczne, by szybko i skutecznie przekonać polskich kierowców, że ich także przepisy dotyczą, a ofiarą tej akcji padł znajomy mojego Syna.



Akurat mam zwykłe H7 żadne Ledy czy inne ksennony więc i tak miałem sobie w planach kupić z 4szt wrazie co bo powiem Ci że mi przeszło przez myśl taka akcja co piszesz :)
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 03.05.2023 22:14

wasky77 napisał(a):Fetysz nie fetysz ale kaze Ci pałkarz wymienić to co? Ja muszę tylko lampę wyjąć nie ma tragedi


Jeśli będzie chciał czekać to wymienię :-) Narzędzia mam… ale to potrwa.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 03.05.2023 22:27

Skimir napisał(a):
wasky77 napisał(a):Fetysz nie fetysz ale kaze Ci pałkarz wymienić to co? Ja muszę tylko lampę wyjąć nie ma tragedi


Jeśli będzie chciał czekać to wymienię :-) Narzędzia mam… ale to potrwa.

A jak nie będzie chciał czekać, to nałoży Ci mandat i pojedzie dalej, zawiadamiając wcześniej inne radiowozy o pozostawionym samochodzie na polskich tablicach rejestracyjnych, ze spalonym ksenonem ;)
wasky77
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 16.01.2023
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) wasky77 » 03.05.2023 22:31

Chris_M napisał(a):
Skimir napisał(a):
wasky77 napisał(a):Fetysz nie fetysz ale kaze Ci pałkarz wymienić to co? Ja muszę tylko lampę wyjąć nie ma tragedi


Jeśli będzie chciał czekać to wymienię :-) Narzędzia mam… ale to potrwa.

A jak nie będzie chciał czekać, to nałoży Ci mandat i pojedzie dalej, zawiadamiając wcześniej inne radiowozy o pozostawionym samochodzie na polskich tablicach rejestracyjnych, ze spalonym ksenonem ;)


Tylko że nie każde auto ma system powiadamiania o przepalone żarowce :) co innego jak masz że nagle Ci wyskoczy błąd, zjeżdżasz wymieniasz i jedziesz dalej:)

Jak trzeba to się wymienia na miejscu i finito
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 03.05.2023 22:38

Tak przy okazji oświetlenia bo nie tylko o ksenony idzie (zapas mam i wożę).
Pytanie retoryczne - kto z Was jest pewny, że wymieni dowolną żarówkę z obowiązkowego oświetlenia zewnętrznego? Może być różnie, w poprzednim samochodzie miałem bardzo upierdliwe dojście do przednich kierunków i pozycyjnych (bez pobrudzenia się a w deszczowy dzień ubabrania wymiana była raczej niemożliwa).

Jak zapasowe żarówki się mają do wszelkich nowych wynalazków typu matrycowe LEDy, lasery itp?
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016
Re: Trasa przez Słowację, Węgry [ POMOC ]

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 03.05.2023 22:45

Assistance gdy dostęp jest ciężki i po sprawie. Tylko czasu szkoda. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ... - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone