Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006
Re: Kultura jazdy

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 09.05.2019 12:03

Pääkäyttäjä napisał(a):Hamuje sie przed napisaniem Ci, ze jeste idiota powielajacym miejskie legendy. Ale widze, ze wy gorale to tak macie - zwlaszcza jak was widze na drodze...


A jednak napisałeś :cry:
Szkoda

Pääkäyttäjä napisał(a):...Jestes przykladem, ze po prostu nieznajomosc przepisow i ogolnych informacji po prostu szkodzi...


Nie pojmuję w czym szkodzi posiadanie w samochodzie zapasowych żarówek, apteczki, linki do holowania, kamizelek, gaśnicy i dwóch trójkątów (tak dwóch).
Wszak każda z tych rzeczy może się przydać (oby nie!) i ze względu bezpieczeństwa warto je mieć.


Ja wożę także kable rozruchowe. Raz zdarzyło mi się korzystać bo zapomniałem wyłączyć świateł.
Zdarzało się też kablami pomagać innym.

Nawet jeśli kierowcą jest ktoś kto nie potrafi użyć wymienionych przedmiotów, to ktoś kto mu zechce pomóc będzie miał czym to zrobić.

Jeśli ktoś jest w błędzie, to warto zachować pewna formę w zwróceniu uwagi.
Ale zakładam, że może ktoś ma gorszy dzień :papa:
Użytkownik usunięty
Re: Kultura jazdy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.05.2019 12:26

krutom napisał(a):Nie pojmuję w czym szkodzi posiadanie w samochodzie zapasowych żarówek, apteczki, linki do holowania, kamizelek, gaśnicy i dwóch trójkątów (tak dwóch).
Wszak każda z tych rzeczy może się przydać (oby nie!) i ze względu bezpieczeństwa warto je mieć.


Nigdzie nie napisalem, ze posiadanie czegos ekstra w aucie szkodzi. Odnioslem sie do bzdur (cyt. "Dobrze jednak pamiętać żeby na tej Słowacji mieć wyposażenie, które Słowacy wymagają, a u nas nieobowiązkowe."), ze jest to wyposazenie obowiazkowe, ktore powinien miec polski kierowca w aucie, bo inaczej za jego brak grozi mandat. A tamni gliniarze dobrze wiedza, co moga kontrolowac a co nie. Zas jak sie nie zna prawa, to sie daje sobie wcisnac kazdy mandat.

No chyba, ze sa to zimowki, ktore obowiazkowe sa w innych krajach a u nas nie i wtedy policja ma prawo nas ukarac.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1903
Dołączył(a): 19.07.2013
Re: Kultura jazdy

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 09.05.2019 12:46

Pääkäyttäjä napisał(a):
Co mnie, obywatela Polski obchodzi wyposazenie auta na Slowacji, skoro auto mam zarejestrowane w Polsce, to mam wyposazenie takie, jakie wymagaja ode mnie polskie przepisy. Gdy mialem fure na czeskich blachach, obowiazywalo mnie czeskie wyposazenie.

Jestes przykladem, ze po prostu nieznajomosc przepisow i ogolnych informacji po prostu szkodzi. To jeszcze raz Ci napisze: zgodnie z prawem, wyposazenie auta masz miec takie, jakie obowiazuje w kraju rejestracji auta a nie tego, po ktorym sie poruszasz.

EOT, dolaczasz do grupy ignorowanych.

Czyli kamizelki odblaskowe, komplet żarówek, linka holownicza na Słowacji są nieobowiązkowe dla nas Polaków mający auta zarejestrowane w PL ?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Kultura jazdy

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 09.05.2019 12:49

wikol napisał(a):
Pääkäyttäjä napisał(a):
Co mnie, obywatela Polski obchodzi wyposazenie auta na Slowacji, skoro auto mam zarejestrowane w Polsce, to mam wyposazenie takie, jakie wymagaja ode mnie polskie przepisy. Gdy mialem fure na czeskich blachach, obowiazywalo mnie czeskie wyposazenie.

Jestes przykladem, ze po prostu nieznajomosc przepisow i ogolnych informacji po prostu szkodzi. To jeszcze raz Ci napisze: zgodnie z prawem, wyposazenie auta masz miec takie, jakie obowiazuje w kraju rejestracji auta a nie tego, po ktorym sie poruszasz.

EOT, dolaczasz do grupy ignorowanych.

Czyli kamizelki odblaskowe, komplet żarówek, linka holownicza na Słowacji są nieobowiązkowe dla nas Polaków mający auta zarejestrowane w PL ?


Czy u nas rzeczy, które wymieniasz są obowiązkowe?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.05.2019 13:20

Na Slowacji, obowiazkowym wyposazeniem jest kamizelka, trojkat, apteczka, zapasowe kolo.
Nie jest obowiazkowe posiadanie gasnicy, zarowek, linki holowniczej.

MinDop.sk napisał(a):Povinnou výbavou už nie sú náhradné elektrické poistky, náhradné žiarovky a ťažné lano.


Wiecej tu.

Takze ten... zanim sie zacznie szerzyc ciemnote, trzeba sprawdzic co oni faktycznie woza w aucie ;)
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 09.05.2019 14:24

Pääkäyttäjä napisał(a):Na Slowacji, obowiazkowym wyposazeniem jest kamizelka, trojkat, apteczka, zapasowe kolo.
Nie jest obowiazkowe posiadanie gasnicy, zarowek, linki holowniczej.
...
Takze ten... zanim sie zacznie szerzyc ciemnote, trzeba sprawdzic co oni faktycznie woza w aucie ;)


Jak nie jest obowiązkowe posiadanie gaśnicy?
Przecież sam napisałeś.

Pääkäyttäjä napisał(a):Jestes przykladem, ze po prostu nieznajomosc przepisow i ogolnych informacji po prostu szkodzi. To jeszcze raz Ci napisze: zgodnie z prawem, wyposazenie auta masz miec takie, jakie obowiazuje w kraju rejestracji auta a nie tego, po ktorym sie poruszasz.


U nas gaśnica obowiązkowa. Nawet przeterminowana. Za jej brak można dostać mandat.
Sprawdzał Ci Słowak kiedyś gaśnicę?

Uwielbiam jasnotę.
Nie lubię chaosu w wypowiedziach.
zabekrafal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 03.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) zabekrafal » 09.05.2019 15:44

Oczywiście obowiązuje tzw. konwencja wiedeńska, ale myślę, że zakup apteczki, linki holowniczej i kamizelek nie zrujnuje budżetu wakacyjnego. Jeżeli chodzi o żarówki, to rzeczywiście w aucie , w którym nie ma możliwości zmiany bez ingerencji serwisu ich wożenie jest bez trochę mija się z celem. Ja osobiście przed wyjazdem pierwszy raz do Cro, zakupiłem te wszystkie potrzebne "wymagane gadżety" wraz z żarówkami. Dodatkowo sprawdziłem przed wyjazdem, czy w moim aucie przy pomocy śrubokręta jestem wstanie wszystkie wymienić. Bez problemu.
Ponieważ na wyposażeniu mam ten cudowny wynalazek pod nazwą "zestaw naprawczy do kół", postanowiłem ,że dokupię koło zapasowe wraz z potrzebnymi akcesoriami. I tu najlepsze. W ASO za taki zestaw z kołem dojazdowym liczyli sobie jak dobrze pamiętam 900zł. Wymyśliłem sobie ,że skompletuje sobie sam taki zestaw i to z pełnym kołem. Lewarek , klucz, felgę i śrubę do przykręcenia w bagażniku kupiłem w ASO. Prawie nową oponę dostałem za ośmiopaka od kumpla i zestaw gotowy z pełnym kołem wyszedł ok.450zł.

Ogólnie mówiąc , warto przed wyjazdem zainwestować w te parę drobiazgów , które nie są wg prawa wymagane, ale w wielu sytuacjach mogą pomóc w celu dotarcia do celu.
Majdan72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 09.05.2019 16:02

"Zgodnie z konwencją wiedeńską o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku policja nie może karać mandatami kierowców samochodów zarejestrowanych za granicą, których pojazdy nie są wyposażone zgodnie z prawem kraju, w którym się znajdują, o ile są wyposażone zgodnie z wykazem wynikającym z prawa o ruchu drogowym w kraju rejestracji"
. To dość długie i złożone zdanie oznacza to, że policja nie ma prawa ukarać nas mandatem za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane przez polskie prawo (jeśli nasz samochód zarejestrowany jest w Polsce).

Pozdrawiam.
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 09.05.2019 16:12

Majdan72 napisał(a): To dość długie i złożone zdanie oznacza to, że policja nie ma prawa ukarać nas mandatem za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane przez polskie prawo (jeśli nasz samochód zarejestrowany jest w Polsce).

To prawda i nikt tego nie kwestionuje.

Porozmawiaj jednak o tym ze zdenerwowanym policjantem słowackim lub co gorsze węgierskim. Z tym ostatnim w jego języku bo innego nie zna.
Możemy tu sobie opowiadać jakie są zasady w Unii. O Konwencji Wiedeńskiej.
Powiedzmy, że przekroczysz dopuszczalną prędkość o 10km/h. Zostajesz zatrzymany. Mogą zproponować mandat nie tylko z tego tytułu, że przekroczyłeś nieznacznie prędkość. Po zatrzymaniu mogą sprawdzić resztę.
Masz czas, masz coś wydrukowane, znasz biegle lokalne języki - zabawa na "maksa" i wygrana.
Nie masz czasu, nic nie masz wydrukowanego, nie znasz biegle słowackiego czy węgierskiego - lepiej mieć wszystko co należy w aucie.
Ostatnio edytowano 09.05.2019 16:33 przez romuald22, łącznie edytowano 1 raz
Majdan72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 09.05.2019 16:19

Obrazek
Do wydrukowania i okazania w razie potrzeby :wink:
Może się przydać :!:
Majdan72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 09.05.2019 16:22

romuald22 napisał(a):
Majdan72 napisał(a): To dość długie i złożone zdanie oznacza to, że policja nie ma prawa ukarać nas mandatem za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane przez polskie prawo (jeśli nasz samochód zarejestrowany jest w Polsce).

Nikt tego nie kwestionuje.
Porozmawiaj jednak o tym ze zdenerwowanym policjantem słowackim lub co gorsze węgierskim. Z tym ostatnim w jego języku bo innego nie zna.



Nie mam niestety tego w języku węgierskim...
Dlatego pewnie pojadę przez CZ, A, SLO :wink:

Pozdrawiam.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 09.05.2019 17:47

Majdan72 napisał(a):Obrazek
Do wydrukowania i okazania w razie potrzeby :wink:
Może się przydać :!:

Czyli na Węgrzech wydruk nie pomoże :smo:
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2663
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 09.05.2019 18:19

Jak pierwszy raz jechałem autem do CRO w 2010 to kupiłem wszystko co wymagały kraje tranzytowe
Po zmianie auta na młodsze o 2 lata :mrgreen: przerzuciłem to tylko do bagażnika nowego auta.
Nikt nigdy nas nie sprawdzał a było już 9 wyjazdów do Cro , nawet gdy przekroczyłem prędkość o 15 km/h to skończyło się tylko mandatem za to przewinienie :oczko_usmiech:
Uważam ze nie zaszkodzi mi posiadanie w aucie kamizelek, dwóch apteczek, gaśnicy, żarówek po kilka z każdego rodzaju, bezpieczników itp. , lepiej to mieć niż szukać w nocy gdzieś po tanksztelach :wink:
Majdan72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 709
Dołączył(a): 30.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Majdan72 » 09.05.2019 18:26

sito_zabrze napisał(a):Jak pierwszy raz jechałem autem do CRO w 2010 to kupiłem wszystko co wymagały kraje tranzytowe
Po zmianie auta na młodsze o 2 lata :mrgreen: przerzuciłem to tylko do bagażnika nowego auta.
Nikt nigdy nas nie sprawdzał a było już 9 wyjazdów do Cro , nawet gdy przekroczyłem prędkość o 15 km/h to skończyło się tylko mandatem za to przewinienie :oczko_usmiech:
Uważam ze nie zaszkodzi mi posiadanie w aucie kamizelek, dwóch apteczek, gaśnicy, żarówek po kilka z każdego rodzaju, bezpieczników itp. , lepiej to mieć niż szukać w nocy gdzieś po tanksztelach :wink:


Zgadzam się z Tobą w 100%. Lepiej mieć, jak nie mieć.
Bratwojciech
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 478
Dołączył(a): 31.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bratwojciech » 09.05.2019 18:39

Majdan72 napisał(a):
romuald22 napisał(a):
Majdan72 napisał(a): To dość długie i złożone zdanie oznacza to, że policja nie ma prawa ukarać nas mandatem za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu, jeśli nie jest ono wymagane przez polskie prawo (jeśli nasz samochód zarejestrowany jest w Polsce).

Nikt tego nie kwestionuje.
Porozmawiaj jednak o tym ze zdenerwowanym policjantem słowackim lub co gorsze węgierskim. Z tym ostatnim w jego języku bo innego nie zna.



Nie mam niestety tego w języku węgierskim...
Dlatego pewnie pojadę przez CZ, A, SLO :wink:

Pozdrawiam.

A nawet gdybyś miał po Węgiersku, to co Ci to da. Ta konwencja jest i to cała jej wartość. Na Słowacji jest wymagany dodatkowy komplet żarówek. Nie posiadając takiego zestawu ( bo według konwencji nie musisz ), pokażesz ichniemu policjantowi świstek z paragrafem. Nawet jeżeli to łyknie, to nadal masz niesprawne auto i chyba nie muszę Ci tłumaczyć co dalej.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Kamizelki, trójkąty ostrzegawcze, ubezpieczenia ... - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone