Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

IZRAEL

Izrael to jedyny kraj na świecie, w którym klej na znaczkach pocztowych jest koszerny. Osoby przestrzegające Szabatu mogą w Izraelu kupić tańsze ubezpieczenie samochodu, które nie obejmuje sobót. W parku narodowym w miejscowości Aszkelon odkryto największy na świecie, znany w starożytności, cmentarz dla psów. Pochówek czworonogów odbywał się tam od V do III wieku przed naszą erą.
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 31.10.2018 19:06

KarKoz napisał(a):lookam 8O

:-)
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 31.10.2018 19:07

walp napisał(a):Szalom :wink:

Szalom ! Zapraszam
anka581
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 09.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) anka581 » 01.11.2018 15:15

Naczytałam się opinii o transferze z lotniska ,przeraziło mnie to. Nie chcemy wynajmować auta i tylko na komunikacji miejskiej chciałam się opierać . Z naszym angielskim nie jest dobrze :( boję się sytuacji kiedy musiałabym zacząć kombinować
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 02.11.2018 18:16

anka581 napisał(a):Naczytałam się opinii o transferze z lotniska ,przeraziło mnie to. Nie chcemy wynajmować auta i tylko na komunikacji miejskiej chciałam się opierać . Z naszym angielskim nie jest dobrze :( boję się sytuacji kiedy musiałabym zacząć kombinować

Na piętrze, z którego wychodziliśmy z lotniska była informacja turystyczna. Myślę, że pomogą w razie potrzeby znalezienia miejsca odjazdu komunikacji.
http://www.iaa.gov.il/en-US/airports/be ... ation.aspx
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 02.11.2018 18:18

A tu krótki wstęp filmowy stworzony przez moje starsze dziecię ;-) :

lkemot
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 14.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) lkemot » 05.11.2018 10:23

W jakiej wypożyczalni braliście samochód i z jakim ubezpieczeniem - oczywiście ciekawy jestem ceny za wypożyczenie i czy nie było problemów przy zwrocie auta. Czy jechaliście tym samochodem droga nr 90 wzdłuż Morza Martwego i czy wypożyczalnia pozwalała tam jechać ?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.11.2018 10:48

Jestem i ja, bo taka objazdówka bardzo mnie interesuje... i tym samych techniczne i praktyczne informacje są bardzo pożądane...
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 05.11.2018 13:42

piekara114 napisał(a):Jestem i ja, bo taka objazdówka bardzo mnie interesuje... i tym samych techniczne i praktyczne informacje są bardzo pożądane...

Witam, będę się starał ;-)
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 05.11.2018 14:07

lkemot napisał(a):W jakiej wypożyczalni braliście samochód i z jakim ubezpieczeniem - oczywiście ciekawy jestem ceny za wypożyczenie i czy nie było problemów przy zwrocie auta. Czy jechaliście tym samochodem droga nr 90 wzdłuż Morza Martwego i czy wypożyczalnia pozwalała tam jechać ?


Samochód wypożyczyliśmy przez stronę RYANAIR. Wychodziło najkorzystniej cenowo i depozyt miał być w miarę niski.
Koszt dla Subaru Impreza był PLN 750 + ewentualne full ubezpieczenie ok. PLN 210. (Depozyt niby USD 485).
Porównałem Rentalcars, Ryanair i auto europe i przez Ryanair wyszło najtaniej (opłaty lotniskowe były wliczone w cenę).
W niektórych wypożyczalniach trzeba zapłacić ok. EUR 30 dodatkowo za opłaty lotniskowe.
Ostatecznie dostaliśmy KIA kombi. Było poobijane i średnio czyste w środku, ale miejsca dużo :-).

Jeżeli chodzi o zwrot to nie było żadnego problemu. Odbyło się to jak na większości europejskich lotnisk. Gość sprawdził podstawowe rzeczy i dal tablet do podpisu zdania auta ;-).
Przed zdaniem samochodu - istotna sprawa - tankowanie. My wyjeżdżaliśmy w sobotę i wiele stacji było samoobsługowych. Niestety poległem na próbie rozszyfrowania metody płatności po hebrajsku. W końcu udało się znaleźć stację z obsługą. Z tego co zaobserwowałem, to przy płatności kartą (płaci się przed rozpoczęciem tankowania) zostaje zablokowana kwota ILS 200 a później obciążana jest kwota, za którą zatankowaliśmy.

Jechaliśmy z Jerozolimy do Masady 1 i 90 wzdłuż Morza Martwego. Czy wypożyczalnia na to pozwalała ? hmm, nie miałem informacji aby nie pozwalała :-). Jest wiele informacji na temat tej trasy, ale generalnie chyba nie ma problemu jak nie odbija się np. do Jericho itp. Generalnie sporo wypożyczonych samochodów spotkaliśmy na trasie.
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 08.11.2018 12:18

Droga wzdłuż Morza Martwego na południe jak i na północ wzdłuż Jordanu w kierunku Galilei ma status drogi eksterytorialnej i nie ma problemu żeby przejechać nią wypożyczonym autem. Natomiast chyba żadna wypożyczalnia nie zgadza się żeby ich autem wjechać na terytorium Autonomii Palestyńskiej (Jerycho, Betlejem). Chociaż w Betlejem widziałam "agentów", którzy autem oblepionym nalepkami popularnej wypożyczalni, na izraelskich blachach parkowali pod samą Bazyliką Narodzenia - Polak potrafi ;-) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.11.2018 13:42

DaveZ napisał(a):Z tego co zaobserwowałem, to przy płatności kartą (płaci się przed rozpoczęciem tankowania) zostaje zablokowana kwota ILS 200 a później obciążana jest kwota, za którą zatankowaliśmy.
Z tą metodą spotkaliśmy się w tym roku i we Włoszech i w Austrii - inny tankujacy nam wyjaśnił: na ekranie było kilka kot do wyboru, wybiera się np. 20 Eur i jak za tyle zalejesz, to przestaje się dalej tankować i kk jest obciążana kwotą 20 eur. Jak za mniej (np. 15,8 eur), to dokładnie ta kwota schodzi z karty.
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 08.11.2018 14:23

Aglaia napisał(a):Droga wzdłuż Morza Martwego na południe jak i na północ wzdłuż Jordanu w kierunku Galilei ma status drogi eksterytorialnej i nie ma problemu żeby przejechać nią wypożyczonym autem. Natomiast chyba żadna wypożyczalnia nie zgadza się żeby ich autem wjechać na terytorium Autonomii Palestyńskiej (Jerycho, Betlejem). Chociaż w Betlejem widziałam "agentów", którzy autem oblepionym nalepkami popularnej wypożyczalni, na izraelskich blachach parkowali pod samą Bazyliką Narodzenia - Polak potrafi ;-) .

Zgadza się. Cały Izrael jest podzielony na strefy. Niektóre drogi przebiegają przez teren Autonomii, natomiast znajdują się w tzw. strefie C, pod całkowitą kontrolą Izraela i można tam jeździć.
My do Betlejem jechaliśmy autobusem z Jerozolimy. Było bezproblemowo, sprawnie i nie martwiliśmy się o samochód ;-).
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 08.11.2018 23:52

W planie na kolejny dzień był Nazaret, Akka i Hajfa lub Cezarea. Nie będę czarował. Nie ma sensu „zaliczać” tyle miejsc w jeden dzień.
Po śniadanku ruszamy z Tel-Awiwu do Nazaretu. Trasa to ok. 108 km i na jej przebycie trzeba założyć ok 2 godzin. Jedziemy płatną autostradą 6 a następnie drogą 65. (płatność za przejazd następuje po zwrocie auta via wypożyczalnia. Po kilku tygodniach karta jest obciążana dodatkową kwotą za ewentualne przejazdy).
Udaje się nam całkiem sprawnie wjechać do Nazaretu i szczęśliwie trafiamy na niedrogi parking w pobliżu Bazyliki Zwiastowania.

IMG_20180528_120408.jpg
Nazaret - parking


Dla porównania koszt parkowania w Tel-Awiwie od popołudnia do następnego dnia rano wyniósł NIS 70 czyli ok. PLN 75 :roll:

Nazaret to miejsce ważne dla Pielgrzymów z całego świata. To właśnie tu według tradycji chrześcijańskiej Archanioł Gabriel przekazał Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”
Znajduje się tu Bazylika Zwiastowania, która przy odrobinie wyobraźni może skojarzyć się z beduińskim namiotem.
Bazylika w obecnym kształcie została wybudowana w latach 1961 – 69. W centrum (w dolnym kościele) znajduje się Grota Zwiastowania – miejsce spotkania Archanioła z Maryją. Na ścianach Bazyliki i na terenie otaczającym kościół wiszą ikony i malunki Maryi z różnych części świata.
Na terenie kościoła, mieści się jeszcze mały kościół Św. Józefa. Ciekawostka - na zewnętrznej ścianie Maria, Józef i Jezus (jako chłopiec a nie dzieciątko).

Nazaret to jednak nie tylko miejsce kultu religijnego. Warto tu chociaż na chwilę zatopić się w uliczkach starego miasta. Nazaret zamieszkany jest dzisiaj głównie przez Arabów, więc spacer po wąskich kamiennych uliczkach, pomiędzy kramami i sklepikami może dostarczyć również innych doznań. Jest egzotycznie a nie ma tłumów turystów. Na koniec można zjeść pyszne falafele :lol: i napić się soku z granata.
Przy wyjeździe serpentynami w stronę Akki można podziwiać położenie miasta i aż chciałoby się spędzić tu więcej czasu i po prostu pospacerować bez konkretnego celu.

DSC00994.JPG
Hotel nad parkingiem


DSC01012.JPG


DSC01019.JPG


DSC01020.JPG


DSC01027.JPG


DSC01031.JPG
Peru


DSC01032.JPG


DSC01057.JPG
Grota Zwiatowania


DSC01066.JPG
DaveZ
Croentuzjasta
Posty: 202
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) DaveZ » 09.11.2018 00:17

DSC01070.JPG


DSC01074.JPG


DSC01078.JPG


DSC01079.JPG


DSC01099.JPG


DSC01103.JPG


DSC01104.JPG


Egzotyka :arrow:

DSC01113.JPG

DSC01114.JPG

DSC01118.JPG

DSC01120.JPG


:papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 09.11.2018 10:23

W tej części Izraela niestety nie byliśmy ale plany na powrót w głowie są :lol: Dlatego chętnie popatrzę.
Szkoda tylko, że noclegi drożeją w zawrotnym tempie :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Izrael - שְרָאֵל


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone