Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Živogošće Porat, czyli wielkopolski zwiad chorwacki...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 17.01.2017 19:58

11.08.2016 BiH...część 1 - Počitelj

Bośnia i Hercegowina była na szczycie listy must see jeszcze długo przed wyjazdem. Na początku plan obejmował tylko i wyłącznie Mostar, dopiero później dowiedziałem się o istnieniu takich miejsc jak Počitelj, Blagaj czy Kravice. Celowo pominąłem Medjugorje, ponieważ z góry skreśliłem je z listy...dla mnie to festyn i tandeta...do tego na skalę masową...żona uważała inaczej i w końcu pojechaliśmy i tam...ale po kolei...
w trakcie pobytu w Chorwacji staraliśmy się podzielić po równo zwiedzanie i odpoczynek :nice: po wtorkowym Dubrovniku przyszedł czas na środowy plażing i piwing :mrgreen: , a na czwartek zaplanowaliśmy wycieczkę która miała być wisienką na torcie naszych pierwszych wakacji w Cro... :hearts:
Po głębszej analizie trasa układała się w logiczną i całkiem nieodległą całość :D Dojazd z Živogošće do pierwszego punktu zajmuje jakieś półtorej godziny z przerwą na tankowanie. Marysia dzielnie prowadzi naprzód i po krótkim postoju na granicy dojeżdżamy do pierwszego przystanku...Počitelj...miejscowość powstała w okresie rzymskim, a legenda głosi, że swoją kryjówkę mieli tu też w późniejszym okresie piraci 8O. W czasie wojny domowej miasto zostało poważnie zniszczone, a później podobnie jak wiele innych miejsc odbudowane.
Jest kilka parkingów, jednak bez problemu można zostawić samochód wzdłuż drogi...za darmo ofkors :oczko_usmiech:

Idziemy...droga pnie się ostro w górę, co chwila pojawiają się kolejne rozwidlenia. Jeżeli ktoś nie chce błądzić i ogranicza się tylko do głównych atrakcji bez problemu znajdzie dobrze oznaczoną drogę na skróty.My wybieramy opcję all inclusive :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po długiej wspinaczce możemy w końcu spojrzeć na miasto i jego okolice z góry 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
my parkujemy przy tym wysokim drzewie po prawej :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pora kończyć, czeka nas jeszcze wiele pięknych miejsc tego dnia...i już wiemy, że na pewno do każdego z nich jeszcze wrócimy :hearts:

w części drugiej Blagaj, Tekija i Buna :roll:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 17.01.2017 20:01

Pięknie, Michał, pięknie! Trzeba w końcu Bośnię zaliczyć!!!
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 17.01.2017 20:14

Hercklekot napisał(a):Pięknie, Michał, pięknie! Trzeba w końcu Bośnię zaliczyć!!!


Koniecznie...my w tym roku planujemy ripleja :mrgreen:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 17.01.2017 21:44

11.08.2016 BiH...część 2 - Blagaj

Do kolejnego punktu naszej wycieczki dojeżdżamy po niecałych 30 minutach jazdy.
Blagaj to mała miejscowość, w której całe życie turystyczne skupia się wokół klasztoru derwiszów z XV wieku (muzułmańskie bractwo religijne, zakon) i bijącego obok niego źródła rzeki Buny...praktycznie pod sam klasztor można dojechać samochodem, ale uwaga...droga prowadząca w dół jest 8O DWUKIERUNKOWA 8O a ruchem nikt nie kieruje. Żeby było jeszcze łatwiej między jadącymi autami kręcą się setki pieszych :? Jest ciasno i wąsko, a nie wszyscy kierowcy radzą sobie z takimi warunkami :evil: przed nami jechał samochód mniejszy od naszego i mimo asysty dwóch osób "mijanka" z audi na szwajcarskich tablicach zajęła kierowcy jakieś 5 minut...nam (wcale się nie chwalę :roll: ) pięć sekund :mrgreen: kierowca audi krzyczał przez otwarte okno : Poland OK, Poland brawo :oczko_usmiech:
Parking jest płatny, 2 marki konwertybilne (bam) za cały dzień :mrgreen:
Po wyjściu z samochodu dociera do nas gdzie jesteśmy. Wiedziałem wcześniej, że przeważa tu islam, ale takiej ninjowni się nie spodziewałem 8O wszystkie kobiety wyglądają tak samo, co nie przeszkadza im robić sobie setek selfie :roll: nie łatwiej zrobić jedno i sobie przesłać :?: :?: :?:
Wzdłuż rzeki rozlokowane są liczne knajpki, z których gościnności oczywiście korzystamy i stragany z dobrem wszelakim. Zarówno w jednych, jak i w drugich można płacić wszystkim co da się wymienić w okolicy...euro, dolar, bam, kuna...i do tego przelicznik baaaardzo uczciwy :D Podobno jeszcze kilka lat temu woda w rzece była tak czysta, że kelnerzy nabierali ją do szklanek gości prosto z niej :? Na wszelki wypadek bierzemy...piwo :P

Kilka zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klasztor można zwiedzać odpłatnie, obowiązują stroje w standardzie muzułmańskim. Kościoły wszelkie to nie moja bajka, więc nie skorzystaliśmy z tej możliwości. W każdym razie bardzo polecamy odwiedziny w Blagaju. Warto.
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 17.01.2017 21:45

No masz, teraz ten wyskoczył mi tu z Bośnią... :roll: i gdzie ja mam teraz jechać na mój honeymoon?!?!?!
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 17.01.2017 22:22

tyniolek napisał(a):No masz, teraz ten wyskoczył mi tu z Bośnią... :roll: i gdzie ja mam teraz jechać na mój honeymoon?!?!?!


Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady :hearts:
tyniolek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 850
Dołączył(a): 30.12.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) tyniolek » 17.01.2017 22:25

słoma79 napisał(a):
tyniolek napisał(a):No masz, teraz ten wyskoczył mi tu z Bośnią... :roll: i gdzie ja mam teraz jechać na mój honeymoon?!?!?!


Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady :hearts:


Byłam :D
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 18.01.2017 01:05

Muszę gdzieś upchać tą Bośnię w moje plany wakacyjne, bo jest tam przepięknie :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 18.01.2017 01:19

Michał , pędzisz z tą relacją , że dogonić trudno :roll: , ale się udało :D

Z tego co zobaczyłem i przeczytałem zwiad się udał , no i plany poczyniliście na ten rok więc warto było :oczko_usmiech:

Czekam na więcej i pozdrawiam
Piotr
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 18.01.2017 08:04

piotrf napisał(a):Michał , pędzisz z tą relacją , że dogonić trudno :roll: , ale się udało :D

Z tego co zobaczyłem i przeczytałem zwiad się udał , no i plany poczyniliście na ten rok więc warto było :oczko_usmiech:

Czekam na więcej i pozdrawiam
Piotr


Witaj Piotrze :papa:
Staram się wykorzystać wolny czas na pisanie...chyba faktycznie muszę zwolnić, bo wakacje się kończą i trzeba będzie wrócić do szarej rzeczywistości :evil:
Zwiad udany, a że nie wszystko co chcieliśmy udało się zobaczyć...wracamy :mrgreen:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 18.01.2017 11:43

W Blagaj parkowaliśmy tutaj , naprzeciw cmentarza zupełnie za free. Z parkingu do samego klasztoru 600 m spacerkiem :)
Spotkaliśmy tam stadko całkiem sympatycznych kózek :)


W Blagaj warto zatrzymać się nawet na cały dzień. Nad miastem na wzgórzu znajdują się ruiny twierdzy - dojście ok. 40 min. Jest też mały Aqua Park, w którym można zażyć kąpieli :), kąpiel w rzece raczej nie wskazana ... woda nawet latem ma tylko 8 stopni :( Jest gdzie posiedzieć i zjeść tuż przy wodzie w ładnych okolicznościach przyrody. Z jaskini skąd wypływa Buna organizowane są spływy. Także na pewno nie zabraknie atrakcji na cały dzień.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.01.2017 14:22

słoma79 napisał(a):Staram się wykorzystać wolny czas na pisanie...chyba faktycznie muszę zwolnić, bo wakacje się kończą i trzeba będzie wrócić do szarej rzeczywistości :evil:

Nie zwalniaj, nie zwalniaj, super się czyta :)

Blagaj bardzo mi się podobało. I rzeczywiście, jak tam byliśmy w 2009 roku, widziałam, jak kelner zanurza szklankę w rzece i przynosi do stolika :D Ja jakoś nie miałam odwagi, chociaż woda wyglądała na czystą ;)

Co do Počitelj, widzę, że popularność tego miejsca rośnie. Patrząc na liczbę samochodów na Twoich zdjęciach, było tam sporo ludzi. My spacerowaliśmy prawie w samotności:

Obrazek

Ale tak to jest z turystycznymi miejscami - stają się coraz bardziej popularne...
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 18.01.2017 14:30

Aż wstyd się przyznać :oops: , ale w Blagaj............. jeszcze nie byliśmy 8O
Przy następnej wizycie w BiH musimy koniecznie to nadrobić :roll:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 18.01.2017 16:25

maslinka napisał(a):Nie zwalniaj, nie zwalniaj, super się czyta :)

Blagaj bardzo mi się podobało. I rzeczywiście, jak tam byliśmy w 2009 roku, widziałam, jak kelner zanurza szklankę w rzece i przynosi do stolika :D Ja jakoś nie miałam odwagi, chociaż woda wyglądała na czystą ;)


A jednak 8O

W Počitejl nadal można pospacerować w samotności, większość turystów ogranicza się do twierdzy i wieży :mrgreen:
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 18.01.2017 17:28

11.08.2016 BiH...część 3 - Mostar

Przejazd między Blagaj i Mostarem trwa w porywach do 30 minut. Samochód zostawiamy na darmowym parkingu u franciszkanów :D
O tu
https://www.google.pl/maps/place/%C5%BD ... 17.8090967

skąd mamy tylko kilka kroków do starówki i słynnego mostu...im bliżej celu jesteśmy, tym tłum staje się gęstszy :twisted: ale taki już urok atrakcji turystycznych :oczko_usmiech: na samym moście ciężko znaleźć miejsce do przejścia, o zrobieniu dobrego zdjęcia już nie mówię...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oczywiście są też skoczkowie, ale tak przeciągają zbierając datki od turystów, że nie starczyło mi cierpliwości, żeby zobaczyć moment skoku :?

Przechodzimy do części muzułmańskiej, dużo ciekawszej i kolorowej, przynajmniej w najbliższym sąsiedztwie mostu i starówki...dalej nadal widać wyraźne ślady wojny...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mimo, że minęło już tyle lat, zniszczenia nadal są ogromne, o czym przekonamy się jadąc do Medjugorje...

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Živogošće Porat, czyli wielkopolski zwiad chorwacki... - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone