Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Ile zabrać pieniędzy na 10-dniowy wyjazd do Chorwacji?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 18.05.2023 20:29

Krisv napisał(a):
Czy ktoś mógłby podać typowe ceny po przejściu Chorwacji na euro? Piwo w markecie, piwo na plaży, kugla lodów (już wiemy), orada/kalmary/krewetki/mule/ośmiornica/peka w konobie, butelka białego wina do kolacji w konobie (lub 1L wina z karafki), itp. Uważam, że dzisiaj takie informacje będą bardziej przydatne od licytacji, kto ile może/chce/nie chce wydawać na wakacje.


Takie informacje są kompletnie nieprzydatne, jeśli nie masz ich z konkretnych konob, gdzie zamierzasz jeść, a cenę
piwa w markecie sprawdzisz w gazetkach sklepów 8)

Ceny w konobach różnią się bardzo w zależności od miejsca, a nawet konoby, za rogiem może być i 30% taniej.
Tu przykładowo moje 3 paragony z konob i 1 z pekary, sprzed 3 tygodni z Istrii.
W najtańszej restauracji okazało się, że kalmary wcale nie są takie tanie, bo sobno trzeba zamówić do nich frytki- 1 raz się z tym spotkałam, a że nie miały też sosów, to moi młodzi poprosili ketchup, przyniesiony w opakowaniu, policzone 2 porcje :twisted:
Tak samo ja zamówiłam kieliszek wina, policzony jako 2 8)

1684436430977_copy_600x1067.jpg

1684436384288_copy_600x1067.jpg

1684436328205_copy_600x1067.jpg

1684436357630_copy_600x1067.jpg

A tu przykładowo menu konoby, na Hvarze w Starim Gradzie, gdzie kalmary kosztują 24 e :mrgreen: za zakrętem pewnie 15 :wink:
http://www.kodbarbaluke.com/menu.html
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 18.05.2023 20:54

SebastianM napisał(a):Loviste super miejscówka, jeden dzień byliśmy w zeszłym roku. Celowo ominęliśmy konobę rekomendowaną przez naszego znanego podróżnika kulinarnego i poszliśmy do Stari Ribar. Ceny mega, jedzonko super.

Mam nadzieję, że Loviste mnie nie rozczaruje - Orebić zarezerwowałem jeszcze w lutym na 10 dni, ale długo nie mogłem nic fajnego znaleźć na kolejne 8-10 dni na Peljesacu. Już zamierzałem szukać czegoś fajnego na miejscu, aż pojawiła się 3 dni temu na Bookingu oferta apartamentu 35m dla 2 osób w Loviste w pierwszej linii blisko centrum wioski (konob). Paradoksalnie, cena (dla mnie) na Bookingu była nieco niższa, niż ta otrzymana po pierwszym mailu do właściciela - po krótkich negocjacjach dostałem jeszcze 5 euro upustu na dzień od właściciela i zarezerwowałem. Przez 10 dni będę miał okazje przetestować wszystkiego miejscowe konoby w Loviste i okolicy. Mam nadzieję, że ceny w 2023 roku mnie nie zabiją :D
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 18.05.2023 21:33

wiolek_lp napisał(a):
Krisv napisał(a):
Czy ktoś mógłby podać typowe ceny po przejściu Chorwacji na euro? Piwo w markecie, piwo na plaży, kugla lodów (już wiemy), orada/kalmary/krewetki/mule/ośmiornica/peka w konobie, butelka białego wina do kolacji w konobie (lub 1L wina z karafki), itp. Uważam, że dzisiaj takie informacje będą bardziej przydatne od licytacji, kto ile może/chce/nie chce wydawać na wakacje.

Ceny w konobach różnią się bardzo w zależności od miejsca, a nawet konoby, za rogiem może być i 30% taniej.
Tu przykładowo moje 3 paragony z konob i 1 z pekary, sprzed 3 tygodni z Istrii.
W najtańszej restauracji okazało się, że kalmary wcale nie są takie tanie, bo sobno trzeba zamówić do nich frytki- 1 raz się z tym spotkałam

Jeśli w danej miejscowości jest więcej, niż jedna konoba, to ceny aż tak bardzo się nie różnią. Co innego, gdy porównujemy różne miejscówki - wtedy różnice mogą być znaczące. Tak samo jak porównamy konobę z restauracją, w której cena zależy od wyglądu kelnerów w restauracji, a nie od ilości i jakości serwowanego dania :P W zeszłym roku w Tucepi wydawaliśmy na owoce morze dla 2 osób z winem i przystawką od 350 do 500 kun (bez napiwku). Ile wydamy w tym roku na Peljesacu napiszę, jak wrócę.

Na Istrii nie byłem już chyba z 10 lat, ale tegoroczne ceny z Twojego paragonu za Lignje i Dagnie są niższe od zeszłorocznych w Dalmacji (Tucepi).

P.S. Jeśli kieliszek wina był słusznych rozmiarów to miał 0,2L więc policzyli prawidłowo jako 2 x 0,1L :D
BTW. 70 kun za 1L wina w konobie na Istrii to też jest tanio w porównaniu do Dalmacji (100 kun).
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 06:34

Krisv napisał(a):Jeśli w danej miejscowości jest więcej, niż jedna konoba, to ceny aż tak bardzo się nie różnią. Co innego, gdy porównujemy różne miejscówki - wtedy różnice mogą być znaczące. Tak samo jak porównamy konobę z restauracją, w której cena zależy od wyglądu kelnerów w restauracji, a nie od ilości i jakości serwowanego dania :P


Oj nie do końca. Weźmy np. taką Kavane w Korčuli, znajduje się w centrum handlowym, jest parking gdzie można zostawić auto na zwiedzanie, ma piękny widok, 10 minut do starego miasta, sale zabaw dla dzieci przy restauracji, mega obsługę, panią grającą na fortepianie.
Aż dziwne, że mają takie niskie ceny...Myślę, że "na dole" spokojnie zapłaci się 2x tyle ...
Byliśmy 2 razy.
1684473247081_copy_600x1067.jpg

1684473340427_copy_600x1067.jpg

IMG_20220812_195850_copy_600x800.jpg

IMG_20220807_194924_copy_600x800.jpg

1684473202592_copy_600x1067.jpg

Krisv napisał(a):
Na Istrii nie byłem już chyba z 10 lat, ale tegoroczne ceny z Twojego paragonu za Lignje i Dagnie są niższe od zeszłorocznych w Dalmacji (Tucepi).

P.S. Jeśli kieliszek wina był słusznych rozmiarów to miał 0,2L więc policzyli prawidłowo jako 2 x 0,1L :D
BTW. 70 kun za 1L wina w konobie na Istrii to też jest tanio w porównaniu do Dalmacji (100 kun).


Litr wina wychodził 98 kun :wink: Ale zgadzam się, te ceny były bardzo niskie, ale to nie było w miasteczkach turystycznych, tylko w interiorze. Pamiętam, że w 2021 na Brač płaciliśmy 80 kun za litr domace vina, natomiast w zeszłym roku wszędzie 100-110 kun.
Myślę, że w lecie na Hvarze będę mogła pomarzyć o takich cenach :twisted: Nie wina, tylko jedzenia :)
Co do tego kieliszka słusznych rozmiarów, chodzi mi o to, że zdziwiło mnie jak to jest zamieszczone w karcie.
Spotyka się w menu karafki, butelki czy sprzedaż na kieliszki, i tu właśnie w zależności czasem jest 0.1 czasem 0.2.
Tu w karcie było 0.1, zamówiłam kieliszek, dostałam 0.2, zapłaciłam za 2 sztuki :lol: Jakby się chlupnęło więcej, to zapłaciłabym za 3 8)
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 19.05.2023 08:34

wiolek_lp napisał(a):
Krisv napisał(a):Jeśli w danej miejscowości jest więcej, niż jedna konoba, to ceny aż tak bardzo się nie różnią. Co innego, gdy porównujemy różne miejscówki - wtedy różnice mogą być znaczące. Tak samo jak porównamy konobę z restauracją, w której cena zależy od wyglądu kelnerów w restauracji, a nie od ilości i jakości serwowanego dania :P


Oj nie do końca. Weźmy np. taką Kavane w Korčuli, znajduje się w centrum handlowym, jest parking gdzie można zostawić auto na zwiedzanie, ma piękny widok, 10 minut do starego miasta, sale zabaw dla dzieci przy restauracji, mega obsługę, panią grającą na fortepianie.
Aż dziwne, że mają takie niskie ceny...Myślę, że "na dole" spokojnie zapłaci się 2x tyle ...

Krisv napisał(a):
Na Istrii nie byłem już chyba z 10 lat, ale tegoroczne ceny z Twojego paragonu za Lignje i Dagnie są niższe od zeszłorocznych w Dalmacji (Tucepi).

P.S. Jeśli kieliszek wina był słusznych rozmiarów to miał 0,2L więc policzyli prawidłowo jako 2 x 0,1L :D
BTW. 70 kun za 1L wina w konobie na Istrii to też jest tanio w porównaniu do Dalmacji (100 kun).


Litr wina wychodził 98 kun :wink: Ale zgadzam się, te ceny były bardzo niskie, ale to nie było w miasteczkach turystycznych, tylko w interiorze. Pamiętam, że w 2021 na Brač płaciliśmy 80 kun za litr domace vina, natomiast w zeszłym roku wszędzie 100-110 kun.
Myślę, że w lecie na Hvarze będę mogła pomarzyć o takich cenach :twisted: Nie wina, tylko jedzenia :)
Co do tego kieliszka słusznych rozmiarów, chodzi mi o to, że zdziwiło mnie jak to jest zamieszczone w karcie.
Spotyka się w menu karafki, butelki czy sprzedaż na kieliszki, i tu właśnie w zależności czasem jest 0.1 czasem 0.2.
Tu w karcie było 0.1, zamówiłam kieliszek, dostałam 0.2, zapłaciłam za 2 sztuki :lol: Jakby się chlupnęło więcej, to zapłaciłabym za 3 8)


Nie wiem, jak przeliczasz euro na kuny, ale po oficjalnym kursie wymiany (7,53) to 1L wina za 9,50 euro wychodzi 71,50 kun więc bardzo tanio. Wiadomo, że nie ma co porównywać cen na Starym Mieście w Korculi z małą konobą w interiorze, dlatego pytając o "typowe ceny" chodziło mi o konoby w turystycznych miejscowościach na wybrzeżu, bo w takich najczęściej się stołujemy podczas pobytu w Chorwacji i np. w naszym wakacyjnym budżecie wydawaliśmy na restauracje/konoby/bary na plaży drugie tyle, co na apartamenty, a skoro apartamenty poszły w tym roku mocno w górę, to pytanie o tegoroczne ceny w konobach jest zasadne, szczególnie przy dłuższym pobycie.

Odnośnie zamawiania wina, to ja nigdy nie zamawiam na karafki, czy kieliszki, tylko biorę "pola litra" albo "tri deci", więc nie ma zaskoczenia na rachunku :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.05.2023 08:42

wiolek_lp napisał(a):W najtańszej restauracji okazało się, że kalmary wcale nie są takie tanie, bo sobno trzeba zamówić do nich frytki- 1 raz się z tym spotkałam

Z dopłatę za frytki i sałatkę/surówkę do kalmarów spotkałam się już w 2016 r. w Jelsie, cena samych kalmarów wynosiła wtedy 105kn...

wiolek_lp napisał(a):to moi młodzi poprosili ketchup, przyniesiony w opakowaniu, policzone 2 porcje :twisted:
Tak samo ja zamówiłam kieliszek wina, policzony jako 2 8)
Zgłaszałaś "pomyłkę"? Jakoś się wytłumaczyli, bo ewidentnie naciąganie... Doczytałam, opłata za wielkość "chlupnięcia" wina do kieliszka - z takim sposobem rozliczania się jeszcze nie spotkałam.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 09:03

Krisv napisał(a):
Nie wiem, jak przeliczasz euro na kuny, ale po oficjalnym kursie wymiany (7,53) to 1L wina za 9,50 euro wychodzi 71,50 kun więc bardzo tanio. Wiadomo, że nie ma co porównywać cen na Starym Mieście w Korculi z małą konobą w interiorze, dlatego pytając o "typowe ceny" chodziło mi o konoby w turystycznych miejscowościach na wybrzeżu...


Ale ja porównuje restauracje w Korčuli do restauracji w Korčuli :roll: Tylko 500 m dalej od Starego miasta.
Nie wiem gdzie widzisz litr za 9.50, na paragonie jest 6.5 za pół litra :wink: tu karta z tej konoby :wink:
1684482680100_copy_600x1067.jpg


piekara114 napisał(a):Z dopłatę za frytki i sałatkę/surówkę do kalmarów spotkałam się już w 2016 r. w Jelsie, cena samych kalmarów wynosiła wtedy 105kn...

Ja o tym słyszałam, ale sama osobiście nigdy się nie spotkałam, a kalmary jemy często, tzn młodzi zwykle.

Co do wina nic nie zgłaszałam, bo jakbym dostała mniej to domowilabym więcej :lool: i generalnie ta restauracja była bardzo tania, a zjadłam przepyszny ramstek z sosem truflowym za 13 e, byliśmy zadowoleni z posiłku, zdziwiła mnie tylko forma zapisu i rozliczenia 8)
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 19.05.2023 09:17

wiolek_lp napisał(a):
Krisv napisał(a):
Nie wiem, jak przeliczasz euro na kuny, ale po oficjalnym kursie wymiany (7,53) to 1L wina za 9,50 euro wychodzi 71,50 kun więc bardzo tanio. Wiadomo, że nie ma co porównywać cen na Starym Mieście w Korculi z małą konobą w interiorze, dlatego pytając o "typowe ceny" chodziło mi o konoby w turystycznych miejscowościach na wybrzeżu...


Ale ja porównuje restauracje w Korčuli do restauracji w Korčuli :roll: Tylko 500 m dalej od Starego miasta.

No jeśli nie widzisz różnicy w lokalizacji tych miejsc, to polecam usiąść na kawę przy stoliku na Placu Św. Marka w Wenecji :lol:
wiolek_lp napisał(a):Nie wiem gdzie widzisz litr za 9.50, na paragonie jest 6.5 za pół litra :wink: tu karta z tej konoby :wink:

Na Twoim pierwszym paragonie, gdzie niby policzyli dwa kieliszki - Vino 0,10 - cena 0,95 euro do daje 9,50 euro za 1L.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 09:28

Krisv napisał(a):
wiolek_lp napisał(a):
Krisv napisał(a):
Nie wiem, jak przeliczasz euro na kuny, ale po oficjalnym kursie wymiany (7,53) to 1L wina za 9,50 euro wychodzi 71,50 kun więc bardzo tanio. Wiadomo, że nie ma co porównywać cen na Starym Mieście w Korculi z małą konobą w interiorze, dlatego pytając o "typowe ceny" chodziło mi o konoby w turystycznych miejscowościach na wybrzeżu...


Ale ja porównuje restauracje w Korčuli do restauracji w Korčuli :roll: Tylko 500 m dalej od Starego miasta.

No jeśli nie widzisz różnicy w lokalizacji tych miejsc, to polecam usiąść na kawę przy stoliku na Placu Św. Marka w Wenecji :lol:
wiolek_lp napisał(a):Nie wiem gdzie widzisz litr za 9.50, na paragonie jest 6.5 za pół litra :wink: tu karta z tej konoby :wink:

Na Twoim pierwszym paragonie, gdzie niby policzyli dwa kieliszki - Vino 0,10 - cena 0,95 euro do daje 9,50 euro za 1L.



Ale o czym my mówimy :boss: ja piszę, że w 1 miejscowości można dostać to samo danie w innym miejscu o wiele taniej, wcale nie gorszej jakości, a nawet z lepszym widokiem 8) po czym Ty wyjeżdżasz z lokalizacją... nie chce mi się szukać i robić zrzutów i udowadniać coś, ale w Starim Gradzie na Hvarze makaron z truflami w 1 konobie kosztował 100 kun, a obok 150. Tak samo klimatyczna uliczka, taki sam standard konoby. Oba w odległości z 30 m.

Co do wina faktycznie, skupiłam się na tym co zamawiałam pół litra.

Edit. jednak się wysiliłam :lool: I mała pomyłka w jednej 110 kun w drugiej 160, w każdym razie różnica 50 kun :boss:
2022-09-09_copy_600x800.jpg

1684485935229_copy_600x1067.jpg

1684485925096_copy_600x1067.jpg
Ostatnio edytowano 19.05.2023 09:51 przez wiolek_lp, łącznie edytowano 1 raz
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 19.05.2023 09:50

wiolek_lp napisał(a):Ale o czym my mówimy :boss: ja piszę, że w 1 miejscowości można dostać to samo danie w innym miejscu o wiele taniej, wcale nie gorszej jakości, a nawet z lepszym widokiem 8) po czym Ty wyjeżdżasz z lokalizacją...

Ja pytam o "typowe ceny", a Ty piszesz, że tak się nie da, bo na Starym Mieście będzie drożej, niż przy centrum handlowym, z którego też przecież widać Stare Miasto, więc potwierdzam: tak - masz rację - tak się nie da :D
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 09:55

Krisv napisał(a):
wiolek_lp napisał(a):Ale o czym my mówimy :boss: ja piszę, że w 1 miejscowości można dostać to samo danie w innym miejscu o wiele taniej, wcale nie gorszej jakości, a nawet z lepszym widokiem 8) po czym Ty wyjeżdżasz z lokalizacją...

Ja pytam o "typowe ceny", a Ty piszesz, że tak się nie da, bo na Starym Mieście będzie drożej, niż przy centrum handlowym, z którego też przecież widać Stare Miasto, więc potwierdzam: tak - masz rację - tak się nie da :D


Masz przykład wyżej, i tak, uważam, że nie da się podać typowej ceny :mrgreen: Oba miejsca na starym mieście 8)
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 19.05.2023 10:52

wiolek_lp napisał(a):
Krisv napisał(a):

Ale o czym my mówimy :boss: ja piszę, że w 1 miejscowości można dostać to samo danie w innym miejscu o wiele taniej, wcale nie gorszej jakości, a nawet z lepszym widokiem 8) po czym Ty wyjeżdżasz z lokalizacją... nie chce mi się szukać i robić zrzutów i udowadniać coś, ale w Starim Gradzie na Hvarze makaron z truflami w 1 konobie kosztował 100 kun, a obok 150. Tak samo klimatyczna uliczka, taki sam standard konoby. Oba w odległości z 30 m.
]


150 kuna czyli 91zł za talerz makaronu. kosmos totalny... 8O życzę tej konobie żeby długo nie pociągnęła
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 11:01

LUKASQ napisał(a):
150 kuna czyli 91zł za talerz makaronu. kosmos totalny... 8O życzę tej konobie żeby długo nie pociągnęła


Jednak 160, jak sprostowałam niżej zdjęciem ich menu :wink: Niestety trufle kosztują bardzo dużo...A konoba ciagnie już od dawna i ma się bardzo dobrze sądząc po komentarzach :wink:
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3656
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 19.05.2023 11:11

https://dnevnik-hr.translate.goog/vijes ... r_pto=wapp

Myślę, że najlepiej jest wziąć wystarczająco dużo pieniędzy! ! !
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 19.05.2023 16:41

wiolek_lp napisał(a):Ja pytam o "typowe ceny", a Ty piszesz, że tak się nie da, bo na Starym Mieście będzie drożej, niż przy centrum handlowym, z którego też przecież widać Stare Miasto, więc potwierdzam: tak - masz rację - tak się nie da :D


Przypadkowo trafiłam na jeszcze jeden przykład jak ceny bardzo mogą się różnić w obrębie jednego miasteczka, u Oli Brzozy, która jest pilotem wycieczek i dużą część roku spędza w Cro, teraz w maju przebywa w Makarskiej...
Ale każdy wierzy w co chce, ja już swojej racji udowadniać nie mam zamiaru, ale lubię planować wakacje, lubię przeglądać menu w konobach i tak jak pisze od początku,ceny w danym miejscu mogą różnić się bardzo, oczywiście biorąc pod uwagę ten sam standard knajpy.
Screenshot_2023-05-19-17-31-57-135_com.instagram.android_copy_600x1067.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Ile zabrać pieniędzy na 10-dniowy wyjazd do Chorwacji? - strona 79
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone