Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku Brač

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.02.2018 01:41

Katerina napisał(a):gusia-s
Abakus68 napisał(a):
... A na N. czekam.. Bo to będzie N. prawda?
Prawda :mrgreen: Właściwie powtórka z rozrywki, bo większość zamieściłeś już w swojej relacji ale będzie i coś co pominąłeś :wink:

Nie wierzę...Tym bardziej czekam :P
To zaczekaj z 5 minut :)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.02.2018 01:58

Cd. Dzień 5 - 19.07.2017 środa – Nerežišća

Wjeżdżamy do Nerežišćy wznoszącej się na 400 mnpm. Kiedyś była to stolica wyspy, to tu zaczęli się osiedlać pierwsi mieszkańcy z racji dogodnego położenia, z dala od morza co prawda ale za to bezpiecznie. Zajmowali się rolnictwem, obróbką kamienia, budownictwem i handlem. Dopiero później ludność zaczęła osiedlać się niżej.
Nerežišća obchodzi swe święto 13 lipca … czyli już prawie tydzień po święcie :?

Parkujemy na placyku tuż przy Kościółku św. Piotra i Pawła, który jest datowany na XIV w.
IMG_20170719_164428.jpg


Wita nas też taka mapka, którą widujemy dość często w różnych miejscach wyspy. Mapka promuje zwiedzanie wyspy rowerem. Jak widać trasy można sobie pobrać na smartfona za pomocą umieszczonych kodów QR i jazda Obrazek ;)
To coś dla Pawła – nie wiem czy się z tym spotkał przemierzając wyspę na rowerze :?:
IMG_20170719_164130.jpg


No ale my nie na rowerze więc po co tu przyjechali :?: … oczywiście przywiodło nas tu najsłynniejsze chyba w całej Chorwacji drzewko będące drugim po Złotym Rogu najbardziej obfotografowywanym obiektem na Braču Obrazek zwane często bonsaiem.
To czarna sosna popularnie zwana pinią, rosnąca sobie na dachu kościoła jakby mało było dogodniejszych miejsc ;) .
IMG_20170719_162907.jpg
IMG_20170719_162931.jpg


Od 1969 stanowi pomnik przyrody jako rzadki okaz drzewa. Mierzy zaledwie 170 cm wysokości, podczas gdy jej gatunek w normalnym środowisku w wieku 30 lat osiąga wysokość ok. 10 m a maksymalnie dorasta nawet do 50 m.
To drzewko liczy sobie … i tu są rozbieżności ... nawet może z 200 lat. Na tyle przynajmniej datuje je lokalny kronikarz i dziennikarz Joško Nigoevic, który wnikliwie analizował przeszłość sosny .
IMG_20170719_162948.jpg


Skąd się wzięła :?: Choć krążą różne legendy, najbardziej wiarygodna jest wersja o ziarenku, niesionym przez wiatr lub może ptaszka, które zwyczajnie wpadało między kamienne dachówki, zagnieździło się i wyrosło, korzystając z zasobów wilgoci samego budynku. Wewnątrz kościoła nie ma żadnych śladów korzeni. Niektórzy dopatrują się w tym zjawisku cudu ale ja sobie myślę, że skoro ta sosenka w górę nie poszła zbyt wysoko to i korzenie ma skarłowaciałe do minimum, rozeszły się one pod dachówką i tyle :).
Ot i cała tajemnica, ale fakt, że zjawisko niespotykane :)

Na placu tuż obok kościoła mieści się piekarnia oraz sklep sieci Studenc, w którym kupujemy sobie mrożoną kawę dla ochłody :)
IMG_20170719_163034.jpg


Tuż przy budynku sklepu powstało chyba coś na wzór targu rybnego :?: Przynajmniej tak sugerują kamienny stół, kranik z wodą i zlew oraz wielka ryba na ścianie ;)
IMG_20170719_163125.jpg


I co więcej w najbliższej okolicy :?: Pomnik z kamienia niejakiego Petar Stijena – Piotr Skała, Kamienny Piotr ;) Tuż za nim cafe bistro zamknięte na głucho.
IMG_20170719_164110.jpg


Rozglądam się poszukując wskazówki dotarcia do innego tworu natury. Aby do niego dotrzeć prawdopodobnie należałoby iść najpierw drogą za tym budynkiem a potem być może jakąś ścieżynką ok. 1 km.
IMG_20170719_163158.jpg


Iść ale do czego :?: No do ciasteczka, które spełnia marzenia ;)
Tam gdzieś bowiem stoi sobie skałka zwana Kolač, która z racji podobieństwa nazwę wzięła od tradycyjnego brackiego ciasta (Kolač=ciastko/placek.)


Legenda mówi, że gdy przejdzie się pod łukiem spełni się pomyślane wcześniej życzenie. Nie wiemy gdzie dokładnie się ona znajduje, wiec z racji na już dość późną porę odpuszczamy poszukiwania z nadzieją, że może innego dnia jej poszukamy. Powinno znajdować się gdzieś tu.

Oczywiście jak to zwykło się mówić, że "co się odwlecze to nie uciecze" niestety nie podziałało i do Kolača już się nie wybraliśmy :(
Żałuję, bo pewnie niedaleko za budynkiem jednak jakieś tabliczki wskazujące drogę były, co widać na zmieszczonym filmiku :?

Ruszyliśmy zatem w stronę przeciwną.
IMG_20170719_163147.jpg


Czyli w stronę kościoła parafialnego Matki Bożej z Karmelu, najstarszego zabytku Nerežišćy .
Po drodze mijamy pomnik ku czci poległych w latach 1941-1942.
IMG_20170719_164649.jpg


Do kościoła prowadzą długie schody.
IMG_20170719_164617.jpg
IMG_20170719_164717.jpg


Wdrapując się na górę napotykamy rzeźbę, o której jednak nic nie wiem :(.
IMG_20170719_164824.jpg


I wreszcie jesteśmy na wzgórzu pod samym kościołem.
IMG_20170719_165016.jpg
IMG_20170719_165056.jpg
IMG_20170719_165251.jpg
IMG_20170719_165332.jpg


Przed kościołem znajduje się rozległy taras a na nim krzyż i zabytkowy dzwon kościelny.
IMG_20170719_165450.jpg
IMG_20170719_164941.jpg


Z tarasu takie oto widoczki na zachód :), w oddali widać nawet chyba wyspę Šolta.
IMG_20170719_163141.jpg
IMG_20170719_203032.jpg


Tuż obok kościoła mieści się również okazały gmach szkoły z zupełnie nie pasującym do tego miejsca boiskiem ze sztucznej trawy. Z racji wakacji szkoła zamknięta na 4 spusty, tylko chyba dyrektor w kozie siedzi ;) (ostatnie okienko po prawej) :mrgreen:
IMG_20170719_203153.jpg
IMG_20170719_203300.jpg


Przed szkolnym gmachem znajduje się jeszcze zabytkowy słup sztandarowy, na którym powiewa chorwacka flaga.
IMG_20170719_165425.jpg
IMG_20170719_165533.jpg


No i czas wracać na dół. Najpierw po kogulach.
IMG_20170719_165434.jpg
IMG_20170719_165801.jpg


A potem …
IMG_20170719_202957.jpg


Żegnamy się z Nerežišćą i do wozu … Obrazek


Cdn … :papa:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 17.02.2018 02:06

Twoja relacja to dla mnie idealny przewodnik przed naszymi wakacjami na Brac :)
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 17.02.2018 11:07

I to mi się podoba. Jakbym na chwilę był w jednym z "domów" które odwiedziłem. Lubię czuć się tak swojsko
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.02.2018 12:23

Abakus
I to mi się podoba. Jakbym na chwilę był w jednym z "domów" które odwiedziłem. Lubię czuć się tak swojsko


gusia-s
w oddali widać nawet chyba wyspę Šolta.



Zdzisławie, czujesz się swojsko, choć jeszcze nie byłeś :wink: :wink:

gusia-s
Wdrapując się na górę napotykamy rzeźbę, o której jednak nic nie wiem :(.



Rzeźba wymowna jest sama w sobie :wink:

Po drodze mijamy pomnik ku czci poległych w latach 1941-1942.


Pomnik - OK :wink: , ale ten okaz za nim - piękne drzewo :P

Błękitne niebo, biel kościoła, czerwień dachów - triada doskonała :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4719
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.02.2018 13:20

gusia-s napisał(a):
Wjeżdżamy do [b]Nerežišćy
wznoszącej się na 400 mnpm. ...

Wdrapując się na górę napotykamy rzeźbę, o której jednak nic nie wiem :(.
IMG_20170719_164824.jpg


Zaintrygowała mnie ta rzeźba (to jakaś miłość chyba jest) i zaczęłam szperać (co pewnie Ty już zrobiłaś), niestety do niczego się nie dokopałam. Ale dzięki temu dowiedziałam się, że patronką Nerežišćy jest Św. Małgorzata, co mnie ucieszyło, bo to moje imię.
Tutaj wśród zdjęć z Nerežišćy jest też zdjęcie tej rzeźby (zrobione pod innym kątem), ale nie ma pod nim żadnego opisu.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.02.2018 13:30

dhmegi napisał(a):
gusia-s napisał(a):
Wjeżdżamy do [b]Nerežišćy
wznoszącej się na 400 mnpm. ...

Wdrapując się na górę napotykamy rzeźbę, o której jednak nic nie wiem :(.
IMG_20170719_164824.jpg


Zaintrygowała mnie ta rzeźba (to jakaś miłość chyba jest) i zaczęłam szperać (co pewnie Ty już zrobiłaś), niestety do niczego się nie dokopałam. Ale dzięki temu dowiedziałam się, że patronką Nerežišćy jest Św. Małgorzata, co mnie ucieszyło, bo to moje imię.
Tutaj wśród zdjęć z Nerežišćy jest też zdjęcie tej rzeźby (zrobione pod innym kątem), ale nie ma pod nim żadnego opisu.

To rzeźba Pocałunek (Poljubac) - dzieło miejscowego artysty Jerka Pavišića :)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.02.2018 13:41

maslinka
To rzeźba Pocałunek (Poljubac) - dzieło miejscowego artysty Jerka Pavišića :)


To dobrze, że czysto erotyczna jest ta rzeźba, zaczęłam wypracowywać :wink: różne teorie, np ,że może ten mężczyzna ...lamentuje :roll:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 17.02.2018 13:45

Fajnie się maszerowało po nieznanych okolicach, dziękuję :papa:
Sosenka zachwyca na Twoich zdjęciach, jest taka delikatna :hearts:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 17.02.2018 16:35

Katerina napisał(a):Abakus
I to mi się podoba. Jakbym na chwilę był w jednym z "domów" które odwiedziłem. Lubię czuć się tak swojsko


gusia-s
w oddali widać nawet chyba wyspę Šolta.



Zdzisławie, czujesz się swojsko, choć jeszcze nie byłeś :wink: :wink:



O N. prawiłem. Šolta - im dłużej oglądam relacje tym mniej mam do niej przekonania. Jest chyba jakiś problem z wyspą Brač... Za bardzo mnie wciągnęła. Jestem już tak guuupi, że dam sobie odpór na tydzień z tym relacjami
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5004
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 17.02.2018 17:03

Abakus68
Jestem już tak guuupi, że dam sobie odpór na tydzień z tym relacjami
Góra


Broń Cię Panie Boże 8O od tego pomysłu :x

I kto wie, czy tropem relacji Maslinka w M… nie trafimy na S…


A to? To co? Napisałeś w mojej relacji :roll: :?:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.02.2018 17:35

gusia-s napisał(a):To czarna sosna popularnie zwana pinią, rosnąca sobie na dachu kościoła jakby mało było dogodniejszych miejsc ;) .

Wiele razy spotykam drzewa wyrastające na skałach. Ale takiego dorodnego drzewka na dachu chyba jeszcze nie widziałem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 17.02.2018 17:38

Katerina napisał(a):Abakus68
Jestem już tak guuupi, że dam sobie odpór na tydzień z tym relacjami
Góra


Broń Cię Panie Boże 8O od tego pomysłu :x

I kto wie, czy tropem relacji Maslinka w M… nie trafimy na S…


A to? To co? Napisałeś w mojej relacji :roll: :?:


Ale od czasu kiedy napisałem w Twojej relacji o S. nic nie robiłem, tylko pół nocy czytałem relacje, oglądałem zdjęcia i filmy. Skopiowałem mnóstwo opisów i nie czuję tego. Po prostu. A tylko pomyślę o B. i już przypomina mi się strona z notesu na której zapisałem masę rzeczy, których nawet nie polizałem... Dlatego mówię. Koniec czytania. Bo już mi się śni to psiakrew :oczko_usmiech:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 17.02.2018 20:46

Bardzo klimatycznie u Ciebie w tej Nerežišćy. A sosenka pierwsza klasa :D
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku B

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 17.02.2018 21:08

CROnikiCROpka napisał(a):Twoja relacja to dla mnie idealny przewodnik przed naszymi wakacjami na Brac :)
A korzystaj do woli :)

Katerina napisał(a):gusia-s
Po drodze mijamy pomnik ku czci poległych w latach 1941-1942.
Pomnik - OK :wink: , ale ten okaz za nim - piękne drzewo :P
Dopiero je zauważyłam :mrgreen: Ślepnę albo co 8O :mrgreen:

dhmegi napisał(a):... dowiedziałam się, że patronką Nerežišćy jest Św. Małgorzata, co mnie ucieszyło, bo to moje imię...
I moje :)
Nie wiedziałam , że Małgorzata jest patronką Nerežišćy 8O
W linku, który podrzuciłaś na placu przed kościołem tam gdzie stoi dzwon jest piękna zielona trawka, podczas naszej wizyty suchy step :?

maslinka napisał(a): To rzeźba Pocałunek (Poljubac) - dzieło miejscowego artysty Jerka Pavišića :)
Dziękuję za uzupełnienie :)

Katerina napisał(a): To dobrze, że czysto erotyczna jest ta rzeźba, zaczęłam wypracowywać :wink: różne teorie, np ,że może ten mężczyzna ...lamentuje :roll:
Może i lamentuje, wcale nie wykluczone, że to ostatni pocałunek :roll:

beatabm napisał(a):Fajnie się maszerowało po nieznanych okolicach, dziękuję :papa:
Sosenka zachwyca na Twoich zdjęciach, jest taka delikatna :hearts:
Trzyma się dzielnie :)

Abakus68 napisał(a): O N. prawiłem. Šolta - im dłużej oglądam relacje tym mniej mam do niej przekonania. Jest chyba jakiś problem z wyspą Brač... Za bardzo mnie wciągnęła. Jestem już tak guuupi, że dam sobie odpór na tydzień z tym relacjami
Zdzichu nie łam się... twardym trza być ;)

Franz napisał(a):
gusia-s napisał(a):To czarna sosna popularnie zwana pinią, rosnąca sobie na dachu kościoła jakby mało było dogodniejszych miejsc ;) .

Wiele razy spotykam drzewa wyrastające na skałach. Ale takiego dorodnego drzewka na dachu chyba jeszcze nie widziałem...
Ja też, dlatego wiedząc już wcześniej, że ono tam jest koniecznie musiałam zobaczyć :)

Abakus68 napisał(a): Ale od czasu kiedy napisałem w Twojej relacji o S. nic nie robiłem, tylko pół nocy czytałem relacje, oglądałem zdjęcia i filmy. Skopiowałem mnóstwo opisów i nie czuję tego. Po prostu. A tylko pomyślę o B. i już przypomina mi się strona z notesu na której zapisałem masę rzeczy, których nawet nie polizałem... Dlatego mówię. Koniec czytania. Bo już mi się śni to psiakrew :oczko_usmiech:
Chyba każdy z nas tak ma, że niektóre miejsca do nas nie przemawiają a inne ciągną jak magnes.

A mi się dziś śniło, że leci mi trzeci dzień urlopu a ja jeszcze z domu nie wyjechałam bo nie mogę się zdecydować dokąd ... obudziłam się z łezką w oku 8O
Straszne to :mrgreen:

agata26061 napisał(a):Bardzo klimatycznie u Ciebie w tej Nerežišćy. A sosenka pierwsza klasa :D
Taka mała a tyle zamieszania wkoło siebie wzbudza :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
HiFi Supe(rs)tar super hit! - gusia-s i Banda na Otoku Brač - strona 3...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone