Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Moduł ENC (szybki przejazd przez bramki) - poradnik

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 10:47

Dziękuję Wysłałem tę reklamację. Co do prędkości to raczej jej nie przekroczyłem bo nawet stałem przed tym szlabanem. ENC jakoś odczytali skoro pobrali opłatę. ENC co prawda nie mam przyklejonego, ale wszędzie, również tam przykładane było do szyby w wyznaczonym miejscu za lusterkiem wstecznym i działało. Tutaj szlaban się nie otworzył choć staliśmy tam z 20-30 sekund.
vin
Croentuzjasta
Posty: 310
Dołączył(a): 12.05.2021
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) vin » 21.06.2022 10:52

stachan napisał(a):OK, mail wysłałem do Ciebie - pamiętaj o uzupełnieniu numeru swojego urządzenia ENC.

Mam również odpowiedź od HAC. Każdy użytkownik ENC może korzystać z tego pasa. Na tym pasie jest tzw. szybki przejazd ENC bez zatrzymywania. Oznacza to, że opłata jest pobierana 50 metrów przed szlabanem, a maksymalna prędkość przejazdu przez tę bramkę wynosi 40 km/h. Podają również, że możliwą przyczyną nie odczytania ENC może być jego niepoprawny montaż.

Daj znać czy uznali Twoją reklamację. Powodzenia 8)

Ciekawe, że napisali, że każdy - na oznaczeniach pasów, jak i na znaku zaraz dalej (widać na GSV) jest zaznaczony podział, że Fast ENC jest tylko dla aut osobowych, natomiast zwykłe ENC również dla autobusów i ciężarówek. Jechałem tą bramką Fast ENC w piątek i przejazd był bezproblemowy.
A swoją drogą, skoro koledze skasowało opłatę dwa razy, to ENC mu chyba jednak odczytało, więc to nie kwestia montażu ;)
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 10:57

Jechałem autem osobowym.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 21.06.2022 10:58

Oczywiście - nie twierdzę, że nie odczytało. Ta wzmianka o nieprawidłowym montażu była częścią odpowiedzi od HAC 8)

Jedyne, co mi się nasuwa na myśl w tej sytuacji:

Łukasz_M napisał(a):ENC co prawda nie mam przyklejonego


to możliwość spóźnionego przyłożenia do szyby - być może minąłeś 50 metr i dopiero wtedy zbliżyłeś ENC do szyby... Nie wiadomo. Może upał, chwilowa usterka, zakłócenia.

W mojej ocenie z reklamacją nie powinno być problemu, skoro pobranie drugiej opłaty nastąpiło relatywnie w ciągu kilkudziesięciu sekund od pierwszego pobrania - oczywisty dubel. Jestem dobrej myśli :mrgreen:
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 11:49

Co do odległości od szlabanu przyłożenia ENC to tej szyby to nie wiem, ale jednak sczytało i obciążyło prawidłowe ENC więc szlaban powinien się otworzyć. Ze względu na bariery pasa też nie zmieniałem przez ostatnie 100m Musiał być jakiś dodatkowy niezidentyfikowany czynnik. Poczekam co odpowiedzą i czy w ogóle coś odpowiedzą bo koledze stachan odpowiedzieli po kilku minutach a ja już czekam znacznie dłużej. Gdzieś tam czytałem że mają 15 dni na odpowiedź ale chyba powinni coś napisać że rozpatrują, analizują.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 21.06.2022 12:01

Pytanie zatem jest takie: gdzie znajduje się czytnik ENC?
Bo wygląda na to, że za pierwszym razem urządzenie nie zostało odczytane, więc musiałeś cofnąć - tam są szykany betonowe, które ciągną się wg mnie te 50 metrów. Być może jadąc za pierwszym razem za późno przyłożyłeś ENC w okolice szyby, gdy cofałeś urządzenie zostało odczytane po raz pierwszy. Zmieniłeś pas i... zostało odczytane po raz drugi. To chyba jedyne logiczne uzasadnienie, choć przyczyny oczywiście mogą być inne.

Na odpowiedź czekaj cierpliwie - nie jest wykluczone, że ściągają zapis z monitoringu, bo ten pierwszy odczyt mógł otworzyć bramkę temu, który wjechał po Tobie, gdy Ty zmieniłeś pas.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.06.2022 12:24

Łukasz_M napisał(a):Witam
W tym roku kupiłem ENC w Varazdin i bez problemu zarejestrowałem je również bez problemu na BINA ISTRIA w biurze za tunelem Ucka.

A tak przy okazji Twojego głównego pytania. Co trzeba zrobić żeby na urządzeniu ENC HAC jeździć po Istrii A8,A9?
Możesz opisać jak wygląda ta rejestracja w BINA?
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 12:50

Stachan, No nie to nie tak. Na tym przejeździe ENC zostało sczytane tylko raz. Ponieważ szlaban się nie otworzył to musiałem wycofać kilka metrów i to raczej nie więcej niż 5m i skręcając w lewo wjechałem na główny ciąg autostrady którym siłą rzeczy dojechałem już do Zagrzeb Lucko gdzie przejeżdżając przez odpowiedni przejazd ENC opłata zostało ponownie pobrana i to dokładnie taka sama jak w Demerje (70HRK) odcinek Demerje Lucko to 3 km i byłem pokonałem go w 2-3 minuty. według wykazu z konta HAC Demerje byłem 19.13 a w Lucko 19.15. nie ma sekund więc było to 2, max 3 minuty. Za każdym razem została pobrana opłata za odcinek od Rijeka (Grobnik) tj. 70HRK.

mchrob:
Rejestracja jest standardowa tj przychodzisz do tego punktu który jest za tunelem Ucka (od poniedziałku do soboty, 7:00 - 19:00) i mówisz że chcesz zarejestrować Urządzenie HAC bo je już kupiłeś wcześniej w HAC. Pani Cię informuje że to wymaga założenia osobnego konta w BINA-Istria. Dajesz dowód osobisty i urządzenie, pani pyta o emaila, każe go zapisać na kartce, tak samo adres zamieszkania bo na dowodzie osobistym go nie ma. Po chwili pyta o to jaki pakiet chcesz kupić. Ja kupiłem ENC PLUS: minimalne zasilenie pakietu to 200 HRK. Pakiet ENC PLUS daje 90 dni rabatu 30% na autostrady i 50% rabatu na tunel Ućka. Po 90 dniach pozostałe saldo można wykorzystać bez rabatu, ale jak znowu zasilisz 200 HRK to rabat wraca na kolejne 90 dni - wiem istnieje ryzyko kumulacji salda bo na Istrii te autostrady są krótkie ale da się wykorzystać bez problemu bo tanio też nie jest.
Na koniec dostajesz nalepkę na urządzenie ENC, oraz dane dostępowe do swojego konta w Bina-Istria: Numer i PIN. ENC działa od razu i jedziesz do celu. Po kilku godzinach lub być może po pierwszym użyciu ENC na BINA-ISTRIA można się zalogować na to konto. Próbowałem się zalogować już pod tunelem, ale wtedy dane dostępowe nie działały, a wieczorem już tak. Co jest ważne to to żeby zapytać jak zapłacić za ten Tunel Ućka bo przed nim pobrałeś bilet. Pani wyjaśnia że przy pierwszym użyciu na bramce ENC należy ten bilet wsadzić do czytnika (tak, nawet bramki ENC mają ten czytnik) wtedy opłata za tunel pójdzie z salda jakie masz na koncie tj. z tych 200 HRK. W sumie to tyle Konto można zasilać minimalną kwotą 200 HRK za pomocą karty (ja używam wielowalutowej Revoluta gdzie mam zakupione HRK), odnawia to rabaty po upływie 90 dni (pakiet ENC Plus).
Jest też pakiet ENC Easy dający 10% rabatu na autostradzie gdzie minimalne zasilenie to również 200HRK – tyle że ten rabat jest zawsze aktywny tj. nie ma tych 90 dni.

Co do Używania urządzenia zakupionego w HAC w Bina-Istria to warto również wiedzieć że w teorii (nie sprawdzałem w praktyce) można zarejestrować zarówno w HAC jak i w BINA-ISTRIA urządzenia zakupione w innych krajach może nawet nasze polskie urządzenia eTOLL. Gdzieś na stronie HAC lub BINA jest taka informacja.
Ostatnio edytowano 21.06.2022 14:02 przez Łukasz_M, łącznie edytowano 3 razy
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.06.2022 13:40

Łukasz_M napisał(a):


Dzięki za wyjaśnienie. Miałem złudną nadzieję że wystarczy konto w HAK a oni się sami wymienia opłatami.
Czyli trzeba mieć dwa konta przypisane do jednego urządzenia i oba osobno zasilać.
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 13:53

W Bina-Istria jest dodatkowa opcja ENC NEXT która zdaje się działa w ten sposób po podłączeniu karty kredytowej. Tej opcji nie sprawdzałem bo nie chciałem w koncie zapisywać mojej karty, poza tym jechałem od Latenye więc zaczynałem od terytorium HAC gdzie takiej opcji nie wypatrzyłem.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 21.06.2022 14:00

Łukasz_M napisał(a):W Bina-Istria jest dodatkowa opcja ENC NEXT która zdaje się działa w ten sposób po podłączeniu karty kredytowej. Tej opcji nie sprawdzałem bo nie chciałem w koncie zapisywać mojej karty, poza tym jechałem od Latenye więc zaczynałem od terytorium HAC gdzie takiej opcji nie wypatrzyłem.


Czytam właśnie że jest coś takiego ale tu nie ma żadnych rabatów za korzystanie. Zdejmują z karty należność na koniec miesiąca.
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 14:27

Nie wiem jak działa to na terytorium HAC, ale w BINA-ISTRIA piszą że to się łączy z pakietami PLUS lub EASY więc w BINA pewnie te rabaty obowiązują.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 21.06.2022 14:32

Łukasz_M napisał(a):Stachan, No nie to nie tak. Na tym przejeździe ENC zostało sczytane tylko raz. Ponieważ szlaban się nie otworzył to musiałem wycofać kilka metrów i to raczej nie więcej niż 5m i skręcając w lewo wjechałem na główny ciąg autostrady którym siłą rzeczy dojechałem już do Zagrzeb Lucko gdzie przejeżdżając przez odpowiedni przejazd ENC opłata zostało ponownie pobrana i to dokładnie taka sama jak w Demerje (70HRK) odcinek Demerje Lucko to 3 km i byłem pokonałem go w 2-3 minuty. według wykazu z konta HAC Demerje byłem 19.13 a w Lucko 19.15. nie ma sekund więc było to 2, max 3 minuty. Za każdym razem została pobrana opłata za odcinek od Rijeka (Grobnik) tj. 70HRK.


To troszkę zmienia postać rzeczy - nie wiem czym się sugerowałem myśląc, że pokonałeś obok bramkę prawym pasem... :roll:

To muszą faktycznie sprawdzić monitoring, bo jakiś fantasta mógłby wysnuć wniosek, że pokonałeś bramkę w Demerje, po czym rzuciłeś komuś ENC przez płot, a ten przejechał bramkę w Lučko :wink:
Łukasz_M
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.06.2022
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz_M » 21.06.2022 14:57

No może sprawdzają, bo do tej pory zero odzewu. Nadal czekam. Opisana przez Ciebie opcja z rzucaniem przez płot wyjątkowo 'januszowa' by była, choć z drugiej strony system mógłby sam wykluczać takie sytuacje w końcu pomiędzy Demerje a Lućko nie ma żadnego zjazdu do miasta ani powrotu na autostradę więc w tej sytuacji nie powinien pozwolić na przejechanie w Lućko aż do wyjaśnienia jakim cudem auto wróciło na autostradę. W końcu przejazd został już opłacony bo te dwa przejścia są równoważne - pewnie by blokowało autostradę
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Gdzie kupić urządzenie ENC? (szybki przejazd przez bramk

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 21.06.2022 15:03

Podejrzewam, że ENC działa 0-1, czyli jesteś pod szlabanem i masz środki na koncie, to jedziesz. Nie masz - nie jedziesz. Bardziej rozbudowany system analizujący wykluczenia pewnie byłby odpowiednio droższy.

Bądźmy jednak dobrej myśli odnośnie reklamacji :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Moduł ENC (szybki przejazd przez bramki) - poradnik - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone