Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Filmoteka bałkańska.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Adam_Malysz
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 17.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam_Malysz » 21.11.2008 14:05

VIDEO: Zapamtite Vukovar / Remember Vukovar
100 min


Director: Fadil Hadzic
Genre: War
Cast: Sasa Anocic ... Sinisa Glavasevic
Izudin Bajrovic
Hrvoje Barisic
Zijad Gracic
Goran Grgic

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.11.2008 16:29

a to ja napisał(a):Premiera: 3.10.2008

"Obiecaj mi" (Zawiet)
Serbia/Francja 2007
Reż: Emir Kusturica

Zajawki migały w TV.
Czy ktoś z Was oglądał ten film?


widziałem,gorąco polecam , nawet sobie audio ściągnąłem z netu. Muzyka syna Kusturicy - rewelacja tylko tej pierwszej piosenki nie ma ...szkoda
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.12.2008 14:17

Dziś, o godz. 20.00 TVP KULTURA wyemituje filmik pt.: Zapalnik (Gori vatra).
Bośniacki humor; fajny bałkański klimacik.
Serdecznie polecam
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 15.12.2008 14:21

Dziś, o godz. 20.00 TVP KULTURA wyemituje filmik pt.: Zapalnik (Gori vatra).
Bośniacki humor; fajny bałkański klimacik.
Serdecznie polecam

Bardzo dziękuję za info.... :hearts:
seboc
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) seboc » 06.01.2009 02:33

witam,

widzę, że wątek jest wciąż żywy,
wrzucę też swoje kamyczki do tego ogródka,

moje bałkańskie filmowe perełki:

1) Wielka woda
film na podstawie powieści macedońskiego pisarza Zivko Cingo,
tuż po II wojnie światowej chłopiec trafia do domu dziecka - obozu,
film - magia zupełna, polecam gorąco

2) Iluzja
kolejny macedoński film opowiada o wrażliwym chłopcu, który żyje w bardzo nieprzyjaznym otoczeniu, akcja filmu toczy się w miejscowości Veles,
to jest bardzo mocne kino, magnesem dla mnie jest też przedstawiony obraz Kraju - zgnilizna kompletna

3) Bal-can-can
tu konflikty bałkańskie przedstawione są w sposób równie absurdalny jak w "Ziemi niczyjej", kolejny film macedoński

4) Senki (Shadows)
film Milcho Manchevskiego (wymienione tu "Zanim spadnie deszcz" i "Dust"),
macedoński - uwaga - horror :-)
piękne Macedonki, ładnie widać Jezioro Ochrydzkie

5) Pułapka (Klopka)
serbski kandydat do zeszłorocznego Oscara,
dobre kino, uniwersalne - nie ciągnie za sobą wojny i nieporozumień,
i ciekawostka - w filmie gra ta sama aktorka, co w wymienionym tu filmie "Savior" (Natasa Ninkovic)

6) Części zapasowe
słoweński film pokazywany już w TVP,
opowieść o przemytnikach ludzi

W pozycjach 1, 3 i 6 pojawia się Verica Nedeska - żona komendanta z filmu "Posterunek graniczny"

pozdrawiam

S.
kasiutka
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 04.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) kasiutka » 07.01.2009 12:15

kurcze a ja nawet nie wiedzialam ze tyle filmow balkanskich w tv leci, musze sobie chyba program tv kupic :-) bo mnie rapidy juz wkurzaja
Torcida1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 454
Dołączył(a): 30.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torcida1 » 18.01.2009 23:17

Ja właśnie oglądałem "W pogoni za zbrodniarzem". Ciekawy film, realizowany głównie w Bośni, ogląda się go lekko, może i za lekko. Typowe amerykańskie kino, choć z przesłaniem. http://www.filmweb.pl/f230036/W+pogoni+ ... arzem,2007
Szkoda, że nie mogę nigdzie znaleźć chorwackiego kina, przynajmniej z napisami :x
Kasiek2222
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 21.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasiek2222 » 22.01.2009 18:53

Tak....... filmy bałkańskie.
Proponuje zrobić małą wymianę, ja tez mam kilka filmów chorwackich, serbskich itd. więc chętnie się podziele :)
Poza nieśmiertelnym i chyba moim ulubionym filmem Czarny kot, bialy kot (wlasnie slucham muzyki z filmu) posiadam jeszcze:
Underground
Arizona Dream
Dom za vesanje (Czas Cyganów)
Otac na sluzbenom putu (Tata w podrozy słuzbowej)
Fine mrtve djevojke (Fajne martwe dziewczyny)
Duga mracna noc
Grbavica
Pred doždot (Przed deszczem)
Nafaka
Volim Te najvise na svijetu (Kocham Cie najbardziej na swiecie)
Lepa sela lepo gore (Piękna wies, pieknie plonie)
Niestety nie posiadam do wszystkich filmów napisów polskich lub angielskich.
seboc
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) seboc » 27.01.2009 11:10

Obejrzałem kolejny bałkański film:

Jas sum od Titov Veles / I'm from Titov Veles, 2007

Historia o trzech siostrach, którym życie w macedońskim mieście Veles (znów, bo tam kręcono "Iluzjję") toczy się nieciekawie. Bardzo ładne zdjęcia. Muszę powiedzieć, że wg mnie to jeden z bardziej ponurych bałkańskich filmów jakie widziałem.
W głównej roli ta sama dziewczyna, która grała Albankę w "Zdążyć przed deszczem", Labina Mitevska, tu jako Afrodita, średnia z sióstr, niemowa.
Polecam gorąco.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 04.02.2009 17:58

Ostatnio przypomniałam sobie o pięknym bułgarskim filmie...
List do Ameryki (Pismo do Amerika), reż. Iglika Triffonova (2001 r.)



fabuła:
Przyjaciel Ivana - Kamen ulega ciężkiemu wypadkowi w Stanach Zjednoczonych i zapada w śpiączkę. Niestety Ivanowi nie udaje się zdobyć wizy. Postanawia więc wyruszyć w drogę do rodzinnej wioski Kamena, by spotakć się z jego babcią i odszukać starą ludową pieśń, która, wedle legendy, ma magiczą moc przywracania do życia.

Piękna, prosta opowieść o przyjaźni silniejszej niż śmierć i próbie ocalenia tego, co powoli ginie i odchodzi w zapomnienie, a co tak bardzo ważne...

zwiastun filmu


...gorąco polecam...
Film już kilkakrotnie wyemitowała TVP Kultura...
Iwona Baśka
Cromaniak
Posty: 1096
Dołączył(a): 15.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona Baśka » 04.02.2009 23:54

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Ostatnio przypomniałam sobie o pięknym bułgarskim filmie...
List do Ameryki (Pismo do Amerika), reż. Iglika Triffonova (2001 r.)



fabuła:
Przyjaciel Ivana - Kamen ulega ciężkiemu wypadkowi w Stanach Zjednoczonych i zapada w śpiączkę. Niestety Ivanowi nie udaje się zdobyć wizy. Postanawia więc wyruszyć w drogę do rodzinnej wioski Kamena, by spotakć się z jego babcią i odszukać starą ludową pieśń, która, wedle legendy, ma magiczą moc przywracania do życia.

Piękna, prosta opowieść o przyjaźni silniejszej niż śmierć i próbie ocalenia tego, co powoli ginie i odchodzi w zapomnienie, a co tak bardzo ważne...

zwiastun filmu


...gorąco polecam...
Film już kilkakrotnie wyemitowała TVP Kultura...

Ja również polecam ten film. Wzruszajaca historia, doskonale opowiedziana, dobrze zagrana. Film był typowany do Oskara w 2001r. jako najlepszy film obcojęzyczny.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 05.02.2009 20:14

Mimo, że nie jestem szczególnym miłośnikiem seriali, to chciałabym polecić Waszej uwadze doskonałą i ciągle jeszcze stosunkowo świeżą serbską produkcję:
Vratiće se rode
według pomysłu braci Dragana i Gorana Bjelogrlićiów, scenariusz: Ranko Božić i Nikola Pejaković, reż. Goran Gajić; 2007 r.

obsada:
Ekser- Dragan Bjelogrlić,
Švaba - Nikola Đuričko,
Radmila Švabić - Mirjana Karanović,
Dule Pacov- Srđan Todorović,
Baka Ruža- Mira Banjac,

oraz Mira Furlan, Bojan Dimitrijević, Mirjana Joković, Nikola Kojo, Radoslav Milenković, Novak Bilbija, Saša Petrović i inni

fabuła:
Dwaj belgradzcy przyjaciele Ekser i Švabo, aby się utrzymać, zajmują się niezupełnie legalnym handlem towarami pochodzącymi z przemytu i kradzieży. Niespodziewany spadek, który orzymują rodzice Švaby (stary dom i ziemia w Barandzie - zabitej dechami wsi w Vojvodinie) jest dla nich okazją, by spłacić swoich niebezpiecznych wierzycieli i rozpocząć zupełnie nowe życie. Jednakże nie wszystko idzie zgodnie z planem, sprawy zaczynają się komplikować i wymykać spod kontroli, kiedy to drobny mafioso Dule Pacov (któremu winni są pieniądze) wpada na genialny pomysł nowego "szemranego" biznesu....
Z kolei dla mieszkańców Barandy przybysze ze stołecznego Belgradu, postrzegani przez nich jako "ludzie biznsu" są nadzieją na długo oczekiwane zmiany i rozwój....

Zderzenie mentalności drobnych miejskich cwaniaczków i nie w ciemię bitych wieśniaków jest źródlem niezliczonych arcykomicznych zdarzeń.
Perypetie bohaterów śledzić można w 25 rewelacyjnych odcinkach...



Punktem wyjściowym akcji jest początek wiosny i niepokojący brak bocianów w Barandzie... Właściwie każdy z odcinków rozpoczyna się od wizyty wieskiego nauczyciela Milenka na grobie jego żony Jagody...obejrzyjcie...

Intro
czołówka
dziękowe intro

motywy muzyczne:
Ljubavna Tema
Seoska tema
A ti se nećeš vratiti -BAJAGA & SAŠA LOSIĆ
Bežiš od mene ljubavi' BAJAGA & INSTRUKTORI
Svako ima svoju Marinu (instrumental)


Genialnie zbudowane wyraziste postaci (z których każda "nosi swoją historię"), gwiazdorska obsada i wspaniałe kreacje aktorskie, wzruszające i komiczne wątki poboczne, rewelacyjne dialogi w soczystej serbszczyźnie i belgradzkiej gwarze, super zdjęcia i muzyka; ogromna dawka humoru ale i gorzkiej refleksji.... Jednym słowem prawdziwa perełka dla wszystkich miłośników bałkańskiego kina.
Czy bociany jednak wrócą do Barandy? Musicie zobaczyć sami...
Pozdrawiam serdecznie
antsmarching
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 30.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) antsmarching » 13.02.2009 11:28

Witam wszystkich,

czytam to forum od dosc dawna, ale pisze po raz pierwszy.
Mam nadzieje, ze tego nie bylo i nie powtarzam.
Pod tym linkiem
http://www.domacifilmovi.net
znajdziecie troche filmow do ogladania online. Troche starych, troche nowych. Jakosc ogolnie srednia, ale darowanemu filmowi... :)

Pozdrawiam,
antsmarching
seboc
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) seboc » 17.02.2009 20:56

Ja również polecam ten film. Wzruszajaca historia, doskonale opowiedziana, dobrze zagrana. Film był typowany do Oskara w 2001r. jako najlepszy film obcojęzyczny.


niech mi ktoś potwierdzi, że w Bułgarii są wciąż takie miejsca :-)

zdrówko

S.
seboc
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) seboc » 17.02.2009 21:04

mam do polecenia film serbski:
"Miłość i inne zbrodnie"

niezbyt poważny, ale przyjemny,
akcja rozgrywa się w belgradzkim blokowisku,
pasował do mojego nastroju 14 lutego :-)

chętnie obejrzałbym inne filmy z postjugosłowiańskich blokowisk

pozdrawiam

S.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Filmoteka bałkańska. - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone