Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dziurki... czyli Brač i Istria 2015

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
21monika
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2918
Dołączył(a): 25.04.2014
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) 21monika » 29.02.2016 09:15

W Puli jest jaszcze największy Targ Rybny na Istrii, w sumie ciekawe miejsce ilość i różnorodność ryb, owoców morza pobiła nawet Targ w Rijeka. :P Jeśli ktoś lubi to polecam. :D
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 29.02.2016 13:59

trochę miałam do nadrobienia, no musiałam po prostu zrobić sobie większą przerwę od forum, bo tęsknota za Chorwacją była zbyt duża...
wracam "do żywych", więc z Twoją relacją musiałam być na bieżąco :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.03.2016 19:13

21monika napisał(a):W Puli jest jaszcze największy Targ Rybny na Istrii, w sumie ciekawe miejsce ilość i różnorodność ryb, owoców morza pobiła nawet Targ w Rijeka. :P Jeśli ktoś lubi to polecam. :D

Szkoda, że nie dotarłam. :(

Kasia i Krzyś napisał(a):trochę miałam do nadrobienia, no musiałam po prostu zrobić sobie większą przerwę od forum, bo tęsknota za Chorwacją była zbyt duża...
wracam "do żywych", więc z Twoją relacją musiałam być na bieżąco :wink:

Zatem witaj na forum po przerwie :) - teraz pewnie odliczasz już czas do kolejnych wakacji... :wink:

CROberto napisał(a):Kamienjak bardzo mnie interesuje - podobno fajnie tam jechać cudzym autem... :oczko_usmiech:
:smo:

Możesz tam pojechać także, jeśli uważasz, że Twój samochód ma zbyt jaskrawy kolor. :mrgreen: Drogi Kamenjaka przemalowują wszystko na dość jednolity odcień, od samochodów po roślinność... :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.03.2016 20:48

.

Kamenjak


...okazał się inny niż oczekiwałam, mówiąc łagodnie. :wink:

Oglądając zdjęcia, wyobrażałam sobie tam atmosferę rodem z wysp Dalmacji - puste szutrowe drogi wśród dzikich lasów piniowych, ustronne zatoczki, do których mało kto zagląda, zapach rozgrzanej żywicy, krystalicznie czystą wodę o lazurowym kolorze, i inne takie standardowe rzeczy. :mrgreen:

Kierując się informacjami z różnych źródeł oraz GPSem, przejechaliśmy przez Premanturę w stronę wjazdu do rezerwatu przyrody Kamenjak. Przy wjeździe zonk - okazało się, że trafiliśmy na jakąś nową super-dooper automatyczną bramę, do której bilety kupuje się w Premanturze. Druga bramka, gdzie można po prostu kupić bilety, znajduje się... gdzie indziej. :mrgreen: Tak nas poinformował pan, zatrudniony na miejscu w celu zawracania turystów do Premantury, a nie sprzedawania biletów. :lool:

Cóż, zawracamy - do kasy w Premanturze mamy bliżej niż do tej drugiej bramki. :wink: Kupujemy bileciki i ponawiamy próbę wjazdu - tym razem z sukcesem. :D


Szutrówki jak szutrówki... :roll: Cały półwysep nimi poszatkowany. :? Kolor mają jakby nieco inny niż na wyspach Dalmacji, ale poza tym stan podobny. Tylko... nie są puste. Wcale. Wręcz przeciwnie - ruch prawie jak na zakopiance. :lool: Niektóre trasy są nawet... jednokierunkowe! :mrgreen: Fantastyczne usprawnienie ruchu. 8)

P1250155.JPG


Przez chwilę coś mi nie pasuje... :? ale nie potrafię określić co to jest... :roll:
A potem przychodzi olśnienie! Kolory! Wzdłuż drogi mijamy roślinność w bardzo rzadkim kolorze, jak niektóre suszone bukiety albo co :?: ... 8)

P1250162.JPG


Przez chwilę nie chce mi się wierzyć, że ten kurz z dróg Kamenjaka może mieć aż taki zasięg, ale na to jednak wychodzi. :lol: Widać dawno nie było deszczu. :wink:

Szukamy jakiejś ustronnej zatoczki, ale nie orientując się za dobrze w terenie (mapka z kas biletowych jest dość ogólna) widzimy zamiast urokliwych pustych zatoczek tylko takie, pełne żaglówek:

P1250157.JPG


Decydujemy się wylądować tam, gdzie da się zostawić samochód we w miarę dogodnych warunkach - co rusz widać szare spore parkingi, auta porzucone w zatoczkach przy drogach, pod drzewami, na jakichkolwiek płaskich kawałkach poszarzałego terenu.

Jest tak gorąco, że nie podejmujemy ryzyka dłuższych poszukiwań jakiegoś ustronnego miejsca nad morzem (coś mi się widzi, że i tak byłoby już dawno zajęte :wink: ), tylko idziemy pierwszą lepszą wydeptaną ścieżką. Zapomniałam zabrać aparat z auta, więc będzie tylko przykładowy widok skałek nad wodą. Zdjęcie opustoszałej już plaży robione z góry w drodze powrotnej wieczorem:

P1250160.JPG


P1250163.JPG


Nie jest ani ustronnie, ani cicho. Szukając cienia rozkładamy się pod drzewami na jakiejś rozdeptanej ziemi (fuj...), dzieci lecą do wody, gdzie szaleją już niemieckojęzyczne tabuny, a ja potrzebuję chwili, żeby się otrząsnąć z pierwszego wrażenia i zaadaptować do jakże nowego otoczenia... :|

cdn.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 01.03.2016 21:16

Dużo ludzi, dużo samochodów, kurz wszechobecny.
Nie dziwię się Twojemu dysonansowi poznawczemu :wink: .
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 01.03.2016 21:18

Kamenjak (przynajmniej na razie) nie powala :?

I jak tu zdradzić Dalmację...
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 01.03.2016 21:27

maslinka napisał(a):Kamenjak (przynajmniej na razie) nie powala :?

I jak tu zdradzić Dalmację...


To chyba jest początkowy fragment Kamenjaka i on rzeczywiście nie powala :? Ale krańcowy cypel półwyspu wygląda całkiem fajnie(tzn. ja nie byłam,ale na zdjęciach wygląda nieźle), może Danka dotarła później i lepszą stronę Kamenjaka pokaże nam wkrótce.... :)
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 01.03.2016 21:35

Hahaha,Danka ,ja to myślałam że bawiłaś się aparatem i pierwszy plan w sepii zrobiony :) no i ta rozdeptana ziemia na plaży 8O to musiało boleć po pięknym Braču :wink:
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 02.03.2016 01:28

Sepia ...dobre :lol: auto też musiało być w niezłej sepii :mrgreen: :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.03.2016 13:25

Nefer napisał(a):Dużo ludzi, dużo samochodów, kurz wszechobecny.
Nie dziwię się Twojemu dysonansowi poznawczemu :wink: .

:lol:
Nooo...
Nieźle byłam sfrustrowana. :wink: Dzień pełen rozczarowań - najpierw Pula, potem Kamenjak. :roll:
W następne dni było już lepiej. :oczko_usmiech:

maslinka napisał(a):Kamenjak (przynajmniej na razie) nie powala :?

Kamenjak może by Ci się podobał poza sezonem - dużo skałek jakie lubisz, zatoczek i wysepek, do których można dopłynąć kajakiem - bajka. Tylko zbyt wiele osób o tym wie i z tego korzysta w sezonie. Kurz na roślinach odzwierciedla ilość samochodów przewalających się przez rezerwat w lipcu. :wink: Nie widziałam też jeszcze aż tylu żaglówek, łódeczek, motorówek i innych pływadeł co właśnie wokół Istrii. a przy Kamenjaku w szczególności.
Moi znajomi byli tam na początku maja i bardzo im się podobało.

ruzica napisał(a):To chyba jest początkowy fragment Kamenjaka i on rzeczywiście nie powala :? Ale krańcowy cypel półwyspu wygląda całkiem fajnie(tzn. ja nie byłam,ale na zdjęciach wygląda nieźle), może Danka dotarła później i lepszą stronę Kamenjaka pokaże nam wkrótce.... :)

Powiedziałabym, że na zdjęciach widać bardziej środkowy kawałek półwyspu, z widokiem na wschód. Później dojechaliśmy na koniec i... było śmiesznie. :lool:

andeo napisał(a):Hahaha,Danka ,ja to myślałam że bawiłaś się aparatem i pierwszy plan w sepii zrobiony :) no i ta rozdeptana ziemia na plaży 8O to musiało boleć po pięknym Braču :wink:

lotnikwsk napisał(a):Sepia ...dobre :lol: auto też musiało być w niezłej sepii :mrgreen: :papa:

Sepia, mówicie?... :lol:
Wiecie, ja naprawdę nie mogłam uwierzyć, że roślinność wzdłuż drogi może być aż tak zakurzona - ten kolor sięgał daleeeko od szutrówki, paręnaście metrów przynajmniej, jak nie dalej. Najpierw przez moment myślałam, że może z jakiegoś powodu wszystko uschło przy drodze. :wink: Ile samochodów codziennie musi wzbijać ten pył z dróg, by tego dokonać?... 8O Jeździłam już po szutrówkach - nawet na Pagu :mrgreen: - ale czegoś takiego jeszcze nie widziałam. :hut:
A auto rzeczywiście szybko zmieniło kolor. Na gustowną sepię, oczywiście. :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.03.2016 16:15

Kamenjak cd.


Przez chwilę mój organizm bronił się przed wejściem do wody - to chyba szał ciał powodował, że nie była lazurowa i przejrzysta... wyglądała raczej na taką... hmmm... często używaną?... :roll: :oczko_usmiech: Jednak szybko upał mnie pokonał i wlazłam. Wkrótce zauważyliśmy, że w wodzie jest nawet życie - małe kraby dorwały się do upuszczonego kawałka melona, super widok. Nie było więc tak źle. :wink:

Gdy już się schłodziliśmy, poobserwowaliśmy istryjską przyrodę, posłuchaliśmy różnych germańskich języków, obejrzeliśmy różnorodne stateczki cumujące w zatoce, czas był ruszać dalej... Pa, pa, zatoko...

P1250156.JPG


Przed odjazdem z Kamenjaka chcieliśmy jeszcze zobaczyć jego koniec, więc trochę na czuja pojechaliśmy dalej, klucząc wśród sieci dróg i dróżek.

Wreszcie dotarliśmy na wielki parking...

P1250125.JPG


...i wyszliśmy rozejrzeć się po okolicy...

P1250126.JPG


I to był moment, kiedy porzuciłam tęsknotę za Dalmacją, a zaczęłam się nieźle bawić niektórymi zjawiskami na Istrii. :mrgreen: Byłam już prawie po urlopie, odpoczęłam jak lubię, a teraz miałam szansę na nowe ciekawe wrażenia i obserwacje, jak chociażby widok takich hawajskich toalet: :mrgreen:

P1250128.JPG


...albo kuni z furą (ale po co :?: ):

P1250129.JPG


:lool:

Te wszystkie widoki, tudzież Anula śpiąca już ze zmęczenia w samochodzie, sprawiły, że nie zeszliśmy na sam dół, by obejrzeć klify. Zerknęliśmy tylko na najbliższe nadmorskie skałki z góry...

P1250132.JPG


P1250131a.JPG


P1250130.JPG


...przy parkingu znaleźliśmy jakieś tajemnicze bunkry i punkty obserwacyjne...

P1250153.JPG


P1250154.JPG


...porozglądaliśmy się tu i tam w różne strony...

P1250137.JPG


P1250138.JPG


P1250140.JPG


P1250148.JPG


P1250150.JPG


...i ruszyliśmy do naszej zabitej dechami wsi odpocząć po pierwszym dniu zwiedzania Istrii. Może jutro będzie lepiej. :wink:

P1250516.JPG


:papa:
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 02.03.2016 19:52

Dobrze ,że się nie pchałam na Kamenjak ,choć we wrześniu pewnie było tam luźniej.
Ale mogło być bardziej szaro od kurzu :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5742
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.03.2016 20:42

W drugim odcinku relacji Kamenjak prezentuje się lepiej niż w pierwszym. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.03.2016 21:31

travel napisał(a):Dobrze ,że się nie pchałam na Kamenjak ,choć we wrześniu pewnie było tam luźniej.

W wrześniu?... Hmmm... może bym spróbowała?... :|

Nefer napisał(a):W drugim odcinku relacji Kamenjak prezentuje się lepiej niż w pierwszym. :wink:

Może należało od razu pojechać na sam koniec?... :roll: Nie wiem. Aut i ludzi była tam masa... :?
No i ten koński folklor... :oczko_usmiech:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Dziurki... czyli Brač i inne zakamarki 2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 03.03.2016 18:02

Ale pył.... 8O
No i opalenizna poszła w .......zapomnienie... :lol:
Nie bałaś się wejść do wody ,że się zagipsujesz... :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dziurki... czyli Brač i Istria 2015 - strona 32
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone