Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 21.09.2012 10:22

Witam serdecznie,
za oknem jesiennie, a wczorajszy śnieg na Kasprowym Wierchu przyznam się lekko mnie zdołował -
przecież 10 dni temu wróciłam z wakacji! |Ja nadal żyję wspomnieniem kąpieli w górskim słoweńskim potoku,widokiem zachodzacego słońca nad wybrzeżem Istrii i żadna jesienna słota tak szybko mi tego nie odbierze!!! :D

Nasza tegoroczna wyprawa do Chorwacji odbyła się dość późno, bo 26.08.2012 czyli jak większość z forumowiczów była już po swoim wspaniałym urlopie. Czym było bliżej wyjazdu tym pogoda bardziej gorąca w Polsce i w Europie,i te komunikaty o płonacych lasach w Chorwacji,w Słowenii ,a potem komunikaty ,że idzie wreszcie deszczowy front...no tak jak mamy jechać to będzie lało!!!
Co roku jeździmy pod namiot na kemping,ale w tym wyjątkowo zostawiliśmy nasz namiot w domu, a wybraliśmy namioty z Vacansolei.Celowo o tym wspominam ,gdyż widziałam sporo pytań o tego typu zakwaterowanie czytajac forum i może komuś się ta wiedza przyda.
Ponieważ z rezerwacją miejsca w Chorwacji w dogodnym dla nas terminie był kłopot postanowiłam zestawić wolne terminy w Chorwacji z kilkudniowym pobytem na Słowenii.Udało się od 26.08-30.08 wybór padł na Kemping Sobec w Lesce na Słowenii,a od 30.08-11.09 na Kemping Lanterna k/Porec na Istrii.
Ostatnio edytowano 21.09.2012 13:55 przez fan, łącznie edytowano 2 razy
beagm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 605
Dołączył(a): 17.01.2008
Re: Dwa światy czyli urocza Słowenia i gorąca Chorwacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 21.09.2012 11:35

Witam, Istria dawno już za mną wiec chętnie poczytam i obejrzę fotki. Czekam na dużżżżżżżżzzo fotek :D
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy-urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 21.09.2012 11:44

Nadeszła wreszcie -niedziela 26.08 wyjazd zaplanowaliśmy z Częstochowy na 5.30h.Do Słowenii mamy ok.900 km.mamy być od 15h aby móc się zameldować na kempingu.Trasa zaplanowana przez Siewierz(nową trasą) przez Wodzisław śl,Chałupki,Brno,Wiedeń,Graz,Klagenfurt i Lesce.
Jedziemy,oczywiście leje front nas dopadł już od startu no ale nic,to jeszcze 900 km na pewno gdzieś przestanie.Na pokładzie naszej Astry kombi upchane bagaże( z nastawieniem ,że jedziemy w góry i może być zimno i perspektywą ciepłej Chorwacji(ale to przełom pogodowy, wiec na Istrii na pewno będzie padać),zabawki,jedzenie,maż ,ja i dwoje naszych dzieci (10 i 3 lata).
Pada i pada.W Czechach i Austrii wrecz leje.Robimy postoje,aby dzieci mogły rozprostować nogi nawet nie marudzą,PSP i resoraki pomagają.Mijamy Karawankentunel i jesteśmy w Słowenii "Po słonecznej stronie Alp",tego słońca istotnie jakby więcej i góry zaczynają wyłaniać się z chmur -nie to co w Austrii.Robimy postój jesteśmy na czas dochodzi 15h,ucieszeni widokiem jedziemy na Kemping Sobec w Lesce.

Rejestracja na recepcji przebiega bez kłopotu i bardzo sprawnie,dostajemy komplet broszurek o okolicy i naklejkę okolicznościową z kempingu.Za wjazdem czeka na nas rezydent Vacansolei ,jak się okazało bardzol sympatyczny Pan z Holandii,jedziemy do naszego namiotu,po czym po krótkim instruktarzu i opisie okolicy co i gdzie...możemy się wreszcie rozpakować.
Deszczyk trochę znowu zaczyna kropić wieczorem i pada w nocy.Za to rano budzi nas taki widok i perspektywa kilku pięknych dni jakie chcemy spędzić w okolicy.
Obrazek
małe jeziorko z kapieliskiem
Obrazek
rzeka Sava Dolinka przepływająca obok namiotu
Obrazek
Ostatnio edytowano 28.09.2012 00:41 przez fan, łącznie edytowano 2 razy
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Re: Dwa światy czyli urocza Słowenia i gorąca Chorwacja

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 21.09.2012 12:54

Kemping Sobec jest rewelacyjnie położony tylko 4 km od wspaniałej miejscowości Bled..Rzeka,jezioro i góry to połączenie daje mu faktycznie miejsce na podium.
Na terenie są miejsca pod namioty,przestronne parcele,stanowiska dla kamperów.Wszystko w cieniu wspaniałego lasu.Sklep,restauracja,czyste non stop sprzątane sanitariaty przystosowane dla niepełnosprawnych i małych dzieci,wypożyczalnia sprzętu sportowego ,korty ,boiska do gry ,mini golf itp. czyli to co powinno być na kempingu z ***** gwiazdkami.Ceny wiadomo trochę wyższe niż w mieście ,ale do miasta zaledwie 3 km i wszelkie zakupy można zrobić w Lidlu czy Mercador czy znaleźć restaurację,których w okolicy nie brakuje.
Same namioty Vacansolei okazały się bardzo fajnie rozmieszczone nad rzeką (szum wody wspaniały).Między jednym a drugim stanowiskiem dużo miejsca dające poczucie swobody.Namiotów jest ok 30 szt. W pełni wyposażone w to co jest niezbędne do "życia".Sypialnia z "małżeńskim" łóżkiem + 2 sypialnie.Krzesła,leżaki,stoły.Kuchenka gazowa 3 palnikowa,komplet garnków,patelnia,dzbanek,termos itp. z 26.08 na kempingu nie było już tłoku głównie Niemcy,Holendrzy,Belgowie.Wszystkie sportowe atrakcje były więc dostępne bez ograniczeń czy kolejek.Fajna pora na wypoczynek.
Obrazek

Obrazek
namioty graniczą z sympatycznymi drewnianymi bungalowami

Obrazek
namioty są nowe z tego roku

Obrazek
woda w jeziorze zimna,ale dla dzieci rewelacja
Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.09.2012 16:06 przez fan, łącznie edytowano 1 raz
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy-urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 21.09.2012 13:20

Czytając forum doskonale wiedziałam, gdzie mamy pojechać i co zobaczyć.Oglądane zdjęcia budziły jeszcze większe chęci.
Na pierwszy rzut oczywiście Bled-przecudownie przepiękny,cud natury Słowenii.
Nad miastem góruje zamek ,który według zapisów historycznych jest najstarszym zamkiem w Słowenii. Pierwszy zapis sięga do 1011 roku, jak zamek nazwany był castellum Veldes. Stoi na wspaniałej wielkiej skale, wznoszącej się 130 m nad poziom jeziora.Patrząc na jezioro z zamku zauważymy małą wyspę a na niej kościółek Maryji Wspomożycielki, w nim znajduje się dzwon życzeń z 1543 roku. Na wyspę możemy popłynąć łódką,gondolą lub o własnych siłach.
Ale co tu dużo mówić daję fotki...i zachęcam,aby w drodze do Chorwacji odwiedzić Słowenię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
na zamek weszliśmy od strony jeziora schody przy upalnym dniu dały odczuć swoją przewagę nad wszystkimi,którzy nimi podążali(tylko moje dzieci pokonały je bez zadyszki)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 21.09.2012 21:45 przez fan, łącznie edytowano 1 raz
Quecal
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 175
Dołączył(a): 28.01.2012
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Quecal » 21.09.2012 14:12

Podłączam się do zwiedzania...

Co prawda mam już za sobą własny urlopik w Cro nie mniej jednak nie ukrywam, że na przyszły rok w planach jest albo Istria albo okolice Makarskiej albo to i to jeśli fundusze pozwolą heh więc każda relacja z tych okolic w tym wypadku Istria jest dla mnie niezbedna! :)

Pozdrawiam
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 21.09.2012 16:04

Na Zamku Bled panuje trochę zamieszania (jakaś japońska wycieczka z parasolkami od słońca).Szybko kupujemy (bilety 8E dorośli,3,50E dzieci ,do 4 roku gratis) i ruszamy na zamek.Pogoda rewelacyjna 28 st.po wczorajszym przyjeździe w ulewnym deszczu,aż miło popatrzeć na okolicę.A z zamku widok przepiękny na okoliczne wioski,jezioro no i góry.
Obrazek

Obrazek



Obrazek

Dzieci jedzą lody a my wpatrzeni w okoliczną panoramę ,liczymy ludzi pływających na maleńkich łódkach.
Obrazek

Zwiedzamy wnętrze zamku.oglądamy eksponaty, ale nie zajmuje to zbyt długo.
Obrazek

Obrazek
mnie najbardziej podoba się widok z okien

Obrazek
Idziemy do kaplicy ,sklepiku z pamiatkami,winiarni gdzie można zrobić własne wino z certyfikatem,odwiedzamy punkt wyrobu monet no i cóż kończym naszą wędrówkę po zamku.
Obrazek

Schodkami w dół schodzimy znowu nad jezioro i idziemy w kierunku kościółka na wyspie,a że to kawałek i słońce grzeje mocno nasz 3 -latek zaczyna marudzić.
Obrazek
kąpielisko miejskie jest płatne,woda w jeziorze w związku z geotermalnym charakterze jest wyjątkowo ciepła
Obrazek
Obrazek

Obrazek
obok pływających łabędzi i kaczek trudno przejść


Podejmujemy decyzję wracamy do samochodu,bo w planie mieliśmy jeszcze Wąwóz Vintgar.
Ostatnio edytowano 21.09.2012 21:46 przez fan, łącznie edytowano 1 raz
tward
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 10
Dołączył(a): 26.05.2005
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) tward » 21.09.2012 16:29

Przysiądę i chętnie obejrzę Twoją relację, tym bardziej, że w Bledzie byłem w 2004 roku. Bled w drugiej dekadzie sierpnia przywitał nas temperaturą 7 stopni C, co po pobycie w Dubrovackiej żupaniji, do dziś przyprawia mnie o dreszcze
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 21.09.2012 20:06

Widoki z okien fantastyczne.
Widziałam takie namioty w Pernie. Faktycznid nieźle wyposażone.
Użytkownik usunięty
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.09.2012 20:52

Witam.

Bled miałem okazję zobaczyć na przełomie zimy i wiosny. Pomimo tego, że mieszkałem przez cztery dni w pobliskiej wiosce Selo, nie udało mi się zwiedzić miasta w dzień (poza zamkiem właśnie). Na Vintgar czy Ząb Wiedźmy nie starczyło już czasu. Czekam więc na Twoje zdjęcia.

Pozdrawiam
Interseal M.
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 21.09.2012 22:18

Cieszę się,że fotki się podobają :)

Interseal
czytałam Twoją relację ze Słowenii.Fajne zdjęcia nocnego Bledu i niezapomnianego konkursu lotów no i gór.Przez 4 dni nie da się zobaczyć "sekretów" tego kraju,ale warto będzie do niego choćby z tego powodu wrócić :)
-Katka-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1012
Dołączył(a): 26.11.2011
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Katka- » 22.09.2012 07:40

Fakt urocza Słowenia, poczytam, moze nastepnym razem zatrzymamy sie na dłużej niż 1 noc ???
fan
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 67
Dołączył(a): 08.02.2008
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) fan » 24.09.2012 08:05

Jak wcześniej napisałam w planie na popołudnie Wąwóz Vintgar.
Jednak nasze plany uległy nieoczekiwanie zmianie,gdy wróciliśmy do samochodu okazało się, iż nasze koło coś jakby się wypompowało. :(
Konsylium wstępnie zwołane nad denatem orzekło,iż raczej nic w oponę nam się nie wbiło,tylko taka jakby przetarta na boku.Oglądamy kolejne koła te mają powietrze ,ale też jakieś boki poprzecierane .Nie wróżyło to nic dobrego.
Mąż od razu wygłosił mowę ,że miałam kupić opony ,bo te już kiepsko wyglądały i mówi mi to od jakiegoś czasu ,ale wiadomo myślę jak kobieta " zaraz zima i za miesiąc wymienie je na zimowe ,a na wiosnę kupi się nowe letnie -jeszcze wytrzymają " Widać było ,że w tej kwestii się mocno myliłam,a klepaczka w Czechach,obciążenie no i 1000 km jeszcze je dobiła.

Decyzja zapadła wiadomo zmiana koła,no i może poszukamy jakiegoś wulkanizatora.Łatwo było powiedzieć ,gorzej wykonać.
GPS zlokalizował kilka punktów napraw samochodów w Bledzie , więc wyruszyliśmy na poszukiwania .Po odwiedzeniu kilku lokalizacji stwierdziliśmy ,że chyba czegoś tak banalnego jak wulkanizacja tu nie znajdziemy sami mechanicy,elektrycy,lakiernicy.I nikt nie jest w stanie wskazać nam naszego celu.Decyzja ponowna wracamy na kemping,a tam w necie na spokojnie poszukamy.

Z Bledu na kemping jest 4 km ,jadąc przez Lesce zobaczyliśmy tabliczkę z naprawą aut.Skręcamy ale znowu pudło,wycofujemy auto spoglądamy w prawo a tam w jakiś barakach jest piękny stos rozwalonych opon -bingo to jest to.
Uradowani faktem znalezienia obiektu pożądania,udajemy się do gościa.Mąż tłumaczy po angielsku o co nam chodzi ,ze chcemy zobaczyć czy da się naprawić,a gościu macha rękami i karze czekać.Wydzwania po jakiś znajomych
po 10 minutach trafia na kolegę ,który mówi po angielsku.Przez telefon znowu tłumaczymy co się stało...itd.
grunt,ze gościu bierze się do pracy i sprawdza oponę,oczywiście opona do wyrzucenia ,bo poszła osnowa...znowu telefon do kolegi aby tłumaczył ,że on oponę tego rozmiaru by miał tylko kwestia ustalenia ceny.Dogadujemy się i za 40E nabywamy 2 letnią oponę marki Pirelli.
Ale interes..."i teraz się módl żeby następne się nie rozleciały" kwituje mąż.
Wracamy na kemping w humorach raczej kiepskich,bo już miałam zapowiedź ,że po żadnych górach jeździć nie będziemy,Wenecję tez muszę sobie odpóścić ,a i do Chorwacji dowiezie mnie tylko na kemping i się nie ruszy.
Nie ma to jak rozłościć męża... dzieci siedzą cicho.
Kurcze pierwszy dzień, a z moich planów nic nie wypali?!
Użytkownik usunięty
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.09.2012 08:10

Witam.

.... czytając, co i jak mówił Twój mąż... to jakbym słyszał siebie... :lol: :lol: :wink:
Mi$iek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 22.06.2012
Re: Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 20

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mi$iek » 24.09.2012 08:28

Przyłączam się z chęcią.

Są wakacje, muszą być przygody i nieplanowane wydatki :D
Następna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dwa światy- urocza Słowenia i gorąca chorwacka Istria 2012
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone