Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolomity - skalne twierdze

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 24.08.2012 08:06

plavac napisał(a):Mariuszu - w górach najbardziej lubię wilcze ścieżki ...

Piotrze ! ... no to jest już nas cała wataha !!! :D

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.08.2012 13:13

Jak pięknie znów powrócić na tę ferratę! Zostawiła miły ślad w mojej pamięci. 8)

plavac napisał(a):I taki mały wstyd, że choćbyś nawet i chciał być wspinaczem-purystą, to i tak ten stopień to często metalowa klamra, a chwyt - pewna, zawsze obecna obok ciebie stalowa lina.

Już wspominałem w paru miejscach, chyba również i na tutejszym forum przy jakiejś okazji - nie ma takiego pojęcia w przypadku ferrat. To próba przeniesienia określenia z klasycznej wspinaczki. Zaś ferraty prowadzone są po to, by umożliwić przejście atrakcyjnej sportowo trasy tym, którzy się nie wspinają - bez względu na to, czy nie mają ochoty, czy też partnera na linie.
Wszystko, co jest zamontowane na ferracie, służy podniesieniu bezpieczeństwa. Nie chodzi wyłącznie o asekurację, ale również o sztuczne ułatwienia.

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 27.08.2012 16:08

Witaj, Wojtku :)
Cieszę się, że wróciłeś z ... Właśnie - gdzie zostawiłeś swoje ślady ?

Cieszę się,że sprawiłem przyjemność. A jaką sobie sprawiłem, mogąc przejść ferratę S.P. raz jeszcze na Twoim dolomitowym wątku, łatwo sobie wyobrazić :)

Teraz wędruję z moim kolegą po Pale San Martino ...
Dziś przeszli Bolver-Lugli ...
Uuuuuuu - zawyła ( wilczo ! :wink: ) moja dusza z tęsknoty, ale nie skonała - wszak już za rok, już za rok ... :D

Pozdrawiam 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.08.2012 17:38

plavac napisał(a):Cieszę się, że wróciłeś z ... Właśnie - gdzie zostawiłeś swoje ślady ?

Alpy Lechtalskie, Stubajskie, Grupa Verwall i Wysokie Taury. Głównie deptałem szlaki, ale i jedną ferratę przeszedłem - na Szczyt Balonu. ;)

plavac napisał(a):Cieszę się,że sprawiłem przyjemność. A jaką sobie sprawiłem, mogąc przejść ferratę S.P. raz jeszcze na Twoim dolomitowym wątku, łatwo sobie wyobrazić :)

Wiem, przyjemnie się powtórnie przechodzi piękne trasy, kiedy się je opisuje.

plavac napisał(a):Teraz wędruję z moim kolegą po Pale San Martino ...
Dziś przeszli Bolver-Lugli ...

Pale są cudne. Bolver-Lugli już w tym wątku zdążyłem opisać. 8)

Pozdrawiam,
pcpharm
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 28.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) pcpharm » 28.08.2012 10:26

Witam serdecznie. Chylę czoła przed autorem wątku. Podziwiam zarówno determinację przy zdobywaniu szczytów jak i wysiłek włożony w opisanie tych wycieczek. Przeczytałem na razie ok 30 stron tego wątku i jestem pod wielkim wrażeniem. Tak wielkim, że na 3 dni przed wyjazdem zmieniam cel wakacji. Zamiast Alp Julijskich i Chorwacji wybiorę Dolomity i może nieco włoskiego wybrzeża.
Ale, że nie zdążę już się odpowiednio przygotować teoretycznie to zapytam szanownych forumowiczów czy mogliby podać mi kilka wartych polecenia szlaków. Zapytam o ładne widokowo ale krótkie, nietrudne trasy w Dolomitach. Będę spacerował z 6-latkiem zaprawionym w Tatrach. Praktycznie szukam więc bezpiecznych szlaków na max 5-6h. Najlepiej gdyby zaczynały się i kończyły przy jednym parkingu. Czy mając tak mało czasu uda się dojść do ładnych widokowo punktów (niekoniecznie szczytów)? Może warto skorzystać z konkretnych wyciągów/kolejek?
Bardzo proszę o sugestie, w których miejscach Dolomitów mogę dać synkowi niezapomniane wrażenia nie zamęczając przy tym rodziny. Ferraty odwiedzę samotnie, ale wybór rejonu wspinania uzależniam właśnie od tras "dziecięcych"
Bardzo dziękuję za pomoc, wyjazd w piątek...
Piotr
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.08.2012 10:58

pcpharm napisał(a):Witam serdecznie. ...... Zapytam o ładne widokowo ale krótkie, nietrudne trasy w Dolomitach. Będę spacerował z 6-latkiem zaprawionym w Tatrach. Praktycznie szukam więc bezpiecznych szlaków na max 5-6h. Najlepiej gdyby zaczynały się i kończyły przy jednym parkingu. Czy mając tak mało czasu uda się dojść do ładnych widokowo punktów (niekoniecznie szczytów)? Może warto skorzystać z konkretnych wyciągów/kolejek?
Bardzo proszę o sugestie,

Witaj Piotrze !
My co prawda sześć lat skończyliśmy już dawno ! ;) ... ale nasze wędrówki powinny Wam pasować ! 8)
Takie trasy/miejsca znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.08.2012 12:48

pcpharm napisał(a):Będę spacerował z 6-latkiem zaprawionym w Tatrach. Praktycznie szukam więc bezpiecznych szlaków na max 5-6h.

Witaj. :)

Miło mi, że do tego stopnia Cię wciągnęło. Niestety, moje trasy nie są dla dzieci. Myślę, że z propozycji Mariusza coś byś sobie znalazł i mam nadzieję - skoro Mariusz już sam podał linki - że za powyższy kontekst nie oberwę po uszach. ;)

pcpharm napisał(a):Zamiast Alp Julijskich i Chorwacji wybiorę Dolomity i może nieco włoskiego wybrzeża.

Alpy Julijskie, mówisz? A zaglądałeś może tutaj

Pozdrawiam,
Wojtek
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 28.08.2012 15:51

pcpharm napisał(a):...Zapytam o ładne widokowo ale krótkie, nietrudne trasy w Dolomitach. Będę spacerował z 6-latkiem zaprawionym w Tatrach. Praktycznie szukam więc bezpiecznych szlaków na max 5-6h. Najlepiej gdyby zaczynały się i kończyły przy jednym parkingu. Czy mając tak mało czasu uda się dojść do ładnych widokowo punktów (niekoniecznie szczytów)? Może warto skorzystać z konkretnych wyciągów/kolejek?
Bardzo proszę o sugestie, w których miejscach Dolomitów mogę dać synkowi niezapomniane wrażenia nie zamęczając przy tym rodziny. Ferraty odwiedzę samotnie, ale wybór rejonu wspinania uzależniam właśnie od tras "dziecięcych"


Witaj, Piotrze !
Mariusz ma w tym względzie olbrzymie doświadczenie, ale nie był ( jeszcze ! :) ) w grupach Puez i Catinaccio.
A ja wybierałem je w tym roku właśnie ze względu na "niezamęczenie" dolomitowych nowicjuszy, w tym mojej Żony, którzy co prawda większośc beskidzkich i trochę tatrzańskich szlaków już przedeptali - niemniej, jak pisze D.Tkaczyk - w Dolomitach wszystko trochę większe niż w Tatrach. Czasem to trochę potrafi dać w kość.
Rada - kup Tkaczyka , jest bardzo pomocny.
Grupa Puez
1. Myślę, że nie zawiedzie cię zdobycie szczytu Gran Cir. Z parkingu na Passo Gardena tam i z powrotem ok. 5 h (z kontemplowaniem widoków na szczycie ) . Jest to krótkie ale honorne podejście, jest lina, którą większość traktuje jako chwyt, bez wpinania się w nią.Widziałem na niej kilkuletnich wspinaczy :) Na Passo Gardena zawsze tłumy więc może być kłopot ze znalezieniem miejsca na samochód. Wybraliśmy wariant droższy - kolejką z Selva do schroniska Dantercepies .
2. Wycieczka do schroniska na hali Stevia z przysiółka Selvy - Daunei (parking) , dwa szlaki, można zrobić wycieczkę okrężną, piękne, spektakularne widoki, bez trudności, ok. 5 godzin.
3. Z Passo Gardena (parking ) do schroniska Puez ( niesamowity płaskowyż Gardennacia !) z różnymi wariantami powrotu - ale to już dłużej, ok.8 godzin, bez trudności.
Catinaccio
Jeden wielki wspaniały teren wędrówkowy, widoki bajkowe, parkingi przy dolnych stacjach kolejki, spacer zaczyna się na ca 2000 m, wariantów bardzo dużo, jak choćby opisywana przez Wojtka przełęcz Vajolon , skąd startował na łatwą ferratę Roda di Vael,. Startując z Rif .Paolina wchodzi się na przełęcz honornie, stromo a schodzi wygodnie przez piękny kocioł górski do schroniska Roda di Vael i dalej do Paolina - piękna okreżna wycieczka, około 6 godzin - ale bez kontemplowania widoków 8) Nam zajęło to 8 godzin.

Wydaje mi się z opisów Wojtka i Mariusza, że Dolomity Zachodnie jako bardziej "ucywilizowane" są łatwiejsze w planowaniu wędrówek z małym ( acz dzielnym ! ) wspinaczem. I możliwości tworzenia własnych tras są prawie nieograniczone.

Rozpisałem się. :) Sorry !
Pozdrawiam . Też Piotr 8)

P.S. Kup Tkaczyka i na miejscu mapę. Ja lubię Tabacco, ale tu zdania są podzielone.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.08.2012 20:25

Jako, że była wspomniana Costabella, to - zanim przejdę do kolejnego sezonu - jedna odsłona z paroma widoczkami z tej trasy.

P0500779.JPG


P0500786.JPG


P0500794.JPG


P0500833.JPG


P0500885.JPG


P0500997.JPG


P0510038.JPG


P0510074.JPG
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.08.2012 20:28

Czy ten wątek nigdy się nie skończy...? Sto jedenaście kart, a ja ciągle mam oczy jak ten emotikon obok. 8O ... :wink:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 28.08.2012 20:39

Interseal napisał(a):Czy ten wątek nigdy się nie skończy...?


Mam taką nadzieję :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.08.2012 21:05

Interseal napisał(a):Czy ten wątek nigdy się nie skończy...? Sto jedenaście kart, a ja ciągle mam oczy jak ten emotikon obok. 8O ... :wink:

Przykro mi, że niosę Hiobową wieść... Jeszcze przed nami więcej, niż za nami. :twisted: :roll:

;)

plavac napisał(a):Mam taką nadzieję :)

I sam o to również dbasz. :hut:

Pozdrawiam,
Wojtek
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 28.08.2012 21:35

Przykro mi, że niosę Hiobową wieść... Jeszcze przed nami więcej, niż za nami. :twisted: :roll:


....i bardzo dobrze!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.08.2012 09:55

MWN napisał(a):....i bardzo dobrze!

To temat rzeka.

Miło mi, że i Ty tutaj zaglądasz. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 29.08.2012 10:16

Franz napisał(a):
Interseal napisał(a):Czy ten wątek nigdy się nie skończy...? Sto jedenaście kart, a ja ciągle mam oczy jak ten emotikon obok. 8O ... :wink:

Przykro mi, że niosę Hiobową wieść... Jeszcze przed nami więcej, niż za nami. :twisted: :roll:


Jakoś się przyzwyczaiłem, powinienem wytrzymać. :D

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Dolomity - skalne twierdze - strona 111
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone