Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk i nieco dalej... (Gochy)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 14.07.2014 21:31

1 -IMG_0195.JPG


Podczas zejścia z Gęsiej Szyi na Rówień Waksmundzką była okazja do obserwacji roślinek :) . Potem przy czerwonym szlaku do Polany pod Wołoszynem oczywiście też sporo ich rosło, ale… Nie zachwyciła mnie jednak ( tak jak w ubiegłym roku urdzik karpacki i dębik ośmiopłatkowy) żadna z nich. Kilka fotek i tak zrobiłam :wink: . W zakresie rozpoznawczym… skutki :mrgreen: różne.

2-IMG_0186.JPG


3-IMG_0192.JPG


4-IMG_0191.JPG


5-IMG_0200.JPG


7-IMG_0211.JPG


8-IMG_0215.JPG


9-IMG_0216.JPG


Kuklik zwisły:

10-IMG_0209.JPG
Ostatnio edytowano 26.03.2020 11:54 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.07.2014 09:30

dangol napisał(a):Co to takiego :?:

Obrazek

Chyba Gnidosz okółkowy

dangol napisał(a):Obrazek

Spodziewałam się ludzi ale aż tylu?
Mało wysokich gór a narodu dużo chętnego do górskich spacerów.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.07.2014 09:37

dangol napisał(a):...była okazja do obserwacji roślinek :) ...


Widzę, że właśnie powstaje konkurencja dla dzieła prof. Rostafińskiego. :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.07.2014 11:23

longtom napisał(a): właśnie powstaje konkurencja dla dzieła prof. Rostafińskiego


Wespół w zespół :) może by nam się udało :wink: .

Małgosiu, tym razem to ja dziękuję :) za odnalezienie właściwej roślinkowej informacji.

Lidia K napisał(a): Spodziewałam się ludzi ale aż tylu?


Ładna pogoda plus długi weekend – więc jakże mogło być inaczej?
W sumie to aż tak źle nie było :wink: , bo miejsce przy drewnianych ławeczkach dało się znaleźć bez czekania :) . A prawdziwe :roll: tłumy to poszły drogą z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka, o czym przekonałyśmy się w końcówce naszej czwartkowej trasy. Na tej drodze było niemalże tak gęsto, jak :mrgreen: na Krupówkach. Tak więc, na Rusinowej Polanie i na Gęsiej Szyi, w porównaniu :wink: był luzik!
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 15.07.2014 12:41

dangol napisał(a):
…albo to :?:

Obrazek


A to może być kozłek bzowy.
komanch
Croentuzjasta
Posty: 292
Dołączył(a): 06.02.2013
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) komanch » 15.07.2014 13:58

dangol napisał(a):Tak więc, dotarłyśmy :idea: na Palenicę Białczańską. Tu płatny parking również pękał w szwach

Mam pytanie o parking w Palenicy Białczańskiej, niestety nie uda mi się tam przyjechać rano, będę w granicach godziny 10:00 (sobota), czyli rozumiem o parkingu mogę zapomnieć? Czy mogę znaleźć jakieś inne miejsce parkingowe niedaleko? podobno Łysa Polana jest otwierana dopiero gdy Palenica będzie pełna, czy to prawda?
I pytanie strategiczne czy do Łysej Polany warto przyjechać od strony Słowackiej? czy po stronie Polskiej korek może zaczynać się już długo przed Łysą Polaną?
Proszę bardzo o jakieś informacje.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 15.07.2014 22:15

Pomimo szczerych chęci, nie potrafię nic doradzić w kwestii parkowania, no bo my byłyśmy "busikowe" i na parking raczej uwagi nie zwracałyśmy. Jego :roll: zapełnienie rzucało się w oczy samo, ale z pewnością wpływ na taki stan miała inwazja :wink: na Bożocielny weekend, do tego fajna w ten dzień pogoda... Mogę sie mylić, ale wydaje mi się, że w zwykłe weekendy jest tam luźniej :) .

Gdy dojeżdzałyśmy busikiem do Łysej Polany, korka żadnego nie było :) , a pora już zdecydowanie nie była poranna :wink: .
Parking na Łysej nie wyglądał na zapełniony, ale to zapewne później się zmieniło, gdyż kiedy jechałyśmy z powrotem (oczywiście busikiem, cena Zakopane - Palenica Białczańska to 10 zł), w rejonie Łysej Polany auta stały wzdłuż drogi (ale nie były to żadne wielokilometrowe tasiemce).
Mały koreczek był natomiast w miejscu, gdzie budowane jest rondo (na połączeniu drogi z Zakopanego z drogą z Bukowiny) - jest tam małe wahadełko, trzeba było przeczekać chyba ze dwa cykle, więc też żadna tragedia, biorąc pod uwagę oblężenie na parkingach i zaczynające się powroty.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.07.2014 16:04

Waksmundzki Potok:

1-IMG_0217.JPG


2-IMG_0218.JPG


3-IMG_0219.JPG


Z dna doliny oczywiście znów trzeba było :mrgreen: podejść nieco w górę , na szczęście krótko :) . Wkrótce pojawił się widok będący dowodem na to, że chociaż powoli, to jednak zmierzałyśmy do wyznaczonego celu.

4-IMG_0222.JPG


Nie ma co się gapić w niebo, trzeba iść dalej.

5-IMG_0223.JPG
Ostatnio edytowano 26.03.2020 12:03 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.07.2014 16:09

Za Polaną pod Wołoszynem zaczęła się przyjemna wędrówka w dół :D .

1-IMG_0226.JPG


2-IMG_0227.JPG


3-IMG_0228.JPG


4-IMG_0230.JPG


Ten widok przywołał wspomnienia z młodych lat…

5-IMG_0231.JPG


Wkrótce dotarłyśmy do asfaltu, którym niestety :? trzeba było podreptać (razem z :roll: tłumem wracającym z Morskiego Oka) do Palenicy Białczańskiej…

Chociaż wracając busem mogłyśmy wysiąść na Chłabówce, to pojechałyśmy aż do centrum Zakopanego. Przez Krupówki przeszłyśmy :wink: , no bo chociaż luda mnóstwo, to jednak i tak idzie się tamtędy przyjemniej, niż wzdłuż ulicy pełnej pędzących aut. W nagrodę za tę drobną niedogodność, zafundowałyśmy sobie deserek :P w „Samancie”.

6-IMG_0237.JPG


Obiad jednakże absolutnie NIE na Krupówkach, lecz :idea: na Kościeliskiej „U Wnuka”, gdyż to miejsce przypadło nam do gustu rok temu. . Zdania nie zmieniłyśmy! Jeśli za lat kilka los skieruje nas w te strony, na pewno znów U Wnuka przysiądziemy :)

7-IMG_0243.JPG


8-IMG_0245.JPG


9-IMG_0248.JPG
Ostatnio edytowano 26.03.2020 12:15 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.07.2014 16:45

dangol napisał(a):
Obrazek


A obrazki pewnie p. Walczakowej :?:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.07.2014 18:49

Pewności to nie mam :oops: , ale zapewne tak :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.07.2014 19:19

1-IMG_0255.JPG


W piątek miał być Kopieniec… Trzeba go było jednak przesunąć :wink: … na inny czas. No bo jak wędrować :? z bąblami na stopach? Niestety, jedną z moich koleżanek dopadło takie nieszczęście! Co prawda powiedziała, że jakoś wytrzyma …

Bąbel zrobi się na nodze, to użądli osa srodze,
Lecz nieważne to problemy, no bo my przecież wędrujemy

(fragment jednej z piosenek Andrzeja Starca, mam pierwsze wydanie „Śpiewniczka Bieszczadniczka” z autorską dedykacją)

Nie mogłyśmy być jednak takie wredne, żeby pozwolić jej na nadmierne cierpienia. Przyszło nam to stosunkowo łatwo :wink: , no bo może bąbli nie miałyśmy, ale nóżki jednak trochę bolały. Na dodatek pogoda za oknem była zdecydowanie gorsza :( od czwartkowej…

Zapadła decyzja, że zejdziemy na kawkę do „Nosalowego Dworu” i tam podejmiemy ostateczną decyzję: Nosal (no bo bliżej i niżej niż na Kopieniec), czy tylko spacer po Zakopanem?

Po drodze była kaplica w Jaszczurówce, tym razem otwarta i jeszcze bez turystycznego oblężenia (oprócz nas była tylko jedna dziewczyna, pisała sobie coś w kąciku , w podcieniach obok wejścia do wnętrza).

2-IMG_0270.JPG


3-IMG_0269.JPG


4-IMG_0258.JPG


5-IMG_0263.jpg


6-IMG_0265.JPG


7-IMG_0271.JPG


8-IMG_0272.JPG


Nosalowy Dwór nas :? rozczarował. Z zewnątrz całkiem fajny, ale w środku tak jakoś… pomimo góralskich akcentów, za bardzo hotelowo :wink: .

9-IMG_0278.JPG


Kawkę jednak wypiłyśmy :wink: .

10-IMG_0274.JPG


Nad Nosalem :mrgreen: wisiała chmura, uznałyśmy więc to za znak :wink: , iż w góry iść nie powinnyśmy.

11-IMG_0273.JPG


12-IMG_0281.JPG


Wobec tego będziemy odnajdywać swe ślady (już trochę zatarte) na zakopiańskich uliczkach, przejdziemy się też po miejscach, na które rok temu zabrakło czasu i chęci.

Ponownie kościółek Bernardynów...

13-IMG_0283.JPG
Ostatnio edytowano 26.03.2020 12:32 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 17.07.2014 10:21

dangol napisał(a):W piątek miał być Kopieniec… Trzeba go było jednak przesunąć :wink: … na inny czas. No bo jak wędrować :? z bąblami na stopach? Niestety, jedną z moich koleżanek dopadło takie nieszczęście! Co prawda powiedziała, że jakoś wytrzyma …

Bąbel zrobi się na nodze, to użądli osa srodze,
Lecz nieważne to problemy, no bo my przecież wędrujemy

(fragment jednej z piosenek Andrzeja Starca, mam pierwsze wydanie „Śpiewniczka Bieszczadniczka” z autorską dedykacją)

No to buty okazały się nie wychodzone. :(
Zrobiłam sobie kilka dni temu bąbla na środku dłoni i też mi dokucza, i nic nie mogę zrobić a jak źle mi się jeździ na rowerze. :( Mimo wszystko łatwiej poradzić sobie z bąblem na dłoni niż na pięcie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.07.2014 18:52

Ślimak rzekł do ślimaczycy – Popatrz, idą wędrownicy
Liście z wiatrem poszeptują – Poptarz tylko jak wędrują…”

(A.Starzec)

A my wędrowałyśmy sobie obok skoczni :) .

1-IMG_0286.JPG


2-IMG_0287.JPG


Powooooooooli, ale nie ze spuszczoną głową :wink: . Raczej z zadartą :) , bo na Wielkiej Krokwi właśnie trwał jakiś trening.

3-IMG_0289.JPG


Słychać jednak nic nie było,więc nie wiedziałyśmy, kto trenował. No więc, poszłyśmy dalej :)
Przez moment przemknęła myśl, czy jednak nie wrócić do Nosalowego pomysłu (akurat na chwilkę zaświeciło słonko), ale szybko uznałyśmy, że NIE. Ile razy można zmieniać zdanie? Dla obolałych stóp spacer Drogą pod Reglami był zresztą najlepszym :) rozwiązaniem. Nudno też nie było, bo rosły przy niej rozmaite kwiatki :) , miedzy innymi moje tegoroczne „odkrycie” – zerwa kulista.

4-IMG_0294.JPG


No i storczyki :D . Egzemplarze może niezbyt okazałe, za to była to dobrze mi znana kukułka plamista (jak byłam dzieckiem, to na łące w pobliżu mojego ówczesnego domu rosło ich wtedy mnóstwo!).

5-IMG_0292.JPG


Minęłyśmy wylot Doliny Białego, potem Spadowiec, a następnie przysiadłyśmy na ławeczce pod lasem, z widokiem w stronę Gubałówki , Polany Szymaszkowej i Butorowego Wierchu.

6-IMG_0296.JPG


7-IMG_0297.JPG


8-IMG_0300.JPG


9-IMG_0301.JPG


10-IMG_0303.JPG


Rok temu z tego miejsca w zasadzie nie widziałyśmy nic!
Ostatnio edytowano 26.03.2020 12:45 przez dangol, łącznie edytowano 1 raz
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20991
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Dolny Śląsk i nieco dalej...(Z widokiem na Tatry)

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 17.07.2014 20:01

Kwiaty super,a jeszcze bardziej superowe są ich oryginalne nazwy

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk i nieco dalej... (Gochy) - strona 53
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone