Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 25.05.2007 17:10

To ja może z trochę innej beczki :D
Może ktoś z państwa profesorstwa wytłumaczy mi dlaczego piszemy:

" Jadę do Chorwacji " a nie " Jadę do Horwacji " skoro Chorwaci mówią i piszą o swoim kraju " Hrvatska " :D
Pozdrav.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.05.2007 17:45

wojan napisał(a):To ja może z trochę innej beczki :D
Może ktoś z państwa profesorstwa wytłumaczy mi dlaczego piszemy:

" Jadę do Chorwacji " a nie " Jadę do Horwacji " skoro Chorwaci mówią i piszą o swoim kraju " Hrvatska " :D
Pozdrav.


Być może dlatego, że łacińska nazwa Chorwacji to Croatia... Stąd "ch" w polskiej nazwie tego kraju (jako ślad łacińskiej pisowni i odwołanie do niej).

W pisowni języka chorwackiego nie ma dwuznaków (poza "dž" w wzmowie brzmiącego podobnie do polskiego "dż"). Chorwatowi nie przyszłoby do głowy, by nasze "ch" przeczytać jako jeden dzwięk "h"; odczytywałby każdą z dwóch zapisanych literek. Dlatego w języku chorwackim, mimo, że jest on bardzo związany z tradycją łacińską, nie byłby możliwy zapis inny niż "Hrvatska".
Wykopałam w wikipedii etymologię nazwy Hrvatska... (pochodzącej najprawdopodobniej z greki, od słówka "Horouathos"; no i nic dziwnego, zważywszy na historię ziem chorwackich)...okazuje się, że nie jest to taka prosta kwestia...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_etym ... a%C5%84stw

Pozdrawiam
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 25.05.2007 17:58

a ja bym obstawiał, że w cyrylicy X to CH...a że my wschodnie klimaty, więc pewnie stąd...

a swoją drogą, to wiem, że Litwini są bardzo zbulwersowani, że Polacy używają zwrotu na Litwę, bo kojarzy im sie to z najazdami...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.05.2007 09:07

RobCRO napisał(a):a ja bym obstawiał, że w cyrylicy X to CH...a że my wschodnie klimaty, więc pewnie stąd...


Robercie, Twoja teoria o tym, że język polski i jego pisownia ulegała wpływom cyrylicy to baaaardzo śmiałe stwierdzenie. Jak sam wiesz, kiedy pojawiło się w Polsce chrześcijaństwo przyjęte z Zachodu, razem z nim przywędrował do nas alfabet łaciński i jego tradycje.
I skąd stwierdzenie, że "...my wschodnie klimaty..."??? Język polski to, według wszelkich możliwych klasyfikacji, słowiańszczyzna zachodnia!!!

P.S. Ale mimo wszystko kwestia ortografii zapisu nazwy "Chorwacja" w naszym języku to chyba zadanie dla filologa polonisty (w toku moich studiów zabrakło zajęć z gramatyki historycznej języka polskiego; a szkoda)...Istnieje przecież możliwość, że oboje się mylimy :D

Pozdrawiam
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 26.05.2007 09:52

Właśnie a może ktoś inny tym razem zadałby to pytanie Panu Profesorowi z UJ Wydziału Polonistyki - ja już nie mam odwagi :? :D. Jakie jest pochodzenie słowotwórcze wyrazu Chorwacja skoro sami Chorwaci piszą Hrvatska i Hrvat a nie Chrvat przez CH :?:

Kto odważny :?: :lol:

Przypominam stronę gdzie takie pytanie można zadać :lol:
http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/

Pozdrav :papa:
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.05.2007 10:14

niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 26.05.2007 11:41

RobCRO napisał(a):a ja bym obstawiał, że w cyrylicy X to CH...a że my wschodnie klimaty, więc pewnie stąd...

Czesi i Słowacy piszą słowo Chorwacja również przez CH choć nacje te nie miały takich wschodnich zainteresowań jak my.
Jestem przekonany że pisownia nazwy "Chorwacja" w zachodniej słowiańszczyźnie jest bezpośrednim spadkiem z łaciny - "Croatia" a w średniowieczu wszystko pisało się tylko w tym języku "urzędowym".

Ja natomiast jestem ciekawy na ile prawdą jest że słowo "krawat" wywodzi się ze łowa Chorwat? A jeśli tak jest to dlaczego? Bo co jak co ale krawat i Chorwacja to jak dla mnie "zjawiska" wykluczające się wzajemnie :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.05.2007 11:52

Rysiu, pamiętam to wszystko, choć scs mam zdany tylko na 4..., ale jeśli w ten sposób chcesz poprzeć teorię Roberta (czyli, że cyryliczne czy staro-cerkiewno- słowiańskie "x" = "polskiemu "ch", i że fakt ten tłumaczy polską ortografię słowa Chorwacja), to w dalszym ciagu nie jestem przekonana.... Musiałbym zobaczyć zapis słowa oznaczającego nazwę Państwa Chorwatów w języku scs... (a nie jestem pewna, czy takowy w ogóle istnieje); dopiero wtedy jest sens powoływać się na procesy palatalizacyjne... Bez tego argument, że w języku polskim scs -owe "x" odpowiada "ch" w tej dyskusji nie ma żadnej mocy. A co do palatalizacji zaś, to właśnie dzięki tym procesom scs-owe "x" przekszałaciło się w większości języków słowiańskich w "s" lub "s' "...

Teraz dokopłam się, że we wzmiankach historycznych (oczywiście łacińskojęzycznych) pierwszy król Chorwacji - Tomislav pojawia się jako rex Chroatorum...
Tu mi się moja teoria jakoś skleja. Choć w dalszym ciągu głowy bym za nią nie dała :D

A na pytanie Leszka, dlaczego sami Chorwaci nie piszą nazwy swego kraju przez "ch" odpowiem krótko: bo nie byliby w stanie tego wypowiedzieć! :D
Ostatnio edytowano 26.05.2007 12:01 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 1 raz
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 26.05.2007 11:54

Chorwacja, chorw. Hrvatska

Chorwackie słowo Hrvat jest nieznanego pochodzenia. Być może od sarmackiego słowa 'pasterz'.
Najstarszy znany zapis nazwy Chorwatów, grecki Horouathos znaleziony w okolicach Morza Azowskiego, pochodzi z II w. n.e.
Słowo 'krawat' pochodzi od słowa Chorwat poprzez francuskie wyrażenie 'a la croate' (po chorwacku, jak Chorwat), od sposobu wiązania pasów pod szyją przez chorwacki regiment francuskiego króla Ludwika XIV.


żródło: Wikipedia
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 26.05.2007 12:29

skoro, już temat CXC, to mam coś dla Was:

Obrazek


PS jakość zdjęcia kiepska...ale chyba coś widać, czy to coś wyjaśnia??? przy okazji, dolny napis, gdzie mi się coś wcieło, był Drżava SHS...

PS 2, tak mi się też teraz kojarzy chleb, czemu u nas przez "ch"? to chyba jest analogiczne do Chorwacji.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 26.05.2007 13:16

A czego to dowodzi? Tylko tego, że to napis w języku serbskim; jednym z języków urzędowych SHS....Slawistki tym nie przekonasz. Powtarzam raz jeszcze: cyrylica nie ma nic wspólnego z językiem polskim; chorwackim zresztą też nie.
Ja prosiłam o zapis w języku staro - cerkiewno - słowiańskim, czyli, że musielibyśmy się cofnąć do czasów Braci Sołuńskich (znaczy znaaaaaaacznie dalej niż 150 lat wtecz). Ale jak już wspomniałam, takowy najprawdopodobniej nie istnieje (ja przynajmniej nie słyszałam).

A co się tyczy słowa "hleb" (polskie chleb, bośniackie hljeb, serbskie hleb lub raczej leb), to we współczesnym standardowym języku chorwackim nie występuje!!!! Chyba, że jako nacechowane słówko, w którym każdy rozpozna serbizm.

Pozdrawiam
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 26.05.2007 14:00

Kasiu bardziej chodziło mi o:

Muzeum w St. Petersburgu ma dwa fragmenty kamiennych tablic z greckimi inskrypcjami, które zostały wydobyte z dna Morza Czarnego na Krymie. Wśród innych słów, napisanych w II w. Znajduje się tam wyraźnie po grecku wyryte słowo "HORVATOS". Archeolodzy są skłonni uznać to za pierwsze źródło pisane o narodzie, który tak bardzo zaznaczył się w dziejach Europy.

Nazwa Chorwat ma pochodzenie irańskie. Jeden z dopływów Donu w regionie Morza Azowskiego nazywa się Horvatos.

Prawdopodobnie plemiona chorwackie, jako jedne z pierwszych plemion słowiańskich, wyruszyły w swą wielką wędrówkę na zachód w wieku V lub VI i osiadły po obu stronach Karpat na terytorium od dzisiejszego Kijowa, aż po Wisłę na zachodzie i północy, oraz po dzisiejszą Karyntię w Austrii na południu.

W połowie VI wieku część plemion � prawdopodobnie z rejonu między Wisłoką a dzisiejszym Lwowem - ruszyła w dalszą wędrówkę na południe, aż na pogranicze dwóch imperiów: rzymskiego i bizantyjskiego.

Pozostałe plemiona chorwackie były substratem powstających nowych bytów państwowych w środkowej i wschodniej Europie. W tym również stanowiły główny składnik ludnościowy Małopolski, przyłączonej do Wielkopolski przez Bolesława Chrobrego . Być może w niejednym z nas krąży chorwacka krew.



Tak więc ze względu na fakt niemożności przeczytania przez Hrvata "CH", w dziejach mamy zapisy nazwy dzisiejszego kraju na dwa sposoby. Co do palatalizacji to miałem raczej na myśli wykształcenie się w polskim języku słowa jakim jest :wink:
burebaruta
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 123
Dołączył(a): 20.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) burebaruta » 26.05.2007 14:12

Krasnogruda napisał(a):Kim właściwie byli Serbowie i Chorwaci? Uczeni już dawno doszli do wniosku, że nazwa "Chorwat" (Hrvat w serbo-chorwackim) nie jest słowiańskim słowem. Uważa się, że jest nazwą irańską - Choroatos, odkrytą wśród napisów kamieni nagrobnych pochodzących z okolic greckiego miasta Tanais nad dolnym Donem w południowej Rosji. Cały obszar rozciągający się na północ od Morza Czarnego w początkowych wiekach naszej ery zamieszkiwany był przez mieszankę różnych ludów, wśród nich - Słowian i Sarmatów. Ci drudzy to irańscy nomadowie, którzy przywędrowali na zachód okrążając północne krańce Kaukazu w II wieku przed Chrystusem. Sarmaci uzyskali nad pozostałymi ludami polityczną dominację i, co wydaje się prawdopodobne, w ten sposób niektóre ze słowiańskich plemion zdobyły irańskojęzyczną elitę rządzącą21. Jedna z teorii łączy Hrvat i Choroatos ze słowem hu-urvatha oznaczającym "przyjaciela" w języku Alanów (w owym czasie stanowiących część sarmackiej grupy ludów irańskich)22. Inna teoria utrzymuje, że rdzeń słowa "Serb" (serv) przekształcił się w irańskim w charv, i że po dodaniu przyrostka -at dał w wyniku słowa "Choroatos" oraz "Hrvat"23


To tak tytułem wstępu ;) Teorie bardzo fajne, a tu link do całego artykułU
KRASNOGRUDA

Jeśli chodzi o ch i h to dawno dawno temu (za górami, za lasami) między tymi literkami była różnica w wymowie. Były to zupełnie różne głoski. Widocznie fakt, że piszemy Chorwacja, a nie Horwacja wynika właśnie z tego. Co ciekawe w języku czeskim występuje również "h" i "ch". Mają one również inną wymowę i Chorwacja po czesku to: Chorvatsko
Poza tym nie ma się tak naprawdę nad czym zastanawiać dlaczego Chorwaci nie piszą Chrvatska. Kasia już o tym wspomniała. Oni nie mają dwuznaków i dla nich "ch" to zbitka dwóch głosek, a nie tak jak dla nas jedna.
Haweł
Cromaniak
Posty: 1712
Dołączył(a): 01.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Haweł » 26.05.2007 18:19

A ja Wam zazdroszcze czasu na rozgryzanie tematu NA czy DO.Wszyscy wiemy o co chodzi...
ynka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1655
Dołączył(a): 17.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) ynka » 26.05.2007 23:47

Kasiu,
nie chcę że być zle mnie zrozumiała, naprawdę mnie to interesuję, w jakich językach słowiańskich "x" (h) przeksztalciło się w "s"?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone