Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

DO Chorwacji czy NA Chorwację?...

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.01.2009 12:46

Janusz Bajcer napisał(a): ... "piotrulex" jak zwykle niepoprawny i "maci wode" :wink: (zamiast "nie mąci się woda, bo nie ma piachu) :wink: ) choć radzi dobrze i nie mąci :lol: ...


taka nagana bedaca jednoczesnie slowami poniekad uznania przy poniedzialku brzmi jak informacja z ust szefa o podwyzce

dziekuje i jeszcze raz przepraszam za brak polskich znakow. to wina laptopa, programu, mojej pracy czy obywatelstwa mojego pracodawcy. kiedys juz to Januszowi tlumaczylem i mysle, ze uzyskalem zrozumienia

My oczywiscie jak zwykle zreszta smigamy do Chorwacji (poprawiono mala literke :wink: ) i w 2009 mamy nadzieje spedzic tam 2 tygodnie w 2 polowie lipca :D
Ostatnio edytowano 12.01.2009 13:02 przez piotrulex, łącznie edytowano 1 raz
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 12.01.2009 12:57

Pamiętam że tłumaczyłeś brak polskich liter i to rozumiem.
Ale :wink:
piotrulex napisał(a):My oczywiscie jak zwykle zreszta smigamy do chorwacji
Obrazek
darekk_2005
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekk_2005 » 14.04.2009 23:30

Zdecydowanie do Chorwacji..rozmawiałem z moją nauczycielką Polskiego klas 4-3 gimnazjum...kto jak kto...ale Pani Bogumiła Sawaryn ma rację...Nauczycielka która pośród pokoleń budzi postrach zna się na rzeczy...do Chorwacji znaczy do Chorwacji...a na Chorwację nie należy do poprawnych...na...używa się w przypadku wyspy a do w przypdku zarówno lądu jak i półwyspu...tak że "do Chorwacji" jest jak najbardziej poprawne...i uwierzcie mi nikt z Panią Bogumiła nie chce miec do czynienia... :P
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 14.04.2009 23:56

darekk_2005 napisał(a):na...używa się w przypadku wyspy a do w przypdku zarówno lądu jak i półwyspu...:P


W przypadku półwyspu zdecydowanie przyimek "na":
na Pelješac, na Istrę, na Półwysep Bałkański.
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107683
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.04.2009 01:02

darekk_2005 napisał(a):.ale Pani Bogumiła Sawaryn ma rację...Nauczycielka która pośród pokoleń budzi postrach zna się na rzeczy.....i uwierzcie mi nikt z Panią Bogumiła nie chce miec do czynienia... :P


Podobno ja na forum budzę postrach za upominanie, aby pisać posty "w miarę" poprawną polszczyzną :wink: :lol:
darekk_2005
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekk_2005 » 15.04.2009 09:36

Janusz...heh postrach postrachem...spoko sam postrach jest dobry ale Pani Bogumiła...wrrrr...(oczywiście pozdrawiamy jeśli jest zarejestrowana na forum :D) Ona to z postrachem jest na "Ty" i wydaje mi się że postrach to jej się kłania ;)
Kasiu to co w końcu na czy do ?? Na Istrię itd to ok ale jeśli chodzi o Chorwację to pewnie że "do" no nie??
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 15.04.2009 10:19

darekk_2005 napisał(a):Janusz...heh postrach postrachem...spoko sam postrach jest dobry ale Pani Bogumiła...wrrrr...(oczywiście pozdrawiamy jeśli jest zarejestrowana na forum :D) Ona to z postrachem jest na "Ty" i wydaje mi się że postrach to jej się kłania ;)
Kasiu to co w końcu na czy do ?? Na Istrię itd to ok ale jeśli chodzi o Chorwację to pewnie że "do" no nie??


Do Chorwacji, naturalnie, bezsprzecznie, bezapelacyjnie i nieodwołalnie. Amen.
Byłam przekonana, że ten "problem" rozwiązaliśmy "kilka stron wcześniej" w tym wątku i że nikt nie ma już najmniejszych wątpliwości w tej kwestii. Ale co do półwyspu musiałam zareagować, bo aż w "oczy zakłuło". Skąd coś takiego przyszło Ci do głowy?
Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2009 10:28

Do Chorwacji na Istrię lub na Hvar...
darekk_2005
Odkrywca
Posty: 109
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekk_2005 » 15.04.2009 10:40

Kasiu...eh sam też nie wiem skąd się ten półwysep tam wziął...opcje są dwie...albo paluszki mi się zagalopowały na klawiaturze albo może jedno wieczorne piffko za dużo :oops:
Pozdrawiam ;)
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 15.04.2009 11:06

Hmmm, moim zdaniem to zależy:
- najeżdżamy na Chorwację
- jedziemy do Chorwacji

Zatem to kwestia naszych intencji :wink:
JKR
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 50
Dołączył(a): 14.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JKR » 15.04.2009 11:09

Odpowiedzi pod ręką, od wielu lat... http://poradnia.pwn.pl

3.06.2002
na Węgry, na Słowację itp.
Szanowni Państwo,
Dlaczego jeździmy na Węgry, na Białoruś, na Litwę, na Słowację, ale do Czech, do Niemiec, do Rosji? Innymi słowy, dlaczego w odniesieniu do pewnych krain czy też państw używamy formy na, a w stosunku do innych formy do? Czy zjawisko to ma związek z historycznymi powiązaniami Polski z tymi obszarami?


Z rozdziałem krajów na te, do których, i te na które się jedzie, jest trochę kłopotów. Decydują dawne zwyczaje. Najogólniej mówiąc, jedziemy do, gdy kraj jest samodzielnym państwem, zwłaszcza nieco odleglejszym, zaś na, gdy kraj traktowany jest trochę mniej "państwowo" - jak obszar, ziemia, teren, prowincja, także gdy jest bliższym sąsiadem. Sytuacja się komplikuje, gdy z niepaństwowego "obszaru" tworzy się państwo - bo językowy zwyczaj zostaje. W kraju jedziemy na Śląsk, Mazowsze, Mazury, Kujawy (choć do Wielko- i Małopolski, ale tam mamy w wyrazie Polskę), poza nim - na Litwę, Łotwę (już do Estonii), Białoruś, Ukrainę, Słowację, Węgry. Kiedyś także - na Mołdawię, dziś - do Mołdawii. Jeździmy także na wyspy, półwyspy i morza.
Pozdrawiam

Jerzy Bralczyk, Uniwersytet Warszawski



11.06.2001
Na Słowację, ale do Chorwacji
Która forma jest poprawna? "Jadę do Chorwacji" czy "Jadę na Chorwację"?
Za odpowiedź serdecznie dziękuję i pozdrawiam


Tylko kilka nazw krajów (nie licząc państw-wysp) łączymy tradycyjnie z przyimkiem na, są to: Słowacja, Węgry, Ukraina, Białoruś, Litwa i Łotwa (więcej szczegółów o tym podaje Słownik wyrazów kłopotliwych PWN, hasło: Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina). W związku z tym powiemy: "Jadę na Słowację", ale "Jadę do Chorwacji".

Mirosław Bańko, PWN
JKR
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 50
Dołączył(a): 14.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) JKR » 15.04.2009 11:52

Leszek Skupin napisał(a):Jakie jest pochodzenie słowotwórcze wyrazu Chorwacja skoro sami Chorwaci piszą Hrvatska i Hrvat a nie Chrvat przez CH :?:


z tego powodu:
Spółgłoska szczelinowa miękkopodniebienna bezdźwięczna (wikipedia)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ch_(dwuznak)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2009 12:24

Za chwilę będzie tu batalia na czy do i co na to UE :wink: :D
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 15.04.2009 12:58

JacYamaha napisał(a):Za chwilę będzie tu batalia na czy do i co na to UE :wink: :D


Czekamy na dyrektywę, a na razie należy pisać: mam zamiar odwiedzić Chorwację :lol:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.04.2009 13:12

jan_s1 napisał(a):Czekamy na dyrektywę, a na razie należy pisać: mam zamiar odwiedzić Chorwację :lol:


Dokładnie.
I na jeszcze jedną sankcjonującą stopniowanie - jak się idzie gdzieś blisko to mówi się poszłem a jak daleko to poszedłem :wink: :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
DO Chorwacji czy NA Chorwację?... - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone