Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Do Chorwacji, czy na Chorwację?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty
Do Chorwacji, czy na Chorwację?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 03.08.2006 22:29

Na forum pojawiają się takie wersje jak w temacie.
Ja jeżdżę NA Węgry i DO Chorwacji....a dokąd Wy jeździcie :?: :lol:
maalena
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 106
Dołączył(a): 25.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) maalena » 03.08.2006 22:49

Poprawnie mówi się DO Chorwacji, nie mam pojęcia skąd plaga NA. Fakt to drobiazg, ale jako kroatystce z wykształcenia włos mi się jeży na głowie i ciśnienie podnosi (odrobinkę, nie żebym dostawała palpitacji i agresora :lol: )jak słyszę że ktoś się wybiera NA Chorwację. Podobnie reagują znani mi Słoweniści na formę "jadę NA Słowenię" bo jeździ sie też DO. Skrzywienie zawodowe :D
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 03.08.2006 23:40

Ja też zawsze jeździłem i będę jeździł do Chorwacji :) i nie mam pod tym względem żadnych wątpliwości.
Pozdrav.
rynioo
Croentuzjasta
Posty: 341
Dołączył(a): 02.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) rynioo » 03.08.2006 23:53

Oczywiście jeździmy do Chorwacji.Można pojechać na Majorkę.na Kretę bądź na Wyspy Kanaryjskoe,ale zdecydowanie jeździmy do Chorwacji.
A może poprosimy prof. Miodka o wykład w tym temacie? :lol:
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 04.08.2006 08:07

Witam! Oczywiście "do Chorwacji". Jak istniała jeszcze całość Jugosławii to jakoś nikt nie jeździł na Jugosławię, więc dlaczego teraz chcą jeżdzić na......?????
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 04.08.2006 08:34

slapol - zaraz pojawi się tu znany wszystkim Andrzej J i będziemy mieli z buta choćby za fakt że się zastanawiamy :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.08.2006 09:06

Ja się nie zastanawiam rich :lol: , tylko chciałem delikatnie zwrócić uwagę, że forma NA "lekko" nie pasuje :wink: Na forum nie zwracam szczególnej uwagi na pisownię (czaty i fora to czasami "szybka piłka" i każdemu może zdarzyć sie pomyłka) - w tym jednak przypadku zrobiłem wyjątek :)
Pozdravki
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 04.08.2006 10:14

no to zaczynamy od dziś zwracać na to określenie uwagę :wink: tak więc będzie "pojadę do Chorwacji" (już za tydzień - o tej porze będę najprawdopodobniej przemierzał Węgry :lol: ) i po powrocie napiszę że "byłem w Chorwacji" ale za to "na Hvarze" :wink: :lol:
Srdecan pozdrav
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 10:51

no dobra, Chorwacja jest spox i poza podejrzeniami...
ale ilu jeździ DO Węgier? No, przyznać się :D

ale mam taką teorię, że skoro oni tacy kosmiczni są wśród sąsiadów (język oczyw.) to może stąd określenie NA Węgry analogicznie jak NA Seszele :wink:

... a do wyjazdu dalej 3 tyg. :twisted:
Lider16
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 609
Dołączył(a): 29.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lider16 » 04.08.2006 12:23

To może uściślijmy, gdzie jeździmy na:
na Węgry,
na Ukrainę
na Białoruś
na Słowację
gdzieś jeszcze? Pomijając wyspy takie jak wspomniane wcześniej Seszele. Ale to też nie do końca bo latamy do Irlandii pomimo że wyspa ;-)
martita
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 27.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) martita » 04.08.2006 12:36

mnich63 napisał(a):no dobra, Chorwacja jest spox i poza podejrzeniami...
ale ilu jeździ DO Węgier? No, przyznać się :D


No wiesz mnich..niedaleko mnie jest wioseczka co się zwie Węgry to tam chyba można DO(jechać) :lol:
ale szczerze to jeszcze tam nie byłam :)
a jeśli chodzi o państwo to rzecz jasna DO Chorwacji i NA Węgry:]
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 13:16

martita napisał(a):No wiesz mnich..niedaleko mnie jest wioseczka co się zwie Węgry to tam chyba można DO(jechać) :lol:


ooo, czyżby ziomalka?
Choć z tego co kojarzę to jeszcze ślązacy i wielkopolanie mogą mieć w pobliżu Węgry.
Ale jeśli masz też blisko do Włoch (bo raczej nie na włochy) to już wszystko jasne - swojak! :D
Tak czy siak pozdrawiam :wink:
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 13:26

Lider16 napisał(a):To może uściślijmy, gdzie jeździmy na:
na Węgry,
na Ukrainę
na Białoruś
na Słowację
gdzieś jeszcze? Pomijając wyspy takie jak wspomniane wcześniej Seszele. Ale to też nie do końca bo latamy do Irlandii pomimo że wyspa ;-)

no i do Anglii a to też wyspa.
A na Białoruś nie jeździmy, przynajmniej do czasu...
ale za to można spokojnie NA Kubę, NA waleta, NA stopa, choć już DO Papui Nowej Gwinei, DO Laosu i DO wyczerpania pieniądza
:wink:
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 04.08.2006 13:31

To ja pójdę dalej- może ktoś wie dlaczego w j.polskim piszemy :Chorwacja przez ch skoro sami Chorwaci piszą nazwę swojego państwa przez h czyli Hrvatska :?:
mnich63
Croentuzjasta
Posty: 154
Dołączył(a): 03.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mnich63 » 04.08.2006 13:50

wojan napisał(a):To ja pójdę dalej- może ktoś wie dlaczego w j.polskim piszemy :Chorwacja przez ch skoro sami Chorwaci piszą nazwę swojego państwa przez h czyli Hrvatska :?:

Idąc tym tropem rozszerzę krąg zapytania o poruszanych tu już naszych bratanków...
Czemu Węgry skoro Magyar?
I czemu Chiny skoro ....??? ło jezu ni mam na klawiaturze :D
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Do Chorwacji, czy na Chorwację?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone