Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
michał1234
Croentuzjasta
Posty: 340
Dołączył(a): 07.05.2021
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) michał1234 » 06.06.2022 09:18

Dwa lata temu spędziłem letni urlop w Międzywodziu. Pogoda dopisała: przez 10 dni lampa. Ale to tyle z plusów. Myślałem o niewielkiej, nadmorskiej, urokliwej wiosce z ładnym deptakiem. No cóż…
Ta część miejscowości od strony jeziora wygląda ok: domy jednorodzinne, chodnik, ścieżka rowerowa, spokój. Ale ta część właściwa z głównym tzw. deptakiem to obraz nędzy i rozpaczy. Prowizorka budowlana, chaos, brud, hałas. Każdy budynek inny, koszmary architektury, krzywe płoty, nierówne płyty chodnikowe, stragany zbudowane z tego co tam było pod ręką, samochody omijające spacerowiczów, namioty, plandeki, sklejki. Od tej brzydoty wręcz bolały oczy. Kakofonia wszelakich dźwięków i takowych zapachów. Codziennie popołudniu wysypujące się śmieci z każdego kosza. Wszędzie: na chodnikach, lesie, plaży. Plaża przepełniona z lewej i prawej po horyzont, a w trakcie budowy ogromny hotel i inne bloki. Hałas maszyn budowlanych wraz z mieszanką melodyjek ze straganów, wesołego miasteczka, automatów, dyskoteki i restauracji mógł doprowadzić do obłędu.Gospodarze tej miejscowości nie potrafią chyba zrozumieć, że zazwyczaj do wypoczynku turyści potrzebują czegoś wręcz przeciwnego.
Trudno nawet porównać to do chorwackich miasteczek.
Oczywiście nie piszę o całym wybrzeżu, bo znam nadmorskie miejscowości albo dzielnice takowych z fajnym klimatem, zadbane i czyste.
A i jeszcze jedna rzecz na koniec na plus: zjeść można było bardzo smacznie i drogo.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 06.06.2022 09:54

Niestety, jestesmy caly czas krajem 'na dorobku' (z przerwami na wojowanie) - nie ma czegos takiego, jak ciągłość, np w architekturze. Wystarczy popatrzec na kolory dachow: ceglasty, czerwony, niebieski, zielony, czarny, itd... :(
W HR np. ciezko spotkac inne, niz 'ceglasty' (taki, czy inny odcien).
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 06.06.2022 11:12

"Nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem". Ekspertka podaje przyczyny.

- W opinii wielu Polaków wakacje spędzone nad polskim morzem mają być tą bardziej dostępną i tańszą wersją wypoczynku. Zamiast jechać do dalekiej Chorwacji czy Hiszpanii, rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, często wybieramy wariant prostszy - polskie morze, krótszą i tańszą podróż samochodem lub pociągiem, mając przy tym świadomość, że nie będziemy sycić się widokami Costa Brava, rozkoszować smakiem dań śródziemnomorskich czy wylegiwać w słońcu przez cały dzień - mówi Paula Kukołowicz z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodaje, że nocleg nad Bałtykiem bywa droższy niż nad Adriatykiem.

Według ekspertki z zespołu strategii PIE Pauli Kukołowicz powszechne jest przekonanie, że w polskich kurortach - zwłaszcza tych nadmorskich - jest drożej niż za granicą.

- Ogólnie rzecz biorąc ceny noclegów nad polskim morzem są wyższe niż w wielu śródziemnomorskich kurortach. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wiele jednak zależy od jakości miejsca noclegu. Można i w Polsce nad morzem w szczycie sezonu znaleźć tani nocleg - jednak dosyć daleko do plaży i w niezbyt wysokim standardzie - zauważyła.

Jak dodała, cenowym "hitem" sezonu są ceny najmu kamperów i przyczep kempingowych. - Na Półwyspie Helskim tygodniowy wynajem przyczepy może kosztować tyle, co dobrej jakości hotel - wskazała.

Skąd się biorą wysokie ceny nad polski morzem?
Według specjalistki Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyższe ceny nad Bałtykiem wynikają przede wszystkim z krótkiego sezonu turystycznego oraz niewielkiego geograficznie obszaru, na którym koncentruje się ruch turystyczny.

- Pierwszy czynnik powoduje, że roczny przychód osób oferujących usługi zakwaterowania ograniczony jest do około trzech miesięcy w roku, kiedy to można liczyć na pełne obłożenie obiektu. Stąd tendencja do oferowania wysokich cen - wyjaśniła.

Dodała, że równolegle działa jednak drugi czynnik, czyli wciąż duże zainteresowanie Polaków wypoczynkiem nad polskim morzem. Ze względu na niewielki obszar, na którym ten ruch turystyczny jest skupiony, mamy do czynienia z wysokim popytem, który nie jest równoważony wysoką podażą - oceniła.

- W efekcie wysokie ceny noclegów są akceptowane przez konsumentów, którzy płacąc więcej za nocleg, mogą równocześnie zapłacić mniej za dojazd czy wyżywienie" - stwierdziła ekspertka.

Urlop nad polskim morzem. Porównanie jakości do ceny
Kukołowicz zwróciła uwagę, że w opiniach o panującej nad polskim morzem drożyźnie chodzi nie tylko o cenę, ale przede wszystkim o niedopasowaną do ceny jakość.

- W opinii wielu Polaków wakacje spędzone nad polskim morzem mają być tą bardziej dostępną i tańszą wersją wypoczynku. Zamiast jechać do dalekiej Chorwacji czy Hiszpanii, rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, często wybieramy wariant prostszy - polskie morze, krótszą i tańszą podróż samochodem lub pociągiem, mając przy tym świadomość, że nie będziemy sycić się widokami Costa Brava, rozkoszować smakiem dań śródziemnomorskich czy wylegiwać w słońcu przez cały dzień - zaznaczyła.

Według ekspertki PIE rezygnujemy z wielu atrakcji, podświadomie oczekując również niższego kosztu zaplanowanego wypoczynku. - 5000 zł za tygodniowy pobyt w hotelu nad polskim morzem - wydaje się drogo, jeśli wziąć pod uwagę niepewną pogodę, zimne morze i to wszystko, czego nie zobaczymy, a co moglibyśmy oglądać w wymarzonej Chorwacji czy Hiszpanii - oceniła.

- Jednak jeżeli dołożymy jeszcze ok. 1000-2000 zł (w zależności od liczby osób w rodzinie) na dojazd, to prawdopodobnie całkowity koszt wypoczynku nad Adriatykiem wyniesie nas tyle, co nad Bałtykiem - zauważyła.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy zajmujący się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.


źródło: PAP
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 06.06.2022 13:05

Wielkiej filozofii w tym nie ma - odwieczna 'walka' podazy z popytem... - jesli nic/nikt by nie wplywalo na nasz portfel (bony turystyczne, dofinansowania, itd.), to rynek sam by sie 'wyregulowal'. Stac kogos na Bałtyk - ok, nie stac - jedzie na poludnie... ;)
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 06.06.2022 19:32

robertms napisał(a):
ziemniak napisał(a):Można, tylko bardzo dużo osób tego nie robi.


Porownujesz 2 rozne rzeczy, a czy ktos robi, czy nie, to bez znaczenia...


To powiedz to tym wszystkim, którzy jadą w dzień lub nawet na noc, nad ranem przy zmianie turnusów żeby jechali tak samo jak ja, bo wypaczają wyniki.

Wyjeżdżając w czwartek o 21:00 nad Adriatyk czy nad Bałtyk tak samo możesz powiedzieć, że porównuje 2 różne rzeczy, bo inna droga, bo korki, bo roboty, bo wypadek, bo ktoś ma auta z takim zasięgiem, bo ktoś może częściej zatrzymywać się na siku. Niestety nie jedziemy z punktu A do B innymi trasami, tylko jedziemy z punktu A do zupełnie innych miejsc.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 06.06.2022 20:36

ziemniak napisał(a):
robertms napisał(a):
ziemniak napisał(a):Można, tylko bardzo dużo osób tego nie robi.


Porownujesz 2 rozne rzeczy, a czy ktos robi, czy nie, to bez znaczenia...


To powiedz to tym wszystkim, którzy jadą w dzień lub nawet na noc, nad ranem przy zmianie turnusów żeby jechali tak samo jak ja, bo wypaczają wyniki.

Wyjeżdżając w czwartek o 21:00 nad Adriatyk czy nad Bałtyk tak samo możesz powiedzieć, że porównuje 2 różne rzeczy, bo inna droga, bo korki, bo roboty, bo wypadek, bo ktoś ma auta z takim zasięgiem, bo ktoś może częściej zatrzymywać się na siku. Niestety nie jedziemy z punktu A do B innymi trasami, tylko jedziemy z punktu A do zupełnie innych miejsc.


Nie, porownuj start np. 'na noc'. A Ty piszesz o korkach nad Bałtyk, bo jedziesz w dzien, a braku korkow nad Adriatyk, bo jedzie w nocy. Jedziemy z A do B, tylko B jest np. 700 km. na polnoc lub 800 na poludnie... ;)
Łapiesz?
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 674
Dołączył(a): 17.07.2011
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 06.06.2022 21:18

Łapię... zimny browar. Spokojnej nocy.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 08.06.2022 12:52

robertms napisał(a):
Porownuj wiec zblizone 'warunki' jazdy - mozna tez nad Bałtyk jechac nocą - po co 'manipulować' wynikami... ;)


Rok temu ciągnelismy z cro na raz i byliśmy w domu pod Toruniem jak było jasno, pewnie koło 4:30 nad ranem. W takich ciagach aut i korkach w nocy to jeszcze nie jechałem ...

Miejsc na parkingach i MOPach brakowało
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 08.06.2022 13:43

piotrulex napisał(a):
robertms napisał(a):
Porownuj wiec zblizone 'warunki' jazdy - mozna tez nad Bałtyk jechac nocą - po co 'manipulować' wynikami... ;)


Rok temu ciągnelismy z cro na raz i byliśmy w domu pod Toruniem jak było jasno, pewnie koło 4:30 nad ranem. W takich ciagach aut i korkach w nocy to jeszcze nie jechałem ...

Miejsc na parkingach i MOPach brakowało


Czyli ten wyjątek potwierdza regułę? ;)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.06.2022 14:28

robertms napisał(a):
piotrulex napisał(a):
robertms napisał(a):
Porownuj wiec zblizone 'warunki' jazdy - mozna tez nad Bałtyk jechac nocą - po co 'manipulować' wynikami... ;)


Rok temu ciągnelismy z cro na raz i byliśmy w domu pod Toruniem jak było jasno, pewnie koło 4:30 nad ranem. W takich ciagach aut i korkach w nocy to jeszcze nie jechałem ...

Miejsc na parkingach i MOPach brakowało


Czyli ten wyjątek potwierdza regułę? ;)


Przykro mi ale nie wiem. Nie jeżdżę tą trasą codziennie w każdy dzień wakacji o takich godzinach. Wspominam jedynie z czym się spotkałem w zeszłym roku z piątku na sobotę 30/31 lipca. Jak czytam to już chyba kolejny "wyjątek" ;)
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 13.06.2022 17:18

@piotrulex, troche zachwiales moja wiare w przewidywalnosc planowania trasy. Dobrze, ze jest ten amerykanski wujek Goo... ;)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 14.06.2022 10:28

robertms napisał(a):@piotrulex, troche zachwiales moja wiare w przewidywalnosc planowania trasy. Dobrze, ze jest ten amerykanski wujek Goo... ;)


Kiedyś stałem kilka godzin w miejscu, gdzie korka miało nie być, bo ten amerykański wujek wypadku nie przewidział :lol: :lol: :lol:

Nie taki był mój zamiar. Sam zmieniłem lata temu wyjazd z piątku na czwartek, aby mniejszy ruch był. Wyjeżdżamy z Torunia w czwartek po pracy koło 15, aby w Basce na Krk być gdzieś tak koło 8-9 rano. Rok temu przez PL w środku nocy jechało się fatalnie i na MOPach naprawdę nie było wolnych miejsc

Ostatnio google dość często mi pokazuje korki i zatory, których tak naprawdę nie spotykam ...
Bartek81
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 345
Dołączył(a): 25.07.2018
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bartek81 » 20.06.2022 16:33

Ciekawe czy Niemcy porównują swój Bałtyk do Adriatyku albo Francuzi Atlantyk do Morza Śródziemnego bo akurat mają dostęp i tu i tu , zresztą podobnie jak Hiszpanie....wydaje mi się że nie bo jaki to sens porównywać klimat umiarkowany do środziemnomorskiego...każdy z nas wybierając się do Hiszpanii lub Francji raczej wybrałby południe z Morzem Śródziemnym niż północ z Atlantykiem.
Mamy dostęp do Morza i fajnie ale bardziej pod względem geopolitycznym niż turystycznym choć plaże mamy ładne i nad Bałtykiem też można wypocząć ale porównywać Bałtyk z Ciepłym,czystym morzem Śródziemnym w którym pływają delfiny a do tego stare zabytkowe miasta jak Split , Zadar czy Szybenik z przepięknymi Starówkami i zabytkami, palmy, pewna upalna pogoda , góry wchodzące do morza...tego nie da się porównać.Nad Bałtykiem można poszukać czegoś innego ale porównywać go do Adriatyku uważam że jest bezsensu.
Baldini
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 24.11.2014
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baldini » 24.06.2022 16:42

Bartek81 napisał(a):Ciekawe czy Niemcy porównują swój Bałtyk do Adriatyku albo Francuzi Atlantyk do Morza Śródziemnego bo akurat mają dostęp i tu i tu , zresztą podobnie jak Hiszpanie....wydaje mi się że nie bo jaki to sens porównywać klimat umiarkowany do środziemnomorskiego...każdy z nas wybierając się do Hiszpanii lub Francji raczej wybrałby południe z Morzem Śródziemnym niż północ z Atlantykiem.
Mamy dostęp do Morza i fajnie ale bardziej pod względem geopolitycznym niż turystycznym choć plaże mamy ładne i nad Bałtykiem też można wypocząć ale porównywać Bałtyk z Ciepłym,czystym morzem Śródziemnym w którym pływają delfiny a do tego stare zabytkowe miasta jak Split , Zadar czy Szybenik z przepięknymi Starówkami i zabytkami, palmy, pewna upalna pogoda , góry wchodzące do morza...tego nie da się porównać.Nad Bałtykiem można poszukać czegoś innego ale porównywać go do Adriatyku uważam że jest bezsensu.



Zupełnie się z Tobą zgadzam. Bałtyk a Adriatyk to zupełnie co innego. To tak jakby zapytać się, czy Adriatyk może być konkurencją dla Malediwów. Nie może być i nie będzie.
Bałtyk i Adriatyk mają swoje "To COŚ". Nad polskim morzem byłem 13 lat z rzędu, teraz pojadę 1 raz do Cro. Zawsze mi się podobało. Delikatny piaseczek, rześka woda :D , ceny na pewno niższe niż nad Adriatykiem. Nie piszę tu o jakiś hotelach (jak ta Pani specjalistka kilka wpisów wyżej).
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3150
Dołączył(a): 16.02.2014
Re: Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostr

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 24.06.2022 16:48

Baldini napisał(a):Nad polskim morzem byłem 13 lat z rzędu, teraz pojadę 1 raz do Cro. [...] ceny na pewno niższe niż nad Adriatykiem.


Może najpierw pojedź i sprawdź... Nie wiadomo jakie będą te ceny, a nuż okażą się wyższe te nad Bałtykiem :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko



cron
Czy Bałtyk to konkurencja dla Adriatyku w dobie autostrad? - strona 7...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone