Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra - pytania i porady.

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 07.07.2019 12:57

"Obcokrajowiec jest zobowiązany do samodzielnego zameldowania i wymeldowania w najbliższym oddziale straży granicznej (Odjeljenje Granične Bezbjednosti), komendzie policji (inspektorowi ds. cudzoziemców) lub Lokalnej Organizacji Turystycznej (Turistička Organizacija Opštine) w czasie nie przekraczającym 24 godzin od momentu rozpoczęcia pobytu, jeżeli nie przebywa w oficjalnym obiekcie noclegowym."

ciekawe czy "pobyt" to chodzi o pobyt w kraju czy w danym miejscu noclegowym? Bo jeżdżąc sobie kilka dni i za każdym razem nocując w nieoficjalnym miejscu możemy nie mieć okazji przebywać tam 24 godzin, a więc i konieczności meldunku...
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 07.07.2019 18:39

Pudelek napisał(a):Ale tu mowa o meldunku, a nie podatku. Ciekawa praktyka, że wysyła się turystę do IT i potem na pocztę aby samodzielnie opłacił miejscową taksę, jeszcze się z czymś takim nie spotkałem :mrgreen:


No ale rozumiem, że "oficjalny obiekt noclegowy" to apartament, który jest zarejestrowany i nie działa na czarno, więc obowiązek meldunkowy ciąży na właścicielu.

Byłem w CG ponad 10 lat temu. Właścicielka apartamentu wzięła nasze paszporty jak przyjechaliśmy, oddała za godzinę i tyle było formalności.

Podatek był doliczony do kwoty za apartament, pamiętam to dobrze, bo to była jakaś drobna kwota kilku czy kilkunastu euro ponad "okrągłą" należność za apartament, coś w stylu 318 euro gdzie 18 to był podatek. Info o tym mieliśmy już na etapie rezerwowania apartamentu. W ogóle ceny była wtedy tam śmieszne. W Canj za apartment przy samej plaży, jedna sypialnia plus salon z aneksem i tarasem, płaciliśmy jakieś 25 euro/doba.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 07.07.2019 19:02

No właśnie. Jeśli więc ani5500 spała w oficjalnie zarejestrowanym obiekcie, to całą sprawę powinien załatwić właściciel.Jeśli był nieoficjalny, to raczej nie dawałby żadnych karteczek. I we wszystkich znanych mi miejscach opłata miejscowa/klimatyczna była zawsze doliczana od razu do rachunku, nigdzie nie musiałem biegać, aby specjalnie zapłacić ekstra...
santosz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1181
Dołączył(a): 02.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) santosz » 14.07.2019 10:32

Witam, to i ja w nowym wątku zapytam....Jadę 1.08 do Czarnogóry do Budva, wyszło to dość niespodziewanie i łapię dopiero teraz informację na temat tego kraju, mam pytanie do bywalców Montenegro, jakie są tam możliwości rejsowe, w rozumieniu wykupienia jakiejś ciekawej wycieczki statkiem, a może jest też coś takiego jak chorwackie "fish picnic"?
Klima
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klima » 15.07.2019 22:54

Moje wrażenia po tygodniowym pobycie w CG.

Wyjazd z Krakowa na Chyżne i dalej Słowacja, Węgry, Chorwacja, BiH, Czarnogóra. Nocleg w Sarajewie.

Trzeba wziąć pod uwagę, że stacje paliw w BiH są czynne przeważnie do 22 lub do 24 i otwierane są o 5-6 rano. Samo Sarajewo zrobiło na nas raczej niezbyt pozytywne wrażenie. Nie zagłębialiśmy się głęboko w miasto, ale wieczorem wyszliśmy na kolację, rano na kawę. Jest niezbyt czysto, bardzo często nie da się zapłacić kartą. Przy płatności w Euro, wydają w Markach Zamiennych. Cena oleju napędowego w granicach 2.15-2.42, ale przy płatności kartą przelicznik jest niekorzystny- przy cenie 2.15 wychodzi 4,96zł czyli drożej niż na Auchan w PL :)

Czarnogóra, miejscowość Bar apartamenty Alena. Świetna lokalizacja, świetny standard, niska cena. Nowy budynek z windą, klimatyzacją i swobodnym miejscem do parkowania. Sklep "za płotem", piekarnia 200m, plaża 400m, supermarket 2,5km.
Przelicznik zł/euro przy płatnościach kartą Visa/Mastercard 4.50-4.60.
W Starym Barze zalecam posiłek w Konoba Bedem- pyszne jedzenie, a obsługa mówi sprawnie po polsku.

Jeśli ktoś z Was ma pytania odnośnie drogi czy innych szczegółów to zapraszam.
rafalisko30
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1368
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafalisko30 » 24.07.2019 21:45

Ja w tym roku udaję się pierwszy raz do Montenegro (wyjazd w najbliższą niedzielę), miejscowość Utjeha. Ruszam z okolic Bielska Białej, czyli mniej więcej jak user Klima, z noclegiem w Sarajewie. Może napiszesz coś więcej, np. na temat trasy, jakieś utrudnienia, jak długo jechałeś, jakie ceny w restauracjach w Czarnogórze...?
Klima
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klima » 24.07.2019 22:47

Co do trasy, to jedyne utrudnienia spotkałem na obwodnicy Budapesztu. Nie stałem, ale kilkadziesiąt kilometrów jechałem 40km/h. Tu kierowcy ciężarówek bardzo grzecznie poruszają się prawym pasem, osobówki lekko toczą się lewym. Remonty.
W BiH jedzie się jednopasmowymi drogami raczej bez stresu (o ile wcześniej nie będzie ulewy- o tym później). 2 pasy były tylko przes Sarajwem (ok. 50km płatne- można kartą). Zdecydowanie bardziej wymagający jest odcinek od Sarajewa do Czarnogóry, ale nie ma się czego bać. Trzeba tylko przygotować się, że prędkości nie będą zbyt wysokie ;)
Tunele w BiH oraz Czarnogórze są przeważnie nieoświetlone, a nad głową mamy litą skałę. Często kapie z góry woda i drąży w asfalcie dziury. Wjeżdżając do takiego tunelu z pełnego słońca, przez pewien moment nic nie widać- wjeżdżamy w czarną dziurę.

W samej Czarnogórze jeździ się mało europejsko ;) Potrafią jechać 30km/h poza zabudowanym, żeby za chwilę jechać 70km/h w zabudowanym. Ot tak- takie mają widzimisie. Z ronda auta z środka zjeżdżają na pewniaka przed autami z pasa zewnętrznego. Parkują gdzie się da i tak gdzie się nie da- np. na końcu pasa do prawoskrętu. Włączają awaryjne, wychodzą z auta i idą w siną dal.

Droga powrotna była ciężka. W okolicy granicy Czarnogóra-BiH dopadła nas potworna ulewa (na najgorszym fragmencie drogi). Później trzeba byłó się bardzo mocno pilnować, bo bardzo dużo kamieni leżało na asfalcie. Często były to kamienie, przez które reszta podróży mogła się skończyć lawetą.


Ceny w restauracjach:
Cevapki, pleskavica z dodatkami ok. 5-6 euro
Makarony 6 (np. carbonara) do 10 (z owocami morza) euro
Dania z rybami ok 10 euro
Pizza duża 5-7 euro
Pizza sprzedawana na kawałki w piekarniach ~2,50 euro/kawałek.
Piwo 0,5l ~2,5E

Piekarnie/sklepy:

Chleb ~0,5E (wg mnie mają lepsze pieczywo niż w Chorwacji. Pieczywo białe, nie ma co liczyć na coś innego)
Woda 1,5-1,75l ~0,50E
Cola 1,5l 1,4E
Piwo 0,5l ~0,8E, a to samo w plastiku 1,5l ~1,6E
Burek z mięsem ~1E
Tuńczyk w puszcze ~1,5E
Sery / wędliny znacznie droższe niż u nas, ale dokładnych cen nie pamiętam.

Koniecznie trzeba kupić pre-paida z internetem. 500GB w T-mobile na 15 dni 5E.

Jechałem na Here i Google maps z wcześniej pobranymi mapami offline. W Sarajewie do noclegu prowadziło mnie pod zakaz skrętu, więc pojechałem dalej. 40 minut krążyłem często wycofując się z bardzo wąskich uliczek bo okazywały się ślepe, a nawigacja przeliczała trasę i twierdziła, że można jechać. Finalnie musiałem wjechać pod zakaz.

Jeśli ktoś nie nastawia się na stołowanie tylko w restauracjach to warto zaglądnąć na targ i tam zaopatrzyć się w świeże i przepyszne owoce morza.

Czas przejazdu Kraków - Sarajewo 15h. Wyjazd o 4, przyjazd o 19. Sarajewo - Bar ok 5-6h.
Bar - Kraków (1300km) 22h, w tym samej jazdy 19h. 3h to postoje/tankowanie/granice/nocna kontrola Policji w Chorwacji albo na Węgrzech i drzemka 30 min przed Budapesztem.

W BiH oraz Czarnogórze często spotykaliśmy kontrole Policji, ale Policjanci przeważnie byli oparci o auta i bawili się telefonami. Warto jednak pamiętać, że co kilkadziesiąt km stoją.

Wyjeżdżając z Czarnogóry na granicy usiłowali mi wmówić, że wywozimy za dużo wina. Wiedziałem ile mogę wywieść, twardo postawiłem na swoim i po kilku minutach pozwolili przejechać.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 24.07.2019 23:55

" 500GB w T-mobile na 15 dni 5E. "

Nie mogę znaleźć nic takiego.
Klima
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klima » 25.07.2019 00:08

W byle kiosku do zakupienia na miejscu. Miła pani ma smartfon do którego wprowadza dane z dowodu osobistego, ja uzupełniłem adres zameldowania i karta od razu wystartowała.
T-mobile ma 500GB na 15 dni albo 1000GB na 30 dni dla turystów w Czarnogórze.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.07.2019 01:07

Klima napisał(a):W byle kiosku do zakupienia na miejscu. Miła pani ma smartfon do którego wprowadza dane z dowodu osobistego, ja uzupełniłem adres zameldowania i karta od razu wystartowała.
T-mobile ma 500GB na 15 dni albo 1000GB na 30 dni dla turystów w Czarnogórze.

Proszę, daj link do usługi, bo wydaje się bardzo atrakcyjna, ale nie mogę znaleźć. Może to jednak 500 mb ?
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 25.07.2019 12:32

Klima
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klima » 25.07.2019 22:30

https://prepaid-data-sim-card.fandom.co ... Montenegro

Informacja na stronie mówi o 20 dniach, ale wydaje mi się, że było to 15 dni.
rafalisko30
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1368
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafalisko30 » 26.07.2019 21:20

Klima, dzięki za super info. Piszesz że do Sarajewa jechałeś 15h. Zatrzymywałeś się często? Mapy google pokazują mi czas z Bielska Białej do Sarajewa troszkę ponad 10h? Plażowaliście tylko, czy też może były jakieś atrakcje typu rejs statkiem czy zwiedzanie?

EDIT. coś poknociłem, google pokazuje jednak prawie 12h z Bielska do Sarajewa
Ostatnio edytowano 27.07.2019 09:02 przez rafalisko30, łącznie edytowano 1 raz
Klima
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klima » 26.07.2019 22:25

Mnie google pokazywało w momencie wyjazdu 14h / 1000km.

Nie jesteśmy urodzonymi plażowiczami ;) Zwiedziliśmy przede wszystkim Stary Bar. Miłe spokojne miejsce, wejście 2E/osobę na ruiny. W Starym Barze polecam bardzo gorąco Konoba Bedem. Rewelacyjne jedzenie, obsługa bardzo dobrze mówi po Polsku.

Zrobiliśmy wycieczkę do Dubrownika. Trzeba wyjechać wcześnie rano, bo niby ~170km, a jedzie się ok 5h i jeszcze ok godziny staliśmy na granicy. Warto wcześniej sprawdzić parkingi w Dubrowniku, bo my wpakowaliśmy się na pierwszy lepszy i po wjeździe okazało się, że 1h kosztuje 40 Kuna. Później spacerując widziałem też takie, gdzie godzina kosztowała 75 Kuna. Trzeba pamiętać żeby zaopatrzyć się w wodę- dużo ;) Butelka wody kosztowała nas 20 Kuna :lol:

Budva- stara część jest bardzo ładna. Reszta to turystyczna dyskotekownia. Parking zaznaczyłem czerwonym owalem. Znajduje się przy jednym z 2 rond (nie pamiętam już którym dokładnie). Jednorazowa niska opłata na cały dzień. 1,2km spacerkiem wzdłuż morza do starej części miasta.
Obrazek
lobsen
Odkrywca
Posty: 78
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) lobsen » 02.08.2019 17:24

20190802_143545~2.jpg

Może komuś w Budvie się przyda. Taxi z opcją zamawiania przez WhatsApp, Viber:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Czarnogóra - pytania i porady. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone