Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarnogóra - pytania i porady.

Całkowita liczba ludności w Czarnogórze to 623 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia w tym kraju wynosi 45 osób na jeden kilometr kwadratowy. Kraj ten jest aż 23 razy mniejszy od Polski. Aż 231 osób w przeliczeniu na 1000 osób w Czarnogórze posiada broń palną.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 02.07.2019 22:59

michal_mc napisał(a):Witajcie. Mam już mętlik w głowie z tematem, Czarnogóra - dowód czy paszport.
Wiem, że dowód osobisty dla pobytu do 30 dni ale są niejasności jeżeli chodzi o nieletnich dlatego mam pytanie do osób, które przekraczały granice z dzieciakami.
Czy pytali o paszport czy nie. My będziemy lecieli do Podgoricy ale kwesta wjazdu pewnie jest ta sama dla samochodu i samolotu.
Może ktoś coś odpisać?
I jeszcze jedno o co chodzi z tym meldowaniem się w miejscowości w której ma się spędzić np tydzień?
Pozdrawiam.


Cześć , nas zameldowano w ten sposób , że zeskanowano nasze dowody ( paszporty ) i zameldowano na okres pobytu , określając dokładnie ilość , wiek , . . . itp.itd. co zostało sprawdzone ( 5 minut :!: ) przy wyjeździe
Po rozmowie z . . . X . . . dowiedziałem się , że ma to związek ze strasznym procederem , jakim jest handlem żywym towarem . . . + związane z tym profity . . .



Pozdrawiam
Piotr
michal_mc
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) michal_mc » 03.07.2019 07:03

Rozumiem. Czy ten meldunek był w miejscu pobytu czy musiałeś podejść do jakiegoś "Urzędu Miasta "?
Zastanawiam się czy sam mam tego przypilnować czy to jest po stronie właściciela pensjonatu.
Skoro pobiera opłatę za nocleg i podatek klimatyczny to też powinien wypełniać obowiązek meldunku.
Pozdrawiam.
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 03.07.2019 07:30

michal_mc napisał(a):Rozumiem. Czy ten meldunek był w miejscu pobytu czy musiałeś podejść do jakiegoś "Urzędu Miasta "?
Zastanawiam się czy sam mam tego przypilnować czy to jest po stronie właściciela pensjonatu.
Skoro pobiera opłatę za nocleg i podatek klimatyczny to też powinien wypełniać obowiązek meldunku.
Pozdrawiam.


Z tego co wszędzie czytałam obowiązek ten leży po stronie przyjezdnego... Jest mi to bardzo nie na rękę, bo jadę do Kotoru tylko na 2 noce i plan będzie napięty, no ale skoro takie mają wymog,i to nie ma wyjścia.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 03.07.2019 07:52

a komuś taki meldunek w ogóle sprawdzali na granicy? Bo mnie się nigdy nie zdażyło
Klima
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 18.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Klima » 05.07.2019 06:35

Wczoraj z Czarnogóry pojechaliśmy do Dubrownika. Sprawdzali tylko dowody i zieloną kartę. O meldunek nie pytali.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 05.07.2019 07:15

Bączek napisał(a):Za 6 dni melduję się w Dobrej Vodzie :)

Jeśli będą jakieś pytania chętnie pomogę :)

Nie widzę tu Twojej pomocy, którą zadeklarowałeś no ale ja też w tym roku wybieram się do Dobrej Vody więc spróbuję.

Jakie ogólne wrażenie robi ta miejscowość?
Jak jest z czystością, bo słyszałem, że nie najlepiej?
Jak wyglądają plaże?
Czy są duże markety i jakie są ceny podstawowych artykułów w porównaniu z Chorwacją?
Jakie w tym roku są ceny w restauracjach i czy jest ich dużo?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.07.2019 07:27

Dla jasności sprawy - oficjalny komunikat :

Z powodu większej liczby obcokrajowców w sezonie letnim Komenda Główna Policji (Uprava Policije MUP) przypomina o obowiązku rejestracji zagranicznych turystów, który jest zapisany w ustawie o obcokrajowcach.

"Jeżeli obcokrajowiec przebywa w obiekcie noclegowym (hotel, motel, apartamenty do wynajęci) właściciel obiektu ma obowiązek zameldować (a po zakończeniu pobytu wymeldować) na komendzie policji obcokrajowca w terminie 12 godzin od momentu rejestracji tego obcokrajowca w obiekcie noclegowym”

"Obcokrajowiec jest zobowiązany do samodzielnego zameldowania i wymeldowania w najbliższym oddziale straży granicznej (Odjeljenje Granične Bezbjednosti), komendzie policji (inspektorowi ds. cudzoziemców) lub Lokalnej Organizacji Turystycznej (Turistička Organizacija Opštine) w czasie nie przekraczającym 24 godzin od momentu rozpoczęcia pobytu, jeżeli nie przebywa w oficjalnym obiekcie noclegowym."


W praktyce przejazd tranzytowy nawet z jednym noclegiem "pod chmurką" nie będzie traktowany raczej jako łamanie przepisów , ale kilkudniowy pobyt już tak , ale to tylko moje zdanie . . .

"jeżeli obowiązek meldunkowy powinien być dopełniony osobiście przez obcokrajowca, a policjanci dokonujący kontroli na terytorium kraju lub służby na przejściu granicznym wykażą jego brak, turysta może zostać za to wykroczenie ukarany mandatem w wysokości 60 EUR; kwota mandatu zostanie zmniejszona o 30%, jeżeli mandat zostanie opłacony w terminie 8 dni od chwili wystawienia)."


Pozdrawiam
Piotr
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1699
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 05.07.2019 08:12

Piotr super, dzięki za jasne informacje :wink:
michal_mc
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 06.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) michal_mc » 05.07.2019 12:56

Czyli trzeba się zameldować, ja mam info od właściciela, że przygotuje papiery, wypiszemy i będzie trzeba się z tym udać do informacji turystycznej.
Koledzy odnośnie mojego drugiego pytania o paszport dla dzieciaków, przekraczał ktoś z was granice z dzieciakami do 18 lat, wystarczy dowód czy paszport?
Pozdrawiam.
marcines
Croentuzjasta
Posty: 152
Dołączył(a): 24.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcines » 05.07.2019 13:50

Wystarczy dowód osobisty. Obojetne czy dorosly czy dziecko. Odnośnie meldunku jak przekraczamy na dowod jak mogą sprawdzić czas pobytu w danym kraju?
Mi nigdy w ciagu 7 lat nigdy nie sprawdzali meldunku.
Pedros29
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 31.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pedros29 » 05.07.2019 15:15

Dwa lata temu nie sprawdzali.Kiedy upomnieliśmy się o potwierdzenie zameldowania, to w dniu wyjazdu nawet się nie pojawiła. Chcieliśmy mieć kartkę na granicę w razie czego.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 06.07.2019 22:19

Po pierwsze - to jeśli właściciel lokalu ma obowiązek zameldować gościa, to wydaje mi się, że gość nie musi nigdzie jeździć (w sensie to IT), bo to nie on jest od meldowania, tylko właściciel. Więc jeśli właściciel każe z tym się udać turystom, to leci w c...a, przerzucając swój obowiązek na kogoś innego. Ja bym w tym momencie to zlał..
Po drugie - szanse, że ktoś się będzie o to czepiał, są raczej minimalne. Często podczas kontroli granicznej nawet nie sprawdzają dokumentów, nie mówiąc o skanowaniu, jak ostatnio wyjeżdżałem z Czarnogóry to nikt ich nie chciał, czyli idąc skrajnym tokiem myślenia to nadal przebywam w Czarnogórze :D
Po trzecie - w kraju tak turystycznym utrzymywanie takich przepisów jest co najmniej dziwne... chyba tylko po to, aby czasem ktoś mógł zarobić ekstra. Nie oszukujmy się - jeśli ktoś dostałby rzeczony mandat 60 euro, to raczej do Czarnogóry szybko nie wróci...
arturescu
zbanowany
Posty: 444
Dołączył(a): 22.11.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) arturescu » 06.07.2019 22:28

Z tego co pamiętam, w CG funkcjonuje to podobnie jak w HR, czyli melduje właściciel apartamentu u którego zastawia się dowody/paszporty, które on skanuje albo spisuje i załatwia wymogi meldunkowe w urzędzie.

Nie wiem po co to zamieszanie na forum...
ani5500
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 24.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ani5500 » 07.07.2019 09:17

A my wczoraj wyjeżdżaliśmy z Czarnogóry. Za każdym razem przekraczania granicy ( 2 razy wjazd i 2 wyjazd - raz wycieczka do Chorwacji) podczas kontroli granicznej, sprawdzali nam paszporty, wbijali pieczątki z datą wjazdu, na koniec wyjazdu. Chcieli zieloną kartę oraz dokumenty samochodu.
A co do podatku to właścicielka dała nam dokumenty z informacją że u niej będziemy wynajmować apartament i z nimi oraz paszportami kazała się udać do biura informacji turystycznej, tam natomiast wystawili blankiet na moje imię i nazwisko do uiszczenia zapłaty na poczcie i z potwierdzeniem zaplaty musieliśmy wrócić do biura pokazać, że dokonaliśmy wpłaty. Pozdrawiam!
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 07.07.2019 11:53

Ale tu mowa o meldunku, a nie podatku. Ciekawa praktyka, że wysyła się turystę do IT i potem na pocztę aby samodzielnie opłacił miejscową taksę, jeszcze się z czymś takim nie spotkałem :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czarnogóra - Црна Гора



cron
Czarnogóra - pytania i porady. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone