Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja po raz szósty... i siódmy i dalej...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 12.03.2012 21:04

W Stonie rzeczywiście był wtedy ukrop :) .

Czyli na Ptuj trzeba by zarezerwować cały dzień, a nie tylko wieczorny spacer, żeby odkryć więcej wspaniałości...
:D
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 12.03.2012 21:37

Jeśli mogę coś dodać odnośnie Ptuja-spędziliśmy tam całe popołudnie i nocowaliśmy w połowie września. Poza sezonem jest tam niezwykle cicho i spokojnie. Miasteczko w piątek było jak wymarłe.
Zdążylismy zwiedzić zamek i całą starówkę, ale dość przygnębiające wrażenie zrobiło puste centrum. Nawet w knajpkach było pusto.
Na duży plus- turyści parkują w Ptuju za darmo:-) taka taktyka Urzędu Miasta, jak nas poinformował właściciel naszego pensjonatu.
Następnym razem wstąpimy do Mikulova :)
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 13.03.2012 20:00

Podczas pierwszego pobytu w Chorwacji w 2005 roku w miejscowości Bibinje, wybraliśmy się w dłuższą wycieczkę, którego punktem docelowym był Split. Ale po drodze był Szybenik. Jest to miasto w którym się wtedy po prostu zakochałem :oops:

Obrazek

Najbardziej znanym obiektem miasta jest katedra św. Jakuba znajdująca się na liście światowego dziedzictwa UNESCO:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Charakterystycznym elementem są rzeźby 71 głów mieszkańców Szybenika na zewnętrznych ścianach:

Obrazek

Samo miasto jest również piękne i bardzo klimatyczne:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Szybenik był kiedyś ważnym miejscem obronnym i pozostałością po tym są fortece (forty). Wtedy zwiedziliśmy tylko twierdzę św. Anny ( spotkałem się również z nazwą św. Michała).

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wtedy każdy zakręt na Jadrance powodował "ochy" i "achy", ale po wejściu na mury i zobaczeniu tych widoków po prostu zaparło nam dech w piersiach:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po raz drugi odwiedziłem Szybenik dwa lata później wracając z wycieczki do wodospadów na rzece Krka. Wtedy też weszliśmy na wyżej położone Šubićevac :

Obrazek

i najwyżej położoną św. Jana:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze do tej ostatniej mijaliśmy bardziej współczesne "zabytki":

Obrazek

Ale widoki z góry są naprawdę wspaniałe:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Została do zwiedzania jeszcze czwarta twierdza leżąca przy ujściu rzeki Krka do morza - twierdza św. Mikołaja, która miała chronić miasto i port Szybenik przed muzułmańskimi piratami. Jest więc pretekst do kolejnych odwiedzin.

Po kilkuletnich wojażach po różnych zakątkach Cro mogę nadal powiedzieć, że Szybenik jest dla mnie miastem, w którym czuję się bardzo dobrze i jedynie Korcula wywarła na mnie większe wrażenie.

Obrazek

Pozdrawiam :D
Ostatnio edytowano 29.10.2017 10:42 przez Jarek999, łącznie edytowano 4 razy
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 13.03.2012 21:57

Dziękuję za powrót do przeszłości.Zwiedzaliśmy Szybenik w 2007 roku , miło powspominać....
Madziulka2112
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 173
Dołączył(a): 06.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Madziulka2112 » 16.03.2012 19:37

Po tych widokówkach moge stwierdzić że przekonaleś nas do zwiedzenia Szybenika..
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 16.03.2012 20:24

Myślę, że jest tego wart, zwłaszcza, że jest w pobliżu innych ciekawych miejsc :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 16.03.2012 22:40

Szybenik także wspominam z wielkim sentymentem :hearts: może nawet większym, niż urokliwy Trogir. Ze starówkami południowej Dalmacji (zwłaszcza tymi na wyspach) nie porównuję, bo to dla mnie zupełnie inna kategoria...
A na mury w Stonie jeszcze kiedyś :wink: wejdę, bo aż mi głupio :oops: , że zatrówno Ston jak i Mały Ston, potraktowaliśmy tylko oddolnie...
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 17.03.2012 18:35

Czytałam z zapartym tchem nie ujawniając się. Pięknie opisane i śliczne zdjęcia.

Przeglądając forum i czytając różne opisy pobytów na Ciovo postanowiłam też się tam w tym roku wybrać. Padło na Okrug Gornji.

Jedziemy 18.08-28.08 i ciekawa jestem czy ktoś z Was był tam w tym terminie? Jaka pogoda? :)


Pozdrawiam
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 20.03.2012 21:56

EithelAmarth napisał(a):Jedziemy 18.08-28.08 i ciekawa jestem czy ktoś z Was był tam w tym terminie? Jaka pogoda? :)


Zawsze byłem lipcowy, więc tu nie bardzo pomogę, ale w lipcu i w sierpniu trzeba mieć pecha, żeby nie mieć pogody :) . Choć oczywiście jakiś dzień może się trafić gorszy.
Raczej jest pytanie, czy będzie bardzo ciepło, czy gorąco... :D
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 20.03.2012 22:04

hehe no tak, ale z moim szczęściem to różnie bywa ;)

Mam jednak nadzieję, że uda się kości wygrzać i popływać w ciepłej wodzie (niekoniecznie z kałuży :P ) .
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 20.03.2012 22:11

W czasie pobytu w Orebicu, robiliśmy wycieczki w celu poznania półwyspu Peljesac.
Jest to niewątpliwie miejsce posiadające wiele urokliwych zakątków.
Oczywiście skoro dojechaliśmy już tak daleko w głąb półwyspu, to trzeba było pojechać na jego koniec do miejscowości Loviste.:)
Po drodze zaraz za Orebicem jest miejscowość Kuciste, posiadająca kilka zalet:
Jest niewątpliwie bardziej spokojna od Orebica, posiada piękną plażę:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

i jest niezłym miejscem dla zwolenników windsurfingu. Wieją tam praktycznie cały czas wiatry, są szkółki windsurfingu ( w tym nawet polska ), a dla amatorów wakacji pod namiotem jest kemping.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na straży ładnej pogody stał sv. Ilja zatrzymując chmury:

Obrazek

i można było podziwiać Korculę:

Obrazek

Jadąc dalej trzeba się wspiąć na górę:

Obrazek

Obrazek

Samo miasteczko jest ciche i spokojne, przynajmniej kiedy tam byliśmy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

rosną fajne roślinki:

Obrazek
Obrazek

a gdy udamy się poza miasteczko, zobaczymy takie skałki i zatoczki na których można spotkać osoby lubiące ciszę i spokój:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jest to jeszcze jedno chorwackie miejsce, które warto zobaczyć:

Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 29.10.2017 10:45 przez Jarek999, łącznie edytowano 3 razy
Jarek999
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 473
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jarek999 » 22.03.2012 21:04

Kolejnym ciekawym miejscem na Peljesacu jest miejscowość Trpanij. Wiele osób udających się do Orebica nie jedzie dookoła przez Neum i Ston tylko skraca sobie drogę płynąc promem z Ploce do Trpanij. My za każdym razem wybieraliśmy drogę dookoła, aby dłużej podziwiać chorwackie widoki i nie czekać na prom.
Ale żeby zobaczyć co traciliśmy wybraliśmy się na wycieczkę do Trpanij.
Droga generalnie jest dobra:

Obrazek

choć czasami była i taka:

Obrazek

Samo miasteczko jest bardzo przyjemne:


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

skały zamykające port:

Obrazek

sympatyczna plaża:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

prom odpływający do Ploce:

Obrazek
Obrazek

w oddali widać góry na stałym lądzie:

Obrazek
Obrazek

i zachodzące słońce:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

oraz widokówka z Trpanij:

Obrazek

Pozdrawiam :D
Ostatnio edytowano 29.10.2017 10:48 przez Jarek999, łącznie edytowano 3 razy
ASIULA HK
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 33666
Dołączył(a): 15.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) ASIULA HK » 22.03.2012 21:12

Widok z odpływającego promu też mi się podobał :D
No i te góry na stałym lądzie, i półwysep - rozmarzyłam się czytając i oglądając Twoje fotki. :D
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 22.03.2012 21:18

Droga dojazdowa świetna ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.03.2012 21:37

Po raz kolejny przy śledzeniu relacji rodzi się pomysł na kolejny spacer uzupełniający 8)
Peljesac do poprawki w naszym przypadku musi być . Dziękuję
:D


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacja po raz szósty... i siódmy i dalej... - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone