Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Campingowe patenty i caravaning

Dla miłośników namiotów, przyczep i biwakowania. Standardy, ceny, ciekawe miejsca do zwiedzenia przez trampingowców.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.01.2018 10:27

cronaturki napisał(a):to jeszcze raz
DCM Auta wg DR 1944
DMC przyczepy (wg DR) to 1600
DMC auta z przyczepą wg DR do 3544

z tego co rozumiem polskie prawo nakazuje miec dane z Dowodu Rejestracyjnego w głebokim poważaniu i te 1600 musze podzielic przez 1,33 i mi wychodzi DMC przyczepy.

Czy tak?

PS Mam nadzieje ze nie mam racji..

Masz rację :mrgreen: Zgodnie z warunkami technicznymi auto o dmc 1944 może ciągnąć max 1461 kg. (1944:1,33=1461) w praktyce będzie to najczęściej przedział 1100-1400 kg.
Tu nie chodzi o Twoje uprawnienia tylko uprawnienia auta! to mamy już jasne, że więcej nie może nawet jakbyś miał wszystkie kategorie prawa jazy. Teraz dalej.

cronaturki napisał(a):
a moze to jest tak ze aby ciągnąć coś tylko na kat B i dobrac przyczepe musze wykonac takie oblcizenia

3500 kg MINUS DMC Auta tj 1944 i to mi wychodzi 1556 - i to wg mnie powinna być DMC mojej przyczepy .
Tylko co z tym 1,33?
Nie ... bo już wcześniej ustaliliśmy, że Twoje auto może ciągnąć max 1461 :mrgreen:
Uprawnienia auta to jedno a uprawnienia kierowcy to drugie.

Na kat. B - możesz prowadzić zestaw do 3,5 t - tu liczysz masy normalnie tak jak jest wpisane w dowodzie, czyli DMC auta + DMC przyczepy nie może przekroczyć 3,5 t, ale jednocześnie muszą być spełnione warunki techniczne zestawu, czyli auto nie może ciągnąć cięższej budy niż wynika to z jego możliwości technicznych.

W układzie auto 1944 + max buda jaka wyszła z przelicznika 1461 = 3405 kg czyli mieści się w przedziale do 3500, więc możesz prowadzić na B, buda spełnia warunki techniczne w stosunku do masy auta.

Już jaśniej nie potrafię chyba :oczko_usmiech:

Nie szła bym jednak na rekord w max masie budy. Nie wiem jakie tam macie potrzeby, ile osób itd ... ale do 1300 to już jest spora (5m w środku) przyczepa dla 4 osób.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 09.01.2018 10:42

Juz mam pełna jasność komizmu polskich przepisów.


jest nas trójka..

wiec pałacu na kólkach nie potrzebuję :)


a numery tych przyczep ktore mi sie podobaja - o dziwo - mają w swej nazwie na początku numeru cyfrę 5. :)
czy to Fendt DIAMANT 590, czy tez Hobby 540 UFe
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.01.2018 12:50

cronaturki napisał(a): ... Fendt DIAMANT 590
Z dyszlem to będzie miało ponad 8 m ... i 250 cm szerokości ... po co Ci taka landara 8O. DIAMANT - dwie osie, duże okna, brak WC tylko prysznic, a'la skórzane kanapy = 100 % po koczowniczych Cyganach. Weź to pod uwagę. Oraz to, że im większa buda tym ciężej zmieścić się na parcelach i nie wszędzie wjedziesz - często brak pola manewrowego na połamanie, tudzież spadek lub górka ;)

W tym roku jadąc do Cro objazdem tunelu Sv. Rok, który musieliśmy ominąć z konieczności wiejącej bury przyszło nam w Knin przecisnąć się przez remontowany most. Z jednej strony betonowo- żelazna wysoka konstrukcja, z drugiej wysoko osadzony krawężnik, wybrana stara nawierzchnia - nadwozie budki 230 cm i ... ledwo, ledwo, na milimetry z pomocą całej ekipy budowlanej i sercem na dłoni czy nie rozerwiemy poszycia. 250-ka by się nie przecisnęła zwyczajnie, chyba że by ją tuningował na miejscu :mrgreen: .
mostek.jpg

Wydzielony pas ruchu był węższy niż remontowana strona obok. Pojazd na wysokich kołach z wyżej osadzoną paką nie miał takich problemów jak my.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 09.01.2018 13:18

Spoglądając swym okiem doświadczonej osoby - co powiesz o czymś takim ? https://www.otomoto.pl/oferta/hobby-exe ... 573a6569f1
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.01.2018 14:15

cronaturki napisał(a):Spoglądając swym okiem doświadczonej osoby - co powiesz o czymś takim ? https://www.otomoto.pl/oferta/hobby-exe ... 573a6569f1
Marka Hobby mnie nie przekonuje ale to subiektywne odczucie. Druga rzecz ... to jest przyczepa po wypożyczalni i już z tego powodu odpada. Trzecia rzecz ... te zdjęcia niewiele mówią ... trzeba zajrzeć w narożniki do szafek, zobaczyć jak wygląda połączenie sufitu ze ścianami wewnątrz, pod kanapami, w narożnikach podłóg i bakiście itd ... Czwarta rzecz ... ogłoszenie jest do d ...gdzie jest jakaś spec. techniczna tej budy, wagi, wymiary, jaki hamulec, co ma w wyposażeniu poza wypasioną kanapą, dużą lodówką i markizą, jakie instalacje itd ...
Wrzuć ja w swoim wątku na karawaningowym forum, użytkownicy hobbytek znają ich mankamenty wrodzone, że tak powiem i zapewne część osób ma swoją opinię nt. sprzedawcy oraz stosunku jakość/cena ;)
Chyba nie ma sensu tu aż tak szeroko się zagłębiać w temat przyczepowy - jest do tego branżowe forum i las rąk do pomocy w zakupach ;)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 10.01.2018 07:23

Ja myślę, że temat przyczep czy kamperów zdecydowanie zasługuje na swój, specjalny, osobny wątek :)
Crocodyl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1015
Dołączył(a): 13.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crocodyl » 10.01.2018 08:22

piotrulex napisał(a):Ja myślę, że temat przyczep czy kamperów zdecydowanie zasługuje na swój, specjalny, osobny wątek :)

A pierwszym z tematów może być kupić czy wypożyczyć? Mam bowiem znajomego, któremu miłość do karawaningu minęła po pierwszym wyjeździe wypożyczonym kamperem. I nie chodziło tu o koszt ale o całokształt możliwy do poznania dopiero w czasie realnej eksploatacji. Tak samo może być z przyczepami. Jeśli nie miało się wcześniej doświadczenia w tym temacie nie mówiąc już o jeździe takim wakacyjnym zestawem to dobrze jest wypożyczyć taka przyczepę pojechać choćby kilkaset km w kraju i sprawdzić czy nam to odpowiada a nie kupować "z gorącą głową" aby potem szybko odsprzedawać.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.01.2018 13:42

Crocodyl masz rację, jeśli ktoś nie jest przekonany to warto taki tryb obrać - choć ja wiedziałam od zawsze, że to będzie moja bajka więc się nie bawiłam w żadne wypożyczenia :hearts: Wcześniej była oczywiście przygoda z namiotem.

piotrulex napisał(a):Ja myślę, że temat przyczep czy kamperów zdecydowanie zasługuje na swój, specjalny, osobny wątek :)
Na forum karawaningowym jest prawie 30 działów a w każdym z nich tysiące wątków ... od tematów czysto technicznych, przez przepisy prawne, kupno/sprzedaż/sprowadzanie z zagranicy; po podróże/spotkania i jeszcze się wiele innych.
Obawiam się zatem, że jeden osobny wątek nie ogarnie tego wszystkiego a na pewno powstanie w nim niezły bajzel :mrgreen:
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 10.01.2018 17:13

gusia-s napisał(a):Obawiam się zatem, że jeden osobny wątek nie ogarnie tego wszystkiego a na pewno powstanie w nim niezły bajzel :mrgreen:


Jeszcze większy niż w tym się zrobił?


Mniemam, że większości tu zaglądających przyczepa w tym momencie nie interesuje

Moim zdaniem wymaga to osobnego tematu ale oczywiście nalegać nie będę
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.01.2018 17:50

Wątek o przyczepach jest >>> przyczepa-kempingowa-eksploatacja-technika-jazdy-wrazenia-t21849.html

I nawet kilka innych.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.01.2018 18:46

piotrulex napisał(a):
gusia-s napisał(a):Obawiam się zatem, że jeden osobny wątek nie ogarnie tego wszystkiego a na pewno powstanie w nim niezły bajzel :mrgreen:

Jeszcze większy niż w tym się zrobił?

Mniemam, że większości tu zaglądających przyczepa w tym momencie nie interesuje

Moim zdaniem wymaga to osobnego tematu ale oczywiście nalegać nie będę

Dlatego wspomniałam o forum karawaningowym żeby już tu nie pisać, bo mało kogo to interesuje, te parę postów może zostać myślę, w końcu w tytule wątku jest również słowo caravaning :)
Po co wyważać otwarte drzwi ... tam już zostało chyba wszystko napisane, i tam jest dużo większa społeczność wciągnieta w temat przyczep. To chyba nic złego, odnośnie kamperów też z tamtego forum kierujemy na typowo kamperowe ;)
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.01.2018 18:59

Janusz Bajcer napisał(a):Wątek o przyczepach jest >>> przyczepa-kempingowa-eksploatacja-technika-jazdy-wrazenia-t21849.html...

W tym temacie również pojawiają się odesłania do forum karawaningowego ;)
Piotras_Bydgoszczu
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 26
Dołączył(a): 06.07.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotras_Bydgoszczu » 11.01.2018 23:53

SingSing74 napisał(a):Podaj linka gdzie kupiłeś.


nie mogę jeszcze wstawiać linków ale chodzi o aukcje allegro nr 6409224927
Beatka73
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 18.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beatka73 » 21.02.2018 09:06

Wiem że temat był już poruszany ale dosyć dawno. Napiszcie proszę na czym śpicie w namiotach, interesują mnie raczej materace te dmuchane. My prawie co roku kupujemy Intexy w biedrze ale one wytrzymują u nas jeden sezon ( a czasem krócej :)). Czytałam tu już że niektórzy też je mają i wytrzymują dłużej- u nas się nie sprawdzają. Polećcie coś może trochę lepszego, czy te z decathlonu Arpenaz Air Basic ( niestety nie mogę wklejać linków) dają radę , warto kupić?
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 21.02.2018 10:08

Beatka73 napisał(a):Wiem że temat był już poruszany ale dosyć dawno. Napiszcie proszę na czym śpicie w namiotach, interesują mnie raczej materace te dmuchane. My prawie co roku kupujemy Intexy w biedrze ale one wytrzymują u nas jeden sezon ( a czasem krócej :)). Czytałam tu już że niektórzy też je mają i wytrzymują dłużej- u nas się nie sprawdzają. Polećcie coś może trochę lepszego, czy te z decathlonu Arpenaz Air Basic ( niestety nie mogę wklejać linków) dają radę , warto kupić?


Mamy od lat najzwyklejszy gumowy, dwuosobowy materac nie zdradził nas :) Kosztował około 200pln.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kempingi

cron
Campingowe patenty i caravaning - strona 162
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone