Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

BiH - slalom między minami: maj 2023

Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym obowiązują aż trzy języki urzędowe, czyli serbski, chorwacki i bośniacki. Państwo to nazywane jest Krainą w Kształcie Serca, ponieważ przy odrobinie wyobraźni i dobrych chęci właśnie taki kształt widać na mapie. Sahat Kula, czyli wieża zegarowa w Sarajewie, jest ostatnim zegarem w Europie, który pokazuje czas zgodnie z zegarem księżycowym.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2011 16:03

Dzień 5

W ciągu nocy dociera do mnie raz za czas - w fazach lżejszego snu - bębnienie deszczu o dach samochodu. Kiedy jednak się rano budzę, deszczowy perkusista najwyraźniej zrobił sobie pauzę. Wyglądam na świat za oknem - szaro, buro i wietrznie. Powoli, bez pośpiechu, ścielę samochód, robię śniadanie, a na niebie zaczynają się pojawiać pierwsze plamy błękitu. Maleńkie i szybko znikające, niczym dziury w chmurach błyskawicznie łatane przez niebiańskiego krawca. Co się w jakimś miejscu przetrze, od razu krawiec nakłada nową łatę. Jednak dziury pojawiają się coraz częściej, w coraz to nowych miejscach i krawcowi z wolna zaczyna brakować tchu - niebieskie plamy coraz gęstsze i coraz większe. Pojawia się nadzieja na inny sposób spędzenia dnia, niż siedzenie w samochodzie. Oczywiście, wyjście w góry nie ma sensu, ale przecież niecałe dwadzieścia kilometrów w dół rzeki znajduje się Mostar. Może by skorzystać z nadarzającej się okazji?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zwijam graty i wyjeżdżam z mojej dolinki. Włączam się do ruchu na głównej szosie i po kilkunastu minutach widzę tablicę z nazwą "Mostar". Po chwili skręcam już w kierunku miasta, przejeżdżam przez Neretwę na drugą stronę, kawałek jadę jeszcze na południe, a gdy widzę po lewej wystający ponad ogólną zabudowę minaret, parkuję i wychodzę z wozu. Czas przystąpić do realizacji planu awaryjnego. Podchodzę bliżej - meczet ma prostą konstrukcję, zachowując kwadratowy plan musalli, czyli sali modlitewnej. U wejścia niewielki przedsionek, gdzie zostawia się buty; niestety, drzwi zamknięte. Zaglądam jednak do wnętrza przez szeroko otwarte okno i widzę, że niczym szczególnym się nie wyróżnia. Zdecydowanie najładniejszym elementem jest sam minaret, a także umiejscowiony przed meczetem grób z kaligrafią arabską oraz dwoma kolumnami - jedną zwieńczoną fezem, a drugą głowicą z motywami roślinnymi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2011 16:03

To dopiero przedmieścia Mostaru, wracam więc do wozu i kieruję się bliżej starówki. Zjeżdżam do centrum, gdzie jednak jest problem z darmowym parkowaniem, a że ja nie mam problemu z przejściem trzystu metrów na piechotę, wracam do głównej arterii i zostawiam samochód na zupełnie luźnym parkingu przy szosie, ciągle jeszcze po tak zwanej chorwackiej stronie. Wyruszam na spacer po Mostarze, nie zaczynam jednak od zagłębienia się bezpośrednio w samo centrum starego miasta, tylko przechodzę na most, przerzucony przez rzekę bardziej na południe, skąd roztacza się wspaniała panorama starówki, z centralnym punktem, jaki stanowi Stari Most.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 03.12.2011 16:36

Jedne z piękniejszych zdjęć z Mostaru jakie widziałem ! :roll:

Pozdrawiam.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 03.12.2011 17:00

Przepiękne fotki!

P.S Robisz piękne fotki, jeżeli mogę się spytać czym zrobiłeś te z Mostaru i czy były podciągane?

Pozdrawiam
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 03.12.2011 18:38

Mostar, pamiętam jak bardzo chciałam go zobaczyć, pamiętam deszcz na Moście, gęsią skórkę na widok ruin... i jakąś taką magiczną otoczkę tego miejsca. Jedno z tych miast, do których kiedyś będziemy chcieli wrócić. Piękne zdjęcia Wojtku. Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.12.2011 20:05

mariusz-w napisał(a):Jedne z piękniejszych zdjęć z Mostaru jakie widziałem ! :roll:

piter83pl napisał(a):Przepiękne fotki!

helen napisał(a):Piękne zdjęcia Wojtku.

Bardzo Wam dziękuję za słowa tyleż miłe, co nieuzasadnione.
No, może w kategorii fotek robionych małpką nie są najgorsze. ;)

piter83pl napisał(a):P.S Robisz piękne fotki, jeżeli mogę się spytać czym zrobiłeś te z Mostaru i czy były podciągane?

Wszystkie fotki obrabiam darmowym programem GIMP.

helen napisał(a):Mostar, pamiętam jak bardzo chciałam go zobaczyć, pamiętam deszcz na Moście, gęsią skórkę na widok ruin... i jakąś taką magiczną otoczkę tego miejsca. Jedno z tych miast, do których kiedyś będziemy chcieli wrócić.

Za moją drugą wizytą w Mostarze pogoda była jeszcze lepsza, a że wtedy i nocleg tam wypadł, więc fotki będą ciekawsze. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.12.2011 20:14

Chciałem coś o moście napisać ;) ale powiem tylko tyle, ze pięknie pokazany i z miejsca,
z którego nie miałem okazji go zobaczyć :D

Dzięki.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 03.12.2011 20:25

I ja się przyłączę do pochwał co do jakości fotek.
Udało Ci się pokazać, że miasteczko jest też pięknie położone pomiędzy dumnymi wzgórzami.
Na Mostar zawsze chętnie spojrzę, choć tutaj od tłumów chyba nie sposób uciec.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.12.2011 14:23

weldon napisał(a):Chciałem coś o moście napisać ;) ale powiem tylko tyle, ze pięknie pokazany i z miejsca,
z którego nie miałem okazji go zobaczyć :D

Crayfish napisał(a):I ja się przyłączę do pochwał co do jakości fotek.
Udało Ci się pokazać, że miasteczko jest też pięknie położone pomiędzy dumnymi wzgórzami.

Dziękuję Wam wszystkim. :) Cieszę się, że tylu osobom udało mi się sprawić przyjemność.

Crayfish napisał(a):Na Mostar zawsze chętnie spojrzę, choć tutaj od tłumów chyba nie sposób uciec.

To był październik.
Z listopada mam fotki, na których już ludzi brak... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 04.12.2011 14:24

Franz napisał(a): ... dziękuję za słowa tyleż miłe, co nieuzasadnione.
No, może w kategorii fotek robionych małpką

Ja nie o zaletach aparatu pisałem, a o zrobionych kadrach.



... i bez krygowania się ... proszę mi tu! ;)

pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.12.2011 16:26

mariusz-w napisał(a):Ja nie o zaletach aparatu pisałem, a o zrobionych kadrach.

To ten jedyny aspekt niezależny od użytego sprzętu.
Zatem - dziękuję bardzo. Moje ego zadarło właśnie nosa. :lol:

mariusz-w napisał(a):... i bez krygowania się ... proszę mi tu! ;)

Tiaaa... mnie się te fotki też podobają. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2011 17:09

Franz napisał(a):nie mam problemu z przejściem trzystu metrów na piechotę

:lol: :D
I tak trzymaj :idea:
Franz napisał(a):To był październik.
Z listopada mam fotki, na których już ludzi brak... :cool:

To był październik 2009
Listopad tego samego roku czy 2010 ? :roll:
Bo chyba nie 2011....
Pogubiłem się :oops:

Ja byłem w Mostarze 3 razy, za każdym razem poza sezonem, ale i tak ludzi trochę było. Piękne miejsce, choć jak dla mnie trochę już zbyt "turystyczne".

Niezmiennie czekam na góry na P i M :cool:

Pzdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.12.2011 20:48

kulka53 napisał(a):To był październik 2009
Listopad tego samego roku czy 2010 ? :roll:
Bo chyba nie 2011....
Pogubiłem się :oops:

Listopad 2010 - długi weekend niepodległościowy. 8)

kulka53 napisał(a):Ja byłem w Mostarze 3 razy, za każdym razem poza sezonem, ale i tak ludzi trochę było. Piękne miejsce, choć jak dla mnie trochę już zbyt "turystyczne".

W listopadzie w ciągu dnia spotykaliśmy ludzi. Ale wieczorem mieliśmy Mostar dla siebie. :P

kulka53 napisał(a):Niezmiennie czekam na góry na P i M :cool:

Już tylko te góry mi zostały. Nie wiem, czy załapałeś się na Hajducką vratę. Bo ona już była w Cz. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.12.2011 20:00

Nasyciwszy wzrok widokiem rozłożonego po obu stronach Neretwy miasta z otaczającymi go górami, schodzę na brzeg muzułmański i kieruję się w górę rzeki. Już po chwili zatrzymuję się przy małym meczecie Cejvan Cehaja po lewej stronie drogi. Mój wzrok przyciągają stele nagrobne oraz podkowiaste łuki okien w górnym rzędzie świątyni. Spoglądam w górę - na minaret, od którego w lewo ciągnie się wąska kreska tęczy, ułożonej na delikatnych obłokach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.12.2011 20:01

Z tym najstarszym meczetem Mostaru sąsiaduje budynek medresy, a tuż obok wznosi się półkolista wieża - to już Tara, jedna z wież strażniczych nad słynnym mostem. Schodzę po schodach do ścisłego centrum starego miasta - Kujundziluk carsija, trafiając akurat na rozbawione dziewczyny, podrygujące w takt rozbrzmiewającej muzyki. Ale zanim zanurzę się pomiędzy pootwierane stragany, kieruję się w lewo na symbol Mostaru. Stari Most.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Bośnia i Hercegowina - Bosna i Hercegovina


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
BiH - slalom między minami: maj 2023 - strona 27
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone