Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Żuljana 2014 - startujemy :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 22.08.2014 21:29

Wiele się dzieje więc czasu na relację brak. Ciąg dalszy nastąpi już w PL. Będzie Miljet, Zuljana i mam nadzieję wszystkie miejscowości półwyspu...

pozdrawiamy z Zuljany :mrgreen:
m@rek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 884
Dołączył(a): 15.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) m@rek » 22.08.2014 21:52

przemo99 napisał(a):Wiele się dzieje więc czasu na relację brak...

jestem w stanie w to uwierzyć :twisted:
pozdrav :papa:
cooleczka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 410
Dołączył(a): 17.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) cooleczka » 01.09.2014 12:32

mam komputer ;)
w tym tygodniu coś napiszemy... :)
pozdrawiam,
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 01.09.2014 14:12

przemo99 napisał(a): Sam przejazd przez tunel bez emocji
( w porównaniu do Hvarskiego tunelu Pitve – Ivan Dolac porównania nie ma, szerszy krótszy i bez świateł). Zjazd do Borka może kiedyś był wyzwaniem ale po przejechaniu dróg Korculi i Hvaru poszło ekspersowo.


Jak się jest już któryś raz z rzędu w Cro to wszystkie zjazdy, podjazdy, tunele i szutrowe zawijasy nie robią wrażenia - to moja opinia. Prawda jest taka, że trzeba wszystkim, także mniej sprawnym turystom, umożliwić dojechanie i zostawienie pokaźnej sumki więc wszędzie gdzie się da betonują, poszerzają i ułatwiają dojazd.
My w tym roku byliśmy w wielu miejscach, które miały być szałowe i pełne emocji dla kierującego ("słynny" zjazd do Crkvic albo Extravaganza), a okazały się...po prostu zwyczajne jak każde inne. Tutaj polecam Tobie wycieczkę do Albanii albo Gruzji osobówką - tam napewno przyda się pampers dla słabszych nerwowo :)

przemo99 napisał(a): Po dojechaniu na miejsce przyznam szczerze że byliśmy strasznie zaskoczeni ilością apartamentowców i ściskiem wokół panującym. Wszędzie apartamenty, brak dostępu do morza, do tego tylko dwie małe plażyczki które o 18 30 były jeszcze pełne, nie wiem jak wyglądają o 13. Szukałem sielanki a spotkałem Orebić w wersji ścisk. Jedyna kwatera godna uwagi to (chyba) kwatera Bociana przed samą miejscowością tam faktycznie było czuć ciszę i spokój ( jak u nas w Żuljanie). Dodam że nie pamiętam kiedy w cro miałem tyle mijanek na dojeździe i szczególnie wewnątrz miejscowości co znacznie wpłynęło na odbiór samej miejscowości. Mam wrażenie że w Borku jest wyrobione 200% możliwości noclegowych.


Tutaj muszę stanąć w obronie Borka bo już od trzech lat jeżdżę do tych "apartamentowców" i póki co nie zamierzam zmieniać miejscówki.
Racja, że mieszkania po drugiej stronie ulicy od morza nie są tak atrakcyjne, ale te przy samym morzu mają zawsze swoje zejście i miejsca do leżenia i opalania, no i ten widok z tarasu jest bezcenny...
Poza tym głośniej jet tylko wczesnymi wieczorami przy obu knajpach bo dużo Chorwatów tam przyjeżdża na kolację. Już nawet we wrześniu jest całkowicie cicho, gdyż byłem tam właśnie wtedy pierwszy raz, jednak ten szybki zmrok sprawił, że co rok jeździmy w lipcu.
Gniazdo Bocianie :) miałem okazję widzieć tylko od strony morza, płynąc łódką i podobała mi się strefa nad wodą, z daszkami i parasolkami z liści bambusa - iście w Karaibskim stylu. Nazwałbym to: Mały Borek w Borku:)
My przez trzy lata byliśmy na plaży może z 5 razy i to nie ze względu na tłok ale podoba się nam po prostu nasze miejsce na skałach - każda rodzika ma praktycznie swoje legowisko pod domem.

Oczywiście na koniec dodam, że Żuljana też nam się spodobała - a szczególnie piaszczysta plaża i te kilka mieszkanek wychodzące wprost na nią to idealne miejsce jak się jest z małymi dziećmi.
Jednak widoczku z naszego tarasu raczej nie zamieniłbym na Żuljanę...
Zmiana rozmiaruwakacje 113.jpg
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 01.09.2014 14:30

AdamBeata napisał(a):Gniazdo Bocianie :) miałem okazję widzieć tylko od strony morza, płynąc łódką i podobała mi się strefa nad wodą, z daszkami i parasolkami z liści bambusa - iście w Karaibskim stylu. Nazwałbym to: Mały Borek w Borku:)

To nie jest Anadingač. To czeski dom. Plaża Anadingač to ta z zielonymi zacienieniami :)
Mnie na ten przykład rozczarowała Žuljana. Byliśmy tam w odwiedzinach u znajomych i w knajpie u Nevinki slavili smo godišnjicu braka naszych przyjaciół :)
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 01.09.2014 17:17

Nie musisz nic bronić, bo po to jest tyle miejsc żeby wszyscy swoje znaleźli... my nasze mamy na Hvarze, ale nie chcieliśmy jechać 2 razy pod rząd w to samo miejsce :)

Wakacje zakończone więc zaraz będziemy coś skrobać.
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 01.09.2014 18:30

Na początek miejscowość w której stacjonowaliśmy:)

ŻULJANA - miejscowość położona w centralnej części półwyspu, dokładnie w połowie drogi pomiędzy Stonem a Orebiciem. Kilkadziesiąt domów zapewnia prywatność, gwarantuje ciszę i spokój. Ci którzy szukają rozrywki raczej jej tu nie zastaną.
DSC_1741.JPG


W miejscowości jest 1 sklep, wybór dość mały ale w sumie wszystko co jest potrzebne można kupić. Ceny minimalnie wyższe niż w Konzumie. Np. Karlovacko 2l ok 24 kuny.
DSC_1109.JPG


Poczta czynna od 8 do 10. Pełni rolę kantoru, bankomatu (Krzysztof wypłacał pieniądze przez terminal) no i poczty.
DSC_1728.JPG


Pieczywo można kupić w sklepie, lub w piekarni godziny to tajemnica lasu, Krzych ją zna może się podzieli :mrgreen:
DSC_1819.JPG


Konoby:
1. Największa bistro Ankora. Nazywaliśmy ją "u dziadka" jeżeli jedliśmy w Zuljanie, to najczęściej u niego. Ceny standardowe kalmary 65 kun. Jedzenie smaczne, mogłyby być trochę większe porcje, ale nie jest źle. Nie polecamy pizzy i kotleta (a raczej podeszwy) dalmatyńskiego. Można płacić kartą. Są też kugle.
DSC_1119.JPG

2. Pizzeria Riva. Specjalizują się w pizzy i robią wyśmienitą. Ceny od 40-kilka do 65kun za pizzę standardową dla jednej bardzo głodnej osoby. Pizza Jumbo 120 kun duża dla 2 osób. Można kupić na wynos w kartoniku, dobry obiad na plażę :mrgreen: Pozostałe jedzenie dość drogie Kalmary ok 95kun.
DSC_1078.JPG

3. Fast food przy falochronie - nie jedliśmy. W weekend koncerty miejscowego zespołu.
4. Bar Family Magazin - jedliśmy u nich tylko kugle, które były małe i średnie smakowo.

Ogólnie w Żuljanie jest parę knajp, ale brakuje takiej do której można iść w ciemno. W dalszej części polecę taką :)

Apartamenty w Żuljanie położone głównie w centralnej części miejscowości skupione przy plaży. Dla osób szukających uważajcie na apartamenty szczególnie w drugiej linii zabudowy, położone są bezpośrednio przy głównej drodze, deptaku, bez widoku na morze, za to z widokiem przechodniów. My mieliśmy apartamenty ok 100m od plaży, byliśmy zadowoleni. Miejscowość jest mała wszędzie jest blisko, życie toczy się praktycznie na 500m.

Poniżej kilka fotek z miejscowości:
DSC_1731.JPG

DSC_1815.JPG

DSC_1066.JPG

DSC_1106.JPG
Główna droga

DSC_1117.JPG

DSC_1319.JPG
Żuljański żłówik :)

DSC_1730.JPG


I UWAGA gdyby ktoś szukał Żuljańskiego "Heńka" to tu jest:
DSC_1733.JPG

idąc w stronę Vucine, za piekarnią jakieś 50m po lewej.
Traveliczka 50K, Prosek 40K, reszty specjałów nie próbowaliśmy. Żyjemy widzimy także można polecić :mrgreen:
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 01.09.2014 19:42

Żuljana - PLAŻE:

1. Plaża miejsca - duża plaża piaszczysto/żwirowa z pięknymi widokami na góry i zatokę miejscowości. W szczytowym sezonie ludzi na plaży mało. Blisko do apartamentów i barów. Przy plaży TOITOIje. Niestety w godzinach po 13-14 kiedy robi się przypływ, woda ma niezbyt przyjemny zapach, jest czysta, przejrzysta, lazurowa ale trochę zajeżdża. TO ABSOLUTNIE NIE DYSKWALIFIKUJE miejscowości, bo w promieniu kilkuset metrów można znaleźć wiele pięknych plaży. Na tej plaży plażingowaliśmy 2-3 razy.

DSC_1734.JPG

DSC_1735.JPG

DSC_1737.JPG

DSC_1744.JPG


Do tej plaży trzeba też zaliczyć falochron z którego można bezpiecznie skakać do wody z ok 3m.
DSC_1809.JPG


2. Plaża Kramena i plaża ją poprzedzająca.

Plaża usytuowana jest za falochronem. Dojście - trzeba skręcić w lewo za Barem z fastfoodem i do góry po schodkach, potem dojście wąską leśną ścieżką. Chyba najbardziej zagęszczona plaża. Z centrum miejscowości myślę że na oko 700-800m. Widoki wspaniałe warto iść choćby na wycieczkę. Dla osób z małymi dziećmi odradzam!!! Z wózkiem odradzam!!! Lepiej jechać lub iść na Vucine.

DSC_1747.JPG

DSC_1761.JPG

DSC_1765.JPG

DSC_1770.JPG

DSC_1773.JPG

DSC_1800.JPG

DSC_1806.JPG

DSC_1789.JPG


3. Plaża VUCINE - plaża bajka
Vucine od centrum miejscowości oddalona ok 800m. My dojeżdżaliśmy samochodami, ze względu na cały majdan, który woziliśmy. Ponton, materace, leżaki, koła, parasole... dojazd dobry, ostatnie 300m droga szutrowa, ale dość dobrze utrzymana, moim bardzo niskim samochodem przyhaczyłem tylko/aż 2 razy o kamień. Parking wzdłuż szutrówki trzeba mocno popracować żeby zaparkować auto zapewniając przejezdność.

Zejście na plaże wygodne po wybetonowanych schodkach. Na plaży bar co prawda 2 browce + 2 radlery 70 kun, ale kto spragnionemu zabroni. Sama plaża bardzo ładna, od plaży zaledwie 400-500m wyspa Kosmacz chyba tak się nazywa, do której można dopłynąć i zacumować pontonem.

Plaża duża w szczycie sezonu obłożenie na poziomie 50-60%. Obok plaży druga ale FKK. My tekstylni więc plażowaliśmy na Vucine praktycznie przez cały wyjazd. Woda czysta, lazurowa i gorąca na moje oko 26 stopni. Obok plaży ciągną się skały w których można znaleźć miejsca do waterjumpingu na jak się da :mrgreen:

Się rozpisałem... fotki:
DSC_1266.JPG

DSC_1275.JPG

DSC_1292.JPG

DSC_1293.JPG

DSC_1297.JPG

DSC_1298.JPG


Niestety kilka razy robiłem fotki tej plaży, łączyło je jedno były prześwietlone, Chorwacką lampą, ale coś wybrałem.

4. Plaże dzikie wzdłuż drogi do Trstenika.
Zaledwie 200-300m od centrum zaczynają się zatoczki w których można się rozłożyć z samego rana i plażować w całkowitej prywatności. Do 800m od centrum można znaleźć co najmniej 5 fajnych plaż. Niestety tutaj były jeżowce w dużej ilości i trzeba było uważać nawet blisko plaży. Przez co z dzieciakami zapuściliśmy się tylko raz... to wystarczyło żeby Krzysztof do końca wyjazdu miał na plecach kilkadzieciąt małych ran po jeżowcu.
Woda na tych plażach czyściutka!

DSC_1051.JPG

DSC_1052.JPG

DSC_1053.JPG

DSC_1057.JPG

DSC_1059.JPG

DSC_1065.JPG

DSC_1081.JPG



Poniżej link do rozmieszczenia plaż:
http://www.croatia1.com/mapbeach-en.htm
Załączniki:
DSC_1784.JPG
Ostatnio edytowano 01.09.2014 19:48 przez przemo99, łącznie edytowano 1 raz
mariuszula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 477
Dołączył(a): 21.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariuszula » 01.09.2014 19:45

coś ode mnie :wink:
Załączniki:
DSC00348.JPG
DSC00377.JPG
DSC00423.JPG
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 01.09.2014 19:53

fajne:) czym obrabiałeś? Może kiedyś znajdę czas to się pobawię narazie fotki poleciały prosto z aparatu :)
mariuszula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 477
Dołączył(a): 21.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariuszula » 01.09.2014 19:58

Opcja wyostrzenia delikatnego w programie microsoft office picture manager. kolor wody w zależności od kąta fotografowania i wysokości nad taflą wody,nic więcej ;)
https://plus.google.com/photos/113801088072541938978/albums/6050078839832526609
brokers7
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 303
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) brokers7 » 02.09.2014 12:25

:-)
jacaj
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 102
Dołączył(a): 14.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacaj » 02.09.2014 19:08

OO, to nawet nie wiedzieliśmy że byliśmy na Vucine ;) Wyspa ta sama, tylko my mieliśmy jeszcze towarzystwo ;)
Raz zejachaliśmy do was w odwiedziny, Na miejskiej plaży było cos tłoczno i gwarno, wiec pojechaliśmy dalej ... oczywiście w pierwszym napotkanym domku po polsku dogadaliśmy się gdzie jest następna plaża i tam właśnie zalegliśmy ...
A co do tej następnej dla nudystów, to zapuściłem się przypadkiem na spacer i owszem po prawej stronie naliczyłem się ich aż czworo ... a po lewej ze czternaścioro normalnych ;)
Załączniki:
DSC00957.JPG
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 02.09.2014 22:33

No to siedzieliśmy gdzieś obok was, bo ten statek chcieliśmy przejąć ale Słowieńcy się nie dali :) Przybiliśmy koło nich pontonem i pytaliśmy czy mają jakiś bar na łajbie, ale nie chcieli współpracować więc popłynęliśmy dalej :mrgreen: W sumie dobrze bo na łajbie prowadzony był raczej dom spokojnej starości...

A jeżeli chodzi o drugą plażę to też właśnie byliśmy na spacerze, i wpadliśmy na golasów więc dyskretnie się wycofaliśmy z żoną.
przemo99
Croentuzjasta
Posty: 471
Dołączył(a): 14.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemo99 » 03.09.2014 22:32

Trzy lata temu kiedy byliśmy na Korculi powstał pomysł wakacji na Miljet`cie, potem był Hvar, teraz Peljesac. Stwierdziliśmy że tak blisko możemy już nie być. Tegorocznym celem wakacyjnym nr 1 stała się wyspa MILJET. Noclegi w Zuljanie więc trzeba było zorganizować jednodniową wycieczkę tak aby zwiedzić maksymalnie dużo. Postanowiliśmy zrezygnować z plażowania, dzięki temu mieliśmy cały dzień zwiedzania. Patrząc z perspektywy czasu to był dobry wybór. Założenie było takie aby zobaczyć wszystkie nadmorskie miejscowości. Poniżej mapa wyspy:

mljetmap.gif


Promy z Papratno:
prom.png


Płynęliśmy promem o 10:15 z Papratno w piątek. WSZYSTKIE AUTA NA PROM ZOSTAŁY WPUSZCZONE, było nawet ok 10 miejsc wolnych. Prom płynie ok 50 minut. Koszt promu w jedną stronę 200 kun (auto + 2 osoby dorosłe).

Po zjechaniu z promu skierowaliśmy się w lewo. Już po chwili zobaczyliśmy zjazd i taki widok...
DSC_1349.JPG


Zjeżdżamy w dół do Prozurska Luka, bardzo przyjemna miejscowość, ale dwa minusy dojazd samochodem do parkingu przed miejscowością, dalej piechotką. Nie wiem jak wygląda kwestia zakwaterowania, trzeba nosić te taboły? Drugi brak normalnej plaży tylko betony do cumowania jachtów. Kilka fotek.
DSC_1352.JPG

DSC_1353.JPG

DSC_1359.JPG

Pierwsze Miljetowe wrażenie więcej żaglówek niż ludzi!

Dalej Suplunara z jej sławną piaszczystą plażą. Przyznam że plaża fajna, aż się chciało zostać. Piękny drobny piasek, czysta woda jak na plażę piaszczystą stosunkowo mało ludzi. Jakby kogoś interesowało leżaki na plaży płatne chyba 40 kun. Przy parkingu kilka barów. Sama miejscowość dość ciasna w zabudowie, ale nawet przyjemna. Zdecydowanie do plażowania-więcej ludzi niż łodzi :)
Sorry za zdjęcia, ale jakoś nie przyłożyłem się.
DSC_1380.JPG

DSC_1384.JPG

DSC_1385.JPG

DSC_1377.JPG


Dojazd powrotny w stronę Okuklje w tle Peljesac :lol:
DSC_1393.JPG

DSC_1402.JPG

DSC_1404.JPG


Zdjęcie z góry Okuklje. Dojazd do miejscowości ciekawy najpierw trzeba się wspiąć na szczyt, zrobić fotkę, parę nawrotów i jest wioseczka.
DSC_1419.JPG

DSC_1432.JPG


Jak Prozurska Luka była uroczą wioską dla żeglarzy, Okuklje nam się nie spodobało, może zbyt mało czasu tam spędziliśmy, ale brakowało mi klimatu w tej miejscowości.

ciąg dalszy jutro
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Żuljana 2014 - startujemy :) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone