Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-Brela

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bianco
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 09.07.2008
W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-Brela

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bianco » 06.04.2010 19:45

Poproszę o Wasze opinie o tej trasie. Mam zamiar jechać w lipcu. Wyjazd z Warszawy wcześnie rano i po około 700 km nocleg w Budapeszcie (mam lokum).
Całość to 1500 km. Czy ktoś właśnie tędy jechał?
Autostrady na Węgrzech słyszałem, że OK. Najbardziej zastanawia mnie przejazd z Chyżnego przez Banską do przejścia w Sahy czyli droga E77???
Jakie są warunki przejazdu w dzień? Ile czasu potrzeba na pokonanie tej trasy? Jakiej długości jest autostrada po trasie?
Proszę o podpowiedzi i sugestie, kilka razy jeździłem już przez Austrię i Słowenię i chcę coś zmienić, nie mam oporu z płatnością za autostrady na Węgrzech i tak taniej niż przez Austrię i Słowenię.
Drogą 86 jechałem raz w nocy i wystarczy - miałem dosyć...
wajzy
Globtroter
Posty: 51
Dołączył(a): 03.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) wajzy » 06.04.2010 21:25

kilka lat temu (chyba 4) jechalem nad Balaton . Trasa nie jest za szybka - jedzie sie przez góry na Słowacji i jak trafi się coś wolnego to trudno wyprzedzić .musisz pytać bo dużo moglo się zmienić. Ale jak jesteś z Warszawy to chyba najlepsza opcja to przez Cieszyn
Bianco
Globtroter
Posty: 48
Dołączył(a): 09.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bianco » 06.04.2010 22:25

Zawsze jeździłem Cieszyn-Zylina-Bratysława-Wiedeń-Graz-Maribor...
Chciałbym inaczej i mam możliwość noclegu i przypomnienia sobie trochę Budapesztu przez jedno popołudnie...
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 06.04.2010 22:40

Jadę w tym roku na Krk. Początkowo planowałem trasę jak Ty, przez Bańską i Sahy ale finalnie wybrałem wariant Kraków - Cieszyn - Żylina - Bratysława - Budapeszt i dalej M7 koło Balatonu. Jeżeli planujesz nocleg to właściwie obojętne czy pojedziesz wygodnymi drogami czy E77. Ja planuję trasę "na raz" i chcę to zrobić w jak najkrótszym czasie bez wysiłku, mimo że nadrabiam ponad 100 km. Dodatkowo chcę ominąć ew. kontrole policji i szukanie dziury w całym na Słowacji. E77 to dobrej jakości droga ale musisz pamiętać o przestrzeganiu przepisów, miasto to jazda 50 km/h i ani kilometra więcej. Wolę trochę nadrobić ale uniknąć tego i jechać sobie powiedzmy te 130-140 km/h.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 06.04.2010 22:53

Bianco napisał(a):Poproszę o Wasze opinie o tej trasie. Mam zamiar jechać w lipcu. Wyjazd z Warszawy wcześnie rano i po około 700 km nocleg w Budapeszcie (mam lokum).
Całość to 1500 km. Czy ktoś właśnie tędy jechał?
Autostrady na Węgrzech słyszałem, że OK. Najbardziej zastanawia mnie przejazd z Chyżnego przez Banską do przejścia w Sahy czyli droga E77???
Jakie są warunki przejazdu w dzień? Ile czasu potrzeba na pokonanie tej trasy? Jakiej długości jest autostrada po trasie?


Witaj.

Te trasę znam w odcinkach i całości niemal na pamięć.
Jechałem (czasami po kilka razy) wszystkimi trasami przecinajacymi masywy górskie Słowacji ku Węgrom.
Ile razy jechałem "Twoją trasą" nie pamiętam, ale jedno się nie zmieniło na pewno:
- droga z Chyżnego na Bańską a najpierw Rużomberok należy do głównych tras tranzytowych i niestety, mnogość TIRów walących na południe/północ jest tego najlepszym dowodem.
- trasa ta prowadzi przez kluczowe dla regionu miasta- ośrodki przemysłowe, więc ruch jest duży, ale.... nie taki jak u nas w aglomeracjach, jednak w połączeniu z wieloma podjazdami, zakrętami, okazuje się, że trasa ta jest za dnia...wolna i dłuży się.
Podjazd przez Donovaly jest ciekawy, widoki w okolicy ładne, ale... jako spowalniacz to ta trasa działa.
Natomiast wszystko zależy od znajomości trasy i stopnia opanowania jazdy po krętych trasach (zwłaszcza nocą).
Dla mnie ta trasa jest dobra tylko nocą lub wczesnym rankiem, bo tylko wtedy może być dość szybka (o ile nie ma ślisko i we mgle, co wcale nie jest tam takie rzadkie). W dzień zawsze trafi się jakaś czesko-słowacka drogowa pierdoła, wlokąca się "jakąś Skodą" pod pozorem kontemplacji okolicy. :twisted: :?

Odcinek pomiędzy Bańską a Sahami jest w zasadzie najszybszy, bo układ terenu, mały ruch i odludzie pozwalaja na "przyciśnięcie". Zwalniać koniecznie we wsiach i miasteczkach, bo gliny lubią łapać tranzytowców, ale bywało, że waliłem setką nocą przez wymarłe wsie.

To moja ulubiona trasa, ale wjeżdżam na nią od zachodu (od strony Małej Fatry i Kubina), unikając popularniejszych tras i jadąc właśnie z Cieszyna (ale to wynika z mojego punktu wyjazdu)
Z południa Śląska do Budapesztu jest równo 400km.

I jeszcze jedno. Jadąc dokładnie tak jak opisywałem (czyli z góry na dół SŁowacji) winiety autostradowej chyba nie będzie trzeba, ponieważ autostrady mijamy tylko w poprzek przy Bańskiej, a odcinek dwupasmowy do Bańskiej spod Donovalów z tego co wiem nie jest traktowany jako autostrada (przynajmniej tak mi tam mówiono, więc nigdy nie kupowałem winiety).

P.S. Nie podaję czasu przejazdu, bo po pierwsze mój czas może kompletnie nie przystawać do czyjegoś, a dwa, że wszystko zależy od warunków i okoliczności po drodze (roboty, zawalidrogi, ilość jazdy nocnej itd).
Natomiast ponieważ kilka razy jechałem tą trasą do Budapesztu i dalej, więc powiem Ci, że gdyby nie liczyć częstych postojów w drodze "do" (z powrotem jest zwyczajowo szybciej, krócej, bo musimy), to orientacyjny czas podróży z okolic D. Kubina, Rużomberka czy Martina lub Żiliny do Sahów to ok. 3-5 godz. Dalej jest już szybciej...
Pozdr.
Ostatnio edytowano 06.04.2010 23:09 przez Fatamorgana, łącznie edytowano 1 raz
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010
Re: W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 06.04.2010 23:07

Fatamorgana napisał(a): winiety autostradowej chyba nie będzie trzeba, ponieważ autostrady mijamy tylko w poprzek przy Bańskiej, a odcinek dwupasmowy do Bańskiej spod Donovalów z tego co wiem nie jest traktowany jako autostrada (przynajmniej tak mi tam mówiono, więc nigdy nie kupowałem winiety).

Winieta będzie potrzebna bo za Bańską jest płatny odcinek drogi ekspresowej. Było to opisane w innych wątkach. Ominięcie tego odcinka jest dość trudne i też było opisywane.
malczykos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 22.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) malczykos » 07.04.2010 09:50

podszywacz napisał(a):Jadę w tym roku na Krk. Początkowo planowałem trasę jak Ty, przez Bańską i Sahy ale finalnie wybrałem wariant Kraków - Cieszyn - Żylina - Bratysława - Budapeszt i dalej M7 koło Balatonu. Jeżeli planujesz nocleg to właściwie obojętne czy pojedziesz wygodnymi drogami czy E77. Ja planuję trasę "na raz" i chcę to zrobić w jak najkrótszym czasie bez wysiłku, mimo że nadrabiam ponad 100 km. Dodatkowo chcę ominąć ew. kontrole policji i szukanie dziury w całym na Słowacji. E77 to dobrej jakości droga ale musisz pamiętać o przestrzeganiu przepisów, miasto to jazda 50 km/h i ani kilometra więcej. Wolę trochę nadrobić ale uniknąć tego i jechać sobie powiedzmy te 130-140 km/h.


W ubiegłym roku jechałem dokładnie tą samą trasą. Czas przejazdu od opuszczenia kraju w Cieszynie do przyjazdu do Makarskiej wynosił 13 godzin. Z tym, że był to wyjazd w niedzielę wieczorem 22 sierpnia i na drogach było luźno, a jadąc przez Węgry wręcz pusto. Dwóch kierowców na zmianę, kilka dłuższych przerw, bez zbędnego pośpiechu. W tym roku również wybieram tą samą trasę.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009
Re: W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-B

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 07.04.2010 15:23

podszywacz napisał(a):
Fatamorgana napisał(a): winiety autostradowej chyba nie będzie trzeba, ponieważ autostrady mijamy tylko w poprzek przy Bańskiej, a odcinek dwupasmowy do Bańskiej spod Donovalów z tego co wiem nie jest traktowany jako autostrada (przynajmniej tak mi tam mówiono, więc nigdy nie kupowałem winiety).

Winieta będzie potrzebna bo za Bańską jest płatny odcinek drogi ekspresowej. Było to opisane w innych wątkach. Ominięcie tego odcinka jest dość trudne i też było opisywane.


A no widzisz... dobrze żem napisał "chyba"... wszystko się coraz szybciej zmienia. Kiedyś zmiany trwały kilka lat, a teraz trwają czasami kilka-kilkanaście miesięcy.
Widać miejscowi też nie przepadają za winietami. :lol:

Dzięki za sprostowanie.
jaceek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 149
Dołączył(a): 08.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jaceek1 » 07.04.2010 17:24

Czy na przejazd przez Banską Bystrice potrzebna jest aby na pewno winieta?
Z mapy wynika że można zjechać z drogi 66 na drogę 69 za Banską i ominąć
ten odcinek drogi płatnej. Czy ktoś jechał tą drogą (nie mogę znaleźć nic na ten temat na forum) a płacić za taki kawałek to mija się z celem :roll:
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2526
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 07.04.2010 19:18

A na tej drodze nie wystarczy słowacka winieta ?
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 07.04.2010 19:19

jaceek1 napisał(a):Czy na przejazd przez Banską Bystrice potrzebna jest aby na pewno winieta?
Z mapy wynika że można zjechać z drogi 66 na drogę 69 za Banską i ominąć
ten odcinek drogi płatnej. Czy ktoś jechał tą drogą (nie mogę znaleźć nic na ten temat na forum) a płacić za taki kawałek to mija się z celem :roll:

Wstukałem w "szukaj" hasło "Banska" i w 5 s miałem juz odpowiedź. Na pytanie znajdziesz odpowiedź tutaj:
forum/viewtopic.php?t=26197&highlight=banska
a szczególnie tutaj:
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=198 ... c&start=30
Wynika z tego żeby trafić na drogę 69, skręt musisz wykonać duuużo wcześniej. Przed samą autostradą nie zjedziesz. W samej Banskiej winiety nie potrzebujesz. Winietę potrzebujesz jeżeli przeoczysz skręt na drogę 69, czyli przy wyjeździe z Banskiej.
Pozdrawiam!
Liquid
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 04.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Liquid » 07.04.2010 19:26

malczykos napisał(a):W ubiegłym roku jechałem dokładnie tą samą trasą.

To znaczy którą trasą jechałeś bo nie załapałem? Przez Sahy E77 czy tak jak ja planuję, przez Bratysławę?
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2526
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 07.04.2010 20:44

Ja jeżdzę przez Chyżne, Banską, Sahy, Budapeszt -> i autostradą do Makarskiej - i całkiem przyzwoicie się dojeżdża.
Jakieś 19 - 20 godzin z postojami
malczykos
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 124
Dołączył(a): 22.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) malczykos » 08.04.2010 08:56

podszywacz napisał(a):
malczykos napisał(a):W ubiegłym roku jechałem dokładnie tą samą trasą.

To znaczy którą trasą jechałeś bo nie załapałem? Przez Sahy E77 czy tak jak ja planuję, przez Bratysławę?


Tak, chodziło mi o trasę przez Cieszyn, Bratysławę, M1, M7 na Węgrzech a potem już CRO.
Chociaż, rozważałem też wariant przez Chyżne i gdybym nie zabierał znajomych z Jastrzębia to pewnie tak bym pojechał, bo w niedzielę wieczorem nie powinno być większej różnicy.
Ostatnio edytowano 08.04.2010 08:58 przez malczykos, łącznie edytowano 1 raz
marcin10
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 434
Dołączył(a): 10.07.2008
Re: W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-B

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin10 » 08.04.2010 08:57

Fatamorgana napisał(a):
Podjazd przez Donovaly jest ciekawy, widoki w okolicy ładne, ale... jako spowalniacz to ta trasa działa
Pozdr.


Ja tą trasą chcę jechać w tym roku, wyjeżdzamy z Bielska i jedziemy przez Cieszyn. Tylko zastanawiam sie jak najlepiej pojechać żeby ominąć Donovaly, może przez Martin. Parę lat temu nad Balaton jechałem przez Donovaly i pamiętam piękne widoki, ale trasa faktycznie powolna. Jeżeli znasz dobrze te trasy to proszę o radę.

Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
W-wa-Chyżne-Banska Bystrica-Budapeszt(nocleg)-Varazdin-Brela
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone