Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

trasa Czechy , Austria , Słowenia , Chorwacja - granice?

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
krism84
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 11.08.2011
trasa Czechy , Austria , Słowenia , Chorwacja - granice?

Nieprzeczytany postnapisał(a) krism84 » 02.09.2011 19:41

Witam!

W najbliższym czasie planuję wyjazd na Istrię jadę z Krakowa przez Czechy , Austrię i Słowenię chciałem zapytać jak wyglądają przejścia graniczne w tych krajach?
Chodzi mi o to że szukałem na forum , pytałem znajomych i ciągle słysze dwie różne wersje tzn:

1. nie ma granic jesteśmy w Unii przejeżdżasz między państwami nawet nie wiesz kiedy

2. To nie prawda granice są a kontrole potrafią trwać nawet kilka godzin

to jak to w końcu jest bo głupieję - zaznaczam że planuję jechać w nocy (zawsze mniejszy ruch)

p.s. rozumiem że ani do Chorwacji ani wjeżdżając do ww państw nie potrzebuję już paszportu?? :?
walrus77
Odkrywca
Posty: 62
Dołączył(a): 01.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) walrus77 » 02.09.2011 20:22

Kontrola graniczna może być na granicy Słoweńsko-Chorwackiej, pozostałe kraję które wymieniasz są w strefie schengen i nie ma kontroli na granicach.
Jeśli chodzi o paszport to ja wziąłem zamiast dowodu, wyczytałem że w Chorwacji może być problem jeśli się ma tylko dowód osobisty przy ewentualnym korzystaniu ze służby zdrowia (czego oczywiście nie życzę ;-) )

pozdr
krism84
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 11.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krism84 » 02.09.2011 23:43

Ja niestety nie mam ważnego paszportu więc mam nadzieje że nie będę musiał korzystać z tego typu pomocy.
Ale rozumiem że na granicy Słoweńsko - Austryjackiej też nie ma kontroli?


p.s. a co do służby zdrowia to na Chorwacji tak jak w Polsce masz kase leczysz się prywatnie
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 03.09.2011 07:00

Na granicy słoweńsko-austriackiej także kontroli nie ma, takiej w tradycyjnym, granicznym wydaniu. Może się jednak zdarzyć, że policja celna któregoś z tych krajów zechce Ciebie skontrolować a wtedy może to zrobić na całym obszarze własnego państwa.
bielszczanka42
Croentuzjasta
Posty: 148
Dołączył(a): 28.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bielszczanka42 » 03.09.2011 08:08

Jedź spokojnie. Dziś granice właściwie nie istnieją. Poruszasz się niemal jak po własnym "kraju". Większy problem - znajomość języków. Ale i z tym nie ma szczególnego kłopotu. Poradzisz sobie napewno.Powodzenia!
pawel.777
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel.777 » 03.09.2011 11:06

bielszczanka42 napisał(a):Jedź spokojnie. Dziś granice właściwie nie istnieją. Poruszasz się niemal jak po własnym "kraju". Większy problem - znajomość języków.
Jeżeli już się coś pisze to trzeba napisać całą prawdę. Nie jest tak, że "granice właściwie nie istnieją" albo że "można zostać skontrolowanym". Granica chorwacko-słoweńska i chorwacko-węgierska jak najbardziej istnieje. Trzeba na niej pokazać ważny dokument podróży i przygotować się na pokazanie zawartości tobołów jeśli celnik tego zażąda. Wcale nie trzeba się odzywać zbytnio. I zasady te dotyczą 100% jadących. To, że zwykle kończy się na "rzuceniu okiem" nie znaczy, że granicy nie ma. To nie "kontrol" w tramwaju trafiająca się okazyjnie.
cooleczka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 410
Dołączył(a): 17.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) cooleczka » 03.09.2011 11:19

Są limity na wwożenie / wywożenie alkoholu? Kiedyś też słyszałem, że Chorwaci krzywo patrzą na torby z jedzeniem...
pawel.777
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel.777 » 03.09.2011 11:33

cooleczka napisał(a):Są limity na wwożenie / wywożenie alkoholu? Kiedyś też słyszałem, że Chorwaci krzywo patrzą na torby z jedzeniem...
każdy krzywo patrzy jak traci pieniądze :) Tutaj trochę szczegółów: http://www.zagrzeb.polemb.net/index.php?document=41
krism84
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 18
Dołączył(a): 11.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) krism84 » 03.09.2011 13:25

pawel.777 napisał(a):Trzeba na niej pokazać ważny dokument podróży i przygotować się na pokazanie zawartości tobołów jeśli celnik tego zażąda.


Co masz na myśli? Chodzi np o dowody osobiste i dokumenty od auta?
pawel.777
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel.777 » 03.09.2011 14:11

krism84 napisał(a):Co masz na myśli? Chodzi np o dowody osobiste i dokumenty od auta?
Tak, to mam na myśli. A dokładniej dowód lub paszport. No chyba, że bywają przypadki, że straż graniczna w ogóle nie patrzy w "papiery". Ja przynajmniej tego nie widziałem, a że jest to w końcu granica unii nie uważam za możliwe.
Szymuś
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 178
Dołączył(a): 13.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymuś » 03.09.2011 14:36

W ciągu ostatnich dwóch tygodni przekraczałem czterokrotnie granicę chorwacko-słoweńską na Istrii - Kastel, Plovanija i dwa razy to koło Buzet. Ani razu nikt nie chciał sprawdzać mojego paszportu, a sobie ostatnio po kilku latach przerwy nowy wyrobiłem :D

Wwoziłem jedzenie, miałem tobołów po dach, w środku siedziało 5 osób w tym dwoje małych dzieci. Chorwaci mają to w d..., Słoweńcy są zobowiązani do kontroli jako że to granica zewnętrzna Schengen, ale też najczęściej puszczają bez zatrzymywania się.
pawel.777
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel.777 » 03.09.2011 14:49

Szymuś napisał(a):W ciągu ostatnich dwóch tygodni przekraczałem czterokrotnie granicę chorwacko-słoweńską na Istrii - Kastel, Plovanija i dwa razy to koło Buzet. Ani razu nikt nie chciał sprawdzać mojego paszportu, a sobie ostatnio po kilku latach przerwy nowy wyrobiłem :D
Znaczy nawet ich do ręki nie wzięli?
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 03.09.2011 15:55

pawel.777 napisał(a):
bielszczanka42 napisał(a):Jedź spokojnie. Dziś granice właściwie nie istnieją. Poruszasz się niemal jak po własnym "kraju". Większy problem - znajomość języków.

Jeżeli już się coś pisze to trzeba napisać całą prawdę. Nie jest tak, że "granice właściwie nie istnieją" albo że "można zostać skontrolowanym". Granica chorwacko-słoweńska i chorwacko-węgierska jak najbardziej istnieje.


:? Ostatnie pytanie było o granicę słoweńsko-austriacką
pawel.777
Croentuzjasta
Posty: 141
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawel.777 » 03.09.2011 16:06

demi-duox napisał(a): :? Ostatnie pytanie było o granicę słoweńsko-austriacką
Czyli o coś, co istnieje już tylko chyba w postaci słupka z tabliczką. W przeciwieństwie do granicy węgiersko-słowackiej czy słowacko-polskiej gdzie horrory albo filmy wojenne można kręcić. Sceneria adekwatna :)
bielszczanka42
Croentuzjasta
Posty: 148
Dołączył(a): 28.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) bielszczanka42 » 03.09.2011 16:38

pawel.777 napisał(a):
bielszczanka42 napisał(a):Jedź spokojnie. Dziś granice właściwie nie istnieją. Poruszasz się niemal jak po własnym "kraju". Większy problem - znajomość języków.
Jeżeli już się coś pisze to trzeba napisać całą prawdę. Nie jest tak, że "granice właściwie nie istnieją" albo że "można zostać skontrolowanym". Granica chorwacko-słoweńska i chorwacko-węgierska jak najbardziej istnieje. Trzeba na niej pokazać ważny dokument podróży i przygotować się na pokazanie zawartości tobołów jeśli celnik tego zażąda. Wcale nie trzeba się odzywać zbytnio. I zasady te dotyczą 100% jadących. To, że zwykle kończy się na "rzuceniu okiem" nie znaczy, że granicy nie ma. To nie "kontrol" w tramwaju trafiająca się okazyjnie.

Jasne, że istnieją! Myślę jednak, że Pytający chce wiedzieć jak to praktycznie funkcjonuje. To nie jest lekcja geografii...
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
trasa Czechy , Austria , Słowenia , Chorwacja - granice?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone