Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Porady dla żółtodzioba

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 24.08.2012 16:13

aiwanowski napisał(a):Kolejne pytanie - czy w Chorwacji potrzebna jest zielona karta?

Nie jest potrzebna.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 24.08.2012 16:15

W HR nie jest wymagana ZK.
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 24.08.2012 16:56

aiwanowski napisał(a): Póki co, wg moich obliczeń za domek, autostrady i winiety zapłacimy od osoby 300zł, do tego po 50zł zrzucamy się na zakupy na drogę, za 100zł tankowanie w PL, a reszta (700zł) zostaje zmieniona na euro i później będziemy z tego żyli. Więc wycieczka na 8 dni do Chorwacji wyniesie nas trochę ponad tysiąc złotych, chyba nie jest najgorzej :)

Kolejne pytanie - czy w Chorwacji potrzebna jest zielona karta?

PS. w Puli ponad 30 stopni!


Zielona Karta nie jest w Cro wymagana.

Jestem pod wrażeniem Twojej kalkulacji kosztów. Weźcie może jakąś kasę extra na wszelki wypadek, bo ten tysiąc złotych na osobę na wszystkie wydatki, w tym domek i przejazd zapowiada raczej dość skromną egzystencję przez 8 dni...
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 24.08.2012 18:10

Zielona karta- jeśli zamierzacie przekroczyć granicę z Bośnią (np. odwiedzając chorwacki Dubrovnik) to tak.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 24.08.2012 20:39

tygrysek0038 napisał(a):Zielona karta- jeśli zamierzacie przekroczyć granicę z Bośnią (np. odwiedzając chorwacki Dubrovnik) to tak.


Żółtodziób :wink: pyta o Istrię, więc przez Bośnię do Dubrownika nie pojedzie.
aiwanowski
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aiwanowski » 25.08.2012 00:35

Wiadomo, że zawsze coś dodatkowego się weźmie, żeby w razie czego nie zostać na lodzie. :) Czy ja wiem, czy 1150 zł to mało za taką wycieczkę? Po ok. 700zł od głowy za trochę paliwa, zakupy + ogólnie na życie, to chyba nie aż tak mało.

Organizowałem już wypad do Koeln-Paris-Amsterdam na 4 dni, za jakieś 600zł. Można? Można. :)

Dubrownik odpada, mam ochotę powrócić do czasów młodości i wpaść do Rovinja, a może też do Postojnskiej Jamy :)
zadie
Globtroter
Posty: 53
Dołączył(a): 30.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) zadie » 27.08.2012 09:31

m-ak napisał(a):Odnośnie jedzenia. Nie wszystko jest drogie.
W Lidlu kupcie mrożone cevapcici (kotleciki siekane) i lignj (kalmary) i sami sobie przygotujcie na patelni. Wino i rakije można kupić u lokalnego wytwórcy lub na straganie.


no z tymi kalmarami to już chyba przesada, żeby mrożone kalmary wieźć z Polski do Chorwacji gdzie są świeże choćby nie wiem w jakiej cenie , raz sobie można pozwolić :hut:
aiwanowski
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aiwanowski » 28.08.2012 19:57

a jakie polecacie potrawy, takie chorwackie, albo napoje piwko/wino itp? żeby posmakować krajowych dóbr trochę?:)
tygrysek0038
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 380
Dołączył(a): 15.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) tygrysek0038 » 28.08.2012 20:25

Piwa- Karlovacko, Ozujsko, Tomislav.
Wino-domace czyli domowe od gospodarza :)
Potrawy- lignje czyli kalmary, oradę czyli doradę, mesane meso- talerz grillowanych mięs, punjene paprika czyli nadziewaną paprykę... długo by wymieniać, poszukaj na forum były już takie tematy :)

np. co-jesc-i-gdzie-t22578.html
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 28.08.2012 20:27

zadie napisał(a):
m-ak napisał(a):Odnośnie jedzenia. Nie wszystko jest drogie.
W Lidlu kupcie mrożone cevapcici (kotleciki siekane) i lignj (kalmary) i sami sobie przygotujcie na patelni. Wino i rakije można kupić u lokalnego wytwórcy lub na straganie.


no z tymi kalmarami to już chyba przesada, żeby mrożone kalmary wieźć z Polski do Chorwacji gdzie są świeże choćby nie wiem w jakiej cenie , raz sobie można pozwolić :hut:


Skąd ci przyszło do głowy że m-ak radzi wieźć je z Polski?
rafgrzeg
Croentuzjasta
Posty: 282
Dołączył(a): 20.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) rafgrzeg » 28.08.2012 21:06

aiwanowski napisał(a):Nasz wybór padł na Pulę.


hmmm czemu akurat tam, jest wiele piękniejszych i ciekawszych miast na Istrii?
jak dla mnie to brud i smród - typowo portowe miasto... zobaczyć w kilka godzin i uciekać...
jeśli nie macie rezerwacji i jedziecie w ciemno, to ja bym osobiście polecał Rovinj...

ale to ty sobie urządzasz :mrgreen:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 28.08.2012 22:01

Typowo portowe to Rijeka a i tam można znaleźć ciekawe miejsca.
Pula jest OK.
aiwanowski
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 22.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aiwanowski » 29.08.2012 01:00

W Rovinju byłem 10 lat temu z rodzicami, teraz czas na Pulę, zarezerwowany mamy już od dawna domek :)

Jeszcze słyszałem o ajvar :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107680
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.08.2012 01:06

aiwanowski napisał(a):W Rovinju byłem 10 lat temu z rodzicami, teraz czas na Pulę, zarezerwowany mamy już od dawna domek :)

Gdzie ten domek - w samej Puli :?: :?:
PabloX
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 1727
Dołączył(a): 20.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) PabloX » 29.08.2012 11:05

aiwanowski napisał(a):a jakie polecacie potrawy, takie chorwackie, albo napoje piwko/wino itp? żeby posmakować krajowych dóbr trochę?:)


Z potraw, to wszystko, co dają w knajpach - od pizzy po owoce morza, więc na każdą kieszeń i każdy gust coś dobrego się znajdzie.
Twaróg (polecam Varażdinec, ale jest trudno dostępny), żółte sery (np. Baranjec) - są pyszne i niewiele droższe niż podobne produkty w Polsce, dżem z dzikiej róży (Sipak). Wędliny są drogie i niezbyt dobre (ale to nie dotyczy prsutu - tzn. drogi jest, ale smaczny), więc dla wędlinożerców wakacje w Cro mogą być ciężkim czasem :wink:
Napoje - tak myśląc o studentach, to przede wszystkim rakija :D na popitkę lemoniada 8) a chorwacka wersja coli, zwana Cockta niezbyt mi smakowała. Na poranek po wieczorze z rakiją piwko Adria, które w Konzumie kosztuje 4,99 kn za butelkę 0,5. Albo któreś z tych najbardziej popularnych, wiadomo - Karlovacko, Ożujsko, Pan Zlatni, lub licencyjny Staropramen.
Winko - prosek, względnie jakieś inne "domaće".
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Porady dla żółtodzioba - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone