Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podróż do Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kaska1207
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 23.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kaska1207 » 27.04.2009 19:18

Jac i Kowboj oboje daliście do myślenia.Ta nasza trasa zmienia się co chwilę.Najgorzej jak decydować chce dwoje kierowców a na dodatek mają odmienne zdania.Piszesz kowboj,że jedziesz w nocy i junior przesypia podróż.Obawiam się Jak pozycję siedzącą w foteliku zniesie nasza pięciolatka.Ceny w hotelikach przydrożnych nie zachęcają zbytnio do noclegu.Jakoś dojedziemy :D Pozdrówka
praulinka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) praulinka » 27.04.2009 20:07

Kaska1207 napisał(a):Jac i Kowboj oboje daliście do myślenia.Ta nasza trasa zmienia się co chwilę.Najgorzej jak decydować chce dwoje kierowców a na dodatek mają odmienne zdania.Piszesz kowboj,że jedziesz w nocy i junior przesypia podróż.Obawiam się Jak pozycję siedzącą w foteliku zniesie nasza pięciolatka.Ceny w hotelikach przydrożnych nie zachęcają zbytnio do noclegu.Jakoś dojedziemy :D Pozdrówka

Oczywiście ile osób tyle zdań, ale wszystko zależy od własnych priorytetów i oceny.
Dotąd jeździłem do CRO (3 podróże w ostatnich 2 latach) trasą Wrocław, Boboszów, Olomuc, Brno, Bratysława, Wiedeń, Graz, Maribor (od 2008 Mureck, Lenart, Ptuj), Split, max autostradami.
- jednym samochodem, dwie osoby dorosłe, tylko ja kieruję, z opcją, że zona siada ewentualnie jak mnie zmorzy (zdarzyło się dwa razy) i pokonywaliśmy trasę do Splitu poza sezonem w okolicach 12-15h.
Tylko, że na promie na Brać spię, po przyjeździe na Brać śpię albo jestem nieżywy
- dwoma samochodami, 6 dorosłych + 2 dzieci w tym jedno 2 latka, z przystankiem w Plitvickich (kierowcy śpią w samochodach te 3-4h gdy ekipa zwiedza), przejazd około 24h, wyjazd z Wrocławia koło 19, dojazd Plitvickie koło 9.00, do Splitu koło 15.30, poza sezonem, i było to jeszcze gorsze niż jazda na jeden rzut
Teraz z uwagi na ciążę żony jadę z normalnym noclegiem w Ptuju, sam jestem ciekawy jak wyjdzie.

Do tej pory dziwiłem się czemu niektórzy śpią po drodze przy trasie 1200km, teraz z uwagi na zmianę sytuacji rozumiem to, inni wolą jechać autostradą, jeszcze inni bocznymi, tak naprawdę to sytuacja w trakcie jady może Wam zmienić szyki na max'a, bo mały zacznie wymiotować, będzie gdzieś wypadek i korek, zepsuje się samochód, itp.
Dlatego polecam mieć kilka wariantów podróży, wybrać wspólnie uzgodniony jeden, a potem go na bieżąco realizować lub zmieniać.
Jeżeli macie mocnych kierowców, zaprawionych w długich trasach (sam pracuję w W-wie a mieszkam pod Wrocławiem, że w półtorej roku zrobiłem 150tyśkm,) to przyjmijcie jazdę na jeden skok, jeden jedzie, drugi śpi, i na zmianę. Jak nie czują się na siłach, to zrób na wszelki wypadek listę ewentulanych noclegów mozliwych po drodze, a będzie i plan awaryjny i spokój w głowie.
Wg mnie podstawa to:
- dobre ubezpieczenie NW i zdrowotne
- dobre AC
- zapas gotówki w reku (+ przyzwoity na karcie kredytowej)
- zero pośpiechu (nie mówie o bezpieczeństwie, bo to jasne, ale jeden mandat w Austrii i masz nocleg dla wszystkich po drodze gratis :))
- dobre nastawienie

Nie liczcie nic na styk, ani kasy, ani czasu, bo ktoś kiedyś powiedział - "Chcesz rozbawić Pana B? Opowiedz mu o swich planach :)"

Z takim podejściem nawet korek na bramkach w Lucku znosi się w miarę spokojnie :)

Dla pocieszenia dodam, że podczas ostatniego szybkiego wypadu do CRO, na autostradzie w CRO tak lało, że chciałem zjechać na parking, a prędkość spadała nawet do 70km/h na nowych oponach, w drodze powrotnej ostatnie kilka km autostrady (dojazd do granicy) jechałem 2h, a w Wiedniu facet z przyczepką omało nas nie skasował, nawigacja brata wyprowadziła mnie z równowagi po 10km w Słowenii (moja tam nie ma mapy), a nie mogę się już doczekać wyjazdu 24-ego maja :)

Spokój i przygotowanie na wszelkie prawdopodobne złe sytuacje jakie ci przychodzą do głowy (bez trzęsienia ziemi :)) to chyba dobra recepta, choć znam takich i podziwiam, którzy jeżdżą "spontanicznie" i chwała im.

Rozpisałem się, ale dwa lata temu tak samo przeszukiwałem to forum w poszukiwaniu recepty na wszystko, i dużo rzeczy znalazłem, ale napewno nie wszystko :)

Poczytaj, oceń po swojemu, nie daj się zwariować, każdy ma swoje recepty na wszystko .
Arti51
Podróżnik
Posty: 21
Dołączył(a): 08.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arti51 » 27.04.2009 21:26

Już tu na forum pisałem o wyjeździe na Brać w tym wątku forum/viewtopic.php?t=22502&highlight=
Ja jechałem z Krakowa więc trasa troszkę inna ale chyba czasowo nie odbiega od trasy przez Czechy. Do granicy HU/HR z Krakowa 10 godzin jazdy w tym 3 w Polsce. Do Splitu ( do portu ) od granicy HR 8 godzin w tym 2 godziny snu . Według mnie spoko można dojechać ,ale nic na siłę . ja miałem zmiennika jeżeli chodzi o kierowcę i jechałem z dwójką dzieci ( 9 lat ).
Kaska1207
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 23.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kaska1207 » 27.04.2009 21:50

Z tego co tu czytam to będzie nas na Wyspie trochę w tym samym terminie.Pewnie miło by było spotkać swojaków i usłyszeć język polski :DPraulinka mądrze piszesz.Poczytamy, pogadamy ,zobaczymy.Nigdy za wiele dobrych rad.Warto podzielić się doświadczeniami.Mój mąż to twardziel.Kierowca z niego super i raczej nie mam co liczyć na podmiankę za kierownicą.No chyba ,że faktycznie zmęczenie weżmie górę.W razie czego mamy spory zapas czasu i do godz 14 następnego dnia myślę zameldujemy się w Supetar. :hut:
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 28.04.2009 23:03

praulinka napisał(a):Wg mnie podstawa to:
- dobre ubezpieczenie NW i zdrowotne


Podstawa do czego?
Raczej zbędny wydatek
praulinka napisał(a):- dobre AC

owszem może się przydać, ale nie jest niezbędne
praulinka napisał(a):
Nie liczcie nic na styk, ani kasy, ani czasu, bo ktoś kiedyś powiedział - "Chcesz rozbawić Pana B? Opowiedz mu o swich planach :)"

.


Znam takich , którym Pan B. pozwala podróżować po świecie bez kasy, nie mówiąc już o ramach czasowych. Generalnie zgadzam się, ale bez "przesadyzmu" nie jest to podstawą. Dla mnie podroż do Chorwacji jest łatwiejsza, przyjemniejsza i szybsza niż nad nasze morze. I jak sporo jeździsz po naszym kraju to wiesz ,że nie trzeba się szczególnie przygotować do jazdy np do W-awy.
praulinka
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 49
Dołączył(a): 03.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) praulinka » 28.04.2009 23:42

noyle napisał(a):
praulinka napisał(a):Wg mnie podstawa to:
- dobre ubezpieczenie NW i zdrowotne


Podstawa do czego?
Raczej zbędny wydatek
praulinka napisał(a):- dobre AC

owszem może się przydać, ale nie jest niezbędne
praulinka napisał(a):
Nie liczcie nic na styk, ani kasy, ani czasu, bo ktoś kiedyś powiedział - "Chcesz rozbawić Pana B? Opowiedz mu o swich planach :)"

.


Znam takich , którym Pan B. pozwala podróżować po świecie bez kasy, nie mówiąc już o ramach czasowych. Generalnie zgadzam się, ale bez "przesadyzmu" nie jest to podstawą. Dla mnie podroż do Chorwacji jest łatwiejsza, przyjemniejsza i szybsza niż nad nasze morze. I jak sporo jeździsz po naszym kraju to wiesz ,że nie trzeba się szczególnie przygotować do jazdy np do W-awy.


Widzisz, argument, typu "zbędny wydatek" nic nikomu nie powie, nie dyskutując nawet czy ubezpieczenie jest potrzebne czy nie. Po prostu nic nie wnosi do dyskusji.

Nie wiem dlaczego 15h podróży do Splitu ma byc szybsze i łatwiejsza niż 6h do Świnoujścia, nie mówiąc juz o przyjemności, bo po pewnym czasie każda, bez znaczenia jaką drogą, przestaje być przyjemna.

Osobiście chętnie posłucham, dlaczego ubezpieczenie NW i AC nie jest niezbędne, bo ja podając pewne podstawy "zabezpieczenia" się na czas pierwszego wyjazdu do CRO miałem na mysli podróżowanie "na spokojnie" i mi te elementy ten spokój zapewniają. Oczywiście każdy ma swoje minimum spokoju, bezczelnie założyłem, że Kaska1207 jadąc z 5letnim dzieckiem woli mieć pewne zabezpieczenia, ale mogę się mylić i może woli jeździć bez kasy i ram czasowych?

Można pojechać do CRO z zona w ciąży bazując na przeświadczeniu, że będzie dobrze, ja wole wiedzieć na co moge liczyć na chorwackiej wyspie bez szpitala, gdy coś sie zdarzy i że napewno nikt nam nie powie, że tego ubezpiczenie nie obejmuje.. Tak już mam - nie kupuję winietek w nocy na stacjach, tylko przepłacam z PZMot, wykupuję pełne ubezpieczenie z OC, mam cały rok pełne AC i robie wiele rzeczy, co do których inni moga twierdzić, że są niepotrzebne. Mi to zapewnia 2 tygodnie psychicznego odpoczynku i to nie ma ceny :)

Napisz co radzisz, a nie oceniaj decyzji innych, bo każdy ma swoje powody, dla których pewne rzeczy robi tak a nie inaczej, i chyba warto je zrozumieć ...
Mosqito
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 845
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mosqito » 29.04.2009 00:08

noyle napisał(a):
praulinka napisał(a):Wg mnie podstawa to:
- dobre ubezpieczenie NW i zdrowotne


Podstawa do czego?
Raczej zbędny wydatek


Mógłbyś rozwinąć tę swoją arcybłyskotliwą myśl ?
Obyś nigdy nie musiał sprawdzić w praktyce....
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 29.04.2009 08:01

Mosqito napisał(a):
noyle napisał(a):
praulinka napisał(a):Wg mnie podstawa to:
- dobre ubezpieczenie NW i zdrowotne


Podstawa do czego?
Raczej zbędny wydatek


Mógłbyś rozwinąć tę swoją arcybłyskotliwą myśl ?
Obyś nigdy nie musiał sprawdzić w praktyce....

A po co ma rozwijać. Przcież widać po odpowiedzi, że to jeden z tych co do CRO pojadą, wypoczną i wrócą za 1000 zł.
Kaska1207
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 101
Dołączył(a): 23.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kaska1207 » 29.04.2009 08:40

Praulinka,dobrze piszesz.Ja mam tak jak Ty.Decydując się na wyjazd musiałeś zabezpieczyć się w gotówkę.Jestem zdania,że te ok 200 zł na dodatkowe ubezp.zdoła się wysupłać .Jedziemy na 2 tygodnie z trójką dzieci.W życiu bywa różnie,przeważnie właśnie wydarza się coś jeśli jesteśmy nie zabezpieczeni.Lepiej dmuchać na zimne. :D
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 30.04.2009 00:21

woka napisał(a):
Mosqito napisał(a):
noyle napisał(a):
praulinka napisał(a):Wg mnie podstawa to:
- dobre ubezpieczenie NW i zdrowotne


Podstawa do czego?
Raczej zbędny wydatek


Mógłbyś rozwinąć tę swoją arcybłyskotliwą myśl ?
Obyś nigdy nie musiał sprawdzić w praktyce....

A po co ma rozwijać. Przcież widać po odpowiedzi, że to jeden z tych co do CRO pojadą, wypoczną i wrócą za 1000 zł.

Poczytaj trochę umowy międzynarodowe i akurat Polacy maja full serwis w Chorwacji bez dodatkowych ubezpieczeń, powiem nawet lepszy , w szpitalu w Dubroviku zrobili skan paszportu,( i leczyli dzieciaka po oparzeniu, tak że u nas to można pomarzyć i jeszcze trzeba było pisać o zgodę na wypis na własną odpowiedzialność po 10 dniach) a u nas NA DZIEŃ DOBRY trzeba było aktualna książeczkę ubezpieczeniową albo kwitek ostatniej wpłaty na ZUS.

a co do NW to najbardziej dochodowe ubezpieczenie
Mam np ubezpieczenie austriackie związane z wspinaczką
i dodatkowo za 7,5 euro rocznie NW w wysokiej grupie ryzyka
gwarantuje np 500 euro renty miesięcznie.

Wiec nie mówcie że klient jest cwańszy od ubezpieczalni
Jaki jest efekt boksowania z koniem???

A co do kosztów to masz racje następny weekend Peljesac
i plan jest 1000 a zapewne wyjdzie 3000
ale nie dam się skubnąć na zbędne ubezpieczenie.

Jeżeli chcecie to za połowę tych składek gwarantuje
2 x wyższe wypłaty,
Poprzednia strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Podróż do Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone