Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Filmoteka bałkańska.

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 26.08.2007 13:21

Plava dziękuję, z przyjemnościa obejrzalam, choc tlumaczenie językowe kiepściutkie...
Wczoraj na egzotycznym kanale "kuchnia.pl" (komu się kojarzy z filmami niegastronomicznymi?) był film słoweński "Ser i marmolada" z 2003 roku - bardzo interesujący. Pokazuje m.in. jak to podzial powojenny skonfliktowal tych z pólnocy z tymi z poludnia etc.
Moze go jeszcze beda powtarzac?
Plava
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 17.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plava » 01.09.2007 20:22

Amelka nie ma za co dziękować,daj znać jak znajdziesz jakis jeszcze film w tv i co to za kanal ta kuchnia? :wink:
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 02.09.2007 08:47

Nie mam pojecia co to za kanal:) u mnie w kablowce Aster City jest taki :) A w kinach zaczynaja wlasnie pokazywac film "Odgrobadogroba" (co za tytul!), chorwacko-sloweński. Recenzje od profesjonalistow ma dobre, ciekawe jak sie spodoba zwyklym ogladaczom?
anna iwona
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 26.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) anna iwona » 13.09.2007 14:22

Mam zapytanie do forumowiczów z warszawy i okolic. Gdzie można wypożyczyć filmy bałkańskie? Czy jest taka wypożyczalnia która ma trochę większą ofertę poza tzw. "amerykańską sieczką"? Do tej pory udało mi się znaleźć tylko "Ziemię niczyją". Chciałam obejżeć np. "Tata w podróży służbowej" ale nigdzie nie mogę tego znależć a to podobno nagrodzony film.
Amelka
Croentuzjasta
Posty: 199
Dołączył(a): 17.02.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) Amelka » 13.09.2007 20:09

Tez sie chetnie dowiem :)
A swoja droga to w Zone Europa 19 wrzesnia w srode o 12.50 zapowiadaja "Virginie" - z 1991 roku, prod. (jeszcze!) jugoslowiańska :)
Adam_Malysz
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 17.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam_Malysz » 17.09.2007 11:50

Ostatnio edytowano 21.11.2008 14:16 przez Adam_Malysz, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.09.2007 20:50

Amelka napisał(a):Nie mam pojecia co to za kanal:) u mnie w kablowce Aster City jest taki :) A w kinach zaczynaja wlasnie pokazywac film "Odgrobadogroba" (co za tytul!), chorwacko-sloweński. Recenzje od profesjonalistow ma dobre, ciekawe jak sie spodoba zwyklym ogladaczom?


Witam!
Zwykli oglądacze również wystawiają dobre recenzje, choć film ciężki...oj ciężki...
...i ten słoweński język - niby podobny, a jednak różnic bardzo dużo.
Pozdraviam!
damiangres
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 14.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) damiangres » 28.09.2007 07:34

Podobno dziś w Rzeczpospolitej jest "Życie jest cudem" Emira Kusturicy. Podobno niezłe - zakupię. Widziałem ostatnio "Czarny kot, biały kot" i dawno się tak nie bawiłem :)
pozdrawiam
--
damian
GSX750ES - 100 konna Drynda z Cro.pl
w garazu rozłożony Vulcan 1500 :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.09.2007 07:57

damiangres napisał(a):Podobno dziś w Rzeczpospolitej jest "Życie jest cudem" Emira Kusturicy. Podobno niezłe - zakupię. Widziałem ostatnio "Czarny kot, biały kot" i dawno się tak nie bawiłem :)
pozdrawiam
--
damian
GSX750ES - 100 konna Drynda z Cro.pl
w garazu rozłożony Vulcan 1500 :)


Witam!
Niezłe. Tak samo długie i nieokiełznane jak wszystkie jego filmy. :) Polecam!
Pozdraviam!
Lela
Globtroter
Posty: 43
Dołączył(a): 31.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lela » 28.09.2007 13:38

damiangres napisał(a):Podobno dziś w Rzeczpospolitej jest "Życie jest cudem" Emira Kusturicy. Podobno niezłe - zakupię. Widziałem ostatnio "Czarny kot, biały kot" i dawno się tak nie bawiłem :)


Jedną z lepszych komedii jest "Mala nocna muzika", niestety nie pamietam reżysera.
A co do "Życie jest cudem", film zaiste doskonały, ale to nie jest komedia.
damiangres
Croentuzjasta
Posty: 380
Dołączył(a): 14.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) damiangres » 28.09.2007 14:07

Już zakupiłem :)
Może dziś uda mi się oglądnąć, no chyba że garaż wciągnie mnie znów na pół nocy :)
pozdrawiam
--
damian
GSX750ES - 100 konna Drynda z Cro.pl
w garażu rozłożony Vulcan 1500 :)
RobCRO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1502
Dołączył(a): 04.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) RobCRO » 30.09.2007 13:18

Dziś obejrzałem film "Przed deszczem" - film macedoński, reżyserem jest Milčo Mančevski. Ten film z 1994r. to opowieść w 3 "aktach". Pierwszy to "słowa", drugi to "twarze" a trzeci to "zdjęcia"...opowieści łączą się ze sobą, a sam finał jest zaskakujący, przynajmniej jak dla mnie. W filmie pobrzmiewa dobra muzyczka Anastasii, są ciekawe zdjęcia - widoki. Odżyły moje wspomnienia z Macedonii...Film zdobył kilka prestiżowych nagród m.in Złotego Lwa w Wenecji.

fragment filmu

PS Dru, dzięki za film... Zoran i reszta macedońskiej "ekipy" dzięki za rekomendację... :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.09.2007 18:34

RobCRO napisał(a):Dziś obejrzałem film "Przed deszczem" - film macedoński, reżyserem jest Milčo Mančevski. Ten film z 1994r. to opowieść w 3 "aktach". Pierwszy to "słowa", drugi to "twarze" a trzeci to "zdjęcia"...opowieści łączą się ze sobą, a sam finał jest zaskakujący, przynajmniej jak dla mnie. W filmie pobrzmiewa dobra muzyczka Anastasii, są ciekawe zdjęcia - widoki. Odżyły moje wspomnienia z Macedonii...Film zdobył kilka prestiżowych nagród m.in Złotego Lwa w Wenecji.

fragment filmu

PS Dru, dzięki za film... Zoran i reszta macedońskiej "ekipy" dzięki za rekomendację... :D


uwielbiam ten film...
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 07.10.2007 13:48

Fajny film dla tych, którzy jeszcze jej nie znają , jak i dla tych, którym wydaje się, że znają ją bardzo dobrze.

Obrazek

Chorwacja - Kraina starożytnych miast i wiekowej tradycji.

W roli głównej - Chorwacja.
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 15.10.2007 15:51

Teraz będzie trochę "obok" tematu.
Raczej filmoteka ... o Bałkanach.

Wczoraj obejrzałam w TVP1 "Kwiaty Harrisona".

Jest rok 1991.
Rzecz rozgrywa się w okolicach Osijeku i Vukovaru.
Grupka reporterów wojennych przedziera się przez okolicę "nie-do-przedarcia" w poszukiwaniu męża jednej z bohaterek.
Na każdym kroku robią zdjęcia, "żeby pokazać reszcie świata .. co tu się naprawdę dzieje ".

Nie chcę oceniać ani warsztatu reżyserskiego, ani doboru aktorów, ani wizji okrucieństwa wojny pokazanej przez francuskich scenarzystów.

Dwie sprawy poraziły mnie szczególnie:

niemal (tu ja przeginam)disneyowskie odnalezienie męża bohaterki - w które trudno uwierzyć, i w które wierzyć wcale nie trzeba (bo tu przegiął sam reżyser).

oraz - przede wszystkim - uświadomienie sobie po raz kolejny faktu, że TA wojna działa się obok nas.
W filmie - jesienią 1991 roku.

Co ja wtedy robiłam? - nie pamiętam.

Co działo się WTEDY obok mnie?
(zaczerpnięte z dzienników LP3 rocznik 1991):
W Chorzowie grała tego roku Metallica i AC/DC. W Gąbinie zawalił się masz radiowy. W TV puszczali "Miasteczko Twin Peaks". Ruszyło "Metro" Józefowicza , ruszyła też nasza Giełda. Trwało Polaków "rosyjskie" eldorado, a dolar kosztował 11 tys. złotych.

A "w świecie"?
To był Rok Mozarta. Zmarł Freddie Mercury i Miles Davis. Sfilmowano powieść Tomasa Harrisa z niezapomnianą rolą Hopkinsa jako Hannibala Lectera. Rosyjskie czołgi wjechały do Wilna, a za sprawą referendalnej różdżki Leningrad przemienił się znowu w Sankt Petersburg. Zachodnia ściana ZSRR oderwała się od macierzy a w Zatoce Perskiej szalała Pustynna Burza.

Słowenia i Chorwacja ogłosiły niepodległość i ... wybuchła wojna.
No właśnie ...

Obejrzałam do końca.
Wyłączyłam telewizor ok. 1:10.

A wojna trwała nadal.
W moim śnie ... .

Dlatego o tym piszę.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kultura chorwacka



cron
Filmoteka bałkańska. - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone