Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Czarter jachtu w Chorwacji - przepisy

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pucek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 21.11.2011
Czarter jachtu w Chorwacji - przepisy

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pucek » 20.02.2012 20:59

Witam serdecznie :wink:

jakie potrzebne są uprawnienia żeby wypożyczyć łódeczkę z żaglem na Adriatyk, co by popływać nieco między wyspami niedaleko Splitu?

Czy patent żeglarza jachtowego jest wystarczający? Czy potrzebne są (takie mnie doszły słuchy) jakieś uprawnienia na chorwackie radio?

Pozdrawiam ze Splitu!
jacek_katowice
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek_katowice » 20.02.2012 22:45

Patent żeglarz jachtowego jak najbardziej wystarcza. Co rozumiesz pod pojęciem chorwackie radyjko? Jak najbardziej licencja radiooperatora w służbie morskiej z DSC (SRC z DSC) bo tak to się nazywa, jest jak najbardziej wymagana.
Pozdrawiam Jacek
Pucek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 21.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pucek » 21.02.2012 19:47

czy taka licencje mozna zrobic gdzies w CRO?
czy jak bym chcial sobie wypozyczyc lodke na pare godzin to tez bez tej licencji sie nie obedzie? Przyznam szczerze, ze troche zielony jestem, bo po morzach nie plywalem nigdy... Wyglada na to, ze parodniowy rejsik wokół wysepek nie bedzie mi dany...

Dzieki za odpowiedz,
pozdrowienia
jacek_katowice
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek_katowice » 21.02.2012 21:35

Chcesz wypożyczyć małą łódeczkę, taką na wiosła ewentualnie z małym silniczkiem takim do ok. 5kM, czy też jachcik żaglowy, bo to jest różnica ?
Na to pierwsze wystarczy Ci paszport, natomiast na to drugie jakikolwiek polski patent oraz licencja radiooperatora, chyba że jacht ten nie będzie wyposażony w radio VHF co jest małoprawdopodobne.
Najlepiej zrobić licencję w Polsce, jak podasz adres mailowy, to prześlę Ci namiary gdzie
Pozdrawiam Jacdek
Pucek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 21.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pucek » 21.02.2012 21:58

dzieki za odpowiedz.

chodzi oczywiscie o jacht zaglowy, szkoda ze sobie nie poplywam... no chyba ze znalazlbym jacht bez systemu...

Ale chetnie przyjme namiar, co by nie popelnic drugi raz tego bledu w przyszlosci i miec nalezyte papiery...

moj mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

pozdrowienia
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 21.02.2012 22:11

shakeman
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 1
Dołączył(a): 24.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) shakeman » 22.02.2012 13:31

Ale możesz też to zrobić w Chorwacji. Chorwaci mają swój stopień Voditiel Brodice, który ma w sobie zarówno uprawnienia żeglarskie (na ich wszystkie jachty żaglowe) jak i uprawnienia na radio VHF. Nie znam dokładnie wymagań tego stopnia, ale wiem, że egzamin zdaje się chyba w kapitanacie portu (możliwe że u bosmana jakiegoś też można) i egzamin jest tylko teoretyczny. Wygooglaj to sobie (Voditiel Brodice), a pewnie się dowiesz wszystkiego.
Jak byś natomiast chciał wyczarterować tam jakiś jacht wcześniej, to daj znać, a pomogę coś znaleźć. http://na-rejs.pl/

Pozdrawiam

Krzysiek Majewski
Pucek
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 21.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pucek » 23.02.2012 19:09

wielkie dzięki panowie za pomoc.

I dzięki Jacek za maila!

Pozdrawiam!
kawa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 337
Dołączył(a): 01.08.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) kawa » 23.03.2012 18:58

Cześć !
Możesz ominąc te wymagania, czarterując jacht prywatnie a nie od firmy czarterowej.
Poniżej podaję ci namiar na prywatny czarter w Splicie.
Ceny też mają o wiele niższe.
http://www.elan19.com
Jak już popływasz to napisz jak było.
Pozdrawiam
Sławek
pest
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 07.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pest » 15.05.2012 13:53


a nie ma żadnych wymagań co do powierzchni żagla i mocy silnika?
W ogóle nie widzę rozróżnienia czy łódź żaglowa czy silnikowa?
Co to za jednostki GT?
Mam patent żeglarza jachtowego i zastanawiam się czy mogę pływać niewielką łódką (taka jak wynajmują na paszport) ale z większym silnikiem i do jakiej mocy ten silnik. Radia tam oczywiście nie ma.
Jeśli jest gdzieś na forum to pokierujcie mnie na właściwy temat.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 15.05.2012 14:58

pest napisał(a):a nie ma żadnych wymagań co do powierzchni żagla i mocy silnika?
W ogóle nie widzę rozróżnienia czy łódź żaglowa czy silnikowa?
Co to za jednostki GT?


Tam jest wszystko inaczej. Nie ma podziału na żaglowe i motorowe, nie ma znaczenia powierzchnia żagla, ani moc silnika. Jest podział na łodzie (do 12m LOA) i jachty (powyżej 12m LOA).

GT (Gross tonnage) Pojemność brutto - jednostka pojemności (tonażu) statków.

pest napisał(a):Mam patent żeglarza jachtowego i zastanawiam się czy mogę pływać niewielką łódką (taka jak wynajmują na paszport) ale z większym silnikiem i do jakiej mocy ten silnik. Radia tam oczywiście nie ma.


W tabeli, którą podał Mirko polskie patenty żeglarskie i motorowodne dają odpowiednio te same uprawnienia. Żeglarz jachtowy i sternik motorowodny mogą pływać łodziami (czyli wszystkim do 12m) żaglowymi i motorowymi z dowolnie dużym silnikiem. Ograniczony jest akwen pływania do 1 mili od stałego lądu i od brzegów wysp. Licencja GMDSS-VHF jest wymagana wtedy, gdy na łodzi jest zamontowane radio.

pozdrav K
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 15.05.2012 17:59

pest napisał(a): Radia tam oczywiście nie ma.
Jeśli jest gdzieś na forum to pokierujcie mnie na właściwy temat.


Radio urządzenie na jachcie zależy od obszarze nawigacji dla który jacht jest przeznaczony do żeglugi.

VHF jest minimalne.

radio urządzenie na jachcie pod banderą chorwacką

strona 34 :wink:
pest
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 07.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) pest » 15.05.2012 23:07

Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie.
Czyli wszystkim co nie musi mieć radia mogę spokojnie pływać wzdłuż brzegu w poszukiwaniu rajskich zatoczek.
Bardzo mnie to cieszy.
Hvala,
Perseusz
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 22.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Perseusz » 23.05.2013 17:48

A czy takim pontonem Kolibri o długości 3,3m tylko wiosła,moge pływać bez winiety i patentu.Ponoć wszystkie łodzie wiosłowe nie wymagają uprawnień.I czy taki ponton wyposażony tylko w wiosła będzie traktowany jako łódź wiosłowa?A jakbym do takiego pontoniku zamontował taki żagielek przykładowo:

Czy to wymaga już jakichś patentów sternika czy żeglarza.Mam nadzieję że jak Chorwacja wejdzie 1 lipca tego roku do UE to te przepisy zmienią się na lepsze przynajmniej jak jest to u nas w Polsce.
koniar
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 20.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) koniar » 20.06.2013 09:06

Witam Cromaniaków,
Chociaż to mój pierwszy post to stronę odwiedzam regularnie od kilku ładnych lat. Dotychczas na cele moich podróży do Chorwacji wystarczało mi czytanie forum i moje cztery pobyty w tym kraju były planowane w dużym stopniu w oparciu o relacje i porady forumowiczów.
Teraz jednak jestem w kropce i zwracam się o pomoc.
Po raz pierwszy planuję zwiedzić Chorwację od strony wody... Marzenie, które zakwitło w głowie podczas pierwszego wyjazdu do tego kraju ma wreszcie szansę się spełnić, ale... nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych odpowiedzi na moje pytania...
W 4-osobowym składzie planujemy wynająć łódź motorową do 12 m. No i tu pojawiają się pytania:
Uprawnienia:
Obecnie posiadam patent (i doświadczenie jedynie ze śródlądzia) żeglarza jachtowego, jednak w przyszłym tygodniu podchodzę do egzaminu na sternika motorowodnego. Jednak jak się dowiedziałem poza tymi uprawnieniami będzie mi potrzebna licencja radiooperatora SRC (VHF). Znalazłem nawet taki kurs w najbliższych dniach, ale wolę się upewnić czy jest to faktycznie niezbędne.
Czy jeśli będę już miał wyżej wymienione uprawnienia coś jeszcze może być wymagane?

Opłaty portowe i dostępność marin
Oddzielną kwestią jest możliwość cumowania w portach środkowej i południowej Dalmacji oraz Wysp Brac czy Hvar. Z jakimi opłatami się to wiąże (na różnych stronach czytałem o pobieraniu opłat za łódź (ok 50 EUR) ale i za osobę...)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrav
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone