Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Chorwacja Last Minute (Kornati+Brać i to co po drodze)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 19.08.2015 21:03

po dotychczasowych relacjach archipelag Kornati wydawał mi się dość mało ciekawy, ale po Waszych zdjęciach zaczęło mi się podobać i może kiedyś włączę w plan podróży

a ta "farjerica" to chyba jakaś fajna babka, o ile mnie mój zaawansowany chorwacki nie myli :oczko_usmiech:
magdalena.cebularz
Globtroter
Posty: 46
Dołączył(a): 20.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) magdalena.cebularz » 19.08.2015 21:14

Powiem, że mnie też mocno te zdjęcia zachęciły do wizyty tam, gdy tylko będę w pobliżu.. :-)
moominko
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 28.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) moominko » 20.08.2015 01:39

Zdjęcia przepiękne, działają na mnie lepiej niż naganiacze z biur podróży. W piątek jadę do Srimy, więc pewnie namówię ślubną na wypad na Kornati. A i do obserwowania relacji zasiądę z przyjemnością.
minimartini
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 666
Dołączył(a): 26.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) minimartini » 20.08.2015 09:30

Zdjęcia z Kornati faktycznie bardzo zachęcające :mrgreen:
Marzyłam kiedyś by zobaczyć te tereny, później dość mocno ochłonęłam - dzięki Tobie, znowu mam ochotę je zobaczyć :)
Pozdrawiam serdecznie
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 21.08.2015 17:30

Kasia i Krzyś napisał(a):po dotychczasowych relacjach archipelag Kornati wydawał mi się dość mało ciekawy, ale po Waszych zdjęciach zaczęło mi się podobać i może kiedyś włączę w plan podróży

a ta "farjerica" to chyba jakaś fajna babka, o ile mnie mój zaawansowany chorwacki nie myli :oczko_usmiech:


Według translatora frajerica to gorący towar :)

minimartini napisał(a):Zdjęcia z Kornati faktycznie bardzo zachęcające :mrgreen:
Marzyłam kiedyś by zobaczyć te tereny, później dość mocno ochłonęłam - dzięki Tobie, znowu mam ochotę je zobaczyć :)
Pozdrawiam serdecznie


Dziękuję za miłe słowa :P

magdalena.cebularz napisał(a):Powiem, że mnie też mocno te zdjęcia zachęciły do wizyty tam, gdy tylko będę w pobliżu.. :-)


Na prawdę warto się tam wybrać, my byliśmy zachwyceni :)

moominko napisał(a):Zdjęcia przepiękne, działają na mnie lepiej niż naganiacze z biur podróży. W piątek jadę do Srimy, więc pewnie namówię ślubną na wypad na Kornati. A i do obserwowania relacji zasiądę z przyjemnością.


Wielkie dzięki :)
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 21.08.2015 17:40

20.07.2015 (dzień 2 CD)

Moi drodzy nie mam dziś zbyt wiele czasu więc wrzucę tylko kilka fotek.

Po powrocie z rejsu ponownie wybieramy się połazić troszkę po Szybeniku, niestety znowu robi się ciemno więc ze zdjęciami szału nie będzie :|

68.
Obrazek

69.
Obrazek

70.
Obrazek

71.
Obrazek

72.
Obrazek

73.
Obrazek

74.
Obrazek

75.
Obrazek

76.
Obrazek

77.
Obrazek

78.
Obrazek

:papa:
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 23.08.2015 12:59

21.07.2015 (dzień 3)

Dziś opuszamy Szybenik, w którym bardzo nam się podobało.

Obieramy kierunek na Bol :)
Zanim jednak wyjedziemy odwiedzamy twierdzę św. Jana, która położona jest na najwyższym punkcie w okolicy (na wysokości 115 m.n.p.m) i góruje na całym Szybenikiem.
Roztacza się stamtąd bardzo ładny widok na miasto.

79.
Obrazek

80.
Obrazek

81.
Obrazek

Kilka ujęć i ruszamy w drogę do Bolu.
Po drodze zachaczymy jeszcze o Trogir.

82.
Obrazek

83.
Obrazek

Zwiedzanie zaczynamy od poszukiwania jakiegoś sklepu z przewodnikami, z tym nie było problemu i udaje nam się kupić przewodnik nawet w języku polskim.

Krótka lektura i w drogę :P

Na pierwszy rzut idzie Kaštel Kamerlengo.
Wzniesiony przez Wenecjan po zdobyciu Trogiru w 1450 r.
Nazwa Kasztelu pochodzi od ważnej weneckiej funkcji administratorskiej, camerlengo czyli skarbnik.
W Kasztelu znajdowały się wszystkie ważne dla życia obiekty (rozmaite urządzenia, magazyny, studnie) co umożliwiało twierdzy samodzielne funkcjonowanie bez względu na sytuację w mieście.

84.
Obrazek

85.
Obrazek

86.
Obrazek

Następnie udajemy się w kierunku okrągłej wieży św. Marka, której budowę ukończono w 1480 r.

87.
Obrazek

Kolejny punkt to Centralny rynek miasta.
Jako pierwszy rzuca się w oczy kościół katedralny św. Lovry, który zaczęto budować około 1200 roku.

Dzwonnica jest wysoka na 47m, zaczęto ją wznosić już pod koniec XIVw., ale została ciężko uszkodzona w 1420r. podczas weneckiego oblężenia i zdobycia miasta.
Pierwsze piętro zostało ukończone w 1442 r. w trakcie odnawiania katedry po weneckich zniszczeniach.
Drugie piętro wykonano w latach czterdziestych XVw. w duchu weneckiego baroku.

88.
Obrazek

89.
Obrazek

90.
Obrazek

Apsydy trogirskiej katedry

91.
Obrazek

Kolejną charakterystyczną budowlą znajdującą się na rynku centralnym jest kościół św Sebastiana z wieżą zegarową.
Kościół wzniesiony został przez Nikolę Florentczyka w 1477r, miał on chronić miasto przed epidemią dżumy.

92.
Obrazek

93.
Obrazek

Na zdjęciu 93 widać także Lożę miejską (to te kolumny w oddali).
Pierwszy budynek loży pochodzi z początków XIV w., został jednak nieco zmieniony i odnowiony w 1471r.

Na poniższym zdjęciu widnieje natomiast klasztorny kościół benedyktyński św. Jana Chrzciciela.
Do naszych czasów zachował się w kształcie, w którym go wzniesiono w XIII w.

94.
Obrazek

Tutaj widzimy dzwonnicę kościoła św. Nikoli z kamiennymi koronkowymi kratkami, 1598 r.

95.
Obrazek

Poniżej kościół klasztorny św. Piotra.

96.
Obrazek

Nad główną bramą wejściową znajduje się rzeźba apostoła Piotra , praca Nikoli Florentczyka.

97.
Obrazek

Następnie udajemy się na most, z którego mamy bardzo ładny widok na południowe mury miejskie.
Ten budynek w prawej części zdjęcia z balkonem i taką zieloną siatką to wieża Vitturi, która niegdyś należała do rodziny Vittori, a potem została włączona do kompleksu benedyktyńskiego żeńskiego klasztoru.

98.
Obrazek

99.
Obrazek

Kamienny słup wzniesiony w 1605 r., nieopodal południowej bramy miejskiej, na którym powiewa flaga.

100.
Obrazek

A poniżej południowa brama miejska.
Wykonana została dokładnie w 1593 r. jak jest to wspomniane w inskrypcji widniejącej nad jej głównym łukiem. Zachowały się także oryginalne drewniane odrzwia z okuciami.

101.
Obrazek

Spacerujemy sobie dalej wąskimi uliczkami, upał daje się jednak we znaki i jesteśmy już dość zmęczeni, udajemy się jeszcze obejrzeć północną bramę miasta.
Wybudowana w stylu barokowym w XVII w.
Nad bramą na kwadratowym kamiennym postumencie znajduje się pomnik pierwszego trogirskiego patrona, błogosławionego Ivana Trogirskeigo.

102.
Obrazek

Jeszcze kilka zdjęć na koniec.
Poniżej pochodząca prawdopodobnie z końca XX w., lub początku XXI w., lodówka na wino w kształcie łodzi :)

103.
Obrazek

I jeszcze to co po drodze.

104.
Obrazek

105.
Obrazek

106.
Obrazek

To by było na tyle z Trogiru.
Kolejne bardzo ładne i klimatyczne miasto, niestety upał byk tak nieznośny, że zwiedzanie odbyło się w dość szybkim tempie bo po prostu nie dało się tam wytrzymać między tymi nagrzanymi murami.
Wsiadamy w auto i kierujemy się na Split.
CDN :papa:
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.08.2015 13:18

I w Trogirze żaden samolot nie sfocony?
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 23.08.2015 13:23

FUX napisał(a):I w Trogirze żaden samolot nie sfocony?


Nie polowałem na nie :P, ale latały sobie co jakiś czas :)
mszkudlarek36
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 280
Dołączył(a): 19.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mszkudlarek36 » 25.08.2015 11:24

21.07.2015 (dzień 3 CD)

W planach na dziś mieliśmy jeszcze zwiedzanie Splitu.
Było jednak tak gorąco, że nie mieliśmy już na to ochoty.

Kierujemy się prosto na prom, udaje nam się przyjechać 15 min przed odpłynięciem.
Biegiem po bilet i wjeżdżamy na prom, jest dość ciasno :)

107.
Obrazek

No i odpływamy.
W porcie stał sobie ogromny wycieczkowiec, nasz prom przy nim wyglądał jak zabaweczka.

108.
Obrazek

109.
Obrazek

110.
Obrazek

Gdzieś w połowie drogi mijamy się z powracającymi z Brač.

111.
Obrazek

A to już Supetar.

112.
Obrazek

113.
Obrazek

W drodze do Bolu odbijamy jeszcze na Vidovą gorę.
Vidova Gora to najwyższy szczyt na wyspie Brač oraz – jednocześnie – najwyższy szczyt na wyspach na Adriatyku. Ma ona 778 m n.p.m.

Można tam dojechać autem, a droga jest całkiem dobra.

114.
Obrazek

Ze szczytu roztacza się przepiękny widok.

115.
Obrazek

116.
Obrazek

117.
Obrazek

118.
Obrazek

119.
Obrazek

120.
Obrazek

Teraz już prosto do naszej kwatery w Bolu.
CDN
:papa:
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 06.11.2015 11:27

Nadrabiam zaległości na forum, więc trafiłam i do Twojej relacji.
Czekam na ciąg dalszy :D
Gigi111
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 17.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gigi111 » 06.11.2015 11:56

Czekam na ciąg dalszy. Brać w planach na przyszły rok, chętnie coś poczytam i pooglądam :D
loverosa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 750
Dołączył(a): 22.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) loverosa » 06.11.2015 15:51

Brać wspaniała wyspa jeszcze przez Nas nie odgadnięta,chętnie pooglądam i poczytam :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 22.02.2016 13:55

mszkudlarek36 napisał(a):W drodze do Bolu odbijamy jeszcze na Vidovą gorę.


W zeszłym roku też tam odbiliśmy - piękny widok, fajne miejsce. Ułożyliście swoją "piramidkę"?

Pzdr
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Chorwacja Last Minute (Kornati+Brać i to co po drodze) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone