Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć...

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 29.01.2024 20:21

marecky81 napisał(a):Bywam w Chorwacji od nastu lat, nigdy jadę tam w weekend, czyli piatek/sobota, chyba że wyjeżdżam z domu w sobotę z noclegiem na Węgrzech. . Nigdy nie stałem w korku poza okazjonalnymi i spowodowanimi wypadkami.

na powrocie w poniedziałek początkiem drugiego tygodnia września w 2023 dość duże korki do bramek...i to nawet "kartowych"
Krisv
Croentuzjasta
Posty: 192
Dołączył(a): 13.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krisv » 29.01.2024 21:54

marecky81 napisał(a):Bywam w Chorwacji od nastu lat, nigdy jadę tam w weekend, czyli piatek/sobota, chyba że wyjeżdżam z domu w sobotę z noclegiem na Węgrzech. . Nigdy nie stałem w korku poza okazjonalnymi i spowodowanimi wypadkami.

No to się ciesz. Ja zawsze szybciej dojeżdżałem od naszej miejscówki w Chorwacji jadąc w nocy, niż wracając do Polski w ciągu dnia i dzień tygodnia nie ma tu żadnego znaczenia - zawsze masz jakiś termin na opuszczenie apartamentu. Im później wyjedziesz, tym dłużej pojedziesz do domu :P
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 29.01.2024 22:14

Krisv napisał(a):No to się ciesz. Ja zawsze szybciej dojeżdżałem od naszej miejscówki w Chorwacji jadąc w nocy, niż wracając do Polski w ciągu dnia i dzień tygodnia nie ma tu żadnego znaczenia - zawsze masz jakiś termin na opuszczenie apartamentu. Im później wyjedziesz, tym dłużej pojedziesz do domu :P


To wtedy planujesz sobie na ten dzień konkretne zwiedzanie czegoś po drodze (byle nie Zagrzeb) i w sumie powrót też ci wyjdzie nocą :coool:
Brasilia
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 18.07.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Brasilia » 30.01.2024 09:06

marekkowalak napisał(a):
Krisv napisał(a):No to się ciesz. Ja zawsze szybciej dojeżdżałem od naszej miejscówki w Chorwacji jadąc w nocy, niż wracając do Polski w ciągu dnia i dzień tygodnia nie ma tu żadnego znaczenia - zawsze masz jakiś termin na opuszczenie apartamentu. Im później wyjedziesz, tym dłużej pojedziesz do domu :P


To wtedy planujesz sobie na ten dzień konkretne zwiedzanie czegoś po drodze (byle nie Zagrzeb) i w sumie powrót też ci wyjdzie nocą :coool:


My we wtorek 1 sierpnia wyruszyliśmy z apartamentu w Breli o godzinie 10 po czym pojechaliśmy autem na szczyt Sv Jure. Z góry zjechaliśmy do Makarskiej koło 15. Zjedliśmy obiad w "chińskiej pizzeri" Maka :jem: i o 17 wyruszyliśmy w drogę powrotną do małopolski. Autostrada przez całą Chorwację i Węgry była praktycznie pusta, również na bramkach w Lucko nie było kolejki. Jedyną niedogodnością było zmęczenie po tym szczytowaniu na Sv Jure autem (mijanki na żyletki)... w okolicach Słowacji dałem za wygraną i do Polski wróciła żona za kółkiem :tak:
szudaj
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 06.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) szudaj » 06.02.2024 14:35

Witam i o drogę pytam :)

Zaplanowany wyjazd leciwą Hondą UFO z LPG, trochę nieciekawie bo od soboty do soboty... ale cóż...
Pytanie co zrobić aby maksymalnie uniknąć korków. Trasa jak na załączonym zdjęciu:

30.06.2024: Rzeszów -> nocleg nad Balatonem (Siófok) -> Trogir (Seget Donji)
06.07.2024: Trogir -> nocleg nad Balatonem (Tihany) -> Rzeszów

Z tego co przeczytałem w wielu wątkach - najgorsza jest autostrada w HR, u nas jazda będzie wypadać w niedzielę (wjazd) oraz sobotę (wyjazd). Straszycie też staniem w korkach przy stacjach paliw a ja co 350km muszę zapełnić butlę...

Tankowanie zaplanowane mniej więcej w:
1) Barwinek
2) granica SŁO-WĘG
3) nad Balatonem
4) okolice Kriżpolje
5) okolice Trogiru

Co zrobić, w jakich godzinach jechać w tych datach żeby nie stać zbyt wiele w korku (5 latek na pokładzie) ?

[img]
Screenshot_20240103_104847.jpg
[/img]
Załączniki:
Screenshot_20240103_104847.jpg
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.02.2024 14:40

Co do drogi do nie doradzę bo nigdy nie jechałam w niedzielę. Natomiast na powrót w sobotę sugeruję wyjechać między 3 a 4 rano- przelecisz chorwacką autostradę bez najmniejszych spowolnień. Robimy tak od wielu lat (jesteśmy zmuszeni wracać zawsze w sobotę) i nigdy nie było tłoku.
szudaj
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 06.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) szudaj » 06.02.2024 14:47

3-4 rano trochę odpada z prostych przyczyn...
-zrezygnowalibyśmy wtedy ze śniadania u naszych chorwackich gospodarzy ;-)
-żona i syn nie wstaną za Chiny o tej godzinie :-D

Ale dzięki za radę!
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 06.02.2024 14:49

szudaj napisał(a):3-4 rano trochę odpada z prostych przyczyn...
-zrezygnowalibyśmy wtedy ze śniadania u naszych chorwackich gospodarzy ;-)
-żona i syn nie wstaną za Chiny o tej godzinie :-D

Ale dzięki za radę!


W takim razie postoicie w sobotnich korkach :proszedzieki:
Gonzales
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1210
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gonzales » 06.02.2024 14:51

Co zrobić, w jakich godzinach jechać w tych datach żeby nie stać zbyt wiele w korku (5 latek na pokładzie) ?


W niedziele jest znacznie luźniej, więc powinno być spoko. Trzeba sprawdzać nawigację bo byle wypadek na autostradzie w Cro i mozna swoje odstać.
Co do powrotu to Kapitańska Baba dobrze Ci radzi, z tym że ja w ubiegłym roku wracałem (połowa lipca) z okolic Zadaru i wyjechałem ok. 6 rano i przejechałem bez problemu.

Pozdrowienia.;)
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7949
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 06.02.2024 14:53

Terminy jeszcze nie takie złe. Myślę że 30.06 droga na południe nie będzie jakoś mega zakorkowana, większość jednak jedzie w sobotę. Powrót w sobotę 06.07 może być uciążliwy, chociaż to dopiero początek sezonu więc nie powinno być aż tak źle. Ja od kilku lat omijam część chorwackich autostrad jadąc drogą D1 przez Plitvice i Knin i często trasa nie trwa o wiele dłużej niż autostradą (szczególnie w sobotę). Co do stacji paliw to radzę zjechać z autostrady i tam zatankować. W ubiegłym roku, jako że w Chorwacji paliwo było sporo tańsze niż np. na Węgrzech czy Słowacji na stacjach przy autostradzie przed granicą Hr/Hu były spore korki. Ja zjeżdżając zjazdem Čakovec zatankowałem na Petrolu oddalonym jakieś 1500m od zjazdu bez kolejki.
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 06.02.2024 14:55

szudaj napisał(a):3-4 rano trochę odpada z prostych przyczyn...
-zrezygnowalibyśmy wtedy ze śniadania u naszych chorwackich gospodarzy ;-)
-żona i syn nie wstaną za Chiny o tej godzinie :-D

Ale dzięki za radę!

No to korków niestety nie unikniesz. A gdy jeszcze wydarzy się jakiś wypadek na autostradzie (a zdarzają się od czasu do czasu) to droga powrotna bardzo się wydłuży. Przerabiałem w zeszłym roku (wracałem w niedzielę).
No i podstawa. Benzynę zatankuj na full. Gaz to fajna oszczędność, ale różnie bywa.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.02.2024 14:56

Jadąc do powinien być jeszcze względy luz to dopiero czerwiec.
Wracając zawsze robimy tak, że wymeldowujemy się, wyjazd na plażę z prysznicem lub nam butelki z wodą w samochodzie na opłukanie się i plażujemy do 15-17 i jedziemy w trasę. Nigdy nie staliśmy, w przeciwieństwie do znajomych, którzy wyjeżdżali po śniadaniu lub ok 7 rano jak wielu innych.
Plus dla Ciebie, że powrót w pierwszy lipcowy weekend, więc jeszcze źle nie powinno być.
Brasilia
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 15
Dołączył(a): 18.07.2023

Nieprzeczytany postnapisał(a) Brasilia » 06.02.2024 14:57

szudaj napisał(a):Witam i o drogę pytam :)

Zaplanowany wyjazd leciwą Hondą UFO z LPG, trochę nieciekawie bo od soboty do soboty... ale cóż...
Pytanie co zrobić aby maksymalnie uniknąć korków. Trasa jak na załączonym zdjęciu:

30.06.2024: Rzeszów -> nocleg nad Balatonem (Siófok) -> Trogir (Seget Donji)
06.07.2024: Trogir -> nocleg nad Balatonem (Tihany) -> Rzeszów

Z tego co przeczytałem w wielu wątkach - najgorsza jest autostrada w HR, u nas jazda będzie wypadać w niedzielę (wjazd) oraz sobotę (wyjazd). Straszycie też staniem w korkach przy stacjach paliw a ja co 350km muszę zapełnić butlę...

Tankowanie zaplanowane mniej więcej w:
1) Barwinek
2) granica SŁO-WĘG
3) nad Balatonem
4) okolice Kriżpolje
5) okolice Trogiru

Co zrobić, w jakich godzinach jechać w tych datach żeby nie stać zbyt wiele w korku (5 latek na pokładzie) ?

[img]
Screenshot_20240103_104847.jpg
[/img]


Cześć widzę, że mamy bardzo podobny plan wyjazdu. My jedziemy też 30.06.2024 z okolic Tarnowa do Chorwacji z tym, że nauczony doświadczeniami z zeszłego roku postanowiłem zarezerwować nocleg już po przejechaniu węzła Lucko za Zagrzebiem. Rok temu mieliśmy nocleg w miejscowości Varażdyn. Na drugi dzień wyruszyliśmy koło godziny 9 w dalszą podróż do Breli i już na wysokości Zagrzebia utworzył się gigantyczny korek przed węzłem Lucko. Nawigacja zaproponowała mi objazd korka nadkładając 30km po lokalnych drogach i zaoszczędzając 45min czasu. Niestety bardzo dużo kierowców postanowiło zrobić podobny objazd i staliśmy 30min w korku żeby z powrotem wjechać na autostradę na kolejnym zjeździe/wjeździe. W tym roku planujemy zatrzymać się po przejechaniu ~850km w miejscowości Rastoke tuż przed jeziorami Plitwickimi żeby mieć już z głowy to Lucko... (mam nadzieję, że nasz 4 latek wytrzyma tyle czasu w samochdzie).
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 06.02.2024 15:15

18.08.2023
Toruń 15:30 - Drage 7:30, z czego 2 godzinna kima po trasie, aby nie być zbyt szybko na miejscu, gdyż żaglówka i tak nie gotowa. 1400km w 14 godzin i kupowane po trasie winiety. Niedaleko mariny cicha plaża, wzięliśmy karimaty i spaliśmy w cieniu do południa :)

26.08.2023
Drage po śniadaniu + zakupy - Toruń 0:30, obstawiam również około 14 godzin jazdy, po trasie szybki obiadek w przydrożnym Mc, kupno winietki Słowenia 14:40-15:00 i zakupy Billa Mikulov 18:20-18:40

Uważam to za bardzo zgrabny przejazd, zwykle bez przekraczania prędkości o więcej niż 10km/h
Tym razem wyjazd z domu w piątek po południu i w sobotę po śniadaniu wyjazd powrotny. Tak wiec dni dość mocno korkowe, ale był to już koniec sezonu wakacyjnego. Trasa standardowo autostradami A1, Czechy, Austria, Słowenia, Chorwacja, wszystko zgodnie z google i moimi wieloletnimi upodobaniami. Korek jedynie przed dojazdem do tunelu ciepło-zimno i tam stracone moze z pół godziny na ślimacze tempo
szudaj
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 06.02.2024

Nieprzeczytany postnapisał(a) szudaj » 06.02.2024 15:32

Brasilia napisał(a):W tym roku planujemy zatrzymać się po przejechaniu ~850km w miejscowości Rastoke tuż przed jeziorami Plitwickimi żeby mieć już z głowy to Lucko... (mam nadzieję, że nasz 4 latek wytrzyma tyle czasu w samochdzie).


spory kawał drogi... prawie 1000km. U mnie taki pomysł raczej odpada.

Już raczej myślę czy by nie wyjechać z Trogiru koło południa (lub wpaść gdzieś po drodze) i po prostu minąć Zagrzeb/Lucko około 17 + nocleg np. Varażdin.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Korki po drodze nad Adriatyk i jak ich uniknąć... - strona 742
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone