Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zagreb je uvijek dobar!

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
razpol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3764
Dołączył(a): 24.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) razpol » 13.06.2014 07:54

Ja też na te Czechy i Austrię chętnie bym zerknął.. :)
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 13.06.2014 09:14

slapol napisał(a):
maslinka napisał(a):...
Bocian napisał(a):To ja już nic nie wkleję :) Bo my po Zagorju jeździliśmy :) Veliki Tabor, Trakoscan, Klanjec, Kumrovec, Krapina, Marija Bistrica... No i Belec gdzie jest piękna Župna crkva Sv. Marije Snježne. Niestety do niej się nie dostaliśmy bo nie mogliśmy zlokalizować kobitki z kluczem :)

Wygląda jak materiał na piękną relację :P...


Oooo tak, zdecydowanie....czekamy Bocian na Twoją relację z Zagorja :oczko_usmiech:

Mk 10,23-27 wers 25ty ten o wielbłądzie...
:mrgreen:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12706
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.06.2014 21:15

maslinka napisał(a): A zainteresowanie też jakby mniejsze


No właśnie: "jakby"... Czyli osobiste odczucia :roll: nie pokrywające się z rzeczywistością.
To, że się nie odzywałam, nie znaczy że nie czytałam regularnie. No, może prawie :wink: regularnie...
Fajnie, że dzięki Tobie rozjaśniło mi się co nieco w zakresie cro-stolicy :) , chętnie poczytam i o innych miejscach.
Tyle, że zapewnie dopiero po bożocielnym weekendzie...
kakunia
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 13.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kakunia » 14.06.2014 09:48

Pisz, pisz, ja zawsze czekam na kolejne odcinki Twoich relacji, które należą do moich ulubionych. Pozdrawiam :lol: :lol: :lol:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 14.06.2014 11:27

razpol napisał(a):Ja też na te Czechy i Austrię chętnie bym zerknął.. :)

Zaraz zerkniesz ;)


Bocian napisał(a):Mk 10,23-27 wers 25ty ten o wielbłądzie...
:mrgreen:

:lol:


dangol napisał(a):No właśnie: "jakby"... Czyli osobiste odczucia :roll: nie pokrywające się z rzeczywistością.
To, że się nie odzywałam, nie znaczy że nie czytałam regularnie. No, może prawie :wink: regularnie...
Fajnie, że dzięki Tobie rozjaśniło mi się co nieco w zakresie cro-stolicy :) , chętnie poczytam i o innych miejscach.
Tyle, że zapewnie dopiero po bożocielnym weekendzie...

Witaj, Danusiu.
Rozumiem :) U mnie ostatnio z wolnym czasem bardzo krucho. Dużo się dzieje - w pracy i prywatnie, czasami już tego nie ogarniam ;)


kakunia napisał(a):Pisz, pisz, ja zawsze czekam na kolejne odcinki Twoich relacji, które należą do moich ulubionych. Pozdrawiam :lol: :lol: :lol:

Wobec tego zapraszam na kolejny odcinek 8)


4 maja (niedziela): Dłuuugi powrót do domu: part one - Bad Radkersburg

Dziś niestety opuszczamy Crostolicę :( Było krótko, ale intensywnie, ciekawie i bardzo fajnie :D Na pewno jeszcze wrócimy do Zagrzebia... :)

Żałujemy, że wczorajsza pogoda pokrzyżowała nam plany. Chcieliśmy zobaczyć Medvednicę (szczyt Sljeme, zamek Medvedgrad i inne atrakcje tego bliskiego stolicy pasma górskiego). Dzisiaj widzimy ją z auta i obiecujemy sobie, że jeszcze będziemy na szczycie :)

030559.jpg


Ponieważ droga do domu jest dosyć długa i męcząca, planujemy kilka przystanków - tym razem ze zwiedzaniem :) Tym bardziej, że pogoda (jak na złość!) dzisiaj zdecydowanie się poprawiła.

Omijamy słoweńską autostradę ;), ale od ubiegłego roku robimy to inaczej. Nie jedziemy trasą: Mureck - Lenart - Ptuj. Granicę (zamiast w Mureck'u) przekraczamy w Bad Radkersburg (słoweńskiej Radgonie).
Już w tamtym roku, kiedy wracaliśmy z Chorwacji, spodobało mi się to miasteczko i chciałam się tu kiedyś zatrzymać. Dzisiaj jest dobra okazja :)

Bad Radkersburg to niewielkie (około 1,4 tys. mieszkańców) austriackie uzdrowisko. Zapraszam na spacer po miasteczku. Główny plac i okolice:

032013.jpg

032431.jpg

032849.jpg

033267.jpg


W stronę kościoła:

033711.jpg


Wychodzimy poza mury miasta:

034165.jpg


i zmierzamy w stronę parku zdrojowego:

034629.jpg


W parku znajduje się termalny aquapark, ale tyle czasu nie mamy ;) Zamiast moczyć się w ciepłej wodzie, wracamy w stronę miasteczka z zamiarem zjedzenia czegoś.

035326.jpg


Brukowane uliczki i urokliwe budynki:

035788.jpg

036206.jpg

036624.jpg


Znowu jesteśmy na rynku:

037074.jpg


Zasiadamy w ogródku widocznym na zdjęciu i zamawiamy bardzo dobrą pizzę. A do tego miejscowe piwo (całkiem niezłe!) dla tego, kto nie chce już prowadzić ;) :lol:

037885.jpg


Bad Radkersburg jest mały, ale urokliwy. Typowe austriackie miasteczko - bardzo zadbane, ładne architektonicznie. W sam raz na krótką przerwę w podróży :)

Jedziemy dalej, chociaż następny przystanek niedługo... :D

:papa:
Ostatnio edytowano 07.01.2021 15:43 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Sara76
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 25.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sara76 » 14.06.2014 15:03

Dobrze, że nam chociaż to piwo Maslinko zostawiłaś, może wytrzymamy do następnego odcinka
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.06.2014 21:34

W 1991 mieszkańcy granicznego Bad Radkersburg oglądali na żywo prawdziwą bitwę między Słoweńcami, a zdominowanymi przez Serbów żołnierzami Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.
Serbowie po krótkiej walce zostali otoczeni, zniszczono ich czołgi, następnie się poddali.


Obrazek
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 16.06.2014 11:46

maslinka napisał(a):Bad Radkersburg jest mały, ale urokliwy. Typowe austriackie miasteczko - bardzo zadbane, ładne architektonicznie. W sam raz na krótką przerwę w podróży :)

Trudno się nie zgodzić. :)
Wracając z Chorwacji trzy lata temu, zatrzymaliśmy się w Bad Radkersburgu na drugie śniadanie, a przy okazji pospacerowaliśmy po mieście i też nam się bardzo podobało.
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 16.06.2014 14:03

maslinka napisał(a):
3 maja (sobota): Pożegnanie z Zagrzebiem

Wieczór spędzimy oczywiście w centrum stolicy. Przyjeżdżamy tramwajem na trg Jelačića, a stąd już tylko parę kroków na Tkalčę ;) Dojdziemy tam okrężną drogą - najpierw przez targ Dolac. Pomnik Kumicy Baricy ;):

Obrazek


troszkę z opóźnieniem, bo niedawno wróciliśmy z urlopu :D
Załączniki:
DSCF7689.jpg
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 16.06.2014 22:30

Sara76 napisał(a):Dobrze, że nam chociaż to piwo Maslinko zostawiłaś, może wytrzymamy do następnego odcinka

No nie wiem ;) O jednym piwie to chyba nie dacie rady :mrgreen:

Zostawię więc następne :P:

Obrazek


Lednice napisał(a):W 1991 mieszkańcy granicznego Bad Radkersburg oglądali na żywo prawdziwą bitwę między Słoweńcami, a zdominowanymi przez Serbów żołnierzami Jugosłowiańskiej Armii Ludowej.
Serbowie po krótkiej walce zostali otoczeni, zniszczono ich czołgi, następnie się poddali.

Dzięki za informacje. Nie wiedziałam o tym.


Nefer napisał(a):Wracając z Chorwacji trzy lata temu, zatrzymaliśmy się w Bad Radkersburgu na drugie śniadanie, a przy okazji pospacerowaliśmy po mieście i też nam się bardzo podobało.

Podoba nam się ta trasa - Bad Radkersburg zamiast Mureck.


fiolek napisał(a):troszkę z opóźnieniem, bo niedawno wróciliśmy z urlopu :D

Wasza Kumica Barica dostała kwiatki :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.06.2014 14:57

Trochę czasu upłynęło od mojego ostatniego wpisu :? Ale jak się coś zaczęło, wypadałoby skończyć ;)

Zapraszam więc na krótki odcinek :)


4 maja (niedziela): Riegersburg

Po "zwiedzaniu" i pysznej pizzy w Bad Radkersburg jedziemy dalej, całkiem interesującą trasą:

055854.jpg


Następny przystanek (bardzo krótki) robimy prawie 50 km dalej, po to, by sfocić przepięknie położony zamek Riegersburg:

056339.jpg

056697.jpg


I w szczegółach:

057080.jpg

057439.jpg


Zamek pochodzi z XV wieku i stoi na skale wulkanicznej. Mury obronne mają około 3 km; budowla ma 7 bram i 11 baszt. Wygląda imponująco.

Przejeżdżamy przez miasteczko o tej samej nazwie i dojeżdżamy do parkingu, z którego zamek można "zdobyć" windą ;)

058184.jpg

058543.jpg

058901.jpg

059259.jpg

059618.jpg


Koszt przejażdżki to 4 euro od osoby w górę i 2 euro w dół, a zwiedzanie zamku kosztuje 12 euro. Ceny (jak na Austrię ;)) nawet przyzwoite ;) Ale nie mamy aż tyle czasu, żeby zwiedzać, więc odpuszczamy tę atrakcję. Może kiedyś ;)

Dalsza droga przez Austrię mija szybko. Wjeżdżamy na autostradę, mijamy Wiedeń (tym razem sprawnie :))

Rzepakowe pola za austriacką stolicą:

060814.jpg

061173.jpg


Zbliżamy się do Czech, gdzie zrobimy następny przystanek - w Mikulovie :)

Postaram się, żebyście nie czekali na kolejny (i ostatni!) odcinek tak długo, jak na ten ;) :mrgreen:

:papa:
Ostatnio edytowano 07.01.2021 15:45 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.06.2014 15:00

Maslinka, jakbyś szybciej opisała Zagreb to by sie może chłop nie rozczarował... :lool:
Krótko mówiąc Zagrzeb jest jak dla mnie po Łodzi najbrzydszym miastem jakie przyszło mi zwiedzać.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.06.2014 15:03

Bocian napisał(a):Maslinka, jakbyś szybciej opisała Zagreb to by sie może chłop nie rozczarował... :lool:
Krótko mówiąc Zagrzeb jest jak dla mnie po Łodzi najbrzydszym miastem jakie przyszło mi zwiedzać.

8O

A kto i gdzie tak napisał?

Wpisałam w google, ale mi nie znalazło...

edit: Już wszystko jasne :) Ale Zagrzeb skończyłam opisywać 11 czerwca. Była chwila do namysłu ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.06.2014 22:25

maslinka napisał(a):Zbliżamy się do Czech, gdzie zrobimy następny przystanek - w Mikulovie :)

To też będzie ładne miejsce. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 01.07.2014 16:35

Witam, witam i o zdrówko pytam :)

Wszystko ładnie, wszystko pięknie, ale decydując się na taką wycieczkę, prawdopodobnie w ostatniej chwili zmieniłabym miejsce docelowe :wink:
więc tym bardziej szacun Maslinko dla Was :D

pozdrawiam!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Zagreb je uvijek dobar! - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone