Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z rowerem na dachu.

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 09.03.2009 23:02

maciek1956
Bardzo dziękuję. Opcja z Thule 973 bardzo mi odpowiada.
Mam jeszcze dwa pytania, czy montaż jest bezpieczny dla lakieru i klapy auta (czy klapa, zawiasy, zamek spokojnie wytrzymają takie obciążenie).

Czy tak zapakowany samochód z dociążonym tyłem jest stabilny w prowadzeniu, zakładam że cztery rowery ważą ok. 50 - 60 kg. plus bagaż i cztery osoby na pokładzie.
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 10.03.2009 14:42

Tak jak wspominałem 6 lat taki bagażnik miałem zamontowany. 3 lata na żółtym lakierze, wystąpiły małe ślady na górze klapy i 3 lata na srebrnym, lakier chyba twardszy, nawet małej ryski nie było. Ten bagażnik spokojnie można zamontować podklejając cienka folię pod łapy.
miałem go większym vanie (Vito) i nie odczuwałem braku komfortu, no może, trochę na bardzo krętej drodze, ale naprawdę minimalnie. Mam kilku klientów, którzy od lat tak wożą rowery i nie słyszałem narzekań. Ważne, aby najcięższe rowery montować najbliżej klapy. Można, tak ja stosowałem, taśma dowiązać ostatni rower do relingu, bagażnika belkowego.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 10.03.2009 16:17

maciek1956
Dziękuję!!!
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 15.03.2009 13:09

W FAQ-u, w temacie o bagażnikach umieściłem link do małego, ale pokazującego jakość, testu bagażników rowerowych.
Ps nie ma tam bagażnika 973, szkoda.
emtomek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 202
Dołączył(a): 13.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) emtomek » 17.03.2009 17:44

[quote="smoki3"]Moja odpowiedź na przewóz na dachu. :lol: Sprawdziła się bardzo dobrze na trasie Chorwacja - Polska.
Spalanie bez zmian 5,0 l. prądkość bezpieczna do 100 km.

... hmm, patent podobny ... i też się sprawdził =
forum/album_page.php?pic_id=1501
P_Piotrek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 18.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) P_Piotrek » 23.03.2009 23:59

Witam! Przy silnym wietrze od przodu - na autostradzie w Cro - z 2 rowerami na dachu - przy prędkości ok. 100 do 130 km/h (z górki :) spalanie nam wzrosło ponad dwukrotnie. Silne i nagłe podmuchy z boku są odczuwalne na stabilności. Warto zwracać uwagę na wiatr - wioząc rowery na dachu. Pozdr., Piotr
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 27.03.2009 19:21

Adam66 napisał(a):Jeszcze jedna rada.
Nigdy, ale to przenigdy nie zapominaj o tym, że wieziesz rowery i samochód jest dużo wyższy. Po 1500 km można o tym zapomnieć ze zmęczenia. A parę historyjek o zerwaniu rowerów z dachów przez zbyt niską wiatę na koniec podróży już słyszałem.
Pozdrawiam


dokładnie to najwazniejsza sprawa, zdarzyło mi sie kiedyś, rowerek został ściągnięty wraz z bagażnikiem przez niepozorną gałązke zwisającą z drzewa. Na szczęście bagaznik bazowy miałem dokręcony w sam raz (nie za mocno i ładnie "zszedł") więc poza zniszczeniem uchwytu rowerowego nic się nie stało. Dobrze że tylko tyle kosztowała mnie ta nauczka. Ważane żeby pamiętać o rowerach na dachu na autostradzie, co jakiś czas sprawdzać czy się nic nie poluzowało, bo jeśli zlecą to za szkody odpowiada kierowca-osobiście, nie obejmuje tego polisa OC.
Adam66
Croentuzjasta
Posty: 359
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam66 » 27.03.2009 23:48

Silne i nagłe podmuchy z boku są odczuwalne na stabilności. Warto zwracać uwagę na wiatr - wioząc rowery na dachu.

Na boczne wiatry nawet bez rowerów trzeba uważać. Szczególnie na podjeździe do tunelu Sv Rok od strony Zadaru. Parę lat temu, bez rowerów na dachu, jadąc 40-50km/h ( więcej to byłoby igranie z losem) musiałem mocno walczyć z kierownicą.
Pozdrawiam :papa:
arkadiusz
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 30.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkadiusz » 28.07.2009 12:58

maciek1956 napisał(a):Wg katalogu Touran jest przystosowany do wożenia 4 rowerów właśnie na tym bagażniku. 973 montujesz zawieszając na specjalnych zaczepach za górę klapy, na dole przykręcasz do klapy śrubami. Ja polecam ten bagażnik z czystym sumieniem, używałem go 6 lat, super rozwiązanie do vanów.


mam taki sam bagażnik zamontowany w mojej T4, w tym roku zamierzam zabrać na nim 4 rowery do Chorwacji, tylko mam 1 pytanie:

po rozłożeniu zostaje on za samochodem jakieś 80cm, czy nie powinienem na jego końcu zamontować tablicę w skośne biało-czerwone pasy :roll:

parę T4 widziałem z takim oznakowaniem i byli to obcokrajowcy, może ktoś to wytłumaczyć albo dać mi jakiś namiar gdzie tego szukać :?
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 28.07.2009 13:55

arkadiusz napisał(a):
maciek1956 napisał(a):Wg katalogu Touran jest przystosowany do wożenia 4 rowerów właśnie na tym bagażniku. 973 montujesz zawieszając na specjalnych zaczepach za górę klapy, na dole przykręcasz do klapy śrubami. Ja polecam ten bagażnik z czystym sumieniem, używałem go 6 lat, super rozwiązanie do vanów.


mam taki sam bagażnik zamontowany w mojej T4, w tym roku zamierzam zabrać na nim 4 rowery do Chorwacji, tylko mam 1 pytanie:

po rozłożeniu zostaje on za samochodem jakieś 80cm, czy nie powinienem na jego końcu zamontować tablicę w skośne biało-czerwone pasy :roll:

parę T4 widziałem z takim oznakowaniem i byli to obcokrajowcy, może ktoś to wytłumaczyć albo dać mi jakiś namiar gdzie tego szukać :?


Nie znam dokładnie przepisów konkretnych krajów, ale wiem, że takie tablice wymagają między innymi Włosi. Czy to obowiązuje w Cro, niestety nie wiem.
Tablice są do kupienia w niektórych sklepach zajmujących się osprzętem caravaningowym lub bagażnikami. Takie tablice wykonane z tworzywa to koszt ok 30/35 zł, aluminiowe chyba ok 100 zł.
Jeśli zdecydujesz się na zakup, a nie dostaniesz w Twojej okolicy, daj znać, mogę wysłać.
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 14.06.2011 10:15

Chciałem trochę odświeżyć temat, bo od ostatniego posta minęły 2 sezony, więc może doszły jakieś Wasze nowe doświadczenia w tym temacie :)
Noszę się z zamiarem zabrania w tym roku rowerów. Przewertowałem już chyba wszystkie tematy na forum dotyczące rowerów i ten jest chyba najrozsądniejszy. Jadę do Zeceva, więc bliska okolica Rogoźnicy i Primostenu kusi mnie pomysłem zabrania rowerów. Po co? Na wieczorne wycieczki po okolicy, rano do sklepu lub na targ po zakupy itp.
Przewóz rowerów - bagażnik dachowy. Ilość rowerów 2 szt. Z rowerów będzie pozdejmowane wszystko (błotniki, małe sakwy, bidony itp.), żeby był mniejszy opór powietrza. Ktoś wcześniej napisał, że korzystniej jest ustawić rowery na dachu kierownicą zwróconą w przeciwną stronę do kierunku jazdy. Czy ktoś z Was to przetestował i czy rzeczywiście drgania są mniejsze?
Opłaty na autostradach - pamiętam, jak kilka lat temu obił mi się o oczy temat, że na chorwackich autostradach w punktach poboru opłat są czujki, które wychwytują wysokość pojazdu. Ktoś kiedyś pisał, że przewożąc rowery na dachu pociągnęło mu z karty jak za samochód dostawczy. Prawda to, czy mit? :)
Spalanie - jak to w końcu jest? Jedni piszą, że bez zmian, inni, że spalanie wzrasta o 50%... Zakładam, że będę jechał nie więcej niż 130km/h, samochód nowy Citroen C4 1.6HDI 110KM, 6-biegowa. Realne spalanie na trasie mam 5,5l/100km. Liczę, że nie pociągnie mi więcej jak 6,5l/100km.
Inne cenne uwagi - o których nie było poprzednio. Może macie jakieś nowe doświadczenia, o których nie pisaliście wcześniej, a może coś się zmieniło przez te 2 lata?... :)
Sicario
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 06.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sicario » 17.05.2014 11:05

hej.

Odświeżam temat . Również chce zabrać 3 rowerki na klapie . Nie mam haka ani relingów wiec dla mnie to najtańsza opcja ale czy na pewno ? Napiszcie proszę Wasze uwagi bo w tym temacie posucha jakaś występuje a wielu z Nas przecież jeździ :)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 17.05.2014 11:18

Nie posucha, tylko temat bagażnikowy prowadzony jest w
bagazniki-boxy-uchwyty-lancuchy-sniegowe-t32785.html

Tam przenieś pytanie, dostaniesz odpowiedź, ale podaj jeszcze jakie masz auto. Na wielu nie można montować na tylnej klapie.
Sicario
Odkrywca
Posty: 90
Dołączył(a): 06.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sicario » 17.05.2014 12:36

Dziadek Maciek napisał(a):Nie posucha, tylko temat bagażnikowy prowadzony jest w
bagazniki-boxy-uchwyty-lancuchy-sniegowe-t32785.html

Tam przenieś pytanie, dostaniesz odpowiedź, ale podaj jeszcze jakie masz auto. Na wielu nie można montować na tylnej klapie.


Dzięki.
Ja widać trzeba szukać w wielu miejscach .:)
marekb
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1171
Dołączył(a): 13.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekb » 25.05.2014 09:02

a jak to jest z czujnikami na bramkach - czy rozróżniają rowery ? no i może jakieś konkrety w spalaniu z rowerami vs bez, tzn. marka samochodu, silnik i +- prędkość i zużycia ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone