Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Wyspy Kanaryjskie

Słowenia, Czarnogóra, Albania, a nawet Grecja, Włochy, Hiszpania, a może Floryda, albo ... Słowacja?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 13:44

Oto ciąg dalszy z poprzedniej strony maderskiej zajawki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 28.01.2011 13:49

Ten wodospad, przelewający się przez drogę wygląda fantastycznie.

Zupełnie, jakby miał zamiar zmyć każdego śmiałka, który odważy się przejść dalej, a potem ... zonk i nawet na jezdnie nie wpłynął 8O

:D

Nie wiem, czy bym nie zawrócił na taki widok.
longtom
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 28.01.2011 13:50

Franz napisał(a):
Obrazek

Trochę słońca jednak było :!:

pozdrowienia
mariusz-w
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 28.01.2011 13:54

Jak widzę, nie daliście się pogodzie.
A dzięki dużej ilości wody to i miejsca niektóre jeszcze bardziej "dramatycznie" piękne !.

Przez ten tydzień , podglądałem Was tą kamerką !

http://www.netmadeira.com/webcams-madei ... l-pontinha :)

Pozdrawiam.
Crayfish
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.01.2011 14:02

Ale tam ładnie ...
Zupełnie inna niż poprzednia. Taka zielona.
Te drogowe wodospady są świetne. Są doraźne, czy cały czas z niech leje ?
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 14:02

weldon napisał(a):Ten wodospad, przelewający się przez drogę wygląda fantastycznie.

Zupełnie, jakby miał zamiar zmyć każdego śmiałka, który odważy się przejść dalej, a potem ... zonk i nawet na jezdnie nie wpłynął 8O

:D

Nie wiem, czy bym nie zawrócił na taki widok.

To odcinek starej szosy, obecnie nieużywanej. Część wody spływała asfaltem i przemoczyła mi buty. :twisted:

longtom napisał(a):Trochę słońca jednak było :!:

Ano. Kilka godzin...

mariusz-w napisał(a):Jak widzę, nie daliście się pogodzie.

Pod koniec nasza determinacja wzrastała. :lol:
Ale w ostatni pełny dzień wyściubiłem nos z hotelu tylko po to, by oddać auto do wypożyczalni. Lało bez przerw.

mariusz-w napisał(a):A dzięki dużej ilości wody to i miejsca niektóre jeszcze bardziej "dramatycznie" piękne !.

A tak - wodospady spadały z hukiem, a morze robiło się brązowe...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.01.2011 14:30

mariusz-w napisał(a):Przez ten tydzień , podglądałem Was tą kamerką

To widziałeś tamten syf na bieżąco. ;)
A taką ładną pogodę, jak w tej chwili na tych kamerkach jest - to też sobie przed wyjazdem pooglądałem. :lol:
Ale widząc w prognozach pogody głęboki niż, opanowujacy Maderę na wiele dni - w przeddzień wylotu skasowałem buty tutrystyczne z wyposażenia. Cóż - innym razem...

Crayfish napisał(a):Ale tam ładnie ...
Zupełnie inna niż poprzednia. Taka zielona.

Podlewają na bieżąco. :twisted:

Crayfish napisał(a):Te drogowe wodospady są świetne. Są doraźne, czy cały czas z niech leje ?

Te większe czynne cały rok. ;) Te mniejsze wysychają w lecie.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.01.2011 14:30

Po Twojej zajawce mogę stwierdzić tylko jedno - szkoda , że Wam pogoda zrobiła psikusa , bo przy pięknej pogodzie zdjęć byłoby więcej i miejsc odwiedzonych przez Was zapewne też .
Z drugiej strony pewnie polecicie tam jeszcze i zrobisz zdjęcia w pełnym słońcu , a wtedy będziemy mieli porównanie 8) :D :D
Z taką nadzieją pozostaję

Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.01.2011 15:28

Kilka miejsc poznaję :lol:
Szkoda, że pogoda nie wypaliła, ale krakałeś i krakałeś przed wyjazdem...musiało się tak skończyć... :wink:
Serdecznie pozdrawiam
Fatamorgana
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 28.01.2011 19:45

O ja pierdziu!!!!
Mieszanka Nepalu ( te tarasowate pola i domy na stromych stokach- wow!), kolorowej Afryki i zieleni wyspiarskiej.
A te klify- uaaaaaa...!

Pozazdrościć! Mimo wszystko.
Przejście frontów opadowych zawsze daje ciekawe zjawiska świetlno- widokowe.
No a ta droga nad przepaścią i ten wodospad, to już po prostu fantazja...
A dlaczego jest nie używana? Przez tę kaskadę czy przez obrywy?
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.01.2011 16:45

piotrf napisał(a):Po Twojej zajawce mogę stwierdzić tylko jedno - szkoda , że Wam pogoda zrobiła psikusa , bo przy pięknej pogodzie zdjęć byłoby więcej i miejsc odwiedzonych przez Was zapewne też .

Tiaaa... byłoby znacznie więcej...
:?

slapol napisał(a):Kilka miejsc poznaję :lol:

No cóż, wyspa nie jest wielka. Miejsca muszą się powtarzać. :)
Przy lepszej pogodzie byłyby jakieś lewady, ale tak... jest co jest.

Fatamorgana napisał(a):Przejście frontów opadowych zawsze daje ciekawe zjawiska świetlno- widokowe.

Zjawiska świetlno-widokowe, jakie mnie przypadły w udziale, zakwalifikowałbym bardziej do nieciekawych. :?

Fatamorgana napisał(a):A dlaczego jest nie używana? Przez tę kaskadę czy przez obrywy?

To jest droga, którą budowano z wielkim trudem. Czasami oddawano po kilometrze rocznie a niektóre fragmenty robotnicy wykuwali, wisząc na linach. Kiedy rozwinęła sie turystyka i wzmógł ruch samochodowy, szosa stała się bardzo niebezpieczna. Zbudowano więc nową, która na dużych odcinkach biegnie w tunelu. Starej drogi sie nie utrzymuje i ta z wolna niszczeje.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2011 11:40

Powracamy z Madery do głównego tematu. :)

Kolejny dzień mamy zamiar poświęcić na poznanie północnego zachodu wyspy. Z grubsza przygotowujemy plan dnia, porównując opisy w przewodniku i zdjęcia w albumach Sancha z mapą Gran Canarii. Kilka ciekawych miasteczek prosi o zajrzenie do nich, a najbardziej interesująca wydaje się nazwa jednego z nich: Teror.

Obrazek

Ruszamy zatem w trasę. Nie kierujemy sie jednak bezpośrednio do pierwszego z miasteczek, tylko za Santa Maria de Guia zjezdżamy z głównej szosy w boczną. Widać stąd potężny wiadukt ponad doliną - tym wiaduktem będziemy wracać, podczas gdy nasza boczna trasa wije się po zboczach pociętych wąskimi, głębokimi żlebami. Zatrzymujemy się w Cenobio de Valeron.

Obrazek

Obrazek

Jest to największe przedhiszpańskie stanowisko archeologiczne na wyspie - obejmuje prawie 300 wydrążonych w skałach jaskiń, położonych na wielu poziomach i często połączonych ze sobą. Niestety, kompleks znajduje się akurat w trakcie prac konserwacyjnych i nie ma możliwości zajrzenia do środka - musimy się zadowolić tym, co widać z zewnątrz.

Jaskinie zostały wydrążone przez Guanczów - pierwotnych mieszkańców archipelagu. Donoszą o nich europejscy żeglarze, którzy zawitali tu na przełomie XIV i XV w., opisując tubylców, jako postawnych blondynów o niebieskich oczach. Sama nazwa tego ludu - guanches - wywodzi się od słowa "guan" oznaczającego człowieka oraz słowa "che" (również "achinch"), określającego białą górę, czyli Teide na Teneryfie.

Obrazek

Obrazek

Obecnie naukowcy nie są w stanie ustalić pochodzenia guanczów. Różne hipotezy próbują powiązać rdzennych mieszkańców wysp z Celtoiberami, Baskami, a nawet z Wikingami. Badania językoznawcze wskazują jednak na bliskie pokrewieństwo z Berberami, którzy również mieli na Wyspy Kanaryjskie najbliżej ze wszystkich.

Zatrzymujemy się najpierw poniżej jednego z większych skupisk skalnych otworów, potem podjeżdżamy kawałek dalej i spoglądamy na kolejne. Żal mi, że nie wolno wejść do środka. Trochę mnie kusi złamanie zakazu, ale w końcu daję za wygraną - niech zostanie rąbek tajemnicy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy Cenobio de Valeron oraz zupełnie pustą i nieuczęszczaną drogę, wyjeżdżając za doliną na główną, ruchliwą trasę.

Obrazek
mariusz-w
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 02.02.2011 13:23

Franz napisał(a):Powracamy z Madery do głównego tematu. :)

Faktycznie ten "maderski rekonesans" ... krótki był ! ;)

Wierzę, że więcej będzie w osobnym wątku !

Temat główny ... też bardzo ciekawy ... więc nie będę marudził ! :)

Pozdrawiam
Franz
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2011 15:20

mariusz-w napisał(a):Faktycznie ten "maderski rekonesans" ... krótki był ! ;)

I tak zamieściłem więcej fotek, niż z hercegbośniackiego weekendu w korsykańskim wątku. ;)
Wybrałem najistotniejsze i wyszlo ich 32, więc odsiałem co drugą i zrobiło się w miarę przyzwoite 16 sztuk. 8)

mariusz-w napisał(a):Wierzę, że więcej będzie w osobnym wątku !

Owszem, notatki do późniejszej relacji zostały spisane. :)

Obejrzałem sobie właśnie program, w którym pokazano m.in. Canale di Tenno w pobliżu Gardy. Wspaniałe!
Szybko przeszukałem Twoje relacje, ale nie znalazłem niczego na ten temat. Weź pod uwagę przy ew. kolejnej wizycie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 03.02.2011 08:31

Franz napisał(a):Obejrzałem sobie właśnie program, w którym pokazano m.in. Canale di Tenno w pobliżu Gardy. Wspaniałe!
Szybko przeszukałem Twoje relacje, ale nie znalazłem niczego na ten temat. Weź pod uwagę przy ew. kolejnej wizycie. :)

Mamy/mieliśmy na liście, ale tym razem nie starczyło czasu na Canale i Lago di Tenno.
Zostało jeszcze "tego" nad Gardą trochę ... będzie na "zaś" ! :D
To tak jak Dolomity, niby obszar niewielki ... ale wiele do zobaczenia i chodzenia.
... a i odpocząć trzeba było ! :wink:

Pozdrawiam !
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jak nie Chorwacja to ... ???

Wyspy Kanaryjskie - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Forum wykorzystuje oprogramowanie M 2.0. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2018