Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jeziora

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.01.2021 21:17

Ja natomiast :roll: lata temu podczas rejsów odwiedziłam bunkier Jastog na Visie
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2021 10:35

maslinka napisał(a):Tego schronu akurat nie widzieliśmy, ale przeszliśmy się po schronie w Dragove. Wyglądał tak samo :lol:

Prawdopodobnie gdyby nie lektura Twojej relacji przed wizytą na Dugim Otoku, nie zwróciłbym uwagi na te ciekawostki :roll: .
A tak z rozpędu odwiedziliśmy wszystkie trzy :lol:

dangol napisał(a):Ja natomiast :roll: lata temu podczas rejsów odwiedziłam bunkier Jastog na Visie

No tak :) , nie pamiętałem tego.
Jakieś takie podobne do siebie te bunkry :wink: , tylko tłok mieliście wówczas większy.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2021 10:37

19 września, sobota cd.

Na Dugim Otoku powstały, poza schronem nieopodal Božavy, jeszcze dwa podobne obiekty...przynajmniej ja o tylu wiem :) . Zgodnie postanowiliśmy, że skoro ten pierwszy był ciekawy to chętnie zobaczymy pozostałe dwa – zwłaszcza że dotarcie do nich nie sprawi żadnej trudności. Obiekty te leżą nieco dalej na południe, po dwóch stronach położonej na wzgórzu miejscowości Dragove.
Jako pierwszą wybieramy zatoczkę Bukašin :) , na południe od Dragove. Mocno stromy jest zjazd do niej, ale po fajnym betonie. W zatoczce znajdują się 2 domy i wybetonowana przystań, ale oprócz zacumowanego u wejścia do schronu jachtu i dobiegających z niego odgłosów życia innych jego przejawów brak :)
Ustawiam auto w cieniu jednego z obiektów, wielkiej willi zamkniętej na 4 spusty i idziemy. Ładnie tu, spokojnie i sielankowo... z pewnością wpływ na taki odbiór zatoczki ma bezwietrzna pogoda i niemal zupełne pustki.

Obrazek

Bunkier wydaje się być na pierwszy rzut oka kopią poprzedniego...

Obrazek

...ale szybko odnajduję różnicę :cool: , dołożone betonowe elementy u wejścia. Po co? Nie mam pojęcia :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przekonujemy się też że ten obiekt jest wyraźnie mniejszy, krótszy i nieco niższy.

Obrazek

Nie ma w nim też tylu ciuchów, butelek i wiaderek :wink:

Obrazek

Obrazek

Za to na końcu jest fajna drabinka z sympatycznym malowidłem :D

Obrazek

Bez większego zastanowienia dołączam do pana na drabince :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dobrze że mam to za sobą... właśnie do bunkra wpływa pontonik.

Obrazek

Zostawiamy go nowym przybyszom i wracamy do auta, którego pilnuje taki osobnik 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.01.2021 10:38

Przejeżdżając do zatoczki po drugiej stronie Dragove zatrzymujemy się na chwilę dla ładnych widoków.
Widać „naszą” Małą Gospę :)

Obrazek

Widać też Božavę.

Obrazek

Widać dużo różnych lądów zamykających horyzont.

Obrazek

Obrazek

A kawałek dalej widać nasz następny cel :) .

Obrazek

Najpierw zjechaliśmy do wąskiej i zabudowanej kilkoma domkami zatoczki Dumboka. Nie polecam, ciężko zawrócić a niczego ciekawego tu nie ma. Auto pozostaje w słońcu na ostrym zakręcie przed zatoką, nasz cel znajduje się w sąsiedniej – Paprenicy. Tym razem trzeba będzie kawałek podejść pieszo bo zjechać na dół się nie da.
Po drodze :)

Obrazek

Obrazek

Chwilę potem jesteśmy na miejscu. Gdyby nie bunkier który może przyciągać ciekawskich zwiedzaczy wyspy takich jak my :) zatoczka mogłaby się nawet nadawać na popołudniowe plażowanie :roll: .

Obrazek

To że okolica wygląda jak jezioro zupełnie nam nie przeszkadza...

Obrazek

Dojście nie jest komfortowe ale zupełnie bezproblemowe.

Obrazek

Trzeci bunkier wygląda analogicznie jak ten który widzieliśmy przed chwilą, jest też podobnej wielkości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie czujemy się tu mile widziani :roll: :? .

Obrazek

Parę fotek podobnych jak w poście powyżej :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na końcu też jest drabinka....

Obrazek

...z której równie chętnie korzystam :cool: .

Obrazek

Wracamy.

Obrazek

3 bunkry zaliczone, jesteśmy zadowoleni że nie było problemu by się do nich dostać i je zwiedzić. Nasza ciekawość została zaspokojona w zupełności, choć sądzę że gdyby jeszcze nadarzyła się okazja by zobaczyć podobne obiekty gdzieś indziej w Chorwacji to pewnie byśmy z niej skorzystali :) .
c.d.n.
elka21
Mistrz Europy UEFA
Posty: 9102
Dołączył(a): 20.08.2015
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) elka21 » 10.01.2021 13:43

Ja, taki bunkier zaliczyłam w miejscowości Brijesta na Półwyspie Pelješac.
Trafiliśmy tam całkiem przypadkowo. Różnych klamotów, było tam sporo, a i zapach nie całkiem przyjemny, gdyż cumowały tam berki, które wyławiały mule i przeprowadzały tam wstępną segregację.
https://www.google.com/maps/place/Pelje ... 5152?hl=PL
Na końcu tej dróżki, wcięcie w głąb lądu.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2021 11:41

elka21 napisał(a):Ja, taki bunkier zaliczyłam w miejscowości Brijesta na Półwyspie Pelješac.

Tak się zastanawiam, ale chyba do Brijesty podczas objazdu Pelješca nie zajechaliśmy :roll: nic dziwnego że nie zauważyłem tego schronu. On chyba się rzuca w oczy z drugiej strony zatoki.
Dzięki :)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2021 11:42

19 września, sobota cd.

Niemal naprzeciwko miejsca gdzie z portowego Brbinja wjeżdża się na główną dugootocką arterię odbija uliczka do zatoczki Brbinjšćica, tam teraz pojedziemy :idea: .

W niewielkiej zatoczce jest równie niewielka i szczerze mówiąc kiepska plaża – kamienista, trochę brudna, częściowo zajmują ją łódki a nad zatoczką wznoszą się zabudowania. Może i w sezonie znajdują się chętni na plażowanie w tym miejscu ale nas zupełnie to miejsce nie przekonuje :roll: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2021 11:42

Okolica wygląda na pustą, ale to tylko złudzenie :) . Nieco powyżej, na zakręcie wąskiej i stromej dróżki wszystkie wolne miejsca (jest ich może z 10) zajmują już poupychane pojazdy. Podobnie na dole, w zatoczce, tutaj wolne miejsce (na 2-3 auta) już jest zajęte. Dobrze wiemy gdzie są ci, którzy tutaj przyjechali, skoro nie ma ich w zatoczce to muszą być…w jednej albo drugiej dziurze 8O :wink: .

Nasze auto zostało w nieco szerszym miejscu po prostu przy drodze. Podchodzimy do wspomnianego zakrętu a potem wchodzimy pomiędzy zarośla wąską, ale porządnie wydeptaną ścieżką.

Obrazek

Do celu idzie się nie więcej niż 10 min. w dół, w kierunku morza, na brzegu odsłania się przyjemny widoczek na jedną z atrakcji Dugiego Otoka – Smocze Oko.

Obrazek

Fajnie tu, ciekawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 11.01.2021 11:43

Nie mamy zamiaru się tutaj zanurzać, takie skały jednak nas odstraszają :roll: . Małgosia zostaje pokontemplować okolicę :) , ja wędruję nieco mniej już wyraźną ścieżką wzdłuż wybrzeża. Raz wyżej, raz niżej, po skałach, między zaroślami…

Obrazek

Myślałem że to będzie dalej, ale druga tutejsza atrakcja jest zupełnie blisko. Jaskinia podwodna Golubinka, wejście do niej mniej więcej tak się prezentuje w południowym słońcu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zagłębiam się w temat, widzę że aby eksplorować tę atrakcję trzeba być wyposażonym w pewien ekwipunek… przynajmniej tak wnioskuję po wspinających się po skałach ludziach. Z mojego punktu widzenia widać tyle ile widać :) .

Może jeszcze to:

Obrazek

Poza tym przyznaję że jest tutaj dość spektakularnie. Połączenie bieli wapiennych skał i błękitu morsko-niebieskiego może się podobać… ale też bez przesady :cool: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracam do Małgosi i powoli podchodzimy pod górę. Odjeżdżając zwalniamy miejsce postojowe, może komuś przyda się bardziej :) .

c.d.n.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.01.2021 11:52

Nie widzieliśmy ani Smoczego Oka, ani Golubinki 8O, chociaż plażowaliśmy na Brbinjšćicy. Szkoda, bo uwielbiamy skalne półki i dla nas "plaża" obok Smoczego Oka byłaby idealna :mrgreen:

Zresztą Brbinjšćica też nam się podobała, zwłaszcza, że przez część dnia byliśmy na niej sami, co w sezonie jest bardzo cenne 8) Trochę zagracona, fakt, ale łódki, moim zdaniem, dodawały jej uroku ;):

Obrazek
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 11.01.2021 19:55

Gdybym trafiła na Smocze Oko przypadkiem i nie byłoby tam absolutnie nikogo, to miejsce na pewno by mnie zachwyciło. :D Parking pełen aut nieco zmienia perspektywę, ale i tak chętnie bym je zobaczyła.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2021 09:58

maslinka napisał(a):Nie widzieliśmy ani Smoczego Oka, ani Golubinki 8O, chociaż plażowaliśmy na Brbinjšćicy. Szkoda, bo uwielbiamy skalne półki i dla nas "plaża" obok Smoczego Oka byłaby idealna :mrgreen:

Zresztą Brbinjšćica też nam się podobała, zwłaszcza, że przez część dnia byliśmy na niej sami, co w sezonie jest bardzo cenne 8) Trochę zagracona, fakt, ale łódki, moim zdaniem, dodawały jej uroku ;)

Pamiętam to Wasze plażowanie z relacji :) .
Obie pozostałe atrakcje zasygnalizował w swym wątku @typ, są też na mapie google :cool: . Wcześniej myślałem że trzeba iść dużo dalej, zwłaszcza do Golubinki, okazało się że to naprawdę blisko :idea: . Myślę że warto Smocze Oko zobaczyć, a jeśli komuś, tak jak Wam nie przeszkadzają skały :) to i pokąpać się i poplażować też na pewno można.
Epepa napisał(a):Gdybym trafiła na Smocze Oko przypadkiem i nie byłoby tam absolutnie nikogo, to miejsce na pewno by mnie zachwyciło. :D Parking pełen aut nieco zmienia perspektywę, ale i tak chętnie bym je zobaczyła.

W takie miejsca nie trafia się przypadkiem :wink: , coś trzeba wcześniej wiedzieć. Ale nawet jak się nie wie, to stojące przy drodze auta sygnalizują że coś gdzieś tutaj musi ciekawego być :D i można pójść "za tłumem". Warto przyjechać wcześnie, bo potem nie ma za bardzo gdzie zostawić auta, tam na zakręcie miejsca jest niewiele. No chyba że w głębokim pozasezonie :cool: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2021 09:59

19 września, sobota cd.

Położoną niemal naprzeciwko Brbinjšćicy atrakcją Dugiego Otoka jest Savar. Naprzeciwko, czyli po drugiej, tej wewnętrznej stronie wyspy, a Savar… może nie zupełnie ta właśnie niewielka osada ponad zatoką a mały, malowniczo położony na półwyspie kościółek sv Pelegrina.

Kościółek stoi w tym miejscu już ponad 1000 lat, zbudowano go najpóźniej w IX wieku na wysepce, która obecnie jest połączona z lądem betonowym łącznikiem. Faktycznie całość z góry wygląda bardzo sympatycznie :) .

Obrazek

W szerszym planie już ciut gorzej :wink: .

Obrazek

Aby zrobić te fotki z góry zatrzymałem się na chwilę na czyimś podjeździe, nieopodal stał tak nietypowo obładowany pojazd 8O .

Obrazek

Chyba rzeczywiście na tej wyspie jest deficyt słodkiej wody :roll: .

Zjeżdżamy na dół, jest tu sporo miejsca na betonowym połączeniu wysepki z lądem.

Obrazek

Obrazek

Obok kościoła jest skrawek „plaży” , z braku innych miejsc na pewno chętnie wykorzystywany przez mieszkańców Savaru czy też mieszkających tutaj turystów.

Obrazek

Sv Pelegrin zaprezentował się nam ładnie, ale tylko z zewnątrz. Było niestety zamknięte.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoczek na położony wyżej Savar z betonowego molo.

Obrazek

W piniowym lasku za kościołem chyba był kiedyś cmentarz :roll: .

Obrazek

Współcześnie jest on przy samym kościele (wody brak :wink: ).

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 12.01.2021 10:00

Obchodzę półwysep naokoło ale nie ma tam nic szczególnego. Zatem podchodzimy nieco w górę i idziemy też wzdłuż przystani by uwiecznić Pelegrina w różnych perspektywach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze taki hydrant na koniec :lol:

Obrazek

Jest upalny środek dnia, w Savarze panuje niczym niemal nie zmącona cisza. Naprawdę ładny, malowniczy kościółek, parę osób na plaży, cumujący przy molo jacht z austriacką banderą i spożywającą posiłek parą właścicieli… i właściwie nic poza tym. Tak, podoba się nam tutaj :idea: .

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jezi

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 12.01.2021 16:15

Jedni piszą "Tourist go home" a inni narzekają, że ich nie ma, bo nie mają za co żyć. I weź tu dogódź wszystkim ;)

Zdjęcie z tysiącem butelek bezcenne - utoniemy w tym plastiku, z dwojga złego jednak lepiej takie duże kupować niż wodne "małpki' po pół litra

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wrześniowa Chorwacja 07,08,09 i 2020 - góry,wyspy i jeziora - strona 6...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone