Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Witam z Vis-Komiza

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 13.08.2014 15:40

Ale oczywiście Visovi też nic nie brakuje :wink:
Chociaz osobiście wolę bardziej zaciszne miejsca. W Visie trzeba wziąć pod uwagę port i prom, który generuje nieco większy ruch przybywających/wybywających turystów.
Vis1.jpg
Vis2.jpg
Vis3.jpg
Vis4.jpg
Vis5.jpg
Vis6.jpg


Jadąc na prawo od portu (patrząc w kierunku miasta) dotrzemy do ruin zamku. W zasadzie to zamek został częściowo zrekonstruowany, a prace nadal trwają. Wewnątrz, po przekroczenu bram wchodzimy na dziedziniec, a następnie do ogrodu, w którym znajduje się bar. Widoki bardzo piękne, jak zresztą wszędzie w CRO.

Widokz zamku1.jpg
Widokz zamku2.jpg
Widokz zamku3.jpg
Widokz zamku4.jpg
fortepan.jpg
Magdalena S.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 920
Dołączył(a): 03.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdalena S. » 16.08.2014 12:38

Co jedno zdjęcie to piękniejsze...
Oczarowaliście mnie Visem.
Mam nadzieję odwiedzić go w przyszłym roku :)
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 18.08.2014 09:48

Magdalena S. napisał(a):Co jedno zdjęcie to piękniejsze...
Oczarowaliście mnie Visem.
Mam nadzieję odwiedzić go w przyszłym roku :)

Na prawdę gorąco polecam. Vis jeszcze trochę dziki dzięki temu tak fascynujący.
ligato
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 27.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ligato » 21.08.2014 19:35

Jadąc dalej lokalną drogą trafiamy na kobietę, która dogląda roślin w swoim polu. Gdy zobaczyła, że zatrzymaliśmy się przy jej domu, gdzie na prawdeę w niepozornym miejscu prezentowały się domowe wyroby, natychmiast ruszyła w naszą stronę. Szybko umyła ręce i zaprosiła do degustacji. Oczywiście na stoliku prezentowała kilka rodzajów win, rakiję, suszone figi, zioła, wekowane ryby i inne przysmaki. Miała też miód, na który w tym roku jakoś nie mogliśmy trafić. No ale się udało, będzie nas rozgrzewał przez całą zimę :lol:
Drzwi do piwniczki zamykane były dużym, starym kluczem.
Dokonaliśmy niezbędnych zakupów i pojachaliśmy w dalszą drogę. Kobieta była bardzo zadowolona. Chyba nezbyt często ktoś zauważa jej niepozorny kramik w przydomowej piwniczce, większość przyjezdnych korzysta raczej z dobrze oznakowanych punktów.

w1.jpg

w2.jpg


Obecnie przebywam na Visie i mam wielka prosbe o podanie szczegółów na temat lokalizacji tej drugiej winnicy o ktorej piszesz.
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 24.08.2014 11:05

ligato napisał(a):
Jadąc dalej lokalną drogą trafiamy na kobietę, która dogląda roślin w swoim polu. Gdy zobaczyła, że zatrzymaliśmy się przy jej domu, gdzie na prawdeę w niepozornym miejscu prezentowały się domowe wyroby, natychmiast ruszyła w naszą stronę. Szybko umyła ręce i zaprosiła do degustacji. Oczywiście na stoliku prezentowała kilka rodzajów win, rakiję, suszone figi, zioła, wekowane ryby i inne przysmaki. Miała też miód, na który w tym roku jakoś nie mogliśmy trafić. No ale się udało, będzie nas rozgrzewał przez całą zimę :lol:
Drzwi do piwniczki zamykane były dużym, starym kluczem.
Dokonaliśmy niezbędnych zakupów i pojachaliśmy w dalszą drogę. Kobieta była bardzo zadowolona. Chyba nezbyt często ktoś zauważa jej niepozorny kramik w przydomowej piwniczce, większość przyjezdnych korzysta raczej z dobrze oznakowanych punktów.

w1.jpg

w2.jpg


Obecnie przebywam na Visie i mam wielka prosbe o podanie szczegółów na temat lokalizacji tej drugiej winnicy o ktorej piszesz.



Obie winnice znajdują się jadąc z kierunku Komiży do Podsplije. Ta większa, dobrze oznakowana po prawej stronie, trzeba zjechać z głównej drogi. Ta mniejsza, w zasadzie taki kramik w piwniczce - jadąc dalej w kierunku przeciwnym do Komiży, po lewej stronie. W zasadzie wsakzywał na nią tylko mały napis na domu.
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 30.08.2014 02:01

Witam, i oczekuję cd relacji.. :)
Chyba niewielu Rodaków-Cromaniaków wybiera sie na Vis..? Wrzesień 15?
Dzięki tej relacji wybraliśmy Komiźę, co ma być to będzie.. 8O
ligato
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 27.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ligato » 05.09.2014 14:54

Minęło już kilka dni od powrotu z Visu więc mogę się z Wami podzielić kilkoma spostrzeżeniami.
Na początek dziękuję za podania wskazówek jak dojechać do winnicy - udało się. Myślałem że ta konkretna winnica jest ukryta gdzieś dalej a okazało się, że budynek stał obok głównej drogi.

Generalnie Vis okazał się cudowną wyspą, ale jeżeli ktoś ma lęk wysokości to zdecydowanie nie polecam poruszania się po tamtejszych drogach. Niektóre wąziutkie serpentyny i brak barierek (szczególnie na ścieżkach dojazdowych do plaż) mogły przyprawić o zawał serca.
Na pytanie Vis czy Komiża dla mnie odpowiedź jest jednoznaczna - Komiża. Bo fajny klimat, bo dużo przyjemnych knajpek, bo spokojniej. Jednak polecałbym także mniejsze miejscowości - Rukavac, Zenka, Milna.
Przed wyjazdem prawdziwą kopalnią przydatnych informacji okazały się relacje przygotowane przez użytkowników Marsallah i Wołek - dzięki Wam wielkie!
Jeśli chodzi o plaże to szczególnie zarekomendowałbym oczywiście Stinive, a także Ruda i Pritiscina. Z kolei plaże, które nie przypadły mi do gustu (głównie przez gigantyczny tłum) to Srebrna, Stoncica i Milna.
Oprócz plaż na pewno warto pozwiedzać dogłębniej oba główne miasta a także wybrać się na spacer do Jaskini Tito a także do św Ducha. W miejscowości Podstrazje polecam konobę Ferol i moje kulinarne odkrycie - ryba o nazwie Seriola (po angielsku Amberjack, po chorwacku Gof), z kolei w Komiży smaczna pizza była w knajpie Zadruga.
Podsumowując tegoroczne wakacje na Visie - było fantastycznie. Chciałbym tam jeszcze kiedyś wrócić, tylko chyba już po lub przed sezonem. W sierpniu na praktycznie każdej plaży tłum a wieczorami w knajpach wszystkie stoliki zajęte.
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 09.09.2014 14:02

Ligato - cieszę się, że moje wskazówki mogły być przydatne. W zasadzie tak ładnie przedstawiłeś podsumowanie, że ja już nie muszę nic dodawać:-))))
My byliśmy na Visie w I połowie lipca i dzikich tłumów nie było, może dlatego, że dla Włochów, Francuzów czy Niemców to jeszcze przed sezonem:-) Zgadzam się również z opinią na "plus" dla Komiży. Mnie też bardziej przypadła do gustu właśnie z uwagi na nieco mniejszy ruch niż w Visie. Po prostu dla mnie to miejsce bardziej kameralne.
Pozdrawiam Wszystkich serdecznie - ja już przeglądam internet w celu planowania przyszłorocznych wakacji:)))
Może Mljet albo Lastovo? I tak wszystkiego dowiem sie z Waszych relacji i dzięki Wam dokonam wyboru:-)
PS. Rezerwując juz teraz przyszłoroczne wakacje można przebierc w cenach - widziałam przyzwoite apartmany po 35-40E za 4 os :-)))
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 10.09.2014 23:47

Jestem obecnie w Orebiću-na Vis wyruszamy za 5 dni.Pewien Chorwat na wzmiankę, że tam jedziemy ,zareagowal: "Chyba będziecie tam sami."... 8O :D Obecnie w calej Dalmacji bardzo niewielu turystów,
nieporownywalnie do naszych wcześniejszych pobytów we wrześniu ..Zobaczymy :papa:
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 22.09.2014 17:01

Vis dopisany do listy ewentualnych wakacji. :wink:
Mam nadzieję że jest tam jeszcze "coś" ciekawego do odkrycia i zostawiłaś coś dla mnie?
:papa:
KrzychuZiom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 661
Dołączył(a): 04.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrzychuZiom » 22.09.2014 18:24

Piękne zdjęcia :)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 23.09.2014 01:58

Byliśmy w Komižy w tym roku od 14 do 28 czerwca. Moja prywatna top-lista na Visie to:
1. Wycieczka piesza z Komižy ścieżką w góry w kierunku zatok po północno-zachodniej stronie (Barjoško, Perna): niesamowite widoki z góry. Jest trochę wyrypa ale warto: mapa wyspy
2. Konoba Ferol (już opisywana) i konoba Roki's w Plisko Polje: obie znakomite, choć zupełnie różne. Dla mnie najlepsze wrażenia kulinarne w Dalmacji do tej pory. Doskonałe wino i peka w Roki's: jest lekko hippisowsko i ekologicznie, ale naprawdę wysoki poziom a ceny akceptowalne. Ferol zaś to domowa atmosfera i przepyszne proste jedzonko (oglądaliśmy tam mecze bo akurat był Mundial).
3. Plaża Mała Srebrna i Tepluš w miejscowości Rukavac.
4. Titova Špilja -dla miłośników historii i militariów.
Na Vis na pewno wrócimy, zostało nam wiele do zobaczenia, wyspa jest na razie naprawdę mało zadeptana, nie ma tłoku (przynajmniej w czerwcu) i to jest chyba "nasze miejsce" w Cro na lata...
Dzięki za super relację!!! Pozdrawiam.
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 23.09.2014 10:48

Hej. Ponieważ czerwcowy ewentualnie czerwcowo-lipcowy VIS jest jak na razie numerem jeden w moich planach na przyszłe wakacje, bardzo proszę o wasze sugestie odnośnie wyboru miejsca pobytu. Czy bliskość Małej Srebrnej i Tepluša przeważa za Rukavacem, czy raczej celować w Komize (przepraszam jednocześnie Wołka za OT).
Pozdrav :papa:
Wołek
Croentuzjasta
Posty: 275
Dołączył(a): 09.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wołek » 25.09.2014 20:41

Cieszę się, że podzielacie moje zauroczenie Visem.
Dla zainteresowanych kilka stron, na które warto zajrzeć - adresy, miesca, plaże itp.

http://www.info-vis.net/komiza.htm
http://www.tz-vis.hr/Default.aspx?sifraStranica=254
http://www.tz-komiza.hr/
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.09.2014 02:19

Krombocher - ja następnym razem wybiorę Rukavac a nie Komiżę. Blisko do fajnych plaż, dwie konoby są, sklep w zasięgu 10 min. autkiem, kwater co niemiara. Komiża bardziej klimatyczna (wąskie uliczki, zabytki itp) + więcej atrakcji np dla dzieci (lody, sklepiki z duperelami itp), ale wygodniejszy ze względu na własnie bliskość plaż i w miarę równą odległość do Visu i Komiży wydaje się Rukavac. Zajrzyj też do relacji Marsallacha - o ile mnie pamięć nie myli też mieszkali w Rukavacu. Wołek - też przepraszam za OT...
A tutaj jeszcze fotka z tego lata - Tepluš...
Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Witam z Vis-Komiza - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone