Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Witam-prośba, co zabrać do Chorwacji i o czym nie zapomnieć

Miejsce na najczęstsze pytania i rady dla osób początkujących i zapoznających sie z realiami wyjazdu do HR. Jeśli jedziesz pierwszy raz, nie wiesz co zabrać, jaką trasę wybrać ... to tutaj szukaj pomocy.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
barbara pehar
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 04.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) barbara pehar » 04.07.2009 10:56

FUX napisał(a): Bierzesz to, co jadasz w Polsce, jeżeli chodzi o wedliny.
Mięso dostaniesz na miejscu, podobnie jak makaron, ziemniaki, chleb(trochę Inny).
Sklepy są zaopatrzone tak, jak w Polsce.

chleb polecam Kalnicki jak prawdziwy polski.. naprawde dobry : :D
martabartek
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 02.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) martabartek » 08.07.2009 09:50

Ja mam pytanie może dziwne, może nie...Jak sprawa się ma jeśli chodzi o komary, pszczoły i osy?
pam
Croentuzjasta
Posty: 242
Dołączył(a): 26.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pam » 08.07.2009 09:55

martabartek napisał(a):Ja mam pytanie może dziwne, może nie...Jak sprawa się ma jeśli chodzi o komary, pszczoły i osy?


Na Pagu nie widziałem żadnego z tych trzech.
martabartek
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 02.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) martabartek » 08.07.2009 10:27

Pytam, bo jstem uczulona na jad komara, osy chyba też, a tego, czy na pszczołę - wolę nie sprawdzać ;). Już mam trochę off-ów i raida na balkon :). Właśnie byłam ciekawa jak tam kwestia ataków przez komary :) W ubiegłm roku nad polskim morzem było tego mnóstwo. Wysyp os. No i nie obyło się bez ukąszenia... Jakaś mała osa dziabnęła mnie w brzuch podczas opalania, ale odczyn alergiczny był spory, i dłuuugo schodził.

Wybieram się na Rivierę Makarską. Mam nadzieję, że tych owadów tam nie ma. Komary może jakoś jeszcze pokonam :D
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 08.07.2009 11:43

4 razy byłam w Chorwacji, w tym 2 razy na wyspach,
Makarska i Baška Voda i żadnych komarów czy os nie widziałam...
martabartek
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 02.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) martabartek » 08.07.2009 12:00

No to suuuper, dziękuję za odpowiedzi:)
BOLETUS
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 392
Dołączył(a): 19.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) BOLETUS » 08.07.2009 12:31

Ale w Twojej sytuacji to byłbym przygotowany na wszelką ewentualność. Jak to mówią: "Licho nie śpi".
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 08.07.2009 12:49

Nie widzieliście komarów? 8O Ja w zesżłym roku nie mogłem sobie z tym poradzić. Dziecko co noc było kasane przez te małe pijawy. W apartamencie było urządzenie na prąd do odstraszania komarów, dodatkowo psikaliśmy środki zakupione w chorwackim sklepie.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 08.07.2009 14:01

W zeszłym roku w drugiej połowie września był za dnia wysyp os, a wieczorem komarów. Tragedia.
martabartek
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 02.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) martabartek » 08.07.2009 18:44

BOLETUS napisał(a):Ale w Twojej sytuacji to byłbym przygotowany na wszelką ewentualność. Jak to mówią: "Licho nie śpi".


Dokładnie. Będę przygotowana:) Mam nadzieję, że mnie nic nie pogryzie :)
who
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 419
Dołączył(a): 23.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) who » 08.07.2009 19:32

martabartek napisał(a):Pytam, bo jestem uczulona na jad komara, osy chyba też, a tego, czy na pszczołę - wolę nie sprawdzać ;). Już mam trochę off-ów i raida na balkon :). Właśnie byłam ciekawa jak tam kwestia ataków przez komary :) W ubiegłym roku nad polskim morzem było tego mnóstwo. Wysyp os. No i nie obyło się bez ukąszenia... Jakaś mała osa dziabnęła mnie w brzuch podczas opalania, ale odczyn alergiczny był spory, i dłuuugo schodził.

- rozróżnijmy: komary nie mają jadu; osy, pszczoły mają. W przypadku ukąszenia przez komara miejscowy odczyn, owszem, może być i znaczny, ale nie zagraża życiu. Wystarczają więc środki p-uczuleniowe (p-histaminowe) doustne i/lub miejscowo (Zyrtec, Clemastin, Fenistil-żel, Rutinoscorbin, Calcium, etc). W przypadku rzeczywistej alergii na jad osy/pszczoły podstawowym ryzykiem utraty życia jest wstrząs anafilaktyczny, a ten, z grubsza, polega na gwałtownym spadku ciśnienia tętniczego krwi. Lekiem RATUJĄCYM życie jest więc odpowiednio szybko i W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI wstrzyknięta adrenalina (epinefryna), a tę możemy ze sobą zabrać w podróż w formie autostrzykawki o nazwie Fastjekt (na receptę i drogie, ok. 270pln). Jeśli masz tego typu problem, albo masz a o tym nie wiesz, przed wyjazdem skonsultuj się ze swoim doktorkiem albo odpowiednim specjalistą.
martabartek
Croentuzjasta
Posty: 122
Dołączył(a): 02.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) martabartek » 08.07.2009 22:00

who napisał(a):
martabartek napisał(a):Pytam, bo jestem uczulona na jad komara, osy chyba też, a tego, czy na pszczołę - wolę nie sprawdzać ;). Już mam trochę off-ów i raida na balkon :). Właśnie byłam ciekawa jak tam kwestia ataków przez komary :) W ubiegłym roku nad polskim morzem było tego mnóstwo. Wysyp os. No i nie obyło się bez ukąszenia... Jakaś mała osa dziabnęła mnie w brzuch podczas opalania, ale odczyn alergiczny był spory, i dłuuugo schodził.

- rozróżnijmy: komary nie mają jadu; osy, pszczoły mają. W przypadku ukąszenia przez komara miejscowy odczyn, owszem, może być i znaczny, ale nie zagraża życiu. Wystarczają więc środki p-uczuleniowe (p-histaminowe) doustne i/lub miejscowo (Zyrtec, Clemastin, Fenistil-żel, Rutinoscorbin, Calcium, etc). W przypadku rzeczywistej alergii na jad osy/pszczoły podstawowym ryzykiem utraty życia jest wstrząs anafilaktyczny, a ten, z grubsza, polega na gwałtownym spadku ciśnienia tętniczego krwi. Lekiem RATUJĄCYM życie jest więc odpowiednio szybko i W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI wstrzyknięta adrenalina (epinefryna), a tę możemy ze sobą zabrać w podróż w formie autostrzykawki o nazwie Fastjekt (na receptę i drogie, ok. 270pln). Jeśli masz tego typu problem, albo masz a o tym nie wiesz, przed wyjazdem skonsultuj się ze swoim doktorkiem albo odpowiednim specjalistą.


Komary może i jadu nie mają, ale po ukąszeniu niektórych ( bo nie po każdym ukąszeniu) mam bardzo wielki odczyn alergiczny, który puchnie i powiększa się, mam wtedy temperaturę i inne takie historie. Pierwszy raz tak się stało na Krymie. Po ukąszeniu komara miałam na udze odczyn wielkości talerza deserowego ...

Całe szczęście, że moja siostra trochę po rosyjsku potrafi mówić. Lekarz chciał mi jakies operacje robić. Ostatecznie skończyło się codziennymi (2x dziennie) zastrzykami, anybiotykami i maściami... Do końca urlopu... A odczyn zaczynał mi się robić już w podróży na Krym...

Nie dalej jak miesiąc temu pogryzły mnie komay ( około 40 ukąszeń) było to samo- także zatrzyki dostałam. Więc nie wiem jak będzie...

Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku....
To moje wymarzone wakacje....





p.s. Nie miałam robionych testów alergcznych(lekarka mnie spławiła i nie wypisała skierowania), ale może warto, żeby wiedzieć czy potrzebna adrenalina...
olenka200
Podróżnik
Posty: 29
Dołączył(a): 10.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) olenka200 » 15.07.2009 14:30

Wątek przeczytany, lista przygotowana teraz jeszcze tylko 4 tygodnie i ... Pag wita nas :lol:
marta.78
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 47
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) marta.78 » 19.07.2009 17:07

krem z jakim faktorem po 12.09 dla dzieci-30 wystarczy?? i jak myslicie warto wtedy wpasc na Dalmacje-chodzi mi o pogode(wiem,ze bedzie ladniej niz w Pl).
becia25
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 121
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) becia25 » 19.07.2009 18:01

marta.78 napisał(a):krem z jakim faktorem po 12.09 dla dzieci-30 wystarczy?? i jak myslicie warto wtedy wpasc na Dalmacje-chodzi mi o pogode(wiem,ze bedzie ladniej niz w Pl).


Moim zdaniem "30" spokojnie powinna wystarczyć....a co do Dalmacji to myślę że zawsze warto :P :P pazdrav
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwackie ABC



cron
Witam-prośba, co zabrać do Chorwacji i o czym nie zapomnieć - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone