Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wenecja

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.01.2015 16:15

kmichal napisał(a):Witam.
Mam pytanie do znawców Wenecji dotyczące dojazdu do miasta. Będziemy podróżować z Arco nad Gardą i nie wiem czy lepiej zostawić auto w Mestre i do samej Wenecji dojechać pociągiem czy może zaparkować w Wenecji na wyspie - parkingu ... ? A może macie inne propozycje dostania się do samej Wenecji ?
Z góry dzięki za pomoc i sugestie.
Pozdrawiam.


Też z nad Gardy (prawie) udaliśmy się do Wenecji. Jaki wybrać dojazd wg mnie zależy od tego ile czasu zamierzacie w Wenecji poświęcić i czy coś dalej w planie. Ja z Wenecji jechałam na Istrię, więc Punta Sabbioni odpadało i zdecydowałam się na parking w Mestre i pociąg. Tu znajdziesz opis tego dnia, a raczej kilku godzin
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.01.2015 16:19

piekara114 napisał(a):Jaki wybrać dojazd wg mnie zależy od tego ile czasu zamierzacie w Wenecji poświęcić i czy coś dalej w planie.


... wracamy nad Gardę - to będzie jednodniowy wypad na około 10 h ... :) ...
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 12.01.2015 16:43

Łukasz napisał(a):Też byłem kilkakrotnie (6). Na początku byłem zachwycony, potem coraz bardziej centrum mi zaczęło przypominać skansen dla turystów- tak jak by się upodabniało do Las Vegas. Z kolei peryferia mają swój urok. Nie ma tam też tłumów turystów. Ale z kolei smutno patrzeć w jakim to wszystko jest stanie. Też są tam potencjalnie piękne ulice, kanały i domy ale strasznie zaniedbane i niszczejące.
Dobrze jest radzić z zewnątrz ale gdybym ja był tam burmistrzem to nie prowadziłbym głupiej wojny z biedniejszymi turystami jak obecne władze tyko starał bym się zrewitalizować dzielnice oddalone od Bazyliki i Ponte Rialto, i rozbudował tam bazę turystyczną dla biedniejszych turystów. Bo teraz na hotel przy Canale Grande stać tylko bogatych a reszta ku utrapieniu władz przyjeżdża na dzień i wyjeżdża. Wtedy Wenecja miałaby pożytek i z bogatych i biedniejszych a miasto nie pogrążałoby się tak jak teraz.



A ja uważam natomiast, iż problem ratowania Wenecji najprawdopodobniej przekracza, przynajmniej na tę chwilę, wszelkie możliwości jakie obecnie wchodziły by w rachubę.

I to zarówno te finansowe jak i techniczne.

Całokształt działań związanych z ratowaniem Wenecji wymaga bowiem niebotycznych pieniędzy, których wyasygnowanie leży najprawdopodobniej, poza zasięgiem nie tylko samego miasta lecz, jak podejrzewam, w ogóle i państwa Włoch a nie wiadomo czy też i całej zjednoczonej Europy. 8O

Ponadto uwarunkowania techniczne, niezbędne dla ratowania tego miasta-zabytku, są tam tak trudne do zrealizowania już w przypadkach pojedynczych obiektów a co tu dopiero mówić o całych ich kompleksie składającym się na żyjące przecież miasto.

Moim zdaniem, przy całym wysiłku ratowania Wenecji, należy głownie liczyć na dalszy rozwój nauki oraz zwiększone tym samym możliwości opanowania zjawisk fizycznych i przyrodniczych. Finanse natomiast, w takim przypadku, odgrywać będą drugorzędna rolę.

Smutne to ale chyba, niestety prawdziwe. :(

Dlatego też, cieszmy się więc urokami tego zjawiskowego miasta, gdyż nie wiadomo ilu następującym po nas pokoleniom będzie to jeszcze dane. :papa:
maxredaktor
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1305
Dołączył(a): 13.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) maxredaktor » 12.01.2015 17:09

kmichal napisał(a):Witam.
Mam pytanie do znawców Wenecji dotyczące dojazdu do miasta. Będziemy podróżować z Arco nad Gardą i nie wiem czy lepiej zostawić auto w Mestre i do samej Wenecji dojechać pociągiem czy może zaparkować w Wenecji na wyspie - parkingu ... ? A może macie inne propozycje dostania się do samej Wenecji ?


Najwygodniej jest dojechać do Wenecji i zostawić auto albo na parkingu przy Piazzale Roma, albo na Tronchetto. Nie jest to jednak tanie wyjście, na Tronchetto zapłacisz 21 euro, na tym przy Piazzale Roma podobnie (chyba 24 e). Możesz też zostawić samochód w Mestre, gdzieś przy ulicy (szukaj białej linii oznaczającej bezpłatne parkowanie) i do Wenecji dojechać autobusem miejskim. Jedzie się szybko i wygodnie.

Koleją nigdy nie jeździłem do Wenecji.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 12.01.2015 18:10

Ratowanie Wenecji przez morzem to jeszcze inny temat. Ja miałem na myśli tylko by odnowić budynki poza centrum miasta by rozszerzyć infrastrukturę turystyczną dla takich turystów niskobudżetowych. Co do samego ratowania to nie znam się na tym. Wiem tylko, że jak Holendrzy postanowili , żeby odgrodzić się od morza - co chyba w Wenecji tez by sprawę załatwiło to opracowali plan Delta i konsekwentnie go przez 40 lat realizowali. Inna sprawa, że chyba odcięcie samej laguny od morza to mniejsze przedsięwzięcie niż całej Holandii.
Ostatnio edytowano 12.01.2015 18:12 przez Łukasz, łącznie edytowano 1 raz
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.01.2015 18:11

Pisane wielokrotnie.
Punta Sabbioni, tam jest w bród parkingów za kilka €/dzień.
Zostawiasz brykę, kupujesz bilet na tramwaje wodne na określony czas i masz wszystko w nosie.
Łukasz
Cromaniak
Posty: 1088
Dołączył(a): 03.04.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz » 12.01.2015 18:16

Też tak uważam. Przeciskać się przez Mestre to wątpliwa przyjemność. Zarówno parking w Mestre jak i Tronchetto kosztuje, bilet kolejowy też. A i tak zarówno z parkingu jak i z dworca trzeba wsiąść tramwaj wodny (i też zapłacić) by znaleźć się w centrum.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.01.2015 19:11

FUX napisał(a):Pisane wielokrotnie.
Punta Sabbioni, tam jest w bród parkingów za kilka €/dzień.
Zostawiasz brykę, kupujesz bilet na tramwaje wodne na określony czas i masz wszystko w nosie.

Łukasz napisał(a):Też tak uważam.


... to też jest jakieś rozwiązanie; minusem jest dłuższa o około 60-70 km ( w jedną stronę ) droga ... 8O ...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.01.2015 19:23

kmichal napisał(a):
piekara114 napisał(a):Jaki wybrać dojazd wg mnie zależy od tego ile czasu zamierzacie w Wenecji poświęcić i czy coś dalej w planie.


... wracamy nad Gardę - to będzie jednodniowy wypad na około 10 h ... :) ...


Wg mnie
FUX napisał(a):Pisane wielokrotnie.
Punta Sabbioni, tam jest w bród parkingów za kilka €/dzień.
Zostawiasz brykę, kupujesz bilet na tramwaje wodne na określony czas i masz wszystko w nosie.

przy planowanym powrocie nad Gardę, Punta Sabbioni nie ma sensu, bo to strata czasu - ok. godziny w jedną stronie. Osobiści było by mi żal czasu.

Łukasz napisał(a):Też tak uważam. Przeciskać się przez Mestre to wątpliwa przyjemność. Zarówno parking w Mestre jak i Tronchetto kosztuje, bilet kolejowy też. A i tak zarówno z parkingu jak i z dworca trzeba wsiąść tramwaj wodny (i też zapłacić) by znaleźć się w centrum.


Dojazd od autostrady do dworca Mestre to ok. 20 min, szeroką 2,3 pasmową drogą. Jak nie trafisz na szczyt jazy to zero problemu.
Jak zaparkujesz na ulicy (linie białe) to masz parking free, jeśli udasz się na parking strzeżony (np. ten Europe) to za 6 godz. zapłaciliśmy 8 euro (mieliśmy bagaże w aucie, więc nie chciałam parkować na ulicy).
Bilet kolejowy to 1,2 euro w jedną stronę/ osobę. Bilety obowiązują na prawie wszystkie pociągi za wyjątkiem odpowiedników naszych Intercity - na dworcu są punkty inf - pytałam się czy na pociąg o danej godz. te bilety są ważne - w punkcie jest super pomoc, po eng.
Pociągi z Mestre są co 5,7 minut, jazda trwa 10 min.


Wenecja.jpg


Po wyjściu z dworca, jesteś na dużym placu i stąd odpływają tramwaje wodne i możesz kupić bilety na cały dzień pływania tramwajami (tak jak w Punta Sab.) lub uderzyć uliczkami na piechotę - pod Bazylikę spacer zajmie ok 40 min - ludzie, mijanie, ludzie, fotki itp.

Porównanie Punta Sabbioni a Mestre:
Punta
- dalej o ok 60km, droższa jazda
- strata godziny w jedną stronę
- tańszy parking
- jak trafisz to parking przy nabrzeżu, blisko odpływających tramwajów


Mestre:
- bliżej, tańsza jazda, autostrady mniej
- oszczędzasz czas
- jak trafisz parking za free lub kryty płatny 12 euro za 10 godz - na stronie cennik
- jazda pociągiem - atrakcja dla dzieci

Wg mnie kasowo wyjdzie na to samo. Tylko czas robi różnicę....


Tu jeszczekilka opinii
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.01.2015 19:38

W mojej sytuacji ( przyjazd i powrót nad Gardę ) chyba Mestre to optymalne rozwiązanie ... :) ...
Dzięki wszystkim za pomoc.
Pozdrawiam.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.01.2015 20:15

To jedź tutaj. 23€/dobę.
https://goo.gl/maps/V86cb
Szybciej; pewnie na to samo wyjdzie.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.01.2015 21:04

Jadąc z Arco, masz do Wenecji ok. 200 km, czyli jakieś 3 godz. jazdy (jeśli nie będzie niespodzianek na trasie).

Biorąc pod uwagę, że to wycieczka jednodniowa, bezpośredni dojazd i parkowanie zgodnie
z propozycją FUX-a, być może, byłoby najszybszym sposobem dotarcia na miejsce.

Nie wiem tylko, czy jeśli dojedziecie zbyt późno, nie będzie problemu z miejscem na parkingu?
Wtedy lepszym rozwiązaniem byłby dojazd pociągiem z Mestre.

Punta Sabbioni, byłoby dobre, jadąc autostradą A4 od strony Triestu.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 12.01.2015 21:07

W porcie są jeszcze parkingi. Tramwaje wodne również.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 12.01.2015 22:42

... dzięki, dzięki - teraz to dopiero mam mętlik w głowie od nadmiaru możliwości ... :roll: ...
Pozdrawiam.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.01.2015 23:11

Spokojnie. Miałem na myśli to, że często 2-3 godz. robi różnicę, jeżeli chodzi o czas przyjazdu.

Kiedy w ubiegłym roku zajechaliśmy na parking w Sirmione przed 9, miejsca można było wybierać.
Gdy zwijaliśmy się po 3 godzinach, ciężko było znaleźć miejsce dla roweru. :lol:

Może wypowie się ktoś, kto w ostatnim czasie parkował w Wenecji i powie, jak to wygląda o różnych
godzinach.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wenecja - strona 21
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone